1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Искуство со Kairos

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Ackoo, 8 ноември 2016.

 1. nashinec

  nashinec
  Intern

  19
  30
  8 ноември 2016
  Машко
  Значи јас убаво и мислам дека разбирливо објаснив дека се работи за пирамидална измама. Не ми треба никој да се приклучи преку мене баш поради фактот дека ако пропадне ова пред човекот да си ги извади парите јас би се чувствувал одговорен. А дека се заработува засега се заработува и тоа многу добро. Постојат луѓе во мк кои пред година-година ипол ставиле и сега вадат околку десетина илјади евра месечно потврдено со уплати и се. Своите пари без да ставиш ни еден член друг си ги вадиш за 5 месеци после имаш профит- факт, само ризикот е што фирмата и овој начин на функционирање не се знае колку ќе трае, може утре да пропадне а може да трае уште две години, тука лежи зајакот ;). сакаш верувај сакаш не мене лично ми е гајле, само ме испровоцира дека мене ми е поентата да привлекувам луѓе, а сосе факти и линкови претходно се обидов да го направам спротивното. Мое е да ви укажам на негативните страни (тоа и ме испровоцира и а се регистрирам)а после си е ваше, парите се ваши и јас немам ништо со тоа ама неможе некој да ме обвинува дека овде сум дојден да регрутирам луѓе за пирамидална измама кога јасно и јавно кажувам дека незачленувам луѓе и не нудам реферал.
   
  На StalkeR, Astro, Taurus и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,161
  3,518
  7 ноември 2014
  Машко
  Те молам немој со мене да глумиш виша математика. Пирамидална шема функционира на 1 начин, бидејќи не се нуди никаков производ или услуга, парите ги вадиш од процент со носење на нови луѓе.
  Знам дека целта е да се замаскира Kairos како некоја елаборирана шема со полисилабични зборови, каде што луѓето ќе си помислат - штом не го разбирам, мора да е добро и паметно.

  Да влезеш во пирамидална шема и да не вовлечеш никој, а да профитираш - тоа се бајки за луѓе што сакаат брзо да се збогатат, па ги проголтуваат веднаш.
  П.с. Човек што прави пари нема време да се регистрира специјално на форум и да објаснува за Каирос, освен ако нема некоја позадинска цел.
  Јас објаснувам од друг аспект, со членовите сум поврзан форумски, тука сум 2 години и ми помогнале со нивни совети.
  Ти да им помагаш на нив ради лепи очи, е малку симптоматично.
   
  На Jovan2389, HoLfElDeR, DrMTR и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Не е точно.

  Еден има заработено милион, и еден има заработено 100000е во текот на целата година. Другите „заработуваат“ кикирики.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,342
  24 Септември 2012
  600еур месечно се прекрасни кикирики. И Сигма објективи. :)
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Можеби, но се далеку од тезава на членот „десетици илјади евра месечно“.
   
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,656
  10,904
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ајде @mdeni, предизвик, имаш ти 600 евра, те знам, уплати, @nashinec ке ти даде реферал, да не биде дека за џабе се регистрирал на форумов, па нареден месец постирај тука извештај од банка дека ти дале 600 евра. Или за 3 месеци од сега или за 6... Па за година дена сними видео како влагаш на работа, псуеш се по список и даваш отказ. 600 евра месечно е топ.
   
  На HoLfElDeR, Krkac, ivan88 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Неверојатно е колку луѓето можат да бидат ретардирани.

  Ај замислете си го ова: имаш договори со корпорации кои ти плаќаат по 600е на секои 5 месеци со твои вложени 600е. Значи ми требаат 1000е (сосе конфигурација и интернет трошоци) која потоа би ја вратил за да речеме помалку од 12 месеци така?

  Идам кај било која банка у свет, зимам 100 милиони евра позајмица, која ја враќам во рок од 12 месеци, и потоа правам по 200 милиони евра секоја година.

  Но јас сепак се решавам НЕ!

  Ќе одам и ќе барам луѓе по цел свет да донираат пари и они да си зимаат по 600е.

  Буахахахахахаха....
   
 8. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  За 5ипол месеци си ги враќаш парите и веќе за 6ипол месеци треба да уплатиш пак 3000 евра...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Точно тоа дека без ризик нема капитал и дека ризикот и зијанот се браќа, но овде не знаш во што ризикуваш и како ризикуваш.

  Да јадеме леп и ајвар само, да не јадеме да не пијеме или ако не да дадеме куќата и станот во залок. Пирамидна шема што е толку тешко да се разбере?

  Најдеш сајт што демек пишува на него дека твоите пари ги вложува во злато пример потоа и ти ветува дека 50 посто повеќе добиваш следниот месец/година и одеш на сајтот вложуваш 200 евра сопственикот на сајтот ги зима парите вложени од друг и ти дава тебе 400 евра и ти така стекнуваш доверба и во главата паметот ти полудува и со тај алген газ пак уплатеш пари и почнеш да си филозофираш дека веќе си богат и после месец/година земат ти ги парите а ти добиваш шајки.

  Сопственикот на сајтот парите ги врте од еден на друг и кога ќе дојде моментот да се направи поголемо купче кеш, тој си ги задржува парите а за другите шајки.

  Нема овде никакви инвестиции, никаков капитал, никаков профит. Парите се вртат од еден на друг се додека сопственикот на сајтот не си ги спакува во свој џеб.
   
  На Krkac и Razor-mk им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,656
  10,904
  23 oктомври 2012
  Машко
  само шајки има, како што разбрав, само шајки. И тие шајки се заковани и со гол гс од даска ќе треба да си ги вадиш. А сите знаеме само кој може да успее да ги извади
  Screen Shot 2016-11-10 at 13.39.34.png
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Попрво ке оди на глава отколку да го видам ова. ;)
   
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,724
  3,807
  12 Јануари 2016
  Машко
  [​IMG]


  Aхахахаааа... Хахаха! ХАХАХАХАХАХАХААААААА!!!
  Генијално напишано!!! (на јадење го прочитав ова и се загрцнав од смеење) :)
   
  На Astro и xenon им се допаѓа ова.
 13. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Оставите вие карос марос, дајте да направеме бизнис со овие банкоматите. Мињјон профит па вие знаете ли колку е пари тоа, колку ифони и разни еипл препарати можеме да купеме?
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Туку дај дс почнеме да рендаме јадра од процесориве што ги имаме.Имаме по 4-8 може 2 да рентаме, и да си лапаме по 600евра месечно. Да правиме глобален рендер фарм. Штом може каирос да рента дискови , ние можеме да рентаме јадра еба*го. :D

  #КаиросзаМакедонци #ШтедилницаТАТ
   
 15. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Toj што наводно земал 1,000,000Е, му доаѓа дека врбувал околу 2000 луѓе.
  Еве да тежи 100кг, тоа значи кога ќе го сецкаат за секој по 50 грама месо.

  И за тоа има пазар некаде, кавијар од милионер, не е се изгубено, инвестирајте!
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Штом може графички да се рентаат.....:)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Газови за сендвич се рентаат кај нас па што останало за друго...

   
  На artweb, GoCe_, goranzoran и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,161
  3,518
  7 ноември 2014
  Машко
  Вака дечки, шемата со Каирос е следна - они приоѓаат како самосвесни, односно кажуваат однапред дека е пирамидална шема. Но, дека има многу пари ако се влезе. И дека да влезете преку нив не им е важно, зашто ионака прават куп пари. Ама ајде, ако сакате толку ќе ви средат, ќе се потрудат...

  Истиот приод како @nashinec го доби еден пријател, од негов пријател. Во стилот „абе многу пари праам, шема е ама вртам 10,000 евра месечно. Ќерките од Лондон се вратија да го работат ова со мене“.
   
  На ivan88 и Oktar им се допаѓа ова.
 19. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  а од кај заклучи дека тој што земал милион, ги земал од каирос.
  чисто за инфо дечкото ги земал од реклами т.е. од оние сајтови за здрава исхрана и фејсбук страници сите по над 700K лајкови.

  после него сите пробуваат, али ретко кој зема толку мрсни пари
   
  На Krkac и HoLfElDeR им се допаѓа ова.
 20. nashinec

  nashinec
  Intern

  19
  30
  8 ноември 2016
  Машко
  Значи незнам што си се закачил за мене, си дадов свое мислење за фирмата што ако знаеш да читаш е целосно негативно. Пари неспомнав јас во постот, ме прашаа и одговорив. Сакаш верувај, сакаш не баш ми гајле немам никој регистрирано преку мене нити планирам да регистрирам, втор пат кажувам, обично на паметен човек треба еднаш да му кажеш. Јас можам и да докажам со еден скрин дека немам никој под мене нити тоа ми е планот овде. Ти ако си сватил така твој проблем. А дека не се вадат пари оди слободно кажи му на кој било рандом човек во куманово да се насмее убаво (значи ќе повторам пак сега за сега, за после не се знае). Исто ме прашаа за колку се враќа инвестицијата одговорив со ФАКТ што секој може да го провери слободно има и други членови што пишуваа за исплатата, ама полесно е вака мене да ме замараш и да ме претставуваш како да ги бранам Каирос нели ;). Главната поента што сакам да ја кажам на оваа тема беше и пак можеш да ја прочиташ реченицата, ама еве за помалку паметните ќе повторам
  1. Ова е пирамидална измама, немојте да ве лажат дека фирмата е легитимна, оставив десет линкови како доказ
  2. Кога веќе некој знае дека се работи за измама ќе биде повеќе препазлив со своите пари, и затоа на крајот напишав со големи букви вложете онолку колку што сте спремни да изгубите зошто пак ќе кажам за тие помалку паметни што треба да им повториш повеќе пати како тебе, не се знае до кога ќе трае, може утре ќе пропадне може ќе трае две години и тоа е финтата.
  Јас мислам дека се што имав да кажам за Каирос кажав, толку од мене
  поздрав
   
 21. Petar86

  Petar86
  Intern

  18
  9
  6 ноември 2016
  Овој муабет го слушам до сега од неколку луѓе.
  И сите викаат, да заработив веќе си ги вратив парите само уште да ги извадам треба. Тоа е битниот момент, на интернет ги глеам само уште да ги извадам треба.

  А најинтересен момент ми е тоа што парите на рака му ги даваш на тој што ти дава реферал.
   
  На HoLfElDeR му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Mister

  Mister
  Intern

  110
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Од каде инфо дека не ги вадат?
  Јас знам полно луѓе што ги вадат без проблем

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,629
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мене ме интересира дали овие пари се пријавуваат во УЈП за да се оданочат?
   
 24. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Сањај, ове ночи, сањај, склопи очи, данок нече платиитии!
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 25. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  Немој данок да сдпомуваш одма ке почнат да плачат, државата не ограби, провизија за ова она итн.
  А вадење пари од тие кериос сметките им се зема голема провизија, ама ако јас сум во плус.
   
Слични теми
 1. FiC DoGG
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,430
 2. dangthe
  Одговори:
  92
  Прегледи:
  6,159
 3. Tajson
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,508
 4. Кристијан Николовски
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  491
 5. turbiny
  Одговори:
  108
  Прегледи:
  12,529
Вчитување...

Сподели

Вчитување...