• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
И што аку не ги користат сите за играње, не ти ја разбирам поентата? Не ги користат ни сите за работа, само што повеќето ги користат за играње отколку работа. Тоа е факт. За 6-7 месеци од сега ќе зборуваме тогаш, а до сега сметам дека е тотално релевантно она што го кажав. Нема ни 10400F да стои на 150 евра. Процесор што вреди 220€ повеќе со 6/12 колкава и да е разликата е тотално неоправдано моментално. :)
Разликата не е оправдана, но имај на ум и дека кај нас цените се скалпирани пошто з'ш да не.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Брат, отров си. Линковите ги дадов само како референца за споредва на цените од најголемиот онлајн маркет во светот. ОК? Прочитај ги постовкте понапред за да сватиш за што се збори.
Па да де за најголемиот онлајн маркет збориме. Цените што ги даде се нерелавантни за кај нас. Кога споретуваш ешто треба сите фактори да се исти. Како испадна не се исти. 335 беше само за некаде, без шипинг и со Прајм. Исто ме заболе како е у УСА, Германија или Џибути.
И што аку не ги користат сите за играње, не ти ја разбирам поентата? Не ги користат ни сите за работа, само што повеќето ги користат за играње отколку работа. Тоа е факт. За 6-7 месеци од сега ќе зборуваме тогаш, а до сега сметам дека е тотално релевантно она што го кажав. Нема ни 10400F да стои на 150 евра. Процесор што вреди 220€ повеќе со 6/12 колкава и да е разликата е тотално неоправдано моментално. :)
Сега баш и незнам што е повеќе играње или работа, немаме податоци. Инаку за работа поготово во тоа што спомнав и те како е подобар 5600х. И реков цената сега му е прескапа. Ако дојде до кај 40-50% плус од 10400 онда е оправдана за мене. Значи 15~16К.
Небитно, поентата беше дека споредувате 8 месеци стар процесор, со широка достапност и да поготово и кај нас, и процесор кој е од пред 1.5месец, го нема скоро никаде во лесно достапни количини, а кај нас па ич во продажна мрежа за да ги споредиме со цени. А за 6 месеци ќе видиме каква ќе му биде цената. Небитно што 10400 може и ќе падне уште, а може и не.
Разликата не е оправдана, но имај на ум и дека кај нас цените се скалпирани пошто з'ш да не.
Да пак ќе повторам дека цената сега е неоправдана, уствари немаме цена сега малопродажна

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Цитирам:

Dr. Lisa Su announced in AMD's big next-gen presentation that the Ryzen 9 5600X will release on November 5th, 2020 for an RRP of $299.

Каде е $299 а каде се цениве од скоро 400 евра?
@toplel изгледа не си во тек со настаниве. Не биди душ, прави споредба кога цените ќе се нормализираат.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
@toplel изгледа не си во тек со настаниве. Не биди душ, прави споредба кога цените ќе се нормализираат
Ахам, да. Добар аргумент. Значи јас сум douche затоа што ја кажувам фактичката состојба..

Патем, таа иста состојба е на секаде не само кај нас. И да дојде во Анхоч пак ќе е минимум 20к зошто retail e 300€.

Што правевте вие споредба кога цените на AMD беа пониски и нудеа повеќе од Intel? Што не почекавте да се стабилизираат цените?

Сега ги сменаа улогите, а вие уште имате проблем со прифаќање на реалноста. Тотален фанбоизам. Јас немам никаква бренд преференца, само ме интересира да бидат што поефтини и попристапни.

И без разлика дали ќе се стабилизираст или не, 10400f може само подолу да оди, не нагоре во цена. А доколку мислиш дека 5600Х ќе биде под 250€ годинава - со среќа. :)
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
361
285
Ова Интел фанбојс трујат на големо во секоја прилика, добро е знајме исто те исто се повторува, во зависност од потребата и работните задачи во соодносот на цената се бира процесор дали Интел или АМД, апла серите не се се од Марс паднати ситр членови тука.


Следува
"Не сум Интел фанбој само ја кажувам вистината 200х во одредени случаи Интел е подобар избор.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
116
63
Skopje
Ахам, да. Добар аргумент. Значи јас сум douche затоа што ја кажувам фактичката состојба..

