1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

 1. apo808

  apo808
  Intern

  48
  20
  16 Август 2016
  Машко
  со шо се ладиш ти ?? ја најверојатно ќе идам со Noctua, само куќа да и најдам
   
 2. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,429
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Nepton 240m
   
 3. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Сакам да ставам во куќиштето RGB led лента па прочитав во проспектот од матичната плоча каде стои дека треба да биде стандардна 5050 лед лента со максимум јачина од 2A (12V) и макс должина од 2 метри.
  Дали некој знае каде можам да набавам по некоја нормална цена мислам дека 1 метар би ми било доволно.
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,055
  4,334
  28 oктомври 2008
  Зошто не си земеш вакво. Ми дојде под рака пред две-три недели, го пробав и можам да ти кажам дека е добор изработено, со магнетчиња е, силиконски обвиткано, и добива ргб контрола директно од матична. И сосема е доволно долго, ако го ставиш во долниот дел од куќиштето, добива точно димензионирана осветленост.
   
  Costigan_Jr, Fredy и на Software им се допаѓа ова.
 5. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  204
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  + Јас имам обична лента. Треба да ја сечиш, лемиш, (да бараш молекс), и некој лепак да држи заради материјалот на киќиштето. Полесно ќе поминиш.
   
 6. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Сакав за да поминам поефтино да земам лента од 1 метар има на мерење даваат низ продавници цената е околу 130 денари за метар за RGB. Мислам дека лентата е самолеплива позади. Е сега бидејќи кај мене плочата има 4 пинови за лед ленда нема потреба од молекс па ме интересира дали имаат таков конектор и сам да го наместам на лентата. Се тоа не би чинело повеќе од 200 - 250 денари. Зошто да давам 800 денари за тоа од MSI кое е 40 cm должина или ова од Cooler Master.
   
 7. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  204
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Полесно не поефтино :D нашите не знам ама Али има секогаш. И лентата самолеплива нема да држи барај нешто друго.
   
  На Software му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Конфигурација во потпис, има уште кејбл менаџмент да се уради али деноиве и тоа ќе биде :)

  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe, Darko Veleski, HardCorec и уште 18 други им се допаѓа ова.
 9. bakidota

  bakidota
  Intern

  76
  27
  21 Март 2017
  Машко
  @spiritBreaker не чини тоа шо имаш стикери и од интел и од рајзен, одлучи се :innocent::innocent:, на лаптоп добро би изгледало да лепиш стикери од све, тука не бива
   
  StalkeR, tupacan и на Boco1987 им се допаѓа ова.
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Ргб хедерот ставајјј. Колку што знам имаш 2700/х

  По секси ќе е.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,632
  10,216
  24 Јуни 2009
  Машко
  И рам мемориите да се сменат од оние што мењат бои како D.I.S.C.O :)
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,166
  717
  12 Април 2013
  Машко
  @spiritBreaker она постољето што ти стои компјутерот од некој плакар ли го откачи :D
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 13. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  423
  328
  11 Декември 2009
  IMG_2966.JPG Фали графичка, дисковите ќе бидат заменети и подлогата ќе биде заменета со плексиглас
  Целото ќе биде вградено во биро
  Ми треба ако има некој за продавање сата 3 кабелче со должина од барем 60цм и модуларни кабли за напојување од 90 степени
   
  На Darko Veleski, bxxxn, Draynor и уште 21 други им се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  од чевларникот е, не е од плакар :D
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Браво за ентузијазмот, отвори нова тема и сподели повеќе слики.
   
  На tupacan и undergrounde им се допаѓа ова.
 16. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  423
  328
  11 Декември 2009
  Кога ќе стигнат сите делови(држач за графичката и Pci riser, ново ладење-coolermaster 240 RGB, нови дискови и подлогата од плексиглас)ќе ставам повеќе слики
  Единствено неможам да најдам сата 3 подолго кабелче и заради тоа можеби ќе ги отфрлам двата харддиска
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,173
  3,895
  5 Декември 2009
  Машко
  Би те замолил и јас да отвориш нова тема за пц то. Имам и јас слично нешто, само сакам да мењам подлога, пошто ми го упропастија тие што сечеа. :)
   
 18. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  IMG_20180701_132418.jpg
  Ако не ти смета бојата само плати си карго и твое е, 1 метар должина има.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 19. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  423
  328
  11 Декември 2009
 20. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Уф, одамна ми е, има шанси да е сата2.
  А уствари не знам дали има разлика во каблите :D
   
 21. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Нема разлика.
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  1

  2

  3

  4

  5

  6
   

  Прикачени датотеки:

  Изменето од модератор: 4 Јули 2018
  На Атанасоски Борис, Darko Veleski, bLaCk AnArChY и уште 9 други им се допаѓа ова.
 23. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  886
  2,222
  12 oктомври 2014
  Машко
  Мислев темава е за нашите куќариња како изгледаат.
  Aко не да отидам во сервис во Анхоч/Сет и да сликнам 50тина куќариња па да ја пунам секој ден темава...
  Dislike

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На StalkeR, Sonic.01, Andrej666 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Прво ги прашувам клиентите дали сакаат и дали смеам да ги постирам , ако се согласат ги ставам ако кажат НЕ не ги ставам
  Ако сметаат нема да ставам веќе, нека се изјаснат членовите и модераторите
  Мене ми е свеедно
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...