1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. nikolceeeeee

  nikolceeeeee
  Intern

  31
  25
  11 Мај 2016
  Машко
  @VapeS Јас го терам со 50/50 џус не поплавува,со грејач на 2.5 мм.
  @MikickoHC Се работи за Expromizer v4 by Exvape.
   
 2. VapeS

  VapeS
  Gaining Experience

  183
  254
  12 Август 2016
  Машко
  @MikickoHC Siren 2 излезе во 2 варијанти, 24 мл и 22 мл, од сите ривјуери поради идентичната комора и висина на оџак не ни може да има разлика во вкус. Siren 1 излезе како 22мл и 25 мл, ама имаше мали разлики во коморите (25 со стакло, 22ката метална) така да за 1 можам да зборувам за 25ката го користев, а за 2ката можам за 24ката ја користам сеуште. Таа од сликата е Siren 2 или 22ка или 24ка, измери. Не се сложувам дека 24ката и 22ката „е сосема нешто друго“ - не е.
  Го споредувам Експромајзеров в4 со сајрен 2ката, тврдам дека е подобар во се. (освен што ме вади од контакт подмачкувањето на гумиците, сега за сега, претпоставувам со време нема да ме мачи.
   
 3. VapeS

  VapeS
  Gaining Experience

  183
  254
  12 Август 2016
  Машко
  Дури сум онлајн да прашам, ми стигна жица, ми прај метален вкус на крајот на секој вејп, искуство? Чаре?
   
 4. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  473
  909
  15 Март 2016
  Машко
  @VapeS

  Што жица? Мене SS ми дава малку метален вкус (некои не би се сложиле!?). Убаво бришење пред мотање да се извади нечистотијата и уље ако има останато и малку подгори ја ако е жица што "дозволува" сувогор.
   
 5. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  244
  270
  23 Март 2016
  Машко
  @fis1976
  Де посочи некоја жица што "дозволува" и некоја што не "дозволува" сувогор пошто не сум сигурен за што мислиш, ако мислиш на она кога ке ја загориш отпосле некоја ја задржува истата боја а некоја поцрнува и некоја смрди гадно додека ја гориш а некоја не, ако мислиш за ова јасно ако не образложи ако сакаш. П.С. не ме разбирај погрешно.


  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Титаниум не дозволуа, другите сите пожелно е да ги изгориш до вжарување, дали со запалка дали со струа... ако не е намота натопи едно крпче/памуче со ракија и пребриши го после горењето.
  Сум чистел и со хидроген, но мора убаво да се исплави(до чешмоваќа), на крај додондејонизирана вода или ракја. Ова поќе за користен ко га го чистам.
  Ракија=шпиритус.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VapeS

  VapeS
  Gaining Experience

  183
  254
  12 Август 2016
  Машко
  kantal
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,496
  10,515
  13 Јуни 2009


  Интересна комбинација.
   
  На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Ако се лажеме дека МТЛ е 28 вати и 0,2 оми. :D
   
  krema, gokica и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 10. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Сепак е меш и малку е поинаков од стандард жица, главен проблем во видеово како што кажа е кондензацијата и вкусот... така така, комплициран тенк, можда ќе одат напред, ќе видиме.
   
  На gokica и Metuzalem им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вакви има некаде во нашата престолнина?

  [​IMG]
   
 12. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Јас мислам дека имам 2-3, и силика и резерви и глави... пиши пп ако ти требаат
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  575
  2,537
  21 Април 2016
  Машко
  Поздрав до целото вејперско друштво!
  Денес ми е годишнина, точно 4 години од првата е-циг. :hay:
  Chicco Start1.jpg
  Од почетните 900 mAh дневно, до ... 9000 mAh денес. :innocent:
  Важно целта е постигната и тоа им го посакувам на сите новајлии. Да истраат во својата борба и трајно да се ослободат од тутунското зло.
  born to vape.jpg
  Голема благодарност до вејперската заедница на несебичната помош и негувањето на оваа значајна тема. :)
   
  На Tomica Jovevski, zdrnik, OldSchoolPvP и уште 10 други им се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Честитки. Мене ми беа 6 години на 15-ти јануари, заборавив на тоа (тоа е добар знак :hay:).
   
