1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  852
  670
  29 Март 2011
  За Vivi Nova Му Сменаф Coil И е Супер за Acme IJoy имам имам нарачано ECT 30p и eVic Basic 40w Tc Ќе видиме Како ќе биди за M2L и DL пробвам да Преминам на DL :)

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 2. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Што имам слушнато тој од 304 челик бил поиздржлив.

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На cacko1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  304 наводно е помек,
  помалку крт/кршлив од 316.

  Кој ќе го знае.

  Кај кајфун мини в3,
  мислам нормално е да пукна таму кај што стресот е најголем.

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На cacko1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Мене после 3-4 дена ми се скрши на парење

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 5. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  556
  2,402
  21 Април 2016
  Машко
  @Chaeld10_8 што си ја мачиш душата со "чудни" атомајзери? :)

  Свесен сум дека сите ние си наоѓаме логика при секоја набавка, ама твоево е ептен надвор од ... логика.
  Ќе потрошиш "брдо" пари за куп (евтини) тракатанци што реално нема да ти вршат работа како што треба...

  Секако тоа е само мое скромно мислење и најважно е што твојот избор колку и да е "чуден", те држи подалеку од аналогните и тоа е за поздравување.

  Ако сеуште несакаш да моташ сам греачи, би ти го препорачал клонот на Vika Fantasy на ФТ: $8.33 Vika Fantasy Styled Tank Clearomizer - 3ml / 1.8ohm / 316 stainless steel + glass at FastTech - Worldwide Free Shipping. Драстично е поевтин од оригинал Aspire Nautilus Mini, + добиваш поголем капацитет. Најважно е да купуваш оригинални греачи за него и ќе бидеш во "vaping heaven".
  Од таму многу полесно ќе си ги трасираш идните чекори - ќе имаш одлична основа...

  Пол Бусардо и ден денес ги користи Vika Fantasy и Kabuki како референци за МТЛ (меѓу другото, бидејќи има се и сешто на располагање).

  @cacko1 за Кајфучето:
  Чајнезиум метал е тоа друже, дали пишале SS304 или 316L. Во принцип со клонови би требало да важи правилото "колку пари - толку музика". Демек SXK i SJMY "треба" да бидат подобри од 'no name' поевтините...
  Како што кажа @MikickoHC бапни "резервисти" и терај: $1.91 DIY Center Post for Kayfun Mini V3 RTA Atomizer - 316 stainless steel at FastTech - Worldwide Free Shipping
   
  На Tom Ford, MikickoHC, Колице и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  852
  670
  29 Март 2011
  Kayfun земам следниот месец :)

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
  На cacko1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sanqure

  sanqure
  Intern

  23
  14
  16 Мај 2017
  Машко
  [​IMG]
  Ок тенк ју. Уште да знаев од кај ќе тргнат и за колку време батeриите ќе бидат у сандаче. Јер ако стигнат за eден месец нека си јадат онаквото (пардон на речник) :)
   
  Последна промена: 29 Мај 2017
 8. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  ^
  Лично за 4.5.еуро или 7.5 еуро шипинг без тракунг од ЕУ земја, би бил задоволен пратките да стигаат за 30.дена.

  Презадоволен сум кога стигаат за 8-10-15.дена,
  сепак се работи за ЕУ а да не збориме и дека станува збор за батерии.

  Е сеа, кој сака брзина, ќе си плати UPS/FedEX/DHL Overnight и утредента на врата чичко поштар на рака ќе му ги донесе.
  (overnight кошта над 200.евра за обично плико, за потешка пратка сигурно е и поскапо)

  BReal ;)

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На MikickoHC, Alex M, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,281
  11,377
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  IQOS на Филип Морис (сега дознав дека тоа значело I Quit Ordinary Smoking :hay:) да ти бил поштетен дури и од аналогните. Иако статијата во жутата штампа по обичај е бомбастична и со обратен наслов од содржината (делумно), студијата е уште тазе и не е прокоментирана од соодветно стручни лица (дали се` е работено како што треба), сепак шефот на истражувањето убаво објаснува некои работи во интервјуто.

  Интересно ми е како во жутата штампа одма Филип Морис рипа да брани (или да фрли коска на сомнеж), а за електронските цигари обично нема кој да се заземе (или демек да прашаат спротивставени страни, што не го прават кога пишуваат за електронски цигари (или немаат кого?)). Важно електронските цигари сами си се бранат себе. :hay:
   
  На zoka4e, krema, MikickoHC и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,281
  11,377
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Стигна последниот дрипер од едицијата „мојот атомизер е помал од твојот дриптип“ (во средината):

  [​IMG]

  Се вика „Не се бој“ (No Fear). :hay:

  Но додека да стигнат, решив дека немам очи да ги правам и ми помина меракот... :rolleyes:

  [​IMG]

  Пластиката е сомнителна (дали ќе се топи), а стигна и бела иста таква. Не би требало, ама со Кинезите никогаш не си на чисто. Ме извади од памет, во пинот има црвче-шрафче што се вади за сквонкање. Го знаев тоа, но не се вадеше (вртеше во место) и не бев сигурен дали вртам во празно, односно дали воопшто постои шрафче. Но со малку сила го убедив да излезе. :hay:

  И втора тура од колибаши:

  [​IMG]

  Флешот е јак и тврд и дебел челик, само поради тоа вреди да се има, многу квалитетна изработка. Бучниот Штурчо е ептен мал, супер лежи во рака, квалитетен, убаво офарбан (ми личи дека нема да се лупи бојата, ваљда е анодизиран), штета што е само со сериски батерии и треба ептен да се пази и да се мота дупла отпорност од обично. Не можев да го пропуштам за таа цена, макар и само поради прекинувачот (иако обично е обратно, од Простакот (SMPL) го ставаат на него). Егиците стандардно, супер си се, сега ги имам во сите бои и нијанси и големини. :hay: И на крај челична жица AWG 27 (многу помал котур одошто очекував, иако сум видел и помали).
   
  Последна промена: 30 Мај 2017
  На Tom Ford, krema, Gajche-X и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. sanqure

  sanqure
  Intern

  23
  14
  16 Мај 2017
  Машко
  Ја ипак преферирам танкче, немора да е 6мл сеа да не се претеруеме, до кај 3-3.5 мл е тоБ :)
  Друго е ко ќе си го напуниш па кефски ќе зачадиш без да досипуваш. Ова стално мора да го отвараш и да му дотураш, ептен ме нервираат овие атомизери . Иако можда имаат некоја поента, ја не сум за :D
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,281
  11,377
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  krema, sanqure и на Mihajlo Micho им се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,290
  28 Јануари 2017
  Машко
  Вчера бев да напрам технички на доктор, крвта супер во секој поглед, џигерот малце замастен, 2 вредности се 30%-40% повисоки од шо треба.
  190см 105кг, без многу пазење во исхрана и слаба физичка активност, донекаде оправдано дека е така, ама ко разбраја дека пушам електронска, 2ца доктори ми рекоа, “то е од нејзе, неможит да престигнит џигерот да ја ичистит хемијата од цигарите“.

  r8YhG0g.png
   
  На ksimon, Tom Ford, zoka4e и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  @Chicco69 ,убаво кажа што и како. Тој танк што го нарачал колегата е помашено нешто од Smok, a инаку е многу стар модел,пред ерата на TFV4 минимум 2,5-3години. Јас не сум тој тип што би насочил почетник,зошто уште на почетокот на ерата на модови и танкови знаев што сакам. Респект до Гуру @Metuzalem и @Gajche саати изгубија да го насочат, колегата не послуша совети и нарачал глупост. На крај еве ке кажам да земе еден Subtank mini, клон,ќе има греач 0,5ом за Д2Л и 1,2ома за М2Л,и РБА на која што ке мота. Тоа е атомизер од почетник па до мастер вејпери. Се користат масовно низ цел свет. Бар од колегите што ги спомнав и јас до сга и понатаму барам ако ми треба консултација,и никогаш не сум погрешил. Што да кажам...не се иде со глава во ѕид.

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На krema и Chicco69 им се допаѓа ова.
 15. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Е мојата ценета матична докторка цепа електронска,сега кога ќе идам за стариот ми терапија да препише треба да и однесам s'camel. Инаку од пред неполн месец и мојата крвна слика беше се во граници на нормала,а џигерот(јетрата) и мене ми е замастен,само што и јас сум 105кг а 184цм висок. Сакаме да се напиеме... каснеме...

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  ksimon, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,281
  11,377
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Sharlovski Има влијание, но многу мало. ВГ-то се метаболизира во шеќери, но ептен ептен малку (1ml чист глицерин = 5,04 калории). 20 милилитри ИСПИЕНИ (ако ги занемариме другите ефекти од тоа) би ги неутрализирал со многу кратка прошетка. Еве нешто за тоа (и во петтиот пост линк до уште подобро објаснување), а ако почнам да ти пуштам линкови од што се` си умислуваат вејпери дека закачиле, ќе фрлиш и е-цигара и се`.

  Всушност, ако си загрижен за своето здравје, така и би требало да направиш - прекини скроз неколку дена/недели, па тестирај се пак, па ќе видиш.

  Како да читав некаде и дека ПГ-то влијаело на замастување на црниот дроб, но кога побарав, го најдов обратното - го одмастувало (добро, кај крави, и тоа бремени :hay:).

  Во секој случај, аналогните секогаш ќе бидат многу пати поштетни (тоа би била алтернативата).
   
  Последна промена: 30 Мај 2017
  На Sharlovski и Gajche-X им се допаѓа ова.
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,290
  28 Јануари 2017
  Машко
  @Metuzalem, за влијанието не се сомневам ама дека исклучиво од цигарата ми е (или најголем кривец како шо го разбрав), тука малце ми се подзатворе окото.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Јетра/Црн Дроб/Џигер се замастува од:

  (ќе ги наведам по број, односно по јачина, односно по скала на штетност)

  1.Алкохол(било кој алкохол)

  2.
  Дрога
  (Претежно Опијати и Опиоиди - ака Хероин/Морфиум и останати аналози/деривати на истите,
  Иста штета прават и Инхибитори на ЦНС - Кокаин,МДМА-Екстази и останати деривати прават огромна штета)

  3.
  Таблети/Апчиња/Лекови, тука спаѓаат пак опиоидни анаглетици, таблети за регулирање притисок, антибиотици... Да не набројувам, над 70-75% од лекарствата имаат несакани дејства односно прават штетљ на црниот дроб.
  (лекарствата ги ставам у ист кош со "дрога" поготово кај хронично болни кои мораат да пијат лекарства секој ден)

  4.
  нездрава" храна -ака премрсна, препржена, премногу месо, премногу скроб... Буквално храна што над 70% од популацијата на МК конзумира секој ден бар 2 пати дневно.

  5. цигари(премногу цигари)
  За да се замасти Јетра од цигари како од Алкохол,
  треба да пушиш по 5-6.кутии дневно бар 1.година
  (со волку пушење, пре ќе ги оштетиш Белите дробови,Грлото, Хранопроводот, Желудникот, Бубрезите пошто сите овие органи немаат регенеративна способност како што има Јетра/Црн Дроб)

  6."Мрзлив" стил на живеење, без скоро никаква физилка активност.

  7.
  Еве на 7-мо место ќе ги стаам е-цигари, за да не биде дека е-цигари се "здрави" :)
  Нормално дека се штетни но многу помалку од горните 5-6

  Има уште еден куп фактори, како стрес, не редовно јадење, непиење доволно вода, не редовно и не деволно спиење итн итн.

  Ако земеме како пример дека релативно редовно се конзумира паралелно:

  Алкохол+Дрога+Лекарства+Мрсна/Пржена Храна+Цигари+Недвижење
  Ете ја замастената јетра за релативно краток период.

  Среќа у несреќа е што органот релативно брзо се регенерира, поготово ако си карактер, може да го вратиш у 85-90% функција за 2-3.месеца.

  Имајте на ум дека како што Алкохол и Тешки Дроги/Лекарства уништуваат Јетра, цигари немаат шанси, а да не збориме за е-цигари.

  Така да, Докториве низ МК се многу слабо запознаени (да не речам воопшто неедуцирани) за "бенефитот" на е-циг версус обична цигара.

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На zoka4e, krema, Ace Lud и уште 6 други им се допаѓа ова.
 19. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Гуру,на колеги постари и помлади од мене им беше исто замастен црниод дроб и покачен холестероа а некои од нив непушачи.Ама две ж'ти пред јадење,некое пиво,па прасенце,јагне...се е од тоа

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Пријателе,ова го кажа како Лекција од Буквар за црн дроб. Сега кој не знае за штетните работи ете ги.
  Респект

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,281
  11,377
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На DennyMK и Gajche-X им се допаѓа ова.
 22. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  279
  292
  18 ноември 2007
  Замастениот дроб ти е пивкање и од храна. @Sharlovski од искуство ти кажувам.

  Него @cacko1 , ова кајфун 5 ли е скршеново?
   
  На Mihajlo Micho и Gajche-X им се допаѓа ова.
 23. Alex M

  Alex M
  Gaining Experience

  68
  51
  1 Февруари 2016
  Машко
  Имав проблем со Кајфун мини в3 и Пикото...Ми покажуваше чат пат 0 оми па пак се управаше...Го ставив тоа прстенот што доаѓа со Кајфунот и се среди и не мрда..Ниту Кајфун ниту Оми..Што може да е? Лоша конекција и изработка на Кајфунот или нешто трето?
   
 24. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Внатре во базата, кај што е централниот столб, иѓа еден изолатор, ако тој допира + со - ќе ти дава short или 0.ohms или no atomizer.

  Мислам дека е изолаторов на сликава у прашање.
  (а успат можеш и да го расклопиш, испереш, провериш о-рингови и да го затегнеш на крај 510 штрафот малку појако али не пресилно па да пукне :) )

  [​IMG]

  @GoCe_

  Не, Кајфун мини в3 е кај Цацко.
  Кај кајфун в5, мислам дека сега за сега никој нема пријавено на форумов пукнат централен столб или нешто слично.


  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Alex M му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Барем за црн дроб е лесно, силимарин x3 капсули на ден и на сабајле лажица ленено масло . Ко нова ќе ти биде јетрата за 20 дена. :)
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...