Патем, таа иста состојба е на секаде не само кај нас. И да дојде во Анхоч пак ќе е минимум 20к зошто retail e 300€.

Што правевте вие споредба кога цените на AMD беа пониски и нудеа повеќе од Intel? Што не почекавте да се стабилизираат цените?

Сега ги сменаа улогите, а вие уште имате проблем со прифаќање на реалноста. Тотален фанбоизам. Јас немам никаква бренд преференца, само ме интересира да бидат што поефтини и попристапни.

И без разлика дали ќе се стабилизираст или не, 10400f може само подолу да оди, не нагоре во цена. А доколку мислиш дека 5600Х ќе биде под 250€ годинава - со среќа. :)
Јас мислам дека ке биде и поевтин. А мислам тука никој не е фенбој - туку со графикони аргументирано ги изнесува перформансите и личните искуства
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,958
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Муабетот од Зен 1 се повторува, само улогите се сменати :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Ахам, да. Добар аргумент. Значи јас сум douche затоа што ја кажувам фактичката состојба..
Ај по 16-ти пат. Фактичката состојба моментално е дека да 10400ф нуди повеќе за парите, поевтин е драстично, и одличен е за цената сега. Но освен во тие некои игри, во се друго не малце туку многу заостанува зад 5600X. И ова е фактичка состојба нели?
Патем, таа иста состојба е на секаде не само кај нас. И да дојде во Анхоч пак ќе е минимум 20к зошто retail e 300€.
Не 300Еур туку 300УСД, ако збориме за RRP што цитираше @Astro.
Што правевте вие споредба кога цените на AMD беа пониски и нудеа повеќе од Intel? Што не почекавте да се стабилизираат цените?
Викавме браво за АМД. Фактичката состојба сега е дека Интел во нешто е само поевтин, а не нуди повеќе од АМД. Зашто не го споредуваш на пример со 3600 или 3600Х. Слична цена, перформанси на страна на АМД. Или ако ептен сакаме да се инатиме, малку појак од 2600, ама и 2К поскап. Видиш сега како не се споредува се така лесно.
Сега ги сменаа улогите, а вие уште имате проблем со прифаќање на реалноста. Тотален фанбоизам. Јас немам никаква бренд преференца, само ме интересира да бидат што поефтини и попристапни.
Не бе јас бар немам никаков проблем. Пак ќе кажам ДА во моментот 10400ф е поевтин. НО далеку од со слични перформанси. И тоа е реалност. Инаку баш ме брига и мене и за Интел и за АМД. И јас ко тебе сакам во моментот кој ми нуди највеќе за парите, но ако можам да причекам малку, да се направи светска залиха, да падне цена и слично ќе причекам.
И без разлика дали ќе се стабилизираст или не, 10400f може само подолу да оди, не нагоре во цена. А доколку мислиш дека 5600Х ќе биде под 250€ годинава - со среќа. :)
Нема да оди кујзнае колку надолу, Интел се познати по инаетење со цени. А за под 250Еур бар јас не ни мислам дека ќе биде барем не годинава. Да дојде за 250Еур и супер.

Еве да резимирам. Ако денес морам да склопам нешто, со оглед на недостапноста на новите АМД процесори, најверојатно ќе биде Интел, и не баш 10400ф најверојатно 105-600 не F. Ете толку од мојот фанбоизам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ахам, да. Добар аргумент. Значи јас сум douche затоа што ја кажувам фактичката состојба..

Патем, таа иста состојба е на секаде не само кај нас. И да дојде во Анхоч пак ќе е минимум 20к зошто retail e 300€.

Што правевте вие споредба кога цените на AMD беа пониски и нудеа повеќе од Intel? Што не почекавте да се стабилизираат цените?

Сега ги сменаа улогите, а вие уште имате проблем со прифаќање на реалноста. Тотален фанбоизам. Јас немам никаква бренд преференца, само ме интересира да бидат што поефтини и попристапни.

И без разлика дали ќе се стабилизираст или не, 10400f може само подолу да оди, не нагоре во цена. А доколку мислиш дека 5600Х ќе биде под 250€ годинава - со среќа. :)
Абе не дека си стварно душ што ја кажуваш фактичката состојба, само ја кажуваш во крајно безвезе момент. Споредуваш hot-commodity со meh-commodity, секој студент по маркетинг тоа го знае, не дека не си во право. Во право си ама нема поента да споредуваш hot commodity, сега во моментот кога го нема на залиха никаде затоа што секоја залиха отишла кај ривјуери и кај fanboys, додека сеуште има 2600 на залиха, за 3600 да не зборам.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
@marv Дискусијава беше кога би бирале 10400f vs 5600X. Во тој контекст давам мислење. Аку е против 3600 тука нема дискусија зошто разликата е премала, а во случај со 5600Х со 22к се купува топ Z490 матична плус 10400f.

И не ти се обраќав тебе за фанбоизмот туку беше адресирано како индиректна множина.

AMD остави горко чувство со покачените цени и со самиот факт што не извади ништо под 300€. И да, во Америка е 300$ и во Европа 300€ во Британија 300£. Никогаш не прават конверзија.

@Astro Не беше моја идејата да ги споредувам, само давам коментар на тоа што ги споредуваат во контекст на цена, достапност кај нас и можни импликации. Сфаќам зошто е таква цената, но не можам да ја игнорирам или користам како аргумент против 10400f.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
@marv Дискусијава беше кога би бирале 10400f vs 5600X. Во тој контекст давам мислење. Аку е против 3600 тука нема дискусија зошто разликата е премала, а во случај со 5600Х со 22к се купува топ Z490 матична плус 10400f.
За Z490, па уште и ТОП класа, стварно не ми е јасно што ја ставате у равенката со 10400f. Чуму ќе му е на некој? За да ја има? Демек ќе направи абгрејд некад, па да се најде?
Нејсе, немаше ни бирање всушност во дискусијава. Јутуб беше плеснал незмам сега кој беше, и тоа специфично беше видеото баш за Гејминг и како 5600Х нуди во тие игри премалку за цената. Ама заклучокот од видеото истиот го генерализираше на општа употребна вредност и перформнси на 5600Х, а самото видео воопшто немаше намера и не направи таква дистинкција. И ако се сеќаваш од тука почнав да се бунам. Не за цената него за перформансите. Да моментално стварно во игри нуди премалку за моменталната цена. НО во иднина со развојот на игрите, и моралниот пад на цената ќе биде друго. А уствари мислам ќе се повторам за гејмање и во гејмање сериозно сѐ уште е и ќе биде главна ужасно скапата графичка што секој сериозен гејмер ќе си ја купи (нели нема ваљда да игра денес уште на 1080п, тоа веќе е немодерно тотално).
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
За Z490, па уште и ТОП класа, стварно не ми е јасно што ја ставате у равенката со 10400f. Чуму ќе му е на некој? За да ја има? Демек ќе направи абгрејд некад, па да се најде?
Нејсе, немаше ни бирање всушност во дискусијава. Јутуб беше плеснал незмам сега кој беше, и тоа специфично беше видеото баш за Гејминг и како 5600Х нуди во тие игри премалку за цената. Ама заклучокот од видеото истиот го генерализираше на општа употребна вредност и перформнси на 5600Х, а самото видео воопшто немаше намера и не направи таква дистинкција. И ако се сеќаваш од тука почнав да се бунам. Не за цената него за перформансите. Да моментално стварно во игри нуди премалку за моменталната цена. НО во иднина со развојот на игрите, и моралниот пад на цената ќе биде друго. А уствари мислам ќе се повторам за гејмање и во гејмање сериозно сѐ уште е и ќе биде главна ужасно скапата графичка што секој сериозен гејмер ќе си ја купи (нели нема ваљда да игра денес уште на 1080п, тоа веќе е немодерно тотално).
Кој е тој бенчмарк каде на виртуелки има 40% разлика? 40% разлика во што?

Повеќето луѓе играат и ќе играат на 1080п додека не излезат 1440п панели за околу 200-250$.


Primary Display Resolution
1920 x 1080
66.77%

Ако секој сериозен гејмер ќе купи сериозна графичка тогаш ниеден сериозен 3д артист нема да рендерира на CPU туку ќе си купи асална графичка за тоа. Никој не рендерира на CPU затоа што е преспоро во споредба со графичка. Затоа и никој што работи со видео едитирање/3d не купува АМД графички, затоа што не се добри колку Нвидиа во тие сценарија на користење.

И 10400f е 6c/12t CPU, така да што и да се деси во иднина со игрите оваа разлика ќе остане идентична.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,984
15,815
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Па да де за најголемиот онлајн маркет збориме. Цените што ги даде се нерелавантни за кај нас. Кога споретуваш ешто треба сите фактори да се исти. Како испадна не се исти. 335 беше само за некаде, без шипинг и со Прајм. Исто ме заболе како е у УСА, Германија или Џибути
Очигледно имаш желба/намера да се расправаш, а не да дискутираш. Но во случај да грешам, т.е. во случај да инстантно одговараш на мојот пост без да ги прочиташ претходните постовите за да сватиш за што зборуваме ќе ти реплицирам.

Дискусијата започна со заклучоци од членот @Nikola100 дека разликата во перформансите во ГЕЈМИНГ меѓу 3600 и 5600X е незначтелна.
На тоа се надоврза @DarthJe5us кој посочи уште подобар ГЕЈМИНГ процесор за уште помалку пари од Ryzen 5 3600, a тоа е i5 10400f, процесор кој во ГЕЈМИНГ е поспор за не повеќе од 5% од 5600X во просек, а кој е за 200 евра поефтин како и дека за исто/помалку пари може да се купи 10700К кој генерално треба да е подобар избор од 5600X.

На тоа @Astro развали со глупости на што беше корегиран од @Topel по што @Astro со неприфаќање бараше доказ дека некаде го има 5600X на лагер со цена за продажба за да можел да направи споредба и увид.
На тоа @Astro доби доказ, покрај од другите учесници и од мене дека 5600X го има и во земјава и во светот на лагер за продажба, како и тоа дека 10700К во светот се продава за поефтино до 5600X, што алудира на превисоката цена на 5600X.
На тој пост ти улета да се расправаш со мене, на нова тема „Дали јас сум можел јас да го порачам 10700KF од amazon.de“, која нема никаква врска со тоа за што дискутиравме, т.е. неисплатливоста на 5600X како ГЕЈМИНГ процесор.

Затоа што на пример не ги користат сите процесорите за играње. Во реалтајм ворк 5600х го крши 10400f, ама го мава онака саглам. На пример во рендери, енкодирање, вортуелки го мава за 40%. Дали му ја оправдува цената. Моментално не, ќе видиме за 6~7 месеци кога ќе биде исто стар и достапен ко 10400f, кога ќе го има исто овде во ХУЗ фирма со гаранција со сФе.
За игри каде и така ви треба и мада фака графичка ако си нали гејмер, не сум меродавен и не ме интересира.
Муабетот беше баш конкретно за ГЕЈМИНГ, што тебе не те интересира, но очигледно тебе ти е до расправија, а не до дискуисија, па изгледа дека тенденциозно ја промашуваш темата.

Ај по 16-ти пат. Фактичката состојба моментално е дека да 10400ф нуди повеќе за парите, поевтин е драстично, и одличен е за цената сега. Но освен во тие некои игри, во се друго не малце туку многу заостанува зад 5600X. И ова е фактичка состојба нели?
Фактичка сосотојба е дека 5600X во просек во апликации е за 25%, а во игри за 5% побрз од 10400F, но е поскап за 2.5 пати (и кај нас и во странство). Поточно разликата во цена е 200+ евра, што го прави тотално неисплатлив и лош избор, особено за ГЕЈМИНГ конфигурации со ограничен буџет бидејќи тие пари може да се пренасочат во појака графичка карта со што ќе се добие многу повеќе од 5% подобрување.

