1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас слушнав дека по мензи ги користеле...  Хит било "колбас пржен на рајзен"
   
  На Happy, Deksa, shifty и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Лоши продукти прават фирми да идат банкрот.
  Во последно време тоа е Интел, да го пробаат истото со 10990 :) 550 вати иха :)
   
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  838
  1,386
  12 Септември 2013
  Машко
  AMD стар 7год. Тек на FX9590, ќумур ќе ги направи, ќе ја изгори матичната, напајањето и нивото на морето ќе се покачи за метар т.е. Гевгелија ќе стане пристаниште.
   
  На Astro и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Ryzen R9 3950X
  MSRP: $749
  Newegg: $1,299

  Машала машала АМД. Браос.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Пак е најефтин по перформанси земено сосе матична. И тоа поприлично.
   
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Од кол на кол.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Ќе биде новиот Core 2 Quad бидејќи двојадрените (Core 2 Duo) ќе биде во историја освен за ниската класа


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не ме свати што кажав.

  Core 2 Quad е лепенка од два Core 2 Duo процесори во еден пекиџ (буквално на ист принцип како Ryzen процесорите) која излезе релативно многу подоцна од Core 2 Duo. Нема историско значење.

  Core 2 Duo(Conroe) беше знаменосецот на Intel кој кога излезе понуди драматично повисоки перформанси од оние на AMD Athlon64 x2 со драматично подобра енергетска ефикасност и драматично поголем однос на перфроманси/цена. На пример Core2 Duo E6600 имаше малку подобри перформанси од најдобриот процесор на AMD Athlon64 FX-62, а цената на E6600 му беше($312) помала од третина цена на FX-62($1000). FX-62 грееше и трошеше над 50% повеќе од E6600. Згора на тоа E6600 се оверклокуваше за 50%, за разлика од FX-62 кој можеше да се оверклокјува за едвај 5-10%. Како таков бришеше патос со се што постои од AMD во сите десктоп апликации и игри познати на човештвото до тогаш.

  Очекувам историјата да се повтори за една до две години од сега.
   
  PC_GAMER, dejan_str, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,397
  28 Јануари 2017
  Машко
  Цената на страна, од АМД добивме повеќе јадра и перформанси во последниве 3 години, ако од Интел во наредниве добиеме повеќе перфоманси и намалена цена, то ќе е велелепно за нас како потрошувачи. (хипотетички дека АМД ќе тргнат по патот на монополот на Интел кој траеше предолго)
   
  ChemicalAngel, PC_GAMER и на Astraion им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  Повеќе јадра =/= Повеќе перформанси.

  Инаку од одамна АМД даде повеќе јадра на декстоп, Faildozer имаше осум јадра и перформанси како двојадрен i3.
   
  PC_GAMER, dejan_str, Pane-G и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Bulldozer технички имаше 4 јадра AMD sued over allegedly misleading Bulldozer core count
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Ricardo disagrees.

  View: https://youtu.be/6IzdM2uMD04
   
 16. niagacrp

  niagacrp
  Intern

  7
  2
  2 Април 2018
  Машко
  Баш ги имам двата по дома i3 4130 и fx6300 со тазе win10 двата, и амд-то е осетно побрз генерално и во игри
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  1) Ова нема никаква врска со мојата поента: повеќе јадра на значат автоматски и повеќе перформанси
  2) FX6300 e Piledriver, кој е остено помалку сакат од Faildozer (Bulldozer)
  3) Сакаш да кажеш имаш две конфигурации кои имаат се идентично освен матичната и процесорот? И во што поточно е побрзо AMD-то? кои апликации и игри и дај некоја бројка ако веќе ги имаш двата системи (под услов да се со иста графичка картичка и ист капацитет на RAM).

  Последен пат кога имав допир со Faildozer беше кога со пријател правевме споредба на неговиот систем со FX 8100 спореден со надградбата на матична и процесор i3 4170. Со GTX 970 графичка картичка во CS:GO разликата во FPS беше драматично поголема. Не се сеќавам на точните бројки, ама 4170 вадеше над 50% повеќе FPS.
   
  На PC_GAMER и dejan_str им се допаѓа ова.
 18. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  What?[​IMG]
   
  На Astro и dejan_str им се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Е што ват, интел има ребранд И7 7700 сега е и3 10300 и нова матична. Гг интел
   
  На Astro, PC_GAMER, TATA_MATA и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. kirems

  kirems
  Intern

  64
  38
  28 Април 2015
  Машко
  I3kata е доста побрз од 6300 булдужерот. И јас имам пробано на конфигурации со истата графичка и исто количество на рам. Само шо амдто бучеше корнеше.
   
 21. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Процесорите не бучат
   
  Astro, kirems и на boriseto им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Разбирам дека амд имаше фејл момент со булдозер, но ете направија 360 степени повраток имаат подобар ипц од интел, а интел се што може да понуди во моментот е ррбрандирање на И7 во и5 и5 во и3 и плус да ви наплати за нова платформа каде што ништо не е променето освен сокетот за да ја купите новата платформа на интел.
  ГГ интел фан бојс.
   
  На Astro, farkizz, mkgunner и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,397
  28 Јануари 2017
  Машко
  Фанбој е оправдан само во 1 случај: куќиштето ти е на биро и неможиш да ги извадиш лепенките шо идат со компонентите.
  Се надевам Интел ќе сменат на 180.
   
  На Astro и Skorp им се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Можеби во 2021 со Интел 10 нм.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  360 степени = вртење во круг, враќање во првобитна насока
   
  На Enigma, Abovelife, GGTT1 и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...