• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каква музика слушате и зошто?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Бидејќи слушам се', слушам и транс, не би можел ништо конкретно да издвојам во моментов..

Bas me interesira kako e toa nekoj da moze da slusa sve?:ermm: Eve ke pojdam od mene prvo ...pa do mnogu drugi primeri. Jas na primer mislam(a moze da se kaze deka sum ubeden) deka covek sto vika deka slusa sve ... ne slusa nisto.
Jas licno vakov vid na muzika (trance) ne mozam da slusam........sto ne znaci deka muzikata ne cini.....samo ne e po moj vkus. Site sto ja slusaat ovaa muzika....gi podrzuvam i edno :bravo: bravo.........posto znaat sto sakaat. Jas licno znam sto sakam ROCK. Ne deka ne slusam i nekoi drugi raboti ..... ama ne gi konzumiram tolku mnogu za da kazam deka gi slusam.
Taka da veruvam deka nema covek sto slusa sve.:D
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Bas me interesira kako e toa nekoj da moze da slusa sve?:ermm: Eve ke pojdam od mene prvo ...pa do mnogu drugi primeri. Jas na primer mislam(a moze da se kaze deka sum ubeden) deka covek sto vika deka slusa sve ... ne slusa nisto.
Jas licno vakov vid na muzika ne mozam da slusam........sto ne znaci deka muzikata ne cini.....samo ne e po moj vkus. Site sto ja slusaat ovaa muzika....gi podrzuvam i edno :bravo: bravo.........posto znaat sto sakaat. Jas licno znam sto sakam ROCK. Ne deka ne slusam i nekoi drugi raboti ..... ama ne gi konzumiram tolku mnogu za da kazam deka gi slusam.
Taka da veruvam deka nema covek sto slusa sve.
decki malce si nejasen.dali so postov sakas da mu se iznasmees na deckoto sto pisal deka slusa sve,ili nesto drugo?.isto taka vo postov si pisal deka ti toa sve go svakas kako vid na muzika(muzika narecena "Sve",ma daj),pa zatoa da ti pojasnam,pod toa sve,deckoto mislel na sekakov vid muzika.pa i jas slusam sekakov vid muzika pa sto,obozavam trans,no istotaka obozavam MakRap,gi slusam site izveduvaci na Rap muzika koi poteknuvaat od makedonija,sakam HipHop,sakam Rock(primer e Linkin Park),ednostavno sakam sve.
PS ova ne go svakaj kako neprijatelstvo,i ako si mislel da se nasalis,barem potenciraj go toa na krajot na postot,mozes da stavis nekoe smajli,ili da napises just kiding.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
decki malce si nejasen.dali so postov sakas da mu se iznasmees na deckoto sto pisal deka slusa sve,ili nesto drugo?.isto taka vo postov si pisal deka ti toa sve go svakas kako vid na muzika(muzika narecena "Sve",ma daj),pa zatoa da ti pojasnam,pod toa sve,deckoto mislel na sekakov vid muzika.pa i jas slusam sekakov vid muzika pa sto,obozavam trans,no istotaka obozavam MakRap,gi slusam site izveduvaci na Rap muzika koi poteknuvaat od makedonija,sakam HipHop,sakam Rock(primer e Linkin Park),ednostavno sakam sve.
PS ova ne go svakaj kako neprijatelstvo,i ako si mislel da se nasalis,barem potenciraj go toa na krajot na postot,mozes da stavis nekoe smajli,ili da napises just kiding.

Ni na kraj pamet da go sfatam kako neprijatelstvo:D Pod "takov vid muzika" mislev na trance....... posto neli toa bese temata.....aj ke go izmenam palku postot:)
Samo da te prasam ...Slusas li turbo folk?
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
I jas mislam deka nemoze da slusas sve zasto ako sakas edno nemozes da sakas drugo stoe e sosema razlicno, kontradiktorno e moze da slusas trance house techno slicni se do nekade ama da slusas i rap e toa nebiva
 

Wild Rose

Intern
18 мај 2008
77
12
@ trakilaki & stefan007

Само ќе го цитирам нашиот верен мачор Хиро:
„треба да се има разновидност“

И еве сега ќе ви објаснам зошто не е проблем човек да слуша неколку типови музика. Прво, се декларирам како трансерка бидејќи најмногу се пронаоѓам во тој музички стил. Можам да го слушам во било кое време, дневно посветувам минимално 5 часа на таа музика и сум присутна на 80 % од транс журките низ Скопјево и околината.

Одиме понатаму. Секое сабајле имам утрински ритуал кој содржи кафе, сок, повремено цигара и задолжително кубанска музика. Значи секојдневно уживам во истата.

Секако слушам и алтернативна музика, да не набројувам сега артисти, се од new wave, па до chill. Без Teardrop (Massive Attack), Love will tears us apart (Nouvelle Vague), Icicle/A sorta fairytale (Tori Amos), All I need (Air), You Wish (Nightmares on wax), Slow Show (The National), Don't stop/Sweet shop (Brazilian Girls), No ordinary morning (Chicane), Home/In the waiting line (Zero 7)... И ред други без кои не би можела да го замислам денот.

Како трансерка почнав да се декларирам пред 5 години, а претходно имав кариера на металка. Сеуште се забележуваат примеси на рок и метал, без оглед дали ќе станува за домашно тресење или провод во Кастро или Маракана...

And finally, my point:
Иако во душа сум трансерка и тоа e главниот стил за кој сум се преодредила, слушам доста и од горенаведените стилови. И да, повремено слушам дури и рап, Ol' Dirty (RIP), Wu-tang clan, Cypress Hill...
Единствено што не слушам, ама навистина не би пуштила никогаш е балканскава музика. Не е битно дали станува збор за народно, поп или турбо фолк. That's just not me.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Bas me interesira kako e toa nekoj da moze da slusa sve?:ermm: Eve ke pojdam od mene prvo ...pa do mnogu drugi primeri. Jas na primer mislam(a moze da se kaze deka sum ubeden) deka covek sto vika deka slusa sve ... ne slusa nisto.
Jas licno vakov vid na muzika (trance) ne mozam da slusam........sto ne znaci deka muzikata ne cini.....samo ne e po moj vkus. Site sto ja slusaat ovaa muzika....gi podrzuvam i edno :bravo: bravo.........posto znaat sto sakaat. Jas licno znam sto sakam ROCK. Ne deka ne slusam i nekoi drugi raboti ..... ama ne gi konzumiram tolku mnogu za da kazam deka gi slusam.
Taka da veruvam deka nema covek sto slusa sve.:D
Се' се мисли на (скоро) секаков правец во музиката. Ако слушам се', значи не слушам ништо? Мене некако ова ми нема логика (до душа, има, ама сигурен сум дека не алудираш на неа, и ако објаснам што е ќе испаднам пореметен, така да forget it).

Еве друже:Превземено од http://www.last.fm/user/SashoMK тоа ми е музичкиот профил од last.fm (иако многу музика фали затоа што или ми бил исклучен клиентот, или не ми се tagged песните како што треба или не сум слушал дома)
Којзнае, можеби ќе ти се разјасни.

Мене лично, не ми е јасно како може некој да слуша само еден или два музички правци а при тоа да е искрен самиот кон себе си.
Музиката е една од наубавите работи во светот и навистина не ми е сфатливо како можат некои луѓе да се ограничат само на одреден тип музика. Секој музички правец во себе содржи посебна убавина и квалитет. Без разлика дали ти тоа сакаш да го признаеш или не. Дури и турбо-фолкот, кој лично не го сметам за музички правец, ама сепак.

Мислам дека луѓе што слушаат само еден тип на музика, имаат некаков проблем, јас сум среќен што го немам тој проблем.

