• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
7 години :cool:

images.png
 

bristlebac

Intern
21 декември 2020
31
29
Skopje
Топло го препорачувам овој модел Vaporesso Luxe кој сака е.цигара нека пуши со стил, за да биде поздраво, некои аромата ја мешаат со алое вере гел, мислам дека може да се најде и на нашиот пазар.
 

bristlebac

Intern
21 декември 2020
31
29
Skopje
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
некои аромата ја мешаат со алое вере гел
Па кажи дека е течност или e-liquid, гел е сосема друго и баш помислив на оние што ги продават по аптеките во големи шишиња за подигање на имунитет.
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
88
75
Мала консултација со вас ??? Како да измешам 100мл 36мг никотин 40 вг (го земав од Умбрелла) за да добијам 6мг 50:50 вг/пг ?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ Според калкулаторот, да направиш 100 мл манџа:

Clipboard01.png


Или ако сакаш да го потрошиш целото шише база одеднаш:

Clipboard02.png


Претпоставка е дека ќе ставиш 2% арома, но не се разликува многу и за повеќе или помалку арома (или ич), освен ако процентот на арома е на пример двоцифрен. :)
 

zdrnik

Gaining Experience
31 октомври 2016
64
73
Друштво, знае ли некој каде може во Скопје да се најдат празни шишенца за течност? Ми требаат разни величини (од 10 па до 300мл).
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас земам шишенца од Фастек, има и на Алиекспрес, а стаклени од Аромаши, односно сега од тука. Во Скопје не сум видел, но не сум ни барал премногу, брзо се откажав. Можеби има во парфимерии или аптеки, но кога барав на времето немаше погодни.
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
190
255
Прилеп
Јас земам шишенца од Фастек, има и на Алиекспрес, а стаклени од Аромаши, односно сега од тука. Во Скопје не сум видел, но не сум ни барал премногу, брзо се откажав. Можеби има во парфимерии или аптеки, но кога барав на времето немаше погодни.
Испраќаат од www.inawera.com сега?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да, мене ми стигна ова, но некој друг нарачал бази (од 100 мл шишиња) и не му ги пратиле.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
Една база чинам дека може да се стави во корпа кај инавера.
Не знаев дека некому не му ги пратиле базите.
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
190
255
Прилеп
The chosen few неколку месеци немаше опција да платиме набавка. На неколку мејлови ми одговорија дека веб страната за „многу кратко“ ќе ја апдејтираат со нов начин на плаќање. Еве денес гледам дека ставиле методи на плаќање, со тоа што ги наброиле сите земји во светов демек ароми ќе купуваат од бугариве, а Македонија ја нема демек можеш да одбериш „Other“ ти ги дава следниве платежни опции:
- е-банкарство со:
1. Paysera - литвански пејпал за сиромашни за кој немам појма како функционира
2. SafePay - јужноамерикански пејпал за уште посиромашни за кој незнам ни дали треба првата бројка од трансакциска да ја ставам...
- електронски пари:
1. Webmoney - незнам шо е ова...

Имате искуство некој со оваа работа, шо да прајме?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Како што пишав, веројатно виде, а и во оваа тема има пред неколку постови, Пејпал од скоро забрани купување вејпинг опрема преку него. Тоа важи за цел свет, а од кај европскиве јас без размислување (добро, со кратко размислување :)) би користел било кој платежен процесор што го имаат затоа што регулативите се строги и не можат тукутака да стават некои преваранти. И користев порано, додека немавме Пејпал, од полски/романски/германски сајтови, практично беше како да плаќаш со картичка. Но сепак не ги знам конкретниве и не можам да гарантирам. А за од Кина би размислил, во најмала рака би купувал само од големи/проверени/стари продавници.

Ако дознаам нешто повеќе, се разбира дека ќе пишам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што е ова SALT nicotine content што го продаваат Литванциве? Некој пробал/знае или јок. Солена база или така нешто?

Имаат интересни ready-made течности, порачав неколку да проверам квалитет.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Најкратко објаснување на 32-јка. :) Има и на други места (во индексот мислам).

Јас користев „солени“ бази и не осеќам некоја разлика (веројатно затоа што ептен имам смалено никотин и сум осетлив макар и на минимални количества). Но да, повеќе ми оди течност и си бара (малку) повеќе арома. Друго се` исто, а и манџата е готвена по ист рецепт како обична манџа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Најкратко објаснување на 32-јка. :) Има и на други места (во индексот мислам).

Јас користев „солени“ бази и не осеќам некоја разлика (веројатно затоа што ептен имам смалено никотин и сум осетлив макар и на минимални количества). Но да, повеќе ми оди течност и си бара (малку) повеќе арома. Друго се` исто, а и манџата е готвена по ист рецепт како обична манџа.

Еве кај нив има 100мг/мл никотински бази. Сега првпат порачав прво реди-мејд, некој се salt некој не се, па ќе видам. Најверојатно и никотин ќе порачам.

Овие за почеток

1612808014726.png
1612808035973.png
1612808066721.png

Големи очекувања имам од короната :D

Ќе пишам како ќе поминам со царина/данок/време на испорака итн. Даваат RB тракинг. И веќе пишува релација Литванија- Vilnius to Macedonia - Skopje
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Чудно како не ја почитуваат Директивата. На почеток некои балтички земји (не знам точно кои) беа најстроги со забрани, а види ги сега.

(не викам дека се превара, тешко тоа штом работат во земја на ЕУ)
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
Обично никотинските соли се препорачуваат за под системи затоа имат и голем процент на никотин, 30 - 40 па и 50 mg/ml.
На под систем 40mg/ml за мене беше еднакво како обична никотинска база со 4NIC на RTA со DTL (грејач 0,3Ohm) на 35w.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
133
186
По цели 2 месеци од нарачката, Вапоресото на крај стигна. Скоро и бев помирен дека нема да стигне.

Едит: Интересно, има гумички за регулирање на воздухот вклучено во пакувањето. Немаше такво нешто кога гледав ривјуа. Нема потреба од DIY решенија.
Number: RU830871025NL
Package status: In transit
Country: Netherlands -> Macedonia
Destination:
2021-02-11 00:00 Gevgelija 1480, Za Dost./ Ispor.
2021-02-10 16:02 Skopje IO 1003, Vo Posta
2021-02-10 08:05 MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
2020-12-20 10:50 NL350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
2020-12-16 09:30 NL350, Pratkata se prima od Ispra}a~
Origin:
2021-02-10 09:06 The item has arrived in the country of destination
2021-02-10 09:05 The item has been processed in the country of destination
2020-12-20 11:01 The item is at the PostNL sorting center
2020-12-20 11:01 The item is processed at the PostNL sorting center
2020-12-16 08:18 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre
2020-12-15 10:20 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed
2020-12-09 09:36 The item is ready for shipment
2020-12-05 08:21 The item is pre-advised to PostNL
2020-12-03 09:50 The Item is at the shippers warehouse
======================================
Powered by www.17track.net
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно