1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,262
  13,200
  23 Јануари 2008
  Манга
  прашува за модел на матична плоча. Се подразбира дека чипсетот е x58 бидејќи нема друг.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  [​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toplel

  toplel
  On your way to fame

  565
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Бооо, полош Paint-edit во живот неам видено.
   
  На gocetan, Pane-G, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,091
  6,105
  21 Јануари 2009
  Google уште експериментира со тоа webp форматот за кој прогнозирам феил.
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,271
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  очекувам intel да се врати 2021
  ај нека им дојде памет малце и на фанбоите

  View: https://www.youtube.com/watch?v=CbIXl2sJdEk

  (стари вести)
  изгледа дека Конечно наредниве години ке биде рај за upgrade
  кој купил на времето х58-ца со i7-мица ден денеска ја цепа без проблеми
   
  shifty, ChemicalAngel и на toshex им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,262
  13,200
  23 Јануари 2008
  Манга
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,271
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
  4 дена се рачуна за старо веќе? Јас прв пат го видов затоа хахах
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,262
  13,200
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нареднава недела треба да стигнат играчките, но за жал ќе бидам на одмор надвор од МК до 7-ми, а можда и до покасно...Сакав да напишам ривју кое ќе биде објавено пред официјалното излегување, па да се направи малку трафик кон порталов. За жал, нема да сум во можност тоа да го направам, а кога ќе се вратам веќе ќе има многу ривјуа. Не знам дали ќе има поента.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  371
  289
  1 Февруари 2017
  Машко
  На farkizz и gOJDO им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,262
  13,200
  23 Јануари 2008
  Манга
  На GGTT1 и toplel им се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  518
  307
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па ако толку многу сакаш да напраеш ривјувце пред официјалните можеш и да го одложеш малце одморо.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,174
  8,563
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На RoninMK и Rukfash им се допаѓа ова.
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,602
  4,537
  23 Јуни 2015
  Машко
  Клокнат на 4.7GHz упола е од (сток) i7-9700к во поновите наслови. Тестов не е баш нај нај, пробано е да се прикаже i7-2600k во најдобро можно сценарио. Како и да сеуште се држи процесорчево, кој го има може да го тера.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. beret

  beret
  Intern

  16
  20
  28 Септември 2008
  Вчера породадов LGA775 матична со интегрирана графичка,чипсет G31 а вие тука тролате за најнапредни матични и процесори,хехе
  Шала на страна,во помалите градови низ Македонија ретко има PC-ентузијасти кои би одвоиле 50-60 иљади денари за ново куќиште,обично се работи за луѓе кои бараат половен компјутер за да гледал Фејсбук и да читал вести до кај 4-5 иљади ден.хехе
  Такви се грото 85% од граѓаните во Р.Македонија,така да оваа тема е само за PC-ентузијасти а не мејнстрим корисници
   
  RoninMK, gOJDO и на Astro им се допаѓа ова.
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  farkizz, shifty и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Па уште потрагично е што огромен дел од тие што даваат по +1к евра на конфигурации ги користат за фејсбук и фортнајт
   
  RoninMK, gamer-eddie, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 19. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 20. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  ОДЛИЧНИ перформанси вадат новиве Ryzen, фокусиран сум на Ryzen 5 3600, и мислам дека е најдобар процесор момнетално за „нормални“ корисници што не им тече нафта у двор па да зимаат i9-9900k :D Подобри се од 2600-ката како и што рекоа од АМД, за некои 15-20%, а за исто толку (можда 25% максимум) послаби од i9-9900k (стриктно гејминг)... ама и поефтини за 300$... одлично, одлично :D
   
  На RoninMK, Скоти, Rukfash и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,747
  26,370
  4 Септември 2008
  Screenshot_20190707-165012_Samsung Internet.jpg

  giphy.gif
   
  На stefan166, Скоти, shifty и уште 10 други им се допаѓа ова.
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Последна промена: 7 Јули 2019
  mkextremer, farkizz и на toshex им се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,262
  13,200
  23 Јануари 2008
  Манга
  Единствено нешто кое е фасцинатно за новите Ryzen 3000 процесори е тоа, потрошувачката. WOW, само тоа можам да кажам за тој дел.

  Што се однесува до останатото, Meh....голем успех е тоа што конечно имаат десктоп процесори кои на stock се брзи колку Intel-овите. За жал не се побрзи, особено не ако се земе оверклок во предвид. Како и претходните Ryzen 1000 и Ryzen 2000 серија, така и Ryzen 3000 серија се избинувани до максимум така што нема воопшто простор за оверклок. Согласно сите ривјуа кои се излезени 3700X бара неприфатливи напони за 4.4GHz, фрекфенција на која не е кадарен ни приближно да се справи со 9900K на 5GHz и соодветна меморија. 3800X треба да е маргинално подобар бин, но не верувам дека просечни примероци ќе може да се возат на 4.4GHz 24/7. Toa значи дека 9900K е и ќе остане и понатаму најдобар ентузијастички процесор ако се занемари 9900KS кој верувам дека е тешко да се најде исто како и 8086K.

  Се на се најпопуларен од сите ќе биде Ryzen 5 3600 бидејќи ќе вреди најмногу за парите. Сепак за да има перформанси ко што гледаме на тестовите му е потребен и брз рам, т.е. 3200MHz CL14. Па така кога споредуваме треба да имаме на ум дека со поспор рам ќе има и пониски перформанси исто како и Ryzen 1000/2000.

  За гејминг, Intel останува најдобра и најсиплатилва варијанта, особено кога ќе се земат во предвид новите 9400F кои во просек имаат перформанси како и 3700X(т.е. 1% пониски) притоа користејќи далеку поефтин RAM.

  Што се однесува до IPC, согласно тестовите Ryzen 3000 во однос на Ryzen 2000 на иста фрекфенција и ист број јадра со иста меморија е побрз за 8-9% во просек.
   
  Последна промена: 7 Јули 2019
  Skorp, GGTT1 и на kristijan1001 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...