Зашто не го споредуваш на пример со 3600 или 3600Х. Слична цена, перформанси на страна на АМД. Или ако ептен сакаме да се инатиме, малку појак од 2600, ама и 2К поскап. Видиш сега како не се споредува се така лесно.Не бе јас бар немам никаков проблем. Пак ќе кажам ДА во моментот 10400ф е поевтин. НО далеку од со слични перформанси. И тоа е реалност. Инаку баш ме брига и мене и за Интел и за АМД. И јас ко тебе сакам во моментот кој ми нуди највеќе за парите, но ако можам да причекам малку, да се направи светска залиха, да падне цена и слично ќе причекам.
Прво невистина е дека цената на 3600/3600X(во земјава, бидејќи тоа ти е репер) е слична со онаа на 10400F. R5 3600X/3600 сe 12900/12200 денари, а i5 10400f е 9500 денари, тоа е разлика во цена од 34.8%/28.5%.
Второ невистина е и дека перформансите се на страна на AMD Ryzen 5 3600/3600X. За ГЕЈМИНГ, т.е. за она за што и дискутиравме, i5 10400F е побрз за 5-10% од R5 3600X/3600! За апликации точно е дека R5 3600/3600X се побрзи за 5-10%, но тоа не ја оправдува разликата во цена од 30-35%. Во секој можен случај i5 10400F има неспоредливо подобар однос на перформанси/цена во однос на било што од AMD(Zen+, Zen2 или Zen3)!
Истото важи и за 10100F и за 10700F, како во земјава така и во светот имаат подобри перформанси/пари од понудите на AMD во моментов!
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,984
15,815
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Боже сачувај темава, дури и Недела мора да почне со серење, завидлук, неискреност. Јас се гасам а вие продолжете да се бламирате.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,958
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Боже сачувај темава, дури и Недела мора да почне со серење, завидлук, неискреност. Јас се гасам а вие продолжете да се бламирате.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Го пингам @Astro само за да ја отвори темава пак :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Значи џабе човек пишува кога очигледно некој не читаат. Ти збориш против генерализација, они ти викаат пак гејминг, а ти 5 пати си рекол да у гејминг е неисплатлив, и си рекол и за друго моментално е неисплатлив.
Едино што си се побунил е дека видеото ставено е за Гејминг, а коментарот е генерализиран. Второ дека нема репер цена кај нас. Не ја гледам сеуште. Нарачката преку @gOJDO ако е репер онда Ок. За Мене не е. Кога ќе го има во малопродажба, со локална гаранција ќе правиме муабет, со сета должна почит кон Гојдо што се потрудил да ги донесе и да имаме по некој и кај нас. Следно беше Амазон цените кои беа тотално ирелевантно дадени и невистинити еднаш кога ќе се логираш за ви Македонија, да сс кај нас нели збориме.
Ај бе прочитајте човек кога пишува. Еве постот пред овој каде лично реков нешто за што би купил сега во мемебтов за парите ако сега во моментов од достапните производу кај нас прават цена/перформанси споредба. Стварно нелои не сакаат да читаат.
На крај еве специјално за @gOJDO deka 3600/X бул поспор од 10400ф во игри. Присечно се исти и зависи од игра до игра, но пошто сакате многу да черупикувате, еве една сликичка во CPU интензивна игра и нормално на 1080п за МК гејмери, пошто само тука и реално би се гледала разлика.

Или некој просек.


п.с. Ај ок, 10400ф е најбољи во било која споредба, како и останатите Интели. Супер е дечки, важи, ни јадам од едните или другите, па да се расправам овде. Само бидете пофер кога та за едните или другите давате констатации, цени и сл.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,984
15,815
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv Верувам дека внимателно ги одбра сликите и споредбата така што ќе одговараат најмногу на твоите тези. Притоа не си навел линк ниту конфигурации кои се тестирани. Еве вака:

AMD Ryzen 5 5600X Review

AMD Ryzen 5 5600X Review: 6-Core Gaming Beast
 
Последна промена:

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
361
285
Хаха а горенаведените со 2080ти
@marv Верувам дека внимателно ги одбра сликите и споредбата така што ќе одговараат најмногу на твоите тези. Притоа не си навел линк ниту конфигурации кои се тестирани. Еве вака:

AMD Ryzen 5 5600X Review

AMD Ryzen 5 5600X Review: 6-Core Gaming Beast
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
@marv Верувам дека внимателно ги одбра сликите и споредбата така што ќе одговараат најмногу на твоите тези. Притоа не си навел линк ниту конфигурации кои се тестирани. Еве вака:

AMD Ryzen 5 5600X Review

AMD Ryzen 5 5600X Review: 6-Core Gaming Beast
Да де, јас и најавив дека внимателно ќе ги изберам. Има проблем ли. Како и твоиве така и оние што беа за гејмање во контроверзниот пост.
А многу се интересни и твоиве линкови да ги споредиш 10400/600 со Зен2 и 3 во се останато освен гејминг.

1610891680526.png
1610891696513.png
1610891728759.png
1610891741120.png

Иииии
1610891766910.png

Па па па. Се навежба и им ја скрши кичмата :)


Еве и линкови што бараше:

Зашто некој кај што има достапност не би купил 10400?

View: https://youtu.be/csFwlKgZCzM

Зашто за гејмање сега за сега не вреди Зен3 (како и што реков ако правиме муабет само за гејмање) ?

View: https://youtu.be/PSxuiWih_Z8


Но и од двете можат да се видат и други интересни бројки.

Исто така еден од најдобрите полски рецензенти, кој прави само тоа што има достапно на пазар кај нив, што добро би се пресликало и кај нас. Прави реални тестови со реални апликации, не синтетики.

The AMD Ryzen 5 5600X is superior to the Intel Core i5-10600K in virtually every aspect. The situation is worse when we analyze the cost of purchasing the platform, because the price of AMD processors is not low.

Со што целосно се сложувам, и го кажав неколку пати.


Едит: Додадени линкови, ги заборавив.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,508
912
Да де, јас и најавив дека внимателно ќе ги изберам. Има проблем ли. Како и твоиве така и оние што беа за гејмање во контроверзниот пост.
А многу се интересни и твоиве линкови да ги споредиш 10400/600 со Зен2 и 3 во се останато освен гејминг.

Погледнете го атачментот 96230
Погледнете го атачментот 96231
Погледнете го атачментот 96232
Погледнете го атачментот 96233

Иииии
Погледнете го атачментот 96234

Па па па. Се навежба и им ја скрши кичмата :)


Еве и линкови што бараше:

Зашто некој кај што има достапност не би купил 10400?

View: https://youtu.be/csFwlKgZCzM

Зашто за гејмање сега за сега не вреди Зен3 (како и што реков ако правиме муабет само за гејмање) ?

View: https://youtu.be/PSxuiWih_Z8


Но и од двете можат да се видат и други интересни бројки.

Исто така еден од најдобрите полски рецензенти, кој прави само тоа што има достапно на пазар кај нив, што добро би се пресликало и кај нас. Прави реални тестови со реални апликации, не синтетики.

The AMD Ryzen 5 5600X is superior to the Intel Core i5-10600K in virtually every aspect. The situation is worse when we analyze the cost of purchasing the platform, because the price of AMD processors is not low.

Со што целосно се сложувам, и го кажав неколку пати.


Едит: Додадени линкови, ги заборавив.

Sent from Телефон using Tapatalk
Каков е 9900КФ во споредба со 5600Х, по цена од 300€ ми се чини како подобар избор од 5600 и 10400Ф, единствено што е на мртва платформа, ама 8 јадра се осум јадра?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Каков е 9900КФ во споредба со 5600Х, по цена од 300€ ми се чини како подобар избор од 5600 и 10400Ф, единствено што е на мртва платформа, ама 8 јадра се осум јадра?
Само што кај нас е 400+€. Кај нас за тие пари зимаш 10700K/KF. Стара мртва платформа иста цена со нова жива. Ај најди НЗС на нашиве дилери. Мада ете и на ЦУ иде така цената. Ај сега најди му НЗС на Интел и неговите цени. Кај интел паѓале цените. Ај важи.
Кај нас се е поскапо за да му се помислиш. Тоа е тој наш малопазарски синдром и проблем, а на пример мораш да го земеш од тука, со локална гаранција и на пример на фактура. Да им речеш абе 300еур е сам да го нарачам, у сигурно нема да ме кошта 100+ еур до дома, ќе ти речат дааа ама гаранција, царина ддв ова она, мислиш они коа ќе земат количина по овие цени ги купуваат. Ама тоа е тоа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Одлично, ама во продолжение
So despite the fact that multiple retailers already listed the new CPUs, it is not possible to determine which listed pricing is closer to Intel’s MSRP, which hasn’t been announced yet.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,673
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно