• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


 • Вкупно гласале
  136
 • Анкетата е затворена .

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
557
701
Недојдија
Јас веќе нарачав во петок треба да стигне па ќе направам тест
Со гореспоменатата ли B660 DS3H?
Како и да е имаш гаранција на плочата. Тако да честито. Кога ке ја склопеш и тестираш конфигурацијата пофали се у темата: Што последно сте надградиле.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.592
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

^SaFt^

Gaining Experience
21 ноември 2013
132
64
Gevgelija
^SaFt^'s setup  
Processor & Cooler
i5 9400f
Motherboard
MSI H370 Gaming Plus
Storage
M.2 SSD 128GB +HD 500GB +1000GB
PSU
Cooler Master Silent Pro 500W
RAM
CROSAIR VENGEANCE® LPX 8GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit - Black
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Mouse
Razer DeathAdder Chroma 2016
Keyboard
A4 Bloody Gaming B120 Illuminated Water Resistant USB 3.0
Monitor
asus 24" 1ms
OS
Win 10 64-bit

Атачменти

 • Screenshot_20220215-155512~2.png
  Screenshot_20220215-155512~2.png
  172,6 KB · Прегледи: 84
 • Screenshot_20220215-155713~2.png
  Screenshot_20220215-155713~2.png
  278,2 KB · Прегледи: 88
 • Screenshot_20220215-155553~2.png
  Screenshot_20220215-155553~2.png
  185,2 KB · Прегледи: 84
 • Screenshot_20220215-155904~2.png
  Screenshot_20220215-155904~2.png
  140,9 KB · Прегледи: 87

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.592
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
П-р-екрасно. Со здравје и лезет да те служи.
Ова ќе троши многу и ќе грее, да не заборавиш саглам кулер да земеш за да му ги извадиш перформансите.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Со интегрираната графичка, батерија и општо перформанси... јас не знам зашо некој би купил Интел лаптоп уопште (освен ако е нешто со засебна RTX графичка, каде валјда интел вади за нијанса подобри CPU резултати) после вакво нешто:

View: https://www.youtube.com/watch?v=wNSFKfUTGR8
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје

Заради новата серија 5000 на АМД (подобрени чипови со 3Д кеш) -„стариве„ 5000 серија чипови со намален МСРП.( А и заради поконкурентни цени од Интел )
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.089
1.835
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.089
1.835
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
323
177
Decki koj se razbira povejke sto misli za ovaa konfiguracija ...?za nekoi obicni raboti i po nekoja igra....
??
 

Атачменти

 • IMG_20220404_214516.jpg
  IMG_20220404_214516.jpg
  1,5 MB · Прегледи: 82

Users

Intern
27 декември 2019
29
23
Decki koj se razbira povejke sto misli za ovaa konfiguracija ...?za nekoi obicni raboti i po nekoja igra....
??
Матичната има 2 слота за RAM. Ако има потреба од повеќе RAM понатаму ќе треба да се заменуваат двете плочки со плочки со поголем капацитет наместо да се додадат уште две. На сликата изгледа дека Kingston понудата сега е само за една плочка.
Процесорот е без интегрирана графичка. Може да се доплати за да се земе процесор со интегрирана во случај да треба да работи самостојно без дискретната.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
323
177
Матичната има 2 слота за RAM. Ако има потреба од повеќе RAM понатаму ќе треба да се заменуваат двете плочки со плочки со поголем капацитет наместо да се додадат уште две. На сликата изгледа дека Kingston понудата сега е само за една плочка.
Процесорот е без интегрирана графичка. Може да се доплати за да се земе процесор со интегрирана во случај да треба да работи самостојно без дискретната.
Ne odbiram bas mnogu...
A ovaa varijanta?
Od pisanoto ke ima 32gb ram 2x16 i namesto 250ssd ke ima 500
Cena 40k.
 

Атачменти

 • Screenshot_20220405_150548.jpg
  Screenshot_20220405_150548.jpg
  122,3 KB · Прегледи: 50

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.379
2.777
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ne odbiram bas mnogu...
A ovaa varijanta?
Od pisanoto ke ima 32gb ram 2x16 i namesto 250ssd ke ima 500
Cena 40k.
А да си отвориш ти тема, прецизирај потреби, буџет, на старо, на ново.
Сигурен сум дека ќе предложат форумџииве нешто подобро за 40к.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.308
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
еве како intel gets spanked од процесор со помалку јадра ама значително повеќе кеш. очекувам сега да се релативизира дека 1080р па и 720р не се релевантни резолуции и се шо следува со то.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
144
119
За 1080 разбирам, зошто 720?
Прочитав за некаква брзина се работи, да за графичката карта, ама што има врска процесорот овде?
1440, 2160 зошто ги нема?

Ми се допаѓа ако поевтино се продава од 12та серија „Интел“ процесори доколку се рефлектира така кај нас.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.308
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
За 1080 разбирам, зошто 720?
Прочитав за некаква брзина се работи, да за графичката карта, ама што има врска процесорот овде?
1440, 2160 зошто ги нема?

Ми се допаѓа ако поевтино се продава од 12та серија „Интел“ процесори доколку се рефлектира така кај нас.
се тестира 720р и 1080р за да се елиминира графичката од равенката, да падни load-от на процесорот. на повисока резолуција, игрите се појќе gpu bound него cpu bound. затоа нема 1440р и 2160р
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
731
739
Skopje
Budzet max 40k, intel procesor...

Колку ти ја ценат 1050ката? Без неа имаш солидна конфигурација.

Ако си апла ограничен со буџетот, види прашај за цена без неа. Ако ти ја ценат околу 14К/15K, врати ја и ако имаш да додадеш плус некој 100 евра размисли за оваа, оваа или оваа. Ако гејмаш, со 1050ката веќе ќе почнуваш да добиваш слаби резултати. И не вреди во 2022 да дадеш пари за неа за нова, шо знам...

едит: од првата веќе немаш, од 2рата само во главен магацин исто како и Асус, Евга...
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
еве како intel gets spanked од процесор со помалку јадра ама значително повеќе кеш. очекувам сега да се релативизира дека 1080р па и 720р не се релевантни резолуции и се шо следува со то.
Реално глупави се овие тестови. Теоретски сценарија. Ако веќе тестираш само 720/1080p, избери исклучиво компетитивни шутери за да имаат некоја смисла резултатите.

Според мене ако се прави споредба на најдобрите гејминг процесори од интел и амд без да се земе предвид цената, тогаш треба и двата да се спарат со најбрзите мемории што ги поддржуваат и да се тестира 1080p до 4k.

Или втора варијанта, споредба на конфигурации во ист ценовен ранг со повеќе категории на графички.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.308
3.969
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Реално глупави се овие тестови. Теоретски сценарија. Ако веќе тестираш само 720/1080p, избери исклучиво компетитивни шутери за да имаат некоја смисла резултатите.

Според мене ако се прави споредба на најдобрите гејминг процесори од интел и амд без да се земе предвид цената, тогаш треба и двата да се спарат со најбрзите мемории што ги поддржуваат и да се тестира 1080p до 4k.

Или втора варијанта, споредба на конфигурации во ист ценовен ранг со повеќе категории на графички.
1. истиот брз рам се користи и кај амд и кај интел системот (ама очигледно дека не си прочитал, си скокнал кај графите)
2. „зошто нема компетитивни шутери“ - ако се фокусираат само на такви, прашањето ќе ти е: па оти само компетитивни шутери има?
3. се тестираат процесори, а не графички, и ако видиш/прочиташ (очигледно не си прочитал) 3080Ti се користи кај двата системи. или сега графичката не чини?
4. според тебе, значи бројкиве се живи глупости?
ајде, занемари ги 720р резултатите. остануваме со 1080р. ист брз рам, иста графичка, најдоброто шо интел го нуди со повеќе јадра и без никакви лимити поставени, е стигнато од амд, па и во некои игри дури губи со убава разлика? значи сеа и 1080р не ти чини „само зато шо не е шутер и никој не гејма на 1080р“ ? смешки
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
Реално глупави се овие тестови. Теоретски сценарија. Ако веќе тестираш само 720/1080p, избери исклучиво компетитивни шутери за да имаат некоја смисла резултатите.

Според мене ако се прави споредба на најдобрите гејминг процесори од интел и амд без да се земе предвид цената, тогаш треба и двата да се спарат со најбрзите мемории што ги поддржуваат и да се тестира 1080p до 4k.

Или втора варијанта, споредба на конфигурации во ист ценовен ранг со повеќе категории на графички.
Другари - само го збунувате човекот и одите офтопик до бескрај. Конкретно понудете му нешто со линк или список на делови - па да му направат понуда за тоа и кажете дали е добра цената.
Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.152
Мислења
894.555
Членови
31.869
Огласи
333
Најнов член
hikagenius
На врв Дно