1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. nikolceeeeee

nikolceeeeee
    Intern

31
    25
    11 Мај 2016
    Машко
    @VapeS Јас го терам со 50/50 џус не поплавува,со грејач на 2.5 мм.
    @MikickoHC Се работи за Expromizer v4 by Exvape.

2. VapeS

VapeS
    Gaining Experience

183
    254
    12 Август 2016
    Машко
    @MikickoHC Siren 2 излезе во 2 варијанти, 24 мл и 22 мл, од сите ривјуери поради идентичната комора и висина на оџак не ни може да има разлика во вкус. Siren 1 излезе како 22мл и 25 мл, ама имаше мали разлики во коморите (25 со стакло, 22ката метална) така да за 1 можам да зборувам за 25ката го користев, а за 2ката можам за 24ката ја користам сеуште. Таа од сликата е Siren 2 или 22ка или 24ка, измери. Не се сложувам дека 24ката и 22ката „е сосема нешто друго“ - не е.
    Го споредувам Експромајзеров в4 со сајрен 2ката, тврдам дека е подобар во се. (освен што ме вади од контакт подмачкувањето на гумиците, сега за сега, претпоставувам со време нема да ме мачи.

3. VapeS

VapeS
    Gaining Experience

183
    254
    12 Август 2016
    Машко
    Дури сум онлајн да прашам, ми стигна жица, ми прај метален вкус на крајот на секој вејп, искуство? Чаре?

4. fis1976

fis1976
    On your way to fame

470
    903
    15 Март 2016
    Машко
    @VapeS

Што жица? Мене SS ми дава малку метален вкус (некои не би се сложиле!?). Убаво бришење пред мотање да се извади нечистотијата и уље ако има останато и малку подгори ја ако е жица што "дозволува" сувогор.

5. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

243
    260
    23 Март 2016
    Машко
    @fis1976
    Де посочи некоја жица што "дозволува" и некоја што не "дозволува" сувогор пошто не сум сигурен за што мислиш, ако мислиш на она кога ке ја загориш отпосле некоја ја задржува истата боја а некоја поцрнува и некоја смрди гадно додека ја гориш а некоја не, ако мислиш за ова јасно ако не образложи ако сакаш. П.С. не ме разбирај погрешно.

Sent from my A7 using Tapatalk

6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    862
    3 Март 2018
    Титаниум не дозволуа, другите сите пожелно е да ги изгориш до вжарување, дали со запалка дали со струа... ако не е намота натопи едно крпче/памуче со ракија и пребриши го после горењето.
    Сум чистел и со хидроген, но мора убаво да се исплави(до чешмоваќа), на крај додондејонизирана вода или ракја. Ова поќе за користен ко га го чистам.
    Ракија=шпиритус.

На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VapeS

VapeS
    Gaining Experience

183
    254
    12 Август 2016
    Машко
    kantal

8. gokica

gokica
    Модератор

8,457
    10,401
    13 Јуни 2009

Интересна комбинација.

На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
  9. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,583
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ Ако се лажеме дека МТЛ е 28 вати и 0,2 оми. :D

krema, gokica и на Ace Lud им се допаѓа ова.
  10. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,072
    2,371
    28 Јануари 2017
    Машко
    Сепак е меш и малку е поинаков од стандард жица, главен проблем во видеово како што кажа е кондензацијата и вкусот... така така, комплициран тенк, можда ќе одат напред, ќе видиме.

На gokica и Metuzalem им се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    Вакви има некаде во нашата престолнина?

12. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,589
    1,797
    25 Март 2013
    Машко
    Јас мислам дека имам 2-3, и силика и резерви и глави... пиши пп ако ти требаат

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

568
    2,495
    21 Април 2016
    Машко
    Поздрав до целото вејперско друштво!
    Денес ми е годишнина, точно 4 години од првата е-циг. :hay:
    Chicco Start1.jpg
    Од почетните 900 mAh дневно, до ... 9000 mAh денес. :innocent:
    Важно целта е постигната и тоа им го посакувам на сите новајлии. Да истраат во својата борба и трајно да се ослободат од тутунското зло.
    born to vape.jpg
    Голема благодарност до вејперската заедница на несебичната помош и негувањето на оваа значајна тема. :)

На Tomica Jovevski, zdrnik, OldSchoolPvP и уште 10 други им се допаѓа ова.
  14. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,583
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Честитки. Мене ми беа 6 години на 15-ти јануари, заборавив на тоа (тоа е добар знак :hay:).

На OldSchoolPvP, gokica, Ace Lud и уште 6 други им се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    OldSchoolPvP, Metuzalem, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Lapnavte denes so popusto nesto?

Испратено преку фиксен

17. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
  18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,583
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Потрошен материјал: празни шишиња, резервоари за кучичот (имам проѕирни, немам никакви замерки за нив, но сакам да се напунам со повеќе резерви затоа што кога-тогаш ќе ги укинат), стакло за Џуџуљакот 16, резервно чипче за Ато (фаќа и ова со малку стругање), изолатори за преслекување батерии (последниот пат сечев од некоја пластика и се стопија од фенот :oops:).

Кинеска пошта, разбира се, ич не ми се брза. Ако стигнат до лето супер, ако не - здравје, ќе почекаме малку. :hay:

19. comakot

comakot
    Gaining Experience

228
    127
    23 Февруари 2017
    Машко
    Jas zedov Falcon King i greaci za nego i Uforce t2 (atomizerot sto idi so voopoo drag mini i mislam 2) se mislev i za nekoi tecnosti od Liqua ama nekako skapo mi idese se toptan :) i sega ke cekam 2 meseci bidejki falcon king i greacite negovi nema da bidat dostapni do 29/02 bar taka pisi ako ne cancel mavame :)

Испратено преку фиксен

20. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    Овие се од онаа тврдата пластика?

21. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    Hint,

На FT во срч бар ставете *2020 Limited* и стискај ентер. :)
    Можеби некој ќе си најде по нешто.

Инаку претерале со шипингот FT, вероватно ќе се преорентираме пополека накај али.

22. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    862
    3 Март 2018
    Едната е пет... најлошо рангирана ( ??? ), а сепак ја има на флаши за лекови за деца, сокови, овие шишињава големи за на апарат за вода разни амбалажи за прерана. Пп е стабилна (разредивачи, моторни масла, нафти
    , бензеини, бази, киселини чуваат во неа)но екрта, па ја мешаат, хдпе е еластична, но не е хемиски отпорна па некоја комбимација би била оптимална. Внимавајте со пластилиштата, на долг план може да напраат заебанција, за еднократна употреба проаѓа.

23. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас овие ги користам и немам никакви забелешки, мека е пластиката (лесно се стиска при полнење), имаат широко грло за полнење со база и солиден врв.

24. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,583
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Повеќето ми се мека пластика, но со тесно грло. Кога ги полнам, дури и со инките (или особено со нив) ми застанува течноста во грлото (од шишето :hay:) и претекува. Од овие на Крема две ми пукнаа на шевот. Па си викам да сменам малку... Во секој случај не го знаеме точниот состав на кинеските материјали.

Тие со Golden Limited им се финта, спуштени на 1 долар, ама шипингот 8 долари или повеќе. Изглегува исто или поскапо како пред попустот. За нормални работи не гледам шипингот да е качен.

25. krema

krema
    Professor

10,002
    9,644
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да, Limited им се вероватно финта и го дига шипингот, почнав да бутам од тие во корпа и кога гледам шипинг 50$ и кусур одма дигам ручна. :D
    Но изгледа и имаат и ставено некои граници по тежина за шипинг (како кај инавера), кој ги знае, вчера два саати правев разни комбинаторики и се откажав (мада ќе направам еден ордер како за адет). :)

Од тие моите шишенца до сега немам никаква забелешка, можеби се погодило некоја серија лоша кај @Metuzalem (само госпот знае) :) а за полнење ги полнам од рака директно без никакви инки и бакрачи. Порано пробував со големи шприцови и црева од инфузии, само сафра ме фаќаше. :)

Сума од 19$ за ситници, што да се одбере? @Metuzalem

Screenshot from 2020-01-25 15-26-50.png

Не знам дали со регулар дават некакво бројче (од оние кинеските) :D, знам дека не е регистрирано.

Сподели

Вчитување...