1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подарувам Донации за добротворни цели

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од vlavot, 26 ноември 2015.

 1. VerifiedUsers Overlay
  Cika

  Cika
  V.I.P

  2,471
  1,073
  8 Декември 2009
  Мислев доколку има потреба некој од било кое место, затоа што Скопје е центар на дешавања, дека можам да го донесам таму, па некој да го собере ако има потреба да иде на друго место компјутерот.
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Знаеш дека јас собирам такви работи.

  Сега моментално чекам контакти од семејствата на бранителите кои загинаа во 2001-ва, како што слушнав две од нив се социјални случаи. И учителка во Велешко село некое кое образува десетина деца исто така има потреба од компјутер. Принтер најдов веќе.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,331
  994
  3 Декември 2008
  Машко
  Имате и од мене матична со се процесор, рам и графика ако е потребна. Слободно кажете кај да ги испратам.
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Таман ќе легнат во кучиштето од @marv

  Ако имате идеја каде да се даде компјутер пишете, ќе ви дадам па дадете.
   
 5. VerifiedUsers Overlay
  JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,331
  994
  3 Декември 2008
  Машко
  @Astro да ти ги испратам јас тебе па видете вие каде понатака. Де шкрапни податоци во ПП да средиме примопредаја.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,485
  1,936
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Се спомна принтер. Имам Epson SX125 (мислам), доколку му врши работа на некој.

  Не знам дали е исправен, но би требало да е. Принтерот генерално никогаш не го користев, само од скенер имав потреба.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 8. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  614
  792
  25 Февруари 2016
  Машко
  Астро бирото уште стои планирај го да го дадеме сосе пц на некого!
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Туууу, па нели го дадовме тогаш?
  Неврмајнд, ќе го имам во предвид, фала што ме потсети.
   
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  614
  792
  25 Февруари 2016
  Машко
  Јас би го земал имам едно школарче му спремам донација 775 билд таман и принтеров како комплетна донација би легнало таман.
   
  Astro, CBB_6 и на tupacan им се допаѓа ова.
 11. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Imam delovi ploci i procesori 775 da ne se potrebni nekoj da gi zeme od kaj mene ?
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чим се наоѓаат вакви делови наоколу, слушнав во Тетово дека имало некое стовариште за електронски отпад и таму се наоѓало куќишта. Јас имам хард дискови побајаги, од донацијата од Силк Роад Банк, па ако има стабилно снабдување со плочи, процесори и РАМ јас би склопил што е можно повеќе компјутери, секако има каде да се дадат.
  @tomi исправни се?

  Да напоменам само дека во игра влегуваат минимум дуал кор процесори со минимум 4Gb РАМ, пошто било што под тоа е реално неупотребливо.
   
  На Rukfash и Tajson им се допаѓа ова.
 13. VerifiedUsers Overlay
  tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  исправни се ама не се dual core и не се со 4гб рам... целерон со 2гб ако не се лажам
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имам дуал кор процесори, можам да им ги зачукам.
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Хуавеи y6 2017, зеза звучникот, на слушалки (немам) се слуша одлично.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дечки, ми треба монитор за донирање. Имам спремен компјутер (благодарност до @mrkela2009 , @bicikle и @marv за поддршката ) ама немам монитор. Ако има некој монитор што не му е за донирање туку за продавање нека ми пише, предност има пониската цена.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VerifiedUsers Overlay
  borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  851
  1,412
  12 Септември 2013
  Машко
  Јас имам, ќе се чуеме покасно. Цена две пива, едно за тебе, другото за мене.
   
  На Draynor, Dinamit, Cicada и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Фала Саурус.
   
  На borcep и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 19. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Драги форумџии.

  Потребна ми е исправна графичка картица за компјутерот за Мартин. Има онборд но не е доволна за Adobe Photoshop CS6, КОј бара картица со минимум OpenGL 2.0 ако не се лажам, нека ме поправи @TheMarshal ако грешам.

  Ако некој има и сака да ја донира супер, ако сака да ја продаде нека даде цена за да купам. Ова е итно, за да може Мартин да почне со работа.
   
  На TheMarshal и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  404
  582
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да, според официјалната страна на Адобе е така.
  Јас порано работев со Nvidia GT710 па нешто од тој ранг би му било доволно за да заврши работа.
   
 21. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  какио што гледам и Geforce 210 поддржува OpenGL 2.0 па нагоре.
  Јас имам GF210 ама кулерот е запечен. Можам и таа да ја дадам ако има некој да ми даде кулер.
   
 22. VerifiedUsers Overlay
  borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  851
  1,412
  12 Септември 2013
  Машко
  Дај распон на дупки од кулерот.
   
 23. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  55mm

  [​IMG]
   
 24. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,837
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Купувам 4Gb DDR3 модул и 120Gb SATA SSD, ми требаат да комплетирам уште едно ПЦ.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 25. crash

  crash
  Gaining Experience

  94
  147
  6 Декември 2013
  Машко
  Скоро земав еден мал комплет од кај Пане, и дојде време да се простам со стариот ПЦ што ме служеше одамна. Па реков да ја прашам заедницата дали е достоен за донација и ако да, тогаш да му најдеме дом, кај некој кому стварно му е потребен (ако не, оди на реклама5, пошто-зашто;)).
  Конфигурацијата е следнава:
  -MB - GeForce7050M-M
  -CPU - AMD Phenom(tm) 9650 Quad-Core Processor
  -HDD - 160 GB
  -RAM - 2x 2 GB Kingston PC2-6400 (400 MHz)
  -GPU - AMD Radeon HD 5570 1GB
  -PSU - Gembird

  Имам и глушец и тастатура на кои како и на самиот ПЦ се гледаат знаци на користење и истите можат да одат заедно, но не се воопшто лични.

  П.С. Ако успееме да најдеме монитор ќе биде одлично за да го комплетираме.
   
  bicikle, borcep и на Astro им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ernesto
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,465
 2. Kupe3
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,613
 3. tomi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,116
 4. thecursedclown
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,398
 5. coffemonstar
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  724
Вчитување...

Сподели

Вчитување...