I jas mislam deka nemoze da slusas sve zasto ako sakas edno nemozes da sakas drugo stoe e sosema razlicno, kontradiktorno e moze da slusas trance house techno slicni se do nekade ama da slusas i rap e toa nebiva
Стефан, ако сакаш да јадеш сладолед од чоколада а и од јагода, тоа тебе контрадикторно ти е? Или пологично ќе ти биде ако сакаш само од јагода и боровница бидејќи двата се овошни?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Aj vaka ke go poednostavam.......
Toa e kako jadenje......Site nie jademe gore dole razlicni jadenja ima luge sto jadat bukvalno sve......a ima luge sto se prebirlivi i ne jadat bas sve.
E sega tie sto jadat bukvalno sve........ima jadenja sto so zadovolstvo gi konzumiraat i uzivaat vo niv a ima jadenja sto ne im se bas ubavi .....ama mora da gi jadat(zaradi razni pricini). Koga niv ke gi prasuvate za izbor ...sto sakaat da jadat , normalno e da go kazat toa sto najvise im se svigja.
E sea so muzikata ne e bas isto ama mnogu e slicno. Ako idam jas na gosti kaj nekogo i ako me davi so turbo folk ..... jas istiot mozda i ke go slusam(ama ne mi se veruva).... sto ne znaci deka jas slusam turbo folk.
Jas ne sum padnat od mars i slusam i se bavam so muzika od 14 godini(sega vo juni ke polnam 30). I slusam razlicni vidovi muzika. No zavisi od raspolozenieto......nekogas edno nekogas drugo. Ima momenti koga slusam isklucivo ROCK .... megjutoa i taa muzika e od razlicni pravci . Na primer edna moja takva plejlista bi izgledala : Nightwish, AC/DC, Thunder, Whitesnake, Rolling Stones,Guns N' Roses.....i.t.n. Megjutoa nekogas slusam klasika, 80's, POP...........
Megjutoa iako slusam mnogu vrsti na muzika.....koga nekoj ke me prasa sto slusas...... jas ko od puska kazuvam ROCK posto taa mi e omilena i vo nea se pronaogjam samiot sebe.
Taka da koga nekoj si ima izgradeno mislenje za toa sto saka, jasno go kazuva toa sto go saka.....a ne kazuva slusam sve.
Toa e isto ko vo naukata.... nekoj moze da e istoricar....sto ne znaci deka ne znae nisto od fizika, tuku ima znaenje kolku sto se zainteresiral za odredeni raboti. I sega koga ke go prasaat so sto se zanimavas ti .... toj nema da kaze so site nauki ,tuku ke kaze ,jas sum istoricar.
Taka da toj sto ima izgraden stav znae tocno sto saka a sto ne. I takov covek ne moze sve da slusa. Vo skolo koga porano ne prasuvaa.........znaes nesto? I koga ke kazevme pa ucev od sve po nesto........... i ke ni recea znaci ne znaes nisto.
Mislam deka mi ja sfativte poentata zosto ne moze nekoj da slusa sve:)
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Toa e isto ko vo naukata.... nekoj moze da e istoricar....sto ne znaci deka ne znae nisto od fizika, tuku ima znaenje kolku sto se zainteresiral za odredeni raboti. I sega koga ke go prasaat so sto se zanimavas ti .... toj nema da kaze so site nauki ,tuku ke kaze ,jas sum istoricar.
Taka da toj sto ima izgraden stav znae tocno sto saka a sto ne. I takov covek ne moze sve da slusa. Vo skolo koga porano ne prasuvaa.........znaes nesto? I koga ke kazevme pa ucev od sve po nesto........... i ke ni recea znaci ne znaes nisto.
Mislam deka mi ja sfativte poentata zosto ne moze nekoj da slusa sve:)
Те разбирам што сакаш да кажеш меѓутоа професија не е исто што и забава нели ? Една работа е ти да си одреден на нешто професионално и да не смееш да правиш многу одстапки ( како што е во науката ) а друго е да слушаш музика ... е сеа ти ако збориш за професионално слушање музика (радио ди џеј,музички новинар итн.) тоа е друго , но во случајов не е така ... инаку и ја слушам скоро се (освен турбо фолк ) од проста причина што во секој стил на музика можеш да најдеш песни што вредат ... Моментално слушам Arabic Jazz ( преработки од Sting & Police од египетски музичари ) прекрасно нешто .

А инаку во секој стил на музика можеш да пронајдеш влијанија и од други стилови на музика затоа што музиката во глобала не е контрадикторна и е направена за да ги доближи луѓето и да им покаже како да живеат во мир ...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Те разбирам што сакаш да кажеш меѓутоа професија не е исто што и забава нели ? Една работа е ти да си одреден на нешто професионално и да не смееш да правиш многу одстапки ( како што е во науката ) а друго е да слушаш музика ... е сеа ти ако збориш за професионално слушање музика (радио ди џеј,музички новинар итн.) тоа е друго , но во случајов не е така ... инаку и ја слушам скоро се (освен турбо фолк ) од проста причина што во секој стил на музика можеш да најдеш песни што вредат ... Моментално слушам Arabic Jazz ( преработки од Sting & Police од египетски музичари ) прекрасно нешто .

А инаку во секој стил на музика можеш да пронајдеш влијанија и од други стилови на музика затоа што музиката во глобала не е контрадикторна и е направена за да ги доближи луѓето и да им покаже како да живеат во мир ...

Tokmu taka .... ama i ne e bas taka:) Trance e stil na ziveenje posebno ako se deklariras kako trancer( isto kako sto i rock e stil na ziveenje i jas toj stil go ziveam skoro 15 godini). Ne moze nekoj da kaze deka e trancer a sve da slusa....toa e nepobiten fakt. Ako slusas sve ne mozes da se deklariras kako trancer ili rocker ili bili sto..........:)
I da ne zamaram mnogu .... za na kraj da vi ja pozdravam temata i trance muzikata.
Na krajot na kraistata transot ima nekoi dopirni tocki so rokot.......ako me razbirate:) Ako ne .... bujrum kaj mene na gosti.... so po nekoja tabla i redbull......i se razbira dobra muzika ...... po vas izbor.:)
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ni na kraj pamet da go sfatam kako neprijatelstvo:D Pod "takov vid muzika" mislev na trance....... posto neli toa bese temata.....aj ke go izmenam palku postot:)
Samo da te prasam ...Slusas li turbo folk?
Turbo Folk?:isplashen:ne daj boze,samo makedonska muzika(prava makedonska muzika),dobro slusam i stranska,no rabotata e deka ne mozam da izdvojam vidovi muzika koi gi slusam najmnogu.nekolku pati mi se ima deseno da mi se zasviga nekoja Turbo-Folk pesna,no ne sum znael koj zarn e.posle koa ke mi tekne nekade na sredina na pesnata,duri togas isklucuvam:D.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Според мене секој си има свој вкус и онаа музика која тој ја слуша за него ќе е најдобра.Јас слушам Транс, Техно и Хаус музика и таа за мене е најдобра. Е ама многу ме нервираат луѓето што слушаат едно а кажуваат дека слушаат друго. слушаат турбо фолк и пап одеднаш слушаат транс ама слушаат само колку да се рече дека слушаат а појма немаат што е тоа транс. Ова многу ме нервира ама тоа е... малце ојдов off topic ама нема да ми замерите се надевам :)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
1. Rock
2. Hard Rock
3. Alt. Rock
4. Metal
5. Heavy Metal
6. Death Metal
7. New Age

:metal:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Според мене секој си има свој вкус и онаа музика која тој ја слуша за него ќе е најдобра.Јас слушам Транс, Техно и Хаус музика и таа за мене е најдобра. Е ама многу ме нервираат луѓето што слушаат едно а кажуваат дека слушаат друго. слушаат турбо фолк и пап одеднаш слушаат транс ама слушаат само колку да се рече дека слушаат а појма немаат што е тоа транс. Ова многу ме нервира ама тоа е... малце ојдов off topic ама нема да ми замерите се надевам :)
хммммз.. Ова за мене го кажуваш а? Ќе видиш ти..
:LOL:

Немам многу што да зборувам на оваа тема.. За мене музика претставува придружба во поголемиот дел од денот, без разлика од кој правец е таа..
Јас лично воопшто не се замарам што музика слушам, т.е секогаш земам се` што ми е слуша во тој момент..
На пример, многу често би уклучил и балканика, чисто да видам што има и таму, и нормално доколку ми се допадне некоја песна ќе ја дослушам..
Исто така, дел од речиси секое мое сабајле е и рокот.. Посебно ме влечат некои песни од Guns N' Roses kako Knocking On Heavens Door..
Исто слушам нешто од метал, од Iron Maiden на пример, ( ex. Fear Of The Dark is my favorite ).
Некогаш пак ми се слуша и транс, хаус и сл, па ќе си појдам до кај Psychoo, си земам 20-тина песни на усб и решен проблем :))
Ако заприметивте и на темата Која песна ја слушате во моментов?, пред малце постирав и нешто од студени нозе.. Значи во никој случај не ја исклучувам и Македонската музика..

Па.. Според ова што го набројав, @trakilaki знам дека неможеш да кажeш дека воопшто не слушам музика како што спомна и предходно, но според тебе, во која група би ме декларирал ? :))
Чисто ме интересира..
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
decki malce si nejasen.dali so postov sakas da mu se iznasmees na deckoto sto pisal deka slusa sve,ili nesto drugo?.isto taka vo postov si pisal deka ti toa sve go svakas kako vid na muzika(muzika narecena "Sve",ma daj),pa zatoa da ti pojasnam,pod toa sve,deckoto mislel na sekakov vid muzika.pa i jas slusam sekakov vid muzika pa sto,obozavam trans,no istotaka obozavam MakRap,gi slusam site izveduvaci na Rap muzika koi poteknuvaat od makedonija,sakam HipHop,sakam Rock(primer e Linkin Park),ednostavno sakam sve.
PS ova ne go svakaj kako neprijatelstvo,i ako si mislel da se nasalis,barem potenciraj go toa na krajot na postot,mozes da stavis nekoe smajli,ili da napises just kiding.
aj me insteresira koi mak raperi gi slusas i bas dali se site...poso mnogu malce se slusa ovaa muzika vo mak....a ti garantiram deka ni 50 posto ne slusas :D
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
inaku slusam RAP...sekakov vid na rap od makrap,hard core,funky,comercial,underground.....sekade ima i ubav rap a i sranje.....go slusam zs se pronaogjam vo nego...inaku sum i artist...ako ste slusnale za UFS :D...se nadevam ne poso kako sto kazav mnogu malce se slusa muzikava no sepak ja praam :D....eve da si napraam i edna reklama...www.myspace.com/unitedforcesskopje .....pisuvam za sekojdnevnite slucki i problemi t.e socijalna muzika...normalno sakam i da pisuem za opustanje so jak bas ovo ono...ednostavno ne mozam bez rap..nema da mozam da istrpam ni minut ako sum u depresija i ako nema RAP...toa e mojata muzika....jas sakam

MOJOT ZIVOT E RAP I PIVO :D .....i KOMPJUTER...hahahaa
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
off topic
Искрено, многу ми се допадна страната @mac-ufs :bravo:
Пред малце разгледав се` на страната што ја постира, ги ислушав тие 4-5 песни што беа поставени , и можам да кажам само едно големо браво.
Инаку, рап ама воопшто не ме влечи.. Последно што имам слушано, е пред 4-5 години од Eminem, т.е тогаш омилена песна ми беше Lose Yourself, а од тогаш до денес така ептен ретко да слушнам рап..
Во секој случај браво. :bravo:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
off topic
Искрено, многу ми се допадна страната @mac-ufs :bravo:
Пред малце разгледав се` на страната што ја постира, ги ислушав тие 4-5 песни што беа поставени , и можам да кажам само едно големо браво.
Инаку, рап ама воопшто не ме влечи.. Последно што имам слушано, е пред 4-5 години од Eminem, т.е тогаш омилена песна ми беше Lose Yourself, а од тогаш до денес така ептен ретко да слушнам рап..
Во секој случај браво. :bravo:
hehe...fala fala....nego ako ako sekoj pocnal so eminem i jas pocnav so eminem..sega slabo go slusam...samo sto ubavo si kaza ne te vlece...ne e bitno toa bitno e postovanjeto...pa zatoa RESPEKAT brat i fala mnogu
 
V

Vendetta-88

Гостин
Добра тема. Ако некој ме прашаше каква музика слушам пред неколку години би рекол главно поп, а денес, претежно рок, без разлика дали тоа е алтернативен, симфониски или пијано рок. Нормално слушам и поп, инструментална, џез и некои други видови музика, али дефинитивни најмногу уживам во рок музика, а посебно слушајќи ги nightwish.

Е сега музика што нигогаш не сум ја сакал ниту уживал во неа е death metal, турбо фолк, техно и рап.


Мислам дека луѓе што слушаат само еден тип на музика, имаат некаков проблем, јас сум среќен што го немам тој проблем.
А каков е тој проблем жити се?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,920
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно