1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  976
  1,001
  2 Март 2011
  Машко
  Се во ред. Никој не рече дека е во класа на I3.
   
 2. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  838
  2,172
  12 oктомври 2014
  Машко
  Почна да се забегува со величењево на Амд...

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  toplel, Daniel86 и на Pane-G им се допаѓа ова.
 3. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  593
  767
  25 Февруари 2016
  Машко
  Тек су почели :D.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Никаде во форумот не прочитав дека пред рајзен се шиткаше скапи quad core од интел И7 2ра до 7ма генерација. Ама затоа кога амд извади шит архитектура како булдозер сите ги викаа греачи за дома. Денес никој тоа не го вели за интел, иако нивните процесори греат повеќе на 5гхз од амд.
  Битно е што има конкуренција и денес quad core е dual core во 2014 и потешко за продажба.
  Конкуренцијата е добра работа и за 500€ имаш компјутер со перфоманси што интел кошташе 2000-5000€ пред рајзен.
  Затоа интел HEDT што ќе излезе иновира и мора да ги намали цените за да конкурира на пазарот.
  Win win за корисникот
   
  На ChemicalAngel и itstheigyg им се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  688
  9 Мај 2012
  Машко
  Во ред е што оваа година рејзенот оди чекор напред од интел , меѓутоа така е договорено меѓу АМД и Интел
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Insider information give us more info ;)
   
  На Cicada му/ѝ се допаѓа ова.
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Од каде ти е ова инфо?
   
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  688
  9 Мај 2012
  Машко
  Нема инсајдер инфо и такви работи туку треба да имаш осет како што правеа ПОЛИТИКАНТИТЕ така и овие Интел и Амд кое во одделот на процесори на Амд е раб на банкрот и го применува истата шема за графичката меѓу Џифорс и Радоен тогаш (АТИ) и сетете се каков монопол имаше на Џифорс со најаките ултра графичка и подоцна излезе Радеон ХД 4890 кое ги брише сите Џифорс графички и сега еНвидиа и Сафир се лојални конкуренtи така и ова Интел и АМД .
  И друга работа Интел зошто заостанува и да се запраша? За една или две години каков Интел процесор ќе излезе е тоа да се загрижува можеби квантен процесор LoL или нешто друга архитектура
   
 11. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи седнуват на маса AMD и Intel и се договарат кој ќе оди чекор напред а кој ќе стагнира.
   
  На SiPy` и Avid им се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  mesteno e
   
  StalkeR, Pane-G и на farkizz им се допаѓа ова.
 13. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  447
  24 Април 2007
  Женско
  Нема договор тука... Сламка влечат.
   
  На mkgunner и krema им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеби тоа е најдобро за да нема „љутиш“. :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  447
  24 Април 2007
  Женско
  Секако... И после така гушнати, вртат коцки и Монопол играат.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Ok boomer
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  688
  9 Мај 2012
  Машко
  Не,туку вака, помогни ми да застанам на нозе а за возврат јас ќе ти помогнам пак да бидеш на врвот ,а ако не сакаш тогаш не можеш сам против сите (конкуренти) што доаѓа од Кина па и Русија и јас(АМД)
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вероватно вака се договараат и Samsunk и иПхоне.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не знам зошто од втора, а не од првиот четиријадрен Core 2 Quad, па натаму вклучително и прва генерација на Core архитектурата.

  Патем и јас не прочитав да кажеш дека AMD не измасакрираа со цените во времето на Athlon64 процесорите, т.е. кога имаа подобри процесори од Intel. Замисли двојадрен Athlon64 FX X2 чинеше 1000 долари, а Intel им избаци побрз процесор Core 2 Duo E6600 за четвртина од таа цена. Ова не знам зошто не си го спомнал никад. Дали дека си бил мал па не си бил во тек или пак имаш селективна амнезија па се сеќаваш само на работите кои ти одговораат во розевиот свет на прекрасниот AMD?

  Постои елементарна разлика во тој и овој случај. Процесорот на Intel 9900K на 5GHz е најбрзиот 8 јадрен процесор на планетава, додека пак Bulldozer беше најспориот процесор на планетава. Со ист број на јадра беше поспор и од Phenom 2, па така Bulldozer своевремено беше одлична греалица.

  Wooow, да не си грешка, да не коштал на Intel компјутерот $50000? :rolleyes:
   
  Последна промена: 23 ноември 2019
  Gaston, Pane-G и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  6900к кога излезе коштал 1000-1100 долари.
  Intel® Core™ i7-6900K Processor (20M Cache, up to 3.70 GHz) Product Specifications
  1800х кога излезе кошташе 500 долари.
  Плус сигурно поскапа матична зашто не работи на ист сокет.
  Па тоа е мојата поента бе, не можеш долго да се курчиш со цената зашто секогаш конкуренцијата ќе излезе со подобро.
  Од 2ра серија интел до 7ма генерација скапи процесори Quad Core, еден 7700к кошташе 300-400 евра. Сега само се шитка затоа што нема подобар процесор за таа генерација. Интел овие 5 генерации се влечеше без иновативност и со мали напредоци во IPC.
  9900к е подобар во гејминг ама за колку е подобар и за да ги постигне тие резултати треба да се оверклокне до 5гхз.
  Еве ти споредба на 4гхз, амд има подобар IPC спрема интел.

  View: https://youtu.be/1L3Hz1d6Y9o
   
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  688
  9 Мај 2012
  Машко
  За Ајфон и Самсунг тоа не знам и не верувам дека се договарат туку баш спротивно, крвни непријатели се и имало многу меѓусебни тужби за патенти така да не верувам дека се договарат ,а ионака иОС и android не се согласуваат, а Интел и АМД и те како се согласуваат поради истиот ОС Виндоус
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Значи 1800X e компјутер?!

  А зошто воопшто го споредуваш со 6900К?
  Штета што селективната амнезија те спречува да се сетиш дека 8700K чинеше колку 1800X а имаше исти перформанси во апликации и многу подобри перформанси во игри без да се оверклокува, со оверклок на двата 8700K беше околу 10% подобар во апликации и околу 30% во игри.

  Не сватив што сакаш да кажеш. Intel добри 10 години немаше никаква конкуренција и поприлично долго се курчеа со невадење ништо суштински ново.

  Не разбирам што беше сакпо во 2-ра, 3-та, 4-та i 5-та. 2-ра генерација донесе 25% повеќе перформанси за исти пари, 3-та 5-10% во однос на втора и исто толку четврта во однос на трета и исто толку пета во однос на четврта. Инаку последните 4 генерации нема никаков напредок во IPC бидејќи последните 4 генерации се процесори со идентична микро-архитектура.

  9900К out of the box @ stock clocks e подобар од било кој процесор на AMD за гејминг.
  Оверклокуван на 5GHz е подобар од било кој оверклокуван(24/7 на вода или воздух) 8 јадрен процесор на AMD и во игри и во апликации.

  Ах пуста селективна амнезија ги заборави игрите....За апликации има подобар IPC, но не и за игри.
  И што ако има повисок IPC во апликации кога нема доволно висока фрекфенција за да има подобри перформанси?
  9900K/9900KS е најбрз и најдобар 8 јадрен процесор на планетава без оглед на тоа колкава љубов за AMD ти си гаеш во срцето.
   
  Последна промена: 24 ноември 2019
  На Gaston и Tenny им се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Најбрз за 10% но поскап 60% од 3700х
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пребарување - 3700X
  21600 денари

  Intel i9-9900KF 3.6 GHz up to 5 GHz
  30000 денари

  30000 / 21600 = 1.39, т.е. 39% поскап

  Тоа е разлика во цена само на процесорите. Разлката во цена на целите системи ќе биде многу помала. Зависи кои ќе бидат останатите компоненти, ако целиот систем со AMD чини 2000 евра, т.е. 120000 денари тогаш адекватен(под услов да земеме дека матичните плочи чинат исто) систем со Intel ќе чини 128400 односно само 7% повеќе.

  Уствари збоаравив бе, од AMD купуваш само процесор и тоа е тоа, не ти треба ништо друго. Битно е да го имаш само процесорот. За Intel мора да купиш комплетна конфигурација... Така?

  И уште нешто заборави (ах таа селективна амнезија), види колку пари чинат хај-енд X570 матичните за AMD и спореди ги со соодветните на Intel. Пиши колку % се поскапи по твојата и на Амди Бајрам математиката.
   
  Последна промена: 24 ноември 2019
  На architect и Gaston им се допаѓа ова.
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  X570 е специјален usecase b450 е платформа за мејнстрим.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...