  На OldSchoolPvP, gokica, Ace Lud и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  OldSchoolPvP, Metuzalem, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  Lapnavte denes so popusto nesto?

  Испратено преку фиксен
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Потрошен материјал: празни шишиња, резервоари за кучичот (имам проѕирни, немам никакви замерки за нив, но сакам да се напунам со повеќе резерви затоа што кога-тогаш ќе ги укинат), стакло за Џуџуљакот 16, резервно чипче за Ато (фаќа и ова со малку стругање), изолатори за преслекување батерии (последниот пат сечев од некоја пластика и се стопија од фенот :oops:).

  Кинеска пошта, разбира се, ич не ми се брза. Ако стигнат до лето супер, ако не - здравје, ќе почекаме малку. :hay:
   
 19. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  Jas zedov Falcon King i greaci za nego i Uforce t2 (atomizerot sto idi so voopoo drag mini i mislam 2) se mislev i za nekoi tecnosti od Liqua ama nekako skapo mi idese se toptan :) i sega ke cekam 2 meseci bidejki falcon king i greacite negovi nema da bidat dostapni do 29/02 bar taka pisi ako ne cancel mavame :)

  Испратено преку фиксен
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овие се од онаа тврдата пластика?
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Hint,

  На FT во срч бар ставете *2020 Limited* и стискај ентер. :)
  Можеби некој ќе си најде по нешто.

  Инаку претерале со шипингот FT, вероватно ќе се преорентираме пополека накај али.
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Едната е пет... најлошо рангирана ( ??? ), а сепак ја има на флаши за лекови за деца, сокови, овие шишињава големи за на апарат за вода разни амбалажи за прерана. Пп е стабилна (разредивачи, моторни масла, нафти
  , бензеини, бази, киселини чуваат во неа)но екрта, па ја мешаат, хдпе е еластична, но не е хемиски отпорна па некоја комбимација би била оптимална. Внимавајте со пластилиштата, на долг план може да напраат заебанција, за еднократна употреба проаѓа.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас овие ги користам и немам никакви забелешки, мека е пластиката (лесно се стиска при полнење), имаат широко грло за полнење со база и солиден врв.
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Повеќето ми се мека пластика, но со тесно грло. Кога ги полнам, дури и со инките (или особено со нив) ми застанува течноста во грлото (од шишето :hay:) и претекува. Од овие на Крема две ми пукнаа на шевот. Па си викам да сменам малку... Во секој случај не го знаеме точниот состав на кинеските материјали.

  Тие со Golden Limited им се финта, спуштени на 1 долар, ама шипингот 8 долари или повеќе. Изглегува исто или поскапо како пред попустот. За нормални работи не гледам шипингот да е качен.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, Limited им се вероватно финта и го дига шипингот, почнав да бутам од тие во корпа и кога гледам шипинг 50$ и кусур одма дигам ручна. :D
  Но изгледа и имаат и ставено некои граници по тежина за шипинг (како кај инавера), кој ги знае, вчера два саати правев разни комбинаторики и се откажав (мада ќе направам еден ордер како за адет). :)

  Од тие моите шишенца до сега немам никаква забелешка, можеби се погодило некоја серија лоша кај @Metuzalem (само госпот знае) :) а за полнење ги полнам од рака директно без никакви инки и бакрачи. Порано пробував со големи шприцови и црева од инфузии, само сафра ме фаќаше. :)


  Сума од 19$ за ситници, што да се одбере? @Metuzalem

  Screenshot from 2020-01-25 15-26-50.png

  Не знам дали со регулар дават некакво бројче (од оние кинеските) :D, знам дека не е регистрирано.
   

Сподели

Вчитување...