1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,833
  25 Март 2013
  Машко
  Ама апсолутно за се си во право! Целата фама, драстично намалената продажба, препораките од најрелевантните извори, низата скандалите за нарушена безбедност, мизерната иновативност низ годините наназад, изборот на најголемите гиганти (Google, Microsoft, Sony...) да одат со АМД... е се ветар и магла. Изгледа кога дојде Морфиус со таблетите, јас го направив погрешниот избор.

  Ќе правиме муабет за некој месец кога ќе имаш уште помалку факти.

  [​IMG]
   
  На Rukfash и StefAngel им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,423
  13,525
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не успеа да докажеш дека AMD во 99% случаи нуди подобар декстоп за парите од Intel и сеа со Сони, Мони и останато ќе ме убедуваш?
  Да ја цитирам реченицата од поентата која се обиде да ми ја побиеш: "А генерално во гејминг AMD нуди помалку за парите во сите можни класи: буџет, мејнстрим, ентузијаст и хај-енд."

  Те молам посочи процесор од AMD кој за исти парите нуди подобри перформанси за гејминг од I5 9100F, I5 9400F, I7 9700 и I9 9900KS!
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Купува некој и3 9100 како што викаш за гејминг, после некое време решава да го монетизира тоа.
  Истражува и треба да купи нов процесор и матична.
  Купил некој 1600 и сака апгрејд за истата намена. Се што треба е нов процесор и биос апгрејд.
  Кога амд може и интел може :)
  Плус 9100f губи во multitasking и во dx 12 games.

  View: https://youtu.be/TQHLd_XkNEo
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Да бидеме малку реални, ова е прв поголем прогрес после долги години тешко дремење.

  Ме радува што пркнавме на 4 6 8 јадра мејнстрим и се нудат 12 и 16 јадра на обична матична. И тоа без пад на сингл кор. Се разбира за ова е само АМД заслужно и никој друг.

  Ако барем мааалку потрае, а еве личи дека бар уште година ќе потрае, може и да се дуплира.

  Реално да не беше АМД интел ќе не молзеше вечно. Сега да сум земал 7700к или слично би се изел жив што изгледа како да бил купен далечната 2500к година. Смешки.
   
  На RoninMK, Nomad, StefAngel и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
  После изгледани 10тина видеа за споредба, може да се заклучи дека разликата помеѓу 1600,3400Г,2600,2600X, 3500 од една страна и I3-9100f и I5-9400f e константно мала и во просек изнесува 5-10%, некогаш е 0, некогаш амд е побрз. Не станува збор за доминација овде во средната гејминг класа, да Интел е малце побрз во игри, (поспор се друго), но се на исто рамниште. И таа предност е пред се заради лошото програмирање во игрите кои не се оптимизирани за корој и тредој.

  @gOJDO најди интел конкурент на 2200G. Буџет гејмер.Кошта само 5150 денари во анхоч. Колку би коштал интел со слични перформанси?
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,423
  13,525
  23 Јануари 2008
  Манга
  @DelphiUser
  Сочувство до тој што е осуден да гејма на 2200g.
  Дискусијата е за перформанси на процесори во игри со дедицирана графичка картичка.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
  Причината беше што ти спомна да се најде амд што е подобар во игри во сите класи, меѓу кои и буџет класата. За да се доближи Intel на перфромансите од 2200G, потребна му е барем 1030 графичка карта и со тоа Intel станува многу понеповолна опција budget/entry gaming. Така да во оваа буџетарска класа AMD е доминантен, и тоа кога мислам доминантен, 3-10 пати побрз од интел комбо за исто пари, не 10% како во другите сценарија.

