• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
@marv дај пушти бенчмарк од тоа за виртуелките што го спомна, баш ме интересира како се бенчмаркуваат виртуелки со оглед на тоа дека не знам ништо за нив.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
@marv дај пушти бенчмарк од тоа за виртуелките што го спомна, баш ме интересира како се бенчмаркуваат виртуелки со оглед на тоа дека не знам ништо за нив.
Коа ќе донираш процесор ќе пуштам. Уствари шу ќе ти е тоа, коа си имаш супер се за гејмање. Нормално на 720 и 1080п.
Ај хинт, нешто што ретко го прават ривјуериве нормално попто многу заебанции и време ќе им треба а и неѓа на што гејмерите на Јутуп да се палат.
Пушти која сакаш игра, нормално во 1080п макс, и стартај 2 виртуелки со по 1.5~2 vCpu за секоја. У една пушти SQL тест, у другата да речам SPECcpu, SPECjbb или евe Passmark. И следи операции, меморија, температури, потрошувачка и така.

А да читавте линкови а не само лајкои да си делите ќе видевте досега на линкоивите кои поминаа веќе.

Ама ај да не рече некој, еве сервирано (прошетајте и на другите страни). Најголем дел од следните тестови се вртат на Linux виртуелки.
Или прашајте го @Astro како е да си вртиш Tenks, додека у позадинати вртаат 1-2 виртуелки и тоа на безпари процесор.

И ајде уште еднаш. Не се пушта видео у кое се збору за гејмање, а се изведуваат општи заклучоци за перформанси. Тоа беше мојот муабет цело време.

п.с. Да не заборавам. Да прескап е Зен 3 моментално. Ова ко дисклејмер ќе го турам кај да е, у потпис. Штета што нема потпис за тема специфичен.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Коа ќе донираш процесор ќе пуштам. Уствари шу ќе ти е тоа, коа си имаш супер се за гејмање. Нормално на 720 и 1080п.
Ај хинт, нешто што ретко го прават ривјуериве нормално попто многу заебанции и време ќе им треба а и неѓа на што гејмерите на Јутуп да се палат.
Пушти која сакаш игра, нормално во 1080п макс, и стартај 2 виртуелки со по 1.5~2 vCpu за секоја. У една пушти SQL тест, у другата да речам SPECcpu, SPECjbb или евe Passmark. И следи операции, меморија, температури, потрошувачка и така.

А да читавте линкови а не само лајкои да си делите ќе видевте досега на линкоивите кои поминаа веќе.

Ама ај да не рече некој, еве сервирано (прошетајте и на другите страни). Најголем дел од следните тестови се вртат на Linux виртуелки.
Или прашајте го @Astro како е да си вртиш Tenks, додека у позадинати вртаат 1-2 виртуелки и тоа на безпари процесор.

И ајде уште еднаш. Не се пушта видео у кое се збору за гејмање, а се изведуваат општи заклучоци за перформанси. Тоа беше мојот муабет цело време.

п.с. Да не заборавам. Да прескап е Зен 3 моментално. Ова ко дисклејмер ќе го турам кај да е, у потпис. Штета што нема потпис за тема специфичен.

Sent from Телефон using Tapatalk
Затоа што на пример не ги користат сите процесорите за играње. Во реалтајм ворк 5600х го крши 10400f, ама го мава онака саглам. На пример во рендери, енкодирање, вортуелки го мава за 40%. Дали му ја оправдува цената. Моментално не, ќе видиме за 6~7 месеци кога ќе биде исто стар и достапен ко 10400f, кога ќе го има исто овде во ХУЗ фирма со гаранција со сФе.
За игри каде и така ви треба и мада фака графичка ако си нали гејмер, не сум меродавен и не ме интересира.

Sent from Телефон using Tapatalk
Не гледам тука 50% разлика од 10400 ко што тврдеше. 10-20%.

 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Не гледам тука 50% разлика од 10400 ко што тврдеше. 10-20%.

Реиов 40% не 50% и убаво што си ме цитирал бројката не беше само за виртуелизација него набројав неколку работи. На пример SQL i Java компајлерот се над 30%.
Плус ова беше колку да видиш како се бенчмаркувале виртуелки пошто нели незнаеше. За реал ворлд кога ќе донираш процесор.
И на крај краева дали биле 20 или 40 е небитно. И да е 20 е далеку од маала разлика, како беше наведено во постот на кој тогаш риплајнав, т.е. на генерализацијата изведена од гејминг тест.
Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Реиов 40% не 50% и убаво што си ме цитирал бројката не беше само за виртуелизација него набројав неколку работи. На пример SQL i Java компајлерот се над 30%.
Плус ова беше колку да видиш како се бенчмаркувале виртуелки пошто нели незнаеше. За реал ворлд кога ќе донираш процесор.
И на крај краева дали биле 20 или 40 е небитно. И да е 20 е далеку од маала разлика, како беше наведено во постот на кој тогаш риплајнав, т.е. на генерализацијата изведена од гејминг тест.
Sent from Телефон using Tapatalk
Не гледам каква врска има мојот процесор со дискусијава. 20% разлика, а кошта како 2 10400f. Дури и за оваа намена улогите на Интел и АМД се сменија.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Не гледам каква врска има мојот процесор со дискусијава. 20% разлика, а кошта како 2 10400f. Дури и за оваа намена улогите на Интел и АМД се сменија.
Марв не се противи со тебе дека Интел е поисплатлив во моментов со набиени цени од продавачи и препродавачи за нова технологија со огромна побарувачка и мали залихи. Амд тука не е крив во врска со цената. Но, споредбено, Амд процесорот е значително подобар кога се во прашање перформансите за МСРП цени. Разликата меѓу двата процесори во перформанси би била 4 генерации со претходниот напредок на Интел.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Марв не се противи со тебе дека Интел е поисплатлив во моментов со набиени цени од продавачи и препродавачи за нова технологија со огромна побарувачка и мали залихи. Амд тука не е крив во врска со цената. Но, споредбено, Амд процесорот е значително подобар кога се во прашање перформансите за МСРП цени. Разликата меѓу двата процесори во перформанси би била 4 генерации со претходниот напредок на Интел.
Дури и со MSRP разликата во цена е пак дупло, 155$ vs 300$. Има разлика ама пак не би го мислел 5600х кога иста цена е скоро 10700 што е 8c/16t.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Дури и со MSRP разликата во цена е пак дупло, 155$ vs 300$. Има разлика ама пак не би го мислел 5600х кога иста цена е скоро 10700 што е 8c/16t.
Ами тоа де. И цели време тоа го повторувам. Прескап е моментално. Е сеа кога би дошле цените на MSRP ќе размислам малку за 10700 иако има предност во кор каунт. Но како кажуваат бројките од сите погоре ставени тестови тие 2 кора не му носат многу предност на Интел. Но тоа е веќе друга приќа и друго споредување.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Ами тоа де. И цели време тоа го повторувам. Прескап е моментално. Е сеа кога би дошле цените на MSRP ќе размислам малку за 10700 иако има предност во кор каунт. Но како кажуваат бројките од сите погоре ставени тестови тие 2 кора не му носат многу предност на Интел. Но тоа е веќе друга приќа и друго споредување.

Sent from Телефон using Tapatalk
Му носат пример во игри каде секаде е тестовиве на techpowerup е подобар од 5600х, а оваа разлика веројатно ќе порасне затоа што игриве ќе почнат да користат повеќе јадра.

Истово се случува и со 5800х и 10900к мислам.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Му носат пример во игри каде секаде е тестовиве на techpowerup е подобар од 5600х, а оваа разлика веројатно ќе порасне затоа што игриве ќе почнат да користат повеќе јадра.

Истово се случува и со 5800х и 10900к мислам.
Сега за сега средно на 720п и 1080п разликата е макс ±2%. Нагоре и не се осеќа. Да, ако ги скејлуваат игриве можеби ќе отиде и нагоре. Но сега за сега +2јадра/4нитки за волку мала разлика, хммм. А додека ги преправат игриви за да искористуваат фул потенцијал гарант ќе зборуме веќе за друга генерација процесори. И ќе се повторам, ретко ми е репер гејмање. Непотребни се вакви магариња од процесори за гејмање, мислам сите дојдовме до тој заклучок.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Сега за сега средно на 720п и 1080п разликата е макс ±2%. Нагоре и не се осеќа. Да, ако ги скејлуваат игриве можеби ќе отиде и нагоре. Но сега за сега +2јадра/4нитки за волку мала разлика, хммм. А додека ги преправат игриви за да искористуваат фул потенцијал гарант ќе зборуме веќе за друга генерација процесори. И ќе се повторам, ретко ми е репер гејмање. Непотребни се вакви магариња од процесори за гејмање, мислам сите дојдовме до тој заклучок.

