1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  ВНИМАНИЕ
  ВИДЕОТО ТРАЕ 7-8 МИНУТИ А САМО 1 МИНУТА ИМА СОДРЖИНА ЗА НОВИ АМД ПРОЦЕСОРИ ШТО НЕ Е НИ ЗА ВО ТЕМАВА ИНТЕЛ ВС АМД КОА ЌЕ РАЗМИСЛАМ

  Што точно ти помина низ мозокот кога одлучи да го постираш видеово?
  „Еј топ наслов Интел Шинтел ај ќе го постирам видеово у Интел вс АМД без да го гледам“?
   
  itstheigyg, farkizz и на gOJDO им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  ама виде каков бокс му учука Аемде на Шинтел, а? Учк, учк...
   
  Викса, dejan_str, Enigma и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Ти купувај амд и збори против амд, скриен акционер
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Изгледа не гледаме исти цени или што ли ке да е :) 3600 нон x е сепак 50 еври поскап од 9400ф. Но не битно јас зборам за 3600x кој е 16 плус к а тоа x е небитно во повеке од 70% случаеви и мислам дека не си во право дека корисниците на кој им треба пц за работа ке се главен корисник, односно кај нас сигурно не. Еве пример по фирми, по 3д студија по фото студија ретко да начекаш да се користи саглам пц. Сеуште на i3ако се и тоа многу е. А кај гејмерите доста поголем процент користат хај енд пц. Во уса е сигурно друга ситуација. Генерално супер се ryzen 3 но малку се занесуваат со цени, ако не се лажам и ако гледаме од аспект на производство интел користи монолитски пристап на формиранје цпу што мислам дека е поскап процес од лепење на повеке исти цпуа на една плочка. Амд почна од сееија за серија да крева цени и стигна едно ниво кое е опасно за нас а тоа е пред монополска агенда. Тоа лошо ке се одрази ако интел извади нешто пто ке ги згази амд. Што им фалеше на амд атлон 939 сокет. Супер прицесорчиња за 250 еври и ние задоволни а амд задоволен.
  Пс.Интел малку тераат инает со нивни силикон или што е работава со 14нм +++++++++ ?то ке им биде голем проблем ако е така во наредниве 3 год.
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  MadBuldog, gamer-eddie, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,064
  2,360
  28 Јануари 2017
  Машко
  Поимпресивно е што од топ 10, 9 процесори се на АМД во single core performance, одамна можеби и никогаш не било така.

  2019-11-14_09h02_26.png
   
  Chicco69, DelphiUser и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  А што релевантност па има Pass Mark?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,034
  627
  8 Август 2017
  Машко
  Еве го и ревјуто на Лајнус
   
  MadBuldog, Rukfash и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,335
  4 Септември 2008
  4C926DD6-26BE-41B9-BD16-65AD8719ADEA.gif
   
  Chicco69, MasteR_#0 и на Enquito им се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  На imortel, Chicco69, MasteR_#0 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  Да повториме. Истото и за 3950X
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Чекаме интел бранителите да се изјават kek :)
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Ma каква одбрана. Интел треба лга 2066 да е наорает мејнстрим платформа и да извадат нова некоја лга 4000 за да може да конкурира на амд.Само да не претераат со монополизирање амд и ке биде кулл.
   
 15. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  567
  2,478
  21 Април 2016
  Машко
  Секоја чест, АМД продолжува да си гази. :)
  Никој да не се плаши од нов монопол, сепак Интел вреди 10 пати повеќе од АМД. На страна што е компанија од државен интерес за "Штатите".
  До "вчера" сингл кор перформансите на АМД беа предмет на спрдња, а ете сега водат со 9:1 во баналниот Pass Mark. Среќа што Шарло не пуштил мулти кор резултати. :hay:
  ЛГА 1155 чисто за илустрација:
  LGA1155.JPG Intel_CPU_Core_i7_2600K_Sandy_Bridge_bottom s.jpg


  ЛГА4000 = 4000 контакти меѓу процесорот и матичната. Пута 3.5 повеќе од ова на сликиве. Едноставно не е комерцијално исплатливо, односно си повлекува адекватна цена (зборуваме за мејнстрим платформа).
  Згора на тоа, не гарантира супериорност и покрај тоа што (до некаде) се коси со досегашното искуство...

  На Интел панично му треба нова генијална, ефикасна архитектура во 5-7 nm производен процес, а за жал далеку се од такво нешто.

  ~~~~~~~~~~~

  Генерално процесорите имаат иста потрошувачка (вати) со генерации наназад (60 - 120W). Со новите технологии (намалување на литографскиот процес на производство), работат на пониски волтажи, но во исто време "влечат" повеќе ампери.

  Потрошувачката (ватите) остануваат исти (мање више), но на рачун на зголемената ампеража. Затоа се потребни многу повеќе пинови што ефикасно ќе ја пренесуваат струјата до процеорот со најмал отпор и минимум загревање.
  Потврда во пракса - скоро 20% од пиновите се користат за "дотур на струја" и GND.

  Секако новите технологии како DDR5, PCIe 4.0, USB 3.2 и т.н. ќе повлечат потреба од повеќе I/O контакти, така да реално е да се очекува следната генерација мејнстрим процесори и платформи да имаат "само" 100 - 300 екстра пинови.
   
  Последна промена: 15 ноември 2019
  На CBB_6 и Avid им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Архитектурата одамна е спремна и веќе ја имаме во комерцијална употреба, но само за лаптоп. Она кое што следи во не-многу далечна иднина е нивниот 7nm процес кој кога ќе излезе треба да биде без никаква конкуренција во поглед на перформансите и ефикасноста.

  Конкретно работните напони на 7nm Zen2 процесорите на AMD се од 1 до 1.5v. Значи нормален напон на работа е 1.5v. Со толкав напон можеш да убиеш процесор изработен на друг многу постар производствен процес со многу поголема номинирана големина, на пример 32nm Sandy Bridge.

  Понатаму потрошувачката е драматично помала во однос на процесор од поголем процес. На пример новите Zen 2 процесори на иста фрекфенција имаат остено помала потрошувачка од претходниците Zen+ и покрај тоа што во себе содржат многу голем дел од логиката (мемориски контролери и I/O) изработен на стариот 14nm процес. Делот на 7nm т.е. Zen2 јадрата иако во себе содржат многу повеќе логика во однос на Zen+ трошат практично напола. Токму затоа е возможно во истиот пекиџ и истиот TDP на AM4 да се спакуваат двојно повеќе јадра.

  Следствено ако потрошувачката е иста/помала, а напонот висок тоа значи дека овие процесори „влечат“ помалку ампери. (I = P/U)


  Многуте пинови не служат за носење на големи струи туку за носење мали струи на разни локации при многу попрецизни напони со што потрошувачката во разни режими на работа на различни делови од логиката се минимизира.

  Новите технологии DDR5 и PCI-e 4.0, користат ист број на пинови како и DDR4/DDR3/DDR2/DDR и PCI-e 3.x/2.x/1.x. Различна е само брзината, т.е. фрекфенцијата со која се испраќаат податоците.
  USB контролерите не се врзани директно на процесор туку одат преку саутбриџ чипсетот, а конкецијата помеѓу чипсетот и процесорот е друга тема и нема допирна точка со бројот на пинови на процесорот.
   
  Последна промена: 15 ноември 2019
  MadBuldog, Tajson и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 17. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  593
  767
  25 Февруари 2016
  Машко
  Добро де не се тепај одма :p:D
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Хахах, не се тепам, не се тепам!
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,161
  8,543
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  не се тепа, си го тепа
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,134
  7,036
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добро сега 3950 не го убива TR 2950X и ценовно и во перформанси? Некако чудна ми е стратегијава, ваљда ќе корегираат цена на TR пошто е моментално поскап од 3950.
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  Друга категорија е тредриперот, предност е 4 канален рам. Збореше линус. Ама сепак е ланска генерација, ќе искочи нов кога тогаш.

  А најважно за нормална употерба 3990X да видиме како ќе се понаша. Бејби тредрипер.
   
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Зар има најави за 3990Х?
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  rGV33jPfZ5Rew67cJPKvWK.jpg
   
  MadBuldog, shifty и на toshex им се допаѓа ова.
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  Во Јануари тоа. Се очекува да е брз, вака по некои најави и leaks.
  Требаше да го почекаш, се зезна со 3700.
   
  На MadBuldog и toshex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...