• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

krema

Professor
24 јуни 2009
12,268
11,612
youtu.be
Ако е од кина можно е да е многу бавно, пратката или ќе ти ја донесат дома или картонче ќе ти остават.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,694
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Zdravo, sakam da kupam igra za ps3 od ebay.Kako odi so shipping? Dali pratkata ja nosat na vrata,ostavaat kartonce u sanduce ili treba u posta da ide da se zeme?
Брат, живеј опасно, нарачај и остави животот да те изненади. Биди "Yes" man, а не "Let me ask around and think about it" man.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
По нашиве огласи ги нема што мора од Германија?
Има, али обична е.
Еден ја има за хбох360 али ја продава у пакет со конзолата и 20 други игри, и нејке да ја дели
 

Janev

Intern
16 јуни 2018
39
41
Ај малку помош. Нарачав
Од еbaу.uk една пратка преку royalmail пошта пред 11 дена

Проблемот Е сега незнам дали воопшто нема или пак јас не можам да го најдам тракинг бројот од мојава пратка. ако може помош каде да го најдам бројот?
Update. Пишав меил, нема одговор од продавачот а рокот истекува на Estimated delivery Mon 15 Feb-Fri 19 Mar

Немам нарачувано oд ebay, одамна, но порано преку royal пошта стигаа многу брзо.
Сега Немам ни тракинг број,

Што може да сторам? Досега во живот немам отворено dispute никогаш а На Ebay незнам и дали воопшто има таква можност
Некој да даде идеја дали да чекам 19ти или не. Каков е начинот на Ebay при ваков проблем?
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
446
Update. Пишав меил, нема одговор од продавачот а рокот истекува на Estimated delivery Mon 15 Feb-Fri 19 Mar

Немам нарачувано oд ebay, одамна, но порано преку royal пошта стигаа многу брзо.
Сега Немам ни тракинг број,

Што може да сторам? Досега во живот немам отворено dispute никогаш а На Ebay незнам и дали воопшто има таква можност
Некој да даде идеја дали да чекам 19ти или не. Каков е начинот на Ebay при ваков проблем?
Си нарачувал до сега од eBay и бројот го нема каде што вообичаено го наоѓаш?
Или не си нарачувал па не знаеш каде да го најдеш?

Што се однесува до спорот, и така нема да можеш да го отвориш пред истекот на последниот ден од рокот. После тоа имаш уште 30 дена рок за отварање спор..
 

Janev

Intern
16 јуни 2018
39
41
Си нарачувал до сега од eBay и бројот го нема каде што вообичаено го наоѓаш?
Или не си нарачувал па не знаеш каде да го најдеш?5

Што се однесува до спорот, и така нема да можеш да го отвориш пред истекот на последниот ден од рокот. После тоа имаш уште 30 дена рок за отварање спор..
Си нарачувал до сега од eBay и бројот го нема каде што вообичаено го наоѓаш?
Или не си нарачувал па не знаеш каде да го најдеш?

Што се однесува до спорот, и така нема да можеш да го отвориш пред истекот на последниот ден од рокот. После тоа имаш уште 30 дена рок за отварање спор..

Сум нарачувал да, но последнава 1 година не сум. Ако се сменило нешто одтогаш?
Јас сепак тракинг број не гледам. Ако е некаде скриен па да не го гледам, Ако има такво нешто, пиши ми ќе проверам и тоа.

Инаку не верувам и да е стигнато. Ќе ја донесеше поштарот. Оваа од Кина што беше ја видов на пошта и веќе следниот ден сабајлето ми ја донесе.
Ќе почекам уште 9 дена до истек на рокот па ќе пишам
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
446
Сум нарачувал да, но последнава 1 година не сум. Ако се сменило нешто одтогаш?
Јас сепак тракинг број не гледам. Ако е некаде скриен па да не го гледам, Ако има такво нешто, пиши ми ќе проверам и тоа.

Инаку не верувам и да е стигнато. Ќе ја донесеше поштарот. Оваа од Кина што беше ја видов на пошта и веќе следниот ден сабајлето ми ја донесе.
Ќе почекам уште 9 дена до истек на рокот па ќе пишам
Нема никаква промена во однос на тракингот. Се е исто.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,694
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Прати од и кон Англија се проблем веќе подолго време, ја веќе 4 месеци чекам книга од УК.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,492
3,230
Корона + Брегзит, сега за сега не одат мазно работите од таму.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
446
Дали некој скоро имал пратка од Америка испратена преку PostNord Sweden?
Имам пратка која веќе 15 дена е со статус Item pre-advice received, без никаква промена. SmartSelect_20210317-172332_17TRACK.jpeg
 

Tose1991

Intern
18 април 2016
23
17
Здраво сакам да нарачам wireless earbuds од ebay од Америка па дали е можно продавачот да ми ги прати преку usps first class пошо едно време знам не можеше поради ситуацијава со ковидов, некој да не има искуство ?
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
26
13
Здраво сакам да нарачам wireless earbuds од ebay од Америка па дали е можно продавачот да ми ги прати преку usps first class пошо едно време знам не можеше поради ситуацијава со ковидов, некој да не има искуство ?
Јас нарачав на 24 февруари од Америка ми го испратија по USPS (не беше first class) и ми пристигна за 23 дена дома без царински давачки.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Случки од животот - некој член од пред три месеци продава глупост по прилично евтина цена. Ја плаќам, ме дрибла една недела и ми вика немал залиха и ми ги врати парите. Му ставам глупи оценки и он приметува после 2-3 недели и ме моли да му ги сменам. Викам не ме занима, јас сум тука икс години a ти три месеци и ме дриблаш да ти плаќам а си немал залиха.
Ама не, овој уште попаметен - ем имал залиха ем отворил два јузери еден по друг (мислам дека е спротивно исти работи да продаваш во два твои дуќани) и таму си плаќам bid по слична цена а он ми вика од првиот акаунт - ете ти ја дадов поволно нарачката на вториот акаунт а ти смени ми ги оценките.
И така. Помислив пак ќе ме дрибла ама ми стигна нарачката скоро како оригиналната цена. Не му ги сменив оценките на првиот акаунт, на вториот не оценив ништо, само пријавив на ebay дека мислам дека не ги следи прописите пошто беше цената дигната на вториот акаунт уствари му беше маневар за да земе повеќе пари. И ништо не се деси, живи здрави и двата акаунти :)
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,159
575
Скопје
Случки од животот - некој член од пред три месеци продава глупост по прилично евтина цена. Ја плаќам, ме дрибла една недела и ми вика немал залиха и ми ги врати парите. Му ставам глупи оценки и он приметува после 2-3 недели и ме моли да му ги сменам. Викам не ме занима, јас сум тука икс години a ти три месеци и ме дриблаш да ти плаќам а си немал залиха.
Ама не, овој уште попаметен - ем имал залиха ем отворил два јузери еден по друг (мислам дека е спротивно исти работи да продаваш во два твои дуќани) и таму си плаќам bid по слична цена а он ми вика од првиот акаунт - ете ти ја дадов поволно нарачката на вториот акаунт а ти смени ми ги оценките.
И така. Помислив пак ќе ме дрибла ама ми стигна нарачката скоро како оригиналната цена. Не му ги сменив оценките на првиот акаунт, на вториот не оценив ништо, само пријавив на ebay дека мислам дека не ги следи прописите пошто беше цената дигната на вториот акаунт уствари му беше маневар за да земе повеќе пари. И ништо не се деси, живи здрави и двата акаунти :)
Едвај го прочитав ова турска серија :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,922
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно