1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на Лаптоп!

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Gjoksi79, 24 Април 2014.

 1. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  Здраво, форумџии. :)
  Ај ве молам за помош околу избор на лаптоп од подолу наведениве:

  ASUS X551CA-SX008D
  15.6" HD LED Display
  Intel Core i3-3217U
  4 GB DDR3 RAM
  500 GB HDD
  Intel HD Graphics 4000
  LAN, Wi-Fi b/g/n, BLuetooth 4.0, HDMI, USB 3.0
  Card Reader, HD Webcam

  DELL INSPIRON 3521
  15.6" HD LED Display
  Intel Core i3-3217U
  4 GB DDR3 RAM
  500 GB HDD
  Intel HD Graphics 4000
  LAN, Wi-Fi b/g/n, HDMI, USB 3.0, HDMI, BT 4.0
  DVDRW, Webcam

  HP 250
  Intel Core i3-3110M (2.4 GHz, 3 MB cache, 2 cores)
  Intel HD Graphics 4000
  39,6 cm (15.6") LED HD anti-glare (1366 x 768)
  4 GB 1600 MHz DDR3 SDRAM
  500 GB 5400 rpm SATA
  DVD+/-RW SuperMulti DL
  High Definition Audio support,
  Integrated Altec Lansing Stereo Speaker, Integrated microphone,
  Stereo headphone/line out, Stereo microphone in
  Network interface Realtek Ethernet (10/100/1000),
  Wireless, Bluetooth 4.0 + HS, Ralink 802.11b/g/n and Bluetooth 4.0 combo

  LENOVO G500
  15,6 LED Wedge HD (1366x768)
  WEB камера 1.3MPix
  CPU Intel i3-3110M (3MB Cache,2.4GHz)
  RAM 4GB DDR3 1333MHz
  HDD 500GB 5400rpm
  GPU Intergrated Intel HD Graphics
  DVD-RW, Wi-Fi b/g/n
  USBx3 2.0, CR 2in1,HDMI,VGA
  6cell battery

  Искрено кажано, мене ми оди умот накај HP-то и Lenovo-то (и двата со 1 година гаранција)!:)
  И што мислите за НЕПТУН како продавница за ИТ опрема (поконкретно Лаптопи), бидејќи некаде на интернет прочитав дека продавале поправани лаптопи и/или лаптопи со помала гаранција од фабричката.
  Однапред Ви благодарам на советот. Поздрав....
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  DELL INSPIRON 3521,
  garancija 3 god i dobra mehanika, vtor e hp tret asus lenovo nikako
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  Значи, по однос на квалитет на изработката (екран, компонентите внатре, механика, пластика и сл.) HP-то и не е лош избор (можеби не е нај-нај, меѓутоа ..), оти прочитав коментари од типот „бегај од HP како од болест“, „никогаш не купувај HP“ и сл.!? :suprised: Инаку, конфигурацијата на HP-то ептен ми одговара. Па, искрено се надевам дека нема да ме заебе нешто во скоро време откога ќе го купам! :)
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,407
  11,625
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас бегам од процесори кои на крајот имаат U како од болест. ;)
   
  На Gjoksi79 и goranzoran им се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,000
  2,542
  21 Јануари 2011
  Машко
 6. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  важен податок. Одлична споредба U ако повеќе се користи на батерија, М за се останато.
  Од сите три јас сум за тој со најмногу гаранција. Делот мислам
   
  На Gjoksi79 и goranzoran им се допаѓа ова.
 7. Rodrigo

  Rodrigo
  Gaining Experience

  175
  90
  18 ноември 2013
  Машко
  Не мора да значи!Имав два лаптопа на тест ХП!Еден со Corei3U друг со Corei3М.Toчно е дека М извади подобри резултати,но разликата во батерија беше околу 4 часа повеќе kaj U-то.

  Морам да напоменам дека Core i3U e малку слаб процесор доколку се работат графики,но совршено би било некоја i5ка со U.Тоа е веќе добитна комбинација,ако може да му се вклопи во буџет.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  mene mi treba za word, pdf, surfanje, youtube, nekoe online filmche i toa; NE za photo editing, video editing, igri i sl.
  FALA VI NA ODGOVORITE. :)
   
 9. Rodrigo

  Rodrigo
  Gaining Experience

  175
  90
  18 ноември 2013
  Машко
  Тогаш оди со U-Процесор.Батерија загарантирано трае многу повеќе.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  OK, fala! :)
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,368
  6,482
  27 Март 2014
  Само немој да купуваш ASUS. тешко срање од лаптопи се. досега видов неколку ASUS лаптопи и сите имаа по некоја фалинка.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  Razmisluvam za ovoj laptop:
  http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=40982&i=13&l=MK&q=&SupplierArticleID=SAID0682&Action=
  Od denes e na popust, od 20.500 den. cenata padna na 19.000 den. Mislam deka cenata e odlicna za Dell. Jebi ga, tolkav mi e budzetot.
   
 13. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  1. DELL - 3 години гаранција си е 3 години, а и моделот е сосема ок
  2. Lenovo-то - мана му е само 1 година што има гаранција, а има малку подобар CPU
  3. Asus - ок, само имај во обзир дека овој најверојатно нема DVDRW , ако не ти треба тогаш не смета, мада кога тогаш ќе ти притреба макар за малце
  4. HP 250 - бегај подалеку од HP ако не е барем Probook или Pavilion - 250-ките се правени да бидат најефтини што може, па дури ни нумеричка тастатура нема за да биде поефтин. Ова ѓубре се продава само во источна европа и Азија, многу ретко во развиени земји.

  Нептун - па ако знаеш точно што бараш зошто да не, тоа не е IT продавница ама ако имаш подобра цена отколку во IT продавниците тогаш нема зошто да не земеш од нив. Е сега поддршка не очекувај, ама не би требало да ти треба со лаптоп нели, си имаш овластен сервис друг.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Зимај, не се мисли, за таа цена е одличен, само види да не им се последни на лагер со некоја фалинка па затоа да не ја спуштиле толку цената.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  Ама јас планирам да го нарачам ONLINE, па кога ќе дојдат момците од АМЦ да го отворам пред нив и кога ќе се уверам дека нема некоја помала или поголема фалинка, дури тогаш да им платам за производот, гледам дека имаат и таква опција за плаќање („Плаќање по превземање на производот“; „Единствени во Македонија, имаме начин на плаќање, ПЛАЌАЊЕ ПРИ ПРЕВЗЕМАЊЕ НА ПРОИЗВОДОТ. Го добивате она што сте го нарачале, го проверувате производот и плаќате.“; „При примањето на производот примачот е должен да го провери производот за евентуални оштетувања при транспорт и да провери евентуално недостасување на некој дел доколку производот е составен од неколку делови. Доколку констатира некој од предходните недостатоци примачот е должен веднаш да пријави рекламација.“)! Фала на одговорот. Поздрав.
   
 16. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Ако нарачуваш online мислам дека ќе ти го донесе фирма за испорака како Брза пратка или Глопко, а не AMC, и нема да имаш време да го отвараш, гледаш, проверуваш и слично. Фирмата ќе ти бара само потпис дека си го примил пакетот и пари. Така е во Анхоч и во СЕТ мислам. Башка провери да не ти наплатат нешто за достава ( не би требало ). Сепак, немам искуство со AMC па можеби они ќе ти го донесат.
   
  На Gjoksi79 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gjoksi79

  Gjoksi79
  Intern

  7
  0
  24 Април 2014
  Машко
  Во ред, ќе се распрашам утре за подетални информации! :)
   

Сподели

Вчитување...