  Јас направив голема пауза од играњето, така да за мене е голем шок да видам дека еден најефтин APU (2200g) вози 720P игри (Low detail) на 50-200 fps, oвие игри изгледаат одлично за временски патник како мене ;)
   
  На TATA_MATA и Rukfash им се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Бате Гојдо. Сочуство за некој да се врати од дедикејтед графичка на 2200G со интергрираната, ДА.
  Ама некој шо цело време бил на intel HD интергрирана, или оние ептен слабите графички рамни на сегашните intel HD прејдувањето на 2200G му е баш преподорување. Такви реакции гледам кај пријателчиња мои кои имаат 720p монитор. Да, и да се потенцира 720p мониторот у вај случај за дечки кои неможат да си дозволат повеќе и те како им е доволен 2200G.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,423
  13,525
  23 Јануари 2008
  Манга
  Да, зборувавме за гејминг на процесори без интегрирана графика, прочитај кои модели се спомнати и дали имаат GPU. Значи за CPU перформанси, а не за перформанси на интегрирана GPU. Кој дел тука не ти е јасен? Или реплицираш за да се контраш?

  Да, буџет гејминг, не буџет офис.

  1) По n-ти пат, зборуваме за CPU перформансите, не за GPU
  2) 1030 е побрза од било кое APU

  Entry gaming?

  1) Не знам кое задоволство ти претставува тебе и на уште неколку членови да пишувате дезинформации, т.е. нотрни глупости. Вие си знаете.
  2) Читни погоре, споредуваме CPU перформанси, не GPU
  3) Интегрираната графика на 2200G е за околу 50% побрза од интегрираната графика која се наоѓа на 8-ма и 9-та генерација процесорите, т.е. UHD630:

  View: https://www.youtube.com/watch?v=z2pe5PqWQXA


  Сочувство.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Гојдо е ногу добар дечко. Ама коа се у питање овие расправии тука има ногу тврдо и сурово его и не признава нишо за жива сила и покрај тоа шо узпут остава сочуства. :D
   
  На mkgunner, Astro, ChemicalAngel и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Едно хипотетичко прашање. Колкави се шансите b450 плочите да не подржуваат ryzen 4000 со оглед на тоа дека тешко се справуваат и со ryzen 3000?
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
  Сам себе си контраш. Велиш важни ти се cpu перформансите во игрите. А како ги мериш перфромансите на процесорите во игри, без графичка? Пушти ајде да те видам игра со cpu само. Ноторни глупости.
  APu-то на AMD си има сосема солидна entry level графичка која е на ниво на 1030, која кошта добри 5к, па така интел е во много полоша ситуација во оваа класа и нема одговор.
   
  На Rukfash и Krk198 им се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Кој ти го кажал тоа?
   
 14. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Бабами
   
  На farkizz и Avid им се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Баба ти работи изгледа за Интел во оделот маркетинг.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не знам од каде ти е идејата, прекрасно се справуваат со 3000.
  Да не мислиш на процесот на апгрејд на биос?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,027
  26,739
  4 Септември 2008
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Шамари шамари шамари...
   
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  L1 тестираат:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=jHud34FR3G0

  GAMER'S NEXUS BEST CPU AWARDS:
  ~oh Intelman where you gonna run to~


  View: https://www.youtube.com/watch?v=5RjS3AhDyJg

  За тие шо ги мрзи да гледаат: Освен ако барате МАКСИМУМ ФПС У ИГРИ, или сакате ептен да оверклокирате со ТЕЧЕН АЗОТ (у кои шо две ситуации 9900К се препорачува, у вторава е tie со 3950Х) ниеден друг интел процесор не препорачуваат.

  П.С: BIGGEST DISAPPOINTMENT - INTEL 10980XE
   
  Последна промена: 27 ноември 2019
  На TATA_MATA, itstheigyg, gOJDO и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Убаво си рече човекот, колку молзење имало овие три генерации. Шиткаат ист процесор за пола цена, тој што купил еден од тие процесори е зезнат исто како Nvidia со супер сериите.
   
 23. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Зошто се зезнати тие што земале нвидиа супер?
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,660
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Зашто 2070 станува 2060 супер, 2080 станува 2070 супер се затоа што амд извади конкурентни карти. Значи можеле да извадат претходно но си рекле чекај да ги измолзиме прво, нема конкуренција ама ако има ќе направиме интел што им направи.
  Едвај чекам rdna 2.0 со raytracing
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  А што да кажат тие што купиле и5 7600К, а сега им вадат и3 9100Ф за 5300 нов, користен реално испод 5К, со понови јадра со повеќе плусови и е нешто побрз, колку им вреди нив процесоот, кога треба да го продадат за испод 5К.
   

Сподели

Вчитување...