Sent from Телефон using Tapatalk
Нема да се согласам дека се непотребни за гејмање, од 1600АФ па дури и последната генерација на АМД 3600 што го имам јас до 10700/5600х има разлика 20% и повеќе.

А за игри мислев идниве што ќе излегуваат огромна е шансата дека ќе користат многу јадра поради конзолите.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Нема да се согласам дека се непотребни за гејмање, од 1600АФ па дури и последната генерација на АМД 3600 што го имам јас до 10700/5600х има разлика 20% и повеќе.

А за игри мислев идниве што ќе излегуваат огромна е шансата дека ќе користат многу јадра поради конзолите.
Ама чекај сега ме измеша. Погоре зборевме за разлика у гејмање меѓу 5600Х и 10700. А за разлика од Зен+ секако дека има, а од зен2 т.е. 3600 па и не толку (сега веќе можеш да го гледаш и споредуваш видеото од 2-3 страни назад). 20% посто има во избрани неколку наслови. И тоа на 1080п нормално, нагоре е небитна. Еве ти кажи дали би го мењал 3600 сега, за таа разлика што ќе ја добиеш.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Нема да се согласам дека се непотребни за гејмање, од 1600АФ па дури и последната генерација на АМД 3600 што го имам јас до 10700/5600х има разлика 20% и повеќе.

А за игри мислев идниве што ќе излегуваат огромна е шансата дека ќе користат многу јадра поради конзолите.
Денешниве процесори се далеку од тоа да бидат ограничување во игри од 4 јадра и нагоре. Повеќето игри ќе бидат 30-60fps и ретко кои ќе одат на 120 каде што графичката ќе биде најголем проблем. Било кои од денешниве процесори немаат проблем да одат преку 120 фрејма. Сите корисници со преку 120 се ентузијасти колку да го имаат најдоброто, или професионални гејмери кои заработуваат од тоа. Фрлање пари на монитори со над 120 херци или еве стандардните 144, се залудно потрошени пари за хоби на просечнио Спасе.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Ама чекај сега ме измеша. Погоре зборевме за разлика у гејмање меѓу 5600Х и 10700. А за разлика од Зен+ секако дека има, а од зен2 т.е. 3600 па и не толку (сега веќе можеш да го гледаш и споредуваш видеото од 2-3 страни назад). 20% посто има во избрани неколку наслови. И тоа на 1080п нормално, нагоре е небитна. Еве ти кажи дали би го мењал 3600 сега, за таа разлика што ќе ја добиеш.
1600AF имам и да имав графичка што е над 2080 би го сменил за 20% и повеќе да добијам фпс, ама не по овие цени.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
1600AF имам и да имав графичка што е над 2080 би го сменил за 20% и повеќе да добијам фпс, ама не по овие цени.
Па нели имаш 3600. Прочитај се горе. Многу си ми измешан нешто .

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Па нели имаш 3600. Прочитај се горе. Многу си ми измешан нешто .

Sent from Телефон using Tapatalk
Оф сеа глеам што сум пишал, нема врска и од 3600 до 5600х има голема разлика. :D
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Оф сеа глеам што сум пишал, нема врска и од 3600 до 5600х има голема разлика. :D
Во одредени наслови и на ниски резолуции да.
Мислењето е автоматски споено:


1.500 eура за најјаката плоча.
Значи цениве отприлика како сега Z490 глава за глава. Извор: Сетек.
 
Последна промена:

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,525
916
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Brakialis

Intern
21 ноември 2020
6
7
Денешниве процесори се далеку од тоа да бидат ограничување во игри од 4 јадра и нагоре. Повеќето игри ќе бидат 30-60fps и ретко кои ќе одат на 120 каде што графичката ќе биде најголем проблем. Било кои од денешниве процесори немаат проблем да одат преку 120 фрејма. Сите корисници со преку 120 се ентузијасти колку да го имаат најдоброто, или професионални гејмери кои заработуваат од тоа. Фрлање пари на монитори со над 120 херци или еве стандардните 144, се залудно потрошени пари за хоби на просечнио Спасе.
Генијално кажано, среќа налетав на твојов коментар иначе истото ќе го пишев. На форумов му фали ваков квалитет.

Испратено од Redmi Note 5 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,600
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Квалитет Ексима :ROFLMAO:
Иначе да, добар е постот, се поклопува со моите размислувања.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
555
580
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,050
Мислења
837,602
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно