1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Збориме за пред рајзен :)
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,583
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пред рајзен AMD немаше процесор.
   
  Pane-G, GGTT1 и на bobson им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Имаше гејмав на 25€ атхлон х4 :)
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,583
  23 Јануари 2008
  Манга
  8076896df495291b3fde1ca4adbb3b68.jpg
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  [​IMG]  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  За тие пари немаше подобар quad core тоа време.
   
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  За тие пари имаше подобар Core2Duo и беше побрз ако добро памтам ,а Core 2 Quad не можеше секој да си дозволи


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Core 2 duo lol :)
  Ехе мемории со 8гб рам и Nvidia fx 5200 :)
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Одличен подкаст, стално го слушам. Денес збори со некој тип шо се бафта со сервери и има некои големи клиенти.

  Сумаризирано типот објаснува колку е заебано со интеловиве vulnerabilities, и кажува објаснува колку се долгорочни „врски“ врските на enterprise со клиенти - до толку шо ептен тешко мењаат платформа. Интересен дел е делот како сите шо имаат интел сервери не мењаат одма, туку прво ќе исклучат SMT и ќе купат уште сервери за да надокнадат, ќе направат се шо можат пред да преминат на нова платформа (пример АМД). Ама ако преминат, после може 25 години да не се вратат на интел пак (ако АМД тера добро).

  Сума сумарум 10%, 20% перформанси или пак економичност не им мењаат многу, повеќе им е битно стабилност и најбитно security.

  Ова ептен скратено, многу повеќе објаснуваат, кој сака нека слуша:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=Fh95scsUX_M
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Имав Core2 Quad so 8 giga Ram и Radeon HD 3870 па подоцна Radeon HD 6870 LoL
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Spoilers
  PS4 is dual quad core jaguar :)
  Интересен find :)
   
  Последна промена: 11 Декември 2019
 12. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Во времето на fx5200 максимум беше 2гб рам. Добро се сеќавам 2003 год. Првиот компјутер ми беше со Gainward fx5200 и Prescott на 3,06 GHz.
   
  Последна промена: 11 Декември 2019
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Прв компјутер 486 со турбо 133 мгх и мсдос ми уклучија Кент и Принцот од Персија.
  Магични моменти :)
   
  На zirkach и Rukfash им се допаѓа ова.
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  246
  380
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Како се викаше Кент на англиски, не ми текнува у пм

  edit - За Commander Keen збориш? :)
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,583
  23 Јануари 2008
  Манга
  Commodore 64 из MOS 6510. ;)
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Брее Комодоре 64 знаеш ли колку време да се чека саканата игра што одбирам во тоа време беа скапи околу 900 марки


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Intel CPUs: Ten-year plan to includes 1.4nm and a two-year cadence. :oh:
  untitled-3.jpg
  "The releases slide then shows 5nm for 2023, 3nm and 2nm in 2025 and 2027, and then 1.4 nm in 2029. Fun fact, 1.4 nm is the thickness of only twelve silicon atoms."

  Intel plans.gif

  ~~~~~~~~~~~~
  Наместо да се прават со сила будали, поарно да бараат чаре како во 2029-та да го избегнат ова:
  AMD vs Intel.jpg
   
  На TATA_MATA и Rukfash им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Пробав андерволт на рајзен+ и стигнав до 4гхз на 1.2 мв и потрошувачка од 110 вати.
  Му сменив термална паста и погрешно бил кулерот наместен.
  П.С не секој процесор може да постигне ова.
  Пример 2600х може 4гхз на 1.275 мв.
  upload_2019-12-15_20-19-56.png
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
 20. kirems

  kirems
  Intern

  64
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Јадоја Интел трешници... Само да не се радваме многу пошто ако не излези интел со нешто асолно, исто лајно и AMD ке изеди. Т.е. нема намалвање на цени, ќе забави тро прогрес... u know the drill.
   
  Astro, Pane-G и на toshex им се допаѓа ова.
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,841
  25 Март 2013
  Машко
  AMD веќе почна да станува Интел.
  Mислам дека и на темава се постираше видеото од AdoredTV во кое зборуваше дека за AMD да може да наплаќа огромни суми за сервери и за скапи системи од големите играчи му одговара да наметне послаб и поскап стандард во mainstream сегментот (за обична раја).
  Сега кога се фатија и со Apple, иднината не е така светла.

  Прв пример им е RX 5500XT. Графичката е со перформанси помеѓу rx 580/590 и е со иста цена по фрејм како што беше пред 2 и пол години. Тоа што за две и пол години поефтинел процесот на производство, меморијата, материјалите... ништо не значи.
   
  DelphiUser, toplel и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,583
  23 Јануари 2008
  Манга
  3900x и 3950x се продаваат за 40% поскапо од што треба...
   
  На toplel, TATA_MATA, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,101
  26,790
  4 Септември 2008
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,670
  1,090
  28 ноември 2015
  Машко
  Пак мајнери ги купуваат

  View: https://youtu.be/mlgBf7AFq7k
   
 25. kirems

  kirems
  Intern

  64
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Не вервам дека мајнерите се проблем.
  Имат недостаток на 7нм, а и знат дека имат подобар продукт во тој сегмент и ја дупат магарицата.
   

Сподели

Вчитување...