• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Највероватно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Подарувам Донации за добротворни цели

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки,

@Vlatzki ми даде 3 ЛЦД монитори, благодарност до него. Ако има некој доброволец да помогне да собереме компоненти за 3 компјутери и да донираме сега за пред нова година и крисмас.

Ќе расчистувам викендов и во недела ќе пишам што имам а што ми треба.
Исто така побарајте информација каде би било добро да дадеме компјутер.

@dashbog и @BESKO ако сте расположени, пишете ми.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Дечки,

@Vlatzki ми даде 3 ЛЦД монитори, благодарност до него. Ако има некој доброволец да помогне да собереме компоненти за 3 компјутери и да донираме сега за пред нова година и крисмас.

Ќе расчистувам викендов и во недела ќе пишам што имам а што ми треба.
Исто така побарајте информација каде би било добро да дадеме компјутер.

@dashbog и @BESKO ако сте расположени, пишете ми.

Ова е валјда најдобра дестинација, не мора да собирате цели компјутери валјда - пошо и делови ќе им користат:FFnV-nyXwAEtttz
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова е валјда најдобра дестинација, не мора да собирате цели компјутери валјда - пошо и делови ќе им користат:FFnV-nyXwAEtttz
Што имаат врска овие со нас? Да не се наши членови? Ние го правиме она што ние сакаме, за наше задоволство и туѓ бенефит.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Не бе општо зимаат донации и склопуваат цели конфигурации и ги донираат на деца и фамилии шо им требаат. Не ми текнува дали се членови, сакав да кажам ако имате само монитори може тука да ги дадете ако нема на кој - ќе завршат сигурно во добри раце. Ништо друго не сакав да кажам.

Реално не го знам дечково ама во последно време многу го фалат и во странство за ова со компјутериве. Мислам дека пошо и ти си закон со слични постапки @Astro можда е добра прилика да имаш контакт плус.
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
83
125
Skopje
јас давам 2 кукишта може ке завршат работа, дали ке ги земе некој од форумов или да ги пратам ваму на донирај компјутер
инашче сега проверив од Кавадарци е фирмата треба да се пратат по карго
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Мене @Astro може ме разбра погрешно, јас заборавив дека и оваа тема на форумов е иницијатива шо е слична со тоа. Не ми беше цел да се мешам или да мутам вода, стално навивам да што повеќе помош стигне во прави раце. Најдобро @bristlebac види прво со Астро тука пошо може веќе имаат луѓе во листа на чекање.

Битно некому ќе му се развеселат празниците!
 

igoooor7

On your way to fame
17 февруари 2015
228
501
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
Logitech G402
Keyboard
Logitech Mechanical G413 Carbon
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC - Curved Gaming Monitor | VA Panel | 1440p | 165Hz | 1ms MPRT
OS
WINDOWS 11 Pro 64bit
@Astro имам два HDD од 500GB - 2.5", покушав да ги продавам никој не ги побара до сега, само стојат и прашина фаќаат. Би ги донирал ако ти требаат, пиши ми број во ПП да се договориме како да ти ги пратам оти јас сум од Велес.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
662
628
Skopje
@Astro , тоа што сакаше @toshex да каже, дечкото е овој:

View: https://www.facebook.com/ProduktivenSarkazam/posts/10227251761462640


Реално до сеа има многу донирано, и може да помогне, има доста опрема. Сигурно си го видел на фб или по медиуми, доста се збореше. Е сеа ако тебе ти е мерак ти сам да склопиш и подариш, тоа е друга работа :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Astro имам два HDD од 500GB - 2.5", покушав да ги продавам никој не ги побара до сега, само стојат и прашина фаќаат. Би ги донирал ако ти требаат, пиши ми број во ПП да се договориме како да ти ги пратам оти јас сум од Велес.
Случајно проаѓав во близина на Велес па ги земав дисковите од Igor. Голема благодарност @igoooor7 , штом запролети ќе частам скара од таа убавата од Агриа.
Мислењето е автоматски споено:

јас давам 2 кукишта може ке завршат работа, дали ке ги земе некој од форумов или да ги пратам ваму на донирај компјутер
инашче сега проверив од Кавадарци е фирмата треба да се пратат по карго
Дај да видиме какви куќишта се. Дали имаат напојување и дали се сосем исправни?
Мислењето е автоматски споено:

@Astro , тоа што сакаше @toshex да каже, дечкото е овој:

View: https://www.facebook.com/ProduktivenSarkazam/posts/10227251761462640


Реално до сеа има многу донирано, и може да помогне, има доста опрема. Сигурно си го видел на фб или по медиуми, доста се збореше. Е сеа ако тебе ти е мерак ти сам да склопиш и подариш, тоа е друга работа :)
Јас хардвер работам 33 години, откако знам да читам и држам штрафцигер. Јас се занимавам со ова хоби заради хоби и потпомагање на општава ситуација со сиромаштија, безнадежност и очај.
Разбирам што сака и Тоше да каже но поентата ми е јас сам да составам или во кооперација со пријател од форумов или слично. Не сакам публицитет, фејсбук страници или статии и глупости. Колку можам помагам и прифаќам да ми помогнат. Тоа е се.
Некогаш компјутерите завршуваат во вистинските раце, некогаш не, затоа замолувам и околу тоа да ми помогнете, да најдеме контакти од луѓе на кои навистина им требаат.
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
83
125
Skopje
не се раазбирам многу ако може некој да се нафати да ги провери сигурно работаат повекето од деловите
viber_image_2021-12-04_22-15-51-871.jpg
viber_image_2021-12-04_22-15-53-549.jpg viber_image_2021-12-04_22-15-53-784.jpg viber_image_2021-12-04_22-15-54-706.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
не се раазбирам многу ако може некој да се нафати да ги провери сигурно работаат повекето од деловите
Еве јас ќе ти помогнам ако не се разбираш... правец во канта. Тоа се СЕТ и Колорсит, уште од фабрика полу-дефектни.
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
83
125
Skopje
Еве јас ќе ти помогнам ако не се разбираш... правец во канта. Тоа се СЕТ и Колорсит, уште од фабрика полу-дефектни.нњмо
Еве јас ќе ти помогнам ако не се разбираш... правец во канта. Тоа се СЕТ и Колорсит, уште од фабрика полу-дефектни.неможе ли рамот и графичките да се искоритт и цедињата
ж
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Не сакам публицитет, фејсбук страници или статии и глупости. Колку можам помагам и прифаќам да ми помогнат. Тоа е се.
Јас за ова прилепска скара ќе те честам затоа што преку бур више од оној ликон што изиграва мајка Тереза па се фали каде стигне.
Па фрчат твитови "Леле луѓе што направивме"

Си направил, ќути си.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не можат пријателе. Рамот е DDR1 а СД-ата се IDE интерфејс, нешто што веќе го нема ни кај постариов хардвер што сум го зацртал како минимум за донирање.

Значи минимум:
1. 4Gb RAM DDR2
2. LGA775 Q8xxx processor quad core
3. 120Gb SSD
4. LCD Monitor
5. Сосем исправни напојувања.

Било што послабо од ова не е донација, туку е клетва. Луѓе ми кажуваат дека ликови им дале Sempron s754 конфигурации од 2002-ра година.... Колку да се пофалат дека дале. Фала многу, не треба.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Колку да се пофалат дека дале. Фала многу, не треба.
Ова се вика чистење на ѓубрето од дома. Не е донација

Bare minimum треба да биде LGA 775 со dual core или quad core

За илустрација јас кај дедото однесов конф. со E7500, GTX 7500, 8 гига рам на која порано играв FSX(!). Турив SSD и сега компјутерот е "ракета"
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Ова се вика чистење на ѓубрето од дома. Не е донација

Bare minimum треба да биде LGA 775 со dual core или quad core

За илустрација јас кај дедото однесов конф. со E7500, GTX 7500, 8 гига рам на која порано играв FSX(!). Турив SSD и сега компјутерот е "ракета"
Точно така Q8400 quad core ставив SSD абе нема гајле - многу добро работи сега !
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Точно така Q8400 quad core ставив SSD абе нема гајле - многу добро работи сега !
Работи, колку-толку. Иначе добро работат и E5700, 7400, E8400-E8500, тие што се Dual core на 3.0GHz и повеќе. Оние другине пентиуми на 1.8GHz и останати под 3.0GHz се леле мајко.
 

BlackArrow7

Intern
14 јануари 2019
29
28
Skopje
Јас имам една графичка така ми се мота дома. По грешка е купена пред не знам колку години.
viber_image_2021-12-05_14-53-43.jpg

Имам е една бежична тастатура со глувче заедно кои можам да ги дадам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас имам една графичка така ми се мота дома. По грешка е купена пред не знам колку години.
Погледнете го атачментот 107026

Имам е една бежична тастатура со глувче заедно кои можам да ги дадам.
Дај ги батка ако се исправни и не ти требаат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имам за донирање постара AMD платформа MB+CPU+RAM, ако има некој потреба нека ме контактира.
GA-M61PME-S2P
AMD Athlon II X2 245
2x1и 2x2 DDR2
Оваа е таа јас што ти ја дадов? Дај ми ја ако не ти треба, таман ќе легне во куќиште.
Мислењето е автоматски споено:

Имам еден лаптоп од 2007 чиј што ХДД не работеше како што треба.
Инаку е со core2duо, 2ГБ РАМ и се друго си функционираше. Освен батеријата де.
Мислам со еден од твоите ССДа убаво би се склопил за една донација.
Имајте ме во предвид, само да го најдам кај сум го денал.
Дај нешто сликичка и спецификации како изгледа
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Јас имам една графичка така ми се мота дома. По грешка е купена пред не знам колку години.
Погледнете го атачментот 107026

Имам е една бежична тастатура со глувче заедно кои можам да ги дадам.

Ауу оваа со 4гб може и да копа :ROFLMAO:

Оваа е таа јас што ти ја дадов? Дај ми ја ако не ти треба, таман ќе легне во куќиште.
Мислењето е автоматски споено:


Дај нешто сликичка и спецификации како изгледа

Сакаш ддр2 плочки? Ова ми е останато земи ги сите. Дадов на тој дечкото од тетово му нашибав 6гб рам на атлон64 :)

Таа љиљаковата е од оние франкенштајн од али, работи само на АМД, а најчесто и не работи.

IMG_20210927_220221.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ауу оваа со 4гб може и да копаСакаш ддр2 плочки? Ова ми е останато земи ги сите. Дадов на тој дечкото од тетово му нашибав 6гб рам на атлон64 :)

Таа љиљаковата е од оние франкенштајн од али, работи само на АМД, а најчесто и не работи.

Погледнете го атачментот 107156
Сега за сега немам хардвер со ДДР2 освен оној од @goce03 ако го даде. Чувај го ќе се најде или дај ми го ќе го чувам јас. Кој знае и во еднина дали ќе има сеуште хардвер со ДДР2

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Вчера @BESKO донираше 4 нови SSD-a за 4-те следни компјутери што ќе се донираат. Благодарност другар, да си жив и здрав.
Благодарност до @BlackArrow7 за тастатурата, маусот и графичката.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.385
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно