1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  What? Го нема 3950Х како најважен за споредбава, пошто е скоро бесплатен cpu+mb во поглед на конкуренцијата.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За сите вие нубови што имате интегрирани графики а не ги користите еве ви нешто, за да идете корисни:

  BOINC

  ПоздраФ :cool:
   
 3. GoDLiK3

  GoDLiK3
  Intern

  6
  7
  11 oктомври 2014
  За гејмерите
  6:04 минута
  19:28 минута
  20:28 минута
  Не одлучвајте одма според 1 ревју.
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  I have never used the word ‘bloodbath’ in a review before. It seems messy, violent, and a little bit gruesome. But when we look at the results from the new AMD Threadripper processors, it seems more than appropriate.

  The AMD Ryzen Threadripper 3960X and 3970X Review: 24 and 32 Cores on 7nm

  3950кава е смешно што им прави со цената.
   
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  си купив нешчо
  AMDominator.jpg
  се зезам, не се мои и чекам да стигне 3950х
   
  На SiPy`, Krkac, The GameMAster94 и уште 18 други им се допаѓа ова.
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,533
  1,740
  25 Март 2013
  Машко
  @gOJDO По сите коментари и рецензии од најрелевантните techtuber-и, ти успеа да ми го пишеш ова

  Или сега ќе следи едно мислење кај што си као неутрален па и АМД малку ќе го уважиш. Те ценам како член и немам намера да се докажувам во уште 5 страни како во X сценарија Интел е подобар, само те молам пингни ме во темава кога ќе се согласиш со моето мислење. Во наредниве 2 години АМД ќе дели уште многу шамари и многу ме интересира за колку време ќе ме пингнеш.  Во меѓувреме Лајнус излезе со review за Core i9 10980XE и вакви зборови и вакво пердашење на IT компанија немам видено од кога постои интернетов

   
  Последна промена: 25 ноември 2019
  На RoninMK, The GameMAster94, CBB_6 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  AMD fx 5ghz can be used as space heater
  Intel 10980XE hold my beer 500 watts
   
  На The GameMAster94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  GGTT1, Pane-G и на Tenny им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  All of the processors deliver worsen performance than ryzen 2600. Average fps не значи ништо за гејминг, ако има stutter џабе е max fps.

  View: https://youtu.be/G0W99606Gk8
   
  The GameMAster94, TATA_MATA и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  Една игра од миљарда, небитна, сега излезена и сеуште неоптимизирана. Значи во наредни 500-1000 поста ќе не отечеш со RDR2! Супер!
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Прекинете да ја серете темава и да се вртите во круг. 20 страни читам само срања, како се препукувате ко да сте у пичку матер некои гејмери а вакви процесори никогаш нема ни да пипнете со раце.

  Бројките се јасни, и за перформанси и за цени и за модели, докурца веќе од инаети, го злоупотребувате форумов, а можете да отидете некаде во планина каде никој нема да ве гледа и да јадете бобинки цела недела, да се изморите и да не поштедите останатите.

  Пингнете ме кога ќе завршите со глупостите.
   
  На Krkac, Daniel86, CBB_6 и уште 15 други им се допаѓа ова.
 12. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,631
  2,458
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Голема благодарност до АМД што допринесува нашите џебови да бидат побогати, а јас ќе продолжам да си го пратам типов и неговите реални прогнози/муабети.
  Очигледно внимателно го пратат и од двата табора.

   
  На The GameMAster94, TATA_MATA, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Убаво си кажа човеков (следи цитат од видеото):

  In 2016 the best available workstation CPU was the i7-6950X

  10 core, 20 thread Intel CPU on the X99 platform for $1700

  Fast forward 3 years in 2019 and we have these options:

  upload_2019-11-25_22-19-45.png

  The amount of multi-threaded performance that is available today for less money than 3 years ago is nothing short of ASTOUNDING.

  THANK YOU AMD!
   
  На RoninMK, StefAngel, The GameMAster94 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Најважно што рече на крајот на видеото. Пред 3 години 6950х 10 јадра 1800$ ,денес 18 јадра 980 $.
  Благодарение на АМД !
   
  freeman, gamer-eddie и на farkizz им се допаѓа ова.
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,258
  687
  9 Мај 2012
  Машко
  Аман бре ,препукување за АМД и Интел исто како кај смартфони за Аппле и Самсунг односно андроид и иОС сепак Интел е подобар сега засега, иако и Рејзер не е лош ама нешто ми фали, хм хм МУЗИКААА

   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Луѓе, на страна препукувања, у моментов АМД гази со производи и со понуда.

  Ако одиме во APSOLUTES интел на хартија има у некои гејминг сценарија (читај ако СТРИКНО САМО ГЕЈМАШ) подобра понуда у моментов, и у лаптоп пазарот се сеуште доминантни (ако не и подобри, дебативно е дали се подобри и таму но секако се позастапени и доминантни пошо нема многу АМД производи за жал).

  У се друго АМД е подобар у моментов.
   
  На mdeni, gamer-eddie, Rukfash и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  F5C8EF91-8841-4D1D-867E-89A02D822766.gif
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,258
  687
  9 Мај 2012
  Машко
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Сигурно си купил скап интел процесор, сега со новата "архитектура" на +++ и трошење како булдозер на 5гхз 500 вати и пак не може да го победи 3950х се чудам што ќе биде следен чекор.
  Кодак отиде банкрот зашто се држеше на таа парадигма, премногу сме големи да банкротираме. Дојде Instagram и го банкротираше Кодак. Денес благодарение на интернет и Youtube, секој може да се информира и да си одлучи кај ќе ги даде парите. Ако интел не иновира наскоро, ќе му се случи Кодак.
  П. С наредната серија процесори и3 ќе бидат и7 7700к за 100-150€, а и5 10600к 8700к и 10700к ќе биде 9900к за упола цена.
  Но кутрите кафе архитектури нема да можат да направат апгрејд зашто ќе треба нова матична и процесор.
   
  На freeman, mdeni, gamer-eddie и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,533
  1,740
  25 Март 2013
  Машко
  Ping :)

  Чекај не го спомнуваме веќе i9 9900k? Таа битка е изгубена?

  i3 9100F на крајот од 2019 со 4 јадра и 4 нитки (threads) не е веќе паметен избор за гејминг процесор. За година, година и пол ќе дојдат првите игри кои процесоров нема да може воопшто да ги пушти.

  i5 9400f е 1-2% побрз од ryzen 5 2600x во некои сценарија за гејминг, а губи прилично во се друго, 5% е поскап и не доаѓа со кулер. Фактите овде

  i7 9700f е во конкуренција со ryzen 7 3700x и да не го тупам, занемарлив процент побрз, занемарлив процент поскап, но има двојно помалку нитки од ryzen 7 3700x кој има 16, кои ќе бидат од исклучително значење за неколку месеци до година кога целиот гејминг хардвер заради конзолите ќе се оптимизира за 8 јадра и 16 нитки. (Последново толку го трубам што сам си здосадив)

  Толку од мене
   
  На freeman, CBB_6, Astro и уште 7 други им се допаѓа ова.
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,258
  687
  9 Мај 2012
  Машко
  Сигурно ќе направат нова архитектура на процесор и за матична ,а бе осеќам дека се е договорено ,а ние пак како конзументи(народот и шарените идиоти) се препукуваме затоа јас ИЧ не се замарам дали скапо сум купил ,но поважно ми е одлично да ми брка работа .
  Ај да ве прашам, тие што користат лаптоп со АМД процесор со Њндоњс 10 и во ОС го има опција Connect да проба да поврзува со ТВ со 4к резолуција или фул ХД нека е ама безжично преку Фај-ВАЈ и дали ќе функционира ,а ако да тогаш симнувам капа на АМД
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако мислиш на Wireless Display тоа ни на интел не функционира со 90% од комбинација лаптоп/ТВ, а и кога функционира на AC мрежа има проблеми.

  Не е џабе заборавена технологија.
   
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,258
  687
  9 Мај 2012
  Машко
  На интел функционира само......знаеш што да правиш,а за АМД е па толку е цената и тоа една од многу опции
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ок пане.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е ни почната, AMD има уште некоја фурна да изеде за да си го мери со 9900K за гејминг. Во моментов 9700F за гејминг е побрз од цела понуда на AMD.

  Крајот или почетокот, нитки или витки, 9100F е без никаква конкуренција oд AMD за парите.

  Не знам дали воопшто ги гледаше бројките или си кажуваш желби, но согласно твоите факти:
  9400F (AVG FPS/MIN FPS) : 2600X (AVG FPS/1% low FPS) % разлика во перформанси
  Код:
  Warhammer Vermintide 2:
  136/90 : 116/78
  17.2% / 15.4%
  
  Assasin's Creed Odyssey
  78/65 : 82/63
  -5% / 3%
  
  Fortnite:
  213/136 : 194/134
  9.8% / 1.5%
  
  Apex Legends:
  229/205 : 218/191
  5% / 7.3%
  
  Resident Evil 2:
  190/145 : 196/146
  3.2% / -0.7%
  
  Just Cause 4:
  124/66 : 109/62
  13.8% / 6.5%
  
  Hitman 2:
  98/76 : 79/68
  24% / 11.8%
  
  Project Cars:
  120/101 : 110/91
  9.1% / 11%
  
  TC Rainbow Six Siege:
  236/187 : 217/181
  13.4% / 3.3%
  
  BF V:
  155/98 : 137/98
  13.1% / 0%
  
  World of Tanks:
  185/133 : 167/121
  10.8% / 10%
  
  Metro Exodus:
  141/115 : 135/118
  4.4% / -2.5%
  
  Far Cry New Dawn:
  111/86 : 98/73
  13.3% / 17.8%
  
  SoTR:
  88/66 : 87/62
  1.1% / 6.5%
  
  Monster Hunter: World
  143/108 : 130/105
  10% / 2.9%
  
  Strange Brigade:
  236/173 : 233/154
  1.3% / 12.3%
  
  Star Wars BFII:
  172/137 : 137/109
  25.5% / 25.7%
  
  The Division 2:
  143/97 : 142/95
  0.7% / 2.1%
  Во просек 9400F има за 9.5% подобри AVG FPS и за 7.4% подобри 1% low FPS
  Во видеото со твоите факти процесорот на AMD не работи на stock туку е со меморијата и Infinity Fabric клокнати на 3400/1700MHz што игра голема улога во гејминг перформансите на тој процеоср и е пракитчно невозможна мисија да се постигне со просечен примерок. Со меморијата и IF на stock @2933/1466MHz рачунај дека оваа разлика ќе биде поголема.
  И чисто информативно 9400F доаѓа со кулер!

  9700F е во просек малку побрз од 3700X, а е 5-10% поефтин. Пингни ме кога AMD ќе има за истите пари подобар процесор. ;)

  Тука нешто си во заблуда, 9700F е поефтин од 3700X. И немој сеа занемарлив процент муабети, нели AMD е бест бај во секој можен случај? или повеќе не се држиш до таа теза?

  Аха, значи по 5-10 години 3700X ќе бил побрз за игри... Ако така вели кристалната топка тогаш да си изнакупам едно 100 комада 3700X, ќе се најдат за внуци и правнуци...
   
  На architect, Ceco, Gaston и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...