• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуства со робот правосмукалка

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,005
1,487
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Ц ц ц тоа е, све тргнало надолу....
Отприлика

Купуваш Прочистувач за воздух за да се штитиш од ПМ10 а дома си култивираш air pollution и прашина сo чибичан правосмукалки
Even the best robot vacuums can barely touch the fine dust that settles into rugs. After six months of regular cleaning with the top-of-the-line Roomba, all of this debris still managed to pile up in a single 6-by-9-foot area rug. It took only about 15 minutes for a high-end, human-powered vacuum to collect this whole mess.

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
896
316
delicon.mk
Ц ц ц тоа е, све тргнало надолу....
Отприлика

Купуваш Прочистувач за воздух за да се штитиш од ПМ10 а дома си култивираш air pollution и прашина сo чибичан правосмукалки

Да не работиш за Кирби? :D

• Ја почнал/а темата

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,368
2,885
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Друже @Jedah роботската правосмукалка кај нас, а мислам и кај повеќето корисници, не заменува целосно квалитетна моќна правосмукалка, првенствено за теписите.

Но да ти кажам дека S5 Max можам да го пуштам секој ден и контејнерот за прашина/ѓубре е речиси полн - таа нечистотија инаку се крева и наталожува на мебел или ја дишеме, да не правам муабет визуелно колку почисто делува домот - имаме темен ламинат и лесно се забележуваат ѓубренца и нечистотии.

А секако дека на одреден период теписите се поминуваат со помоќна правосмукалка - во случајов Shark Navigator - и таа си ја брка работата и ламинатот се поминува со средство за ламинат.

Како што јас ги гледам работите, сѐ си има своја улога, предности и недостатоци. Оваа комбинација од S5 Max на секои два дена и инцидентно по потреба, со што заштедуваме време и станот се одржува чист, и Shark за теписите на недела - две за моите/нашите потреби е идеална.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,019
1,553
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Или без теписи ?

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Јас веќе некое време ја пратам технологијава и решен сум дека кога ќе зимам ќе земам нешто што има и канта за автоматско празнење на роботот. Сите роботи имаат минијатурни садови и доколку треба да се замарам да ги празнам секој ден џабе толку пари фрлени.

View: https://www.youtube.com/watch?v=sZhwhdvt74I

Ова ако успеам да го најдам мислам дека е најдобра вредност во моментов.

А во ранг на 1000 евра ова заедно со кантата (но мислам дека многу пари се тие):

View: https://www.youtube.com/watch?v=-ucMdHZMH4I

View: https://www.youtube.com/watch?v=AS-kW8HN5NU

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
896
316
delicon.mk
Јас веќе некое време ја пратам технологијава и решен сум дека кога ќе зимам ќе земам нешто што има и канта за автоматско празнење на роботот. Сите роботи имаат минијатурни садови и доколку треба да се замарам да ги празнам секој ден џабе толку пари фрлени.

View: https://www.youtube.com/watch?v=sZhwhdvt74I

Ова ако успеам да го најдам мислам дека е најдобра вредност во моментов.

А во ранг на 1000 евра ова заедно со кантата (но мислам дека многу пари се тие):

View: https://www.youtube.com/watch?v=-ucMdHZMH4I

View: https://www.youtube.com/watch?v=AS-kW8HN5NU
А уред за празнење на кантата за празнење на правосмукалката? :D

Доколку мислиш дека само тоа е замарањето...

Има повеќе работи што треба да се одржуваат во роботската правосмукалка.

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
896
316
delicon.mk
Да ги вадиш влакната од четките и тракалцата.
Да ги чистиш филтерот, сензорите, садот за ѓубре.
Ако има џогер, крпата да се испере.
По некое време треба да се заменат четките, филтерот... крпата за џогирање, навлажнувачите на крпата...

Тоа ми текна во моментот, може да има и уште.

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Да ги вадиш влакната од четките и тракалцата.
Да ги чистиш филтерот, сензорите, садот за ѓубре.
Ако има џогер, крпата да се испере.
По некое време треба да се заменат четките, филтерот... крпата за џогирање, навлажнувачите на крпата...

Тоа ми текна во моментот, може да има и уште.
Епа ако гледаш детални видеа за овие што ги споделив, и двете имаат технологија за да не се плеткаат влакна на четката - иако Shark-от според тестирањата е далеку подобар така што тој повеќе ми се свиѓа - што значи далеку поретко ќе треба да се чисти четката.

Дополнително со самото Автоматско празнење филтрите се шмукаат исто така од внатре, и се на се еднаш на две недели значи (а може и до месец дена зависно колку ти е валкано дома во просек) би требало да се чисти самиот сад на роботот, како и да се празни самиот сад што го збира целиот смет.

Сума сумарум тоа е и замислата и идејата на да имаш робот правосмукалка - да ти олесни еднаш на неколку недели само да се замараш, кога и веројатно би требало и да извадиш некоја појака правосмукалка за длабинско чистење на теписите (доколку ги имаш).

Ова е насоката во која се движи пазарот за робот правосмукалки. Почнаа како пинбол мутави уреди, да сега имаат лидар + камера, паметно мапирање, зони за избегнување и така натака.

За делот околу влажно чистење не ни навлегувам пошо тоа е дефакто треба да менуваш сад и крпа, што значи не е автоматско туку бара човечки инпут, па после завршување пак конвертирање во обична правосмукалка. Идеално би било да се има посебни уреди за тоа и тоа, или полесно да се џогира рачно еднаш неделно пошо и без тоа е помалку захтевна активност.

Значи приоритети за еден дом за полесно одржување би биле:
- добра жичана или моќна безжична правосмукалка (dyson, кирби или слично, би било идеално) која може длабински да исчисти + џогер (рачен, обичен)
- (опционално) робот правосмукалка за површинско чистење на домот константно (на неколку дена или преку ден, зависно од желби и потреби)
- (опционално) додаток за џогирање на робот правосмукалката кој еднаш неделно би го активирале (бара исто така човечко замарање) или пак посебен робот џогер

Која и да е од овие комбинации не исклучува дека сепак мора да се има бар една рачна правосмукалка за ако направиш некогаш неред пошо ниту еден робот не е толку паметен да дојде и да го собере нередот, иако има некои прескапи модели кои може да им зададеш област која треба да ја исчистат одма - ама мислам дека тоа тапкање во апликација ќе ти одзеде повеќе време од зимање рачна правосмукалка и собирање на нередот веднаш на лице место. Исто мора барем една моќна правосмукалка за длабинско чистење. Нешто ко Dyson V11 би ги покрило овие двете, но скапа е и е во ранк на Кирби која пак со разни додатоци може и да пере килими и секако има повеќе усисна моќ пошо е жичана... but i digress.

Робот правосмукалка е за одржување на ниско ниво на прав и нечистотија на подовите и килимите. Толку. Неизбежно е дека треба и други уреди за детално чистење (зависно желби и потреби).

Но доколку треба ти секогаш кога ќе се пушти роботот да се замараш да го чистиш тогаш не гледам поента да се има робот. Тоа време ќе го искористиш за набрзинка засмукување низ дома со обична правосмукалка.

Единствена (за мене) валидна опција за робот правосмукалка е ако можеш да го оставиш роботот да си тера работа неколку недели, да ти одржува релативно чисто, и после коа се прави генералка да се испразни и канта, да се направи maintenance и на работот и секако длабински да се исчисти низ дома.

Boko

Intern
14 октомври 2010
12
8
Да ја обновам темата. Ми треба препорака за робот правосмукалка до 400 евра. Дали ова би завршила работа?
Xiaomi Mi Robot Vacuum - Mop P (Pro) - Купи Xiaomi Mi Robot Vacuum - Mop P - Роботска правосмукалка бела Македонија | 24 месеци гаранција
Да ја обновам темата. Ми треба препорака за робот правосмукалка до 400 евра. Дали ова би завршила работа?
Xiaomi Mi Robot Vacuum - Mop P (Pro) - Купи Xiaomi Mi Robot Vacuum - Mop P - Роботска правосмукалка бела Македонија | 24 месеци гаранција
Јас го користам овој робот скоро цела година најмалку по еднаш дневно. Околу чистењето и мопот немам забелешки, си функционираат одлично. Единствен проблем досега ми беше со батеријата, имаше изгорена една ќелија, купив четири нови од тука и ги заменив. Доколку ти е за простор од околу 100м2 ќе ти брка работа, за повеќе ти треба нешто со појака батерија.

Sent from my iPhone using Tapatalk

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,569
2,029
Roborock S5 Max 329€ во Германиите.

macika

Intern
24 ноември 2020
3
0