• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DDoS напад

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
253
719
Скопје
Веќе една недела, страната на министерството за образование, iknow системот и upisi страната не се во функција заради ддос напади. Се шпекулира дека зад нападите стои студент Финки, кој не може да положи некој предмет.
Според тоа што имам слушнато, студент/ка кој/а не може да положи неколку предмети изгледа е зад нападот.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.921
2.879
Скопје
Мене ми отвара брзо - воопшто не ни приметив - Телекабел Центар - ако тоа има некаква врска...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.161
1.952
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Според тоа што имам слушнато, студент/ка кој/а не може да положи неколку предмети изгледа е зад нападот.
а од кај овие шпекулации, некој го знае човекот позади нападите?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.701
3.526
Некогаш ми недостигаат вакви трач-шит информации, као некој неможел да положи испит и ја искинал државата. :ROFLMAO:
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
253
719
Скопје
а од кај овие шпекулации, некој го знае човекот позади нападите?
Другар на ФИНКИ што е моментално ми кажа, а исто така пред малце видов на studentarija.mk на инстаграм го имаат постирано истото.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
1.022
3.615
Прага
У реду е бе феминистки :) Отворете на Фемина тема за ДДОС напад па таму прејдете со трач муабетиве.
 

Slupcane

Intern
10 јуни 2017
61
31
Веќе една недела, страната на министерството за образование, iknow системот и upisi страната не се во функција заради ддос напади. Се шпекулира дека зад нападите стои студент Финки, кој не може да положи некој предмет.


Изгледа зачестија нападиве секаде. Сe ЧИТА форумов увелико.


Според што слушам бил испратен email на факултетското собрание на финки и било побарано сите студенти кои им фалеле 2 до 3 поена во јануарската сесија да бидат положени. :ROFLMAO:
Веќе недела дена не можат студентите стабилно да пристапат кон материјалите за учење во време на испитна сесија.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
795
2.134
Престанаа нападите?


image-169133.jpg
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.890
14.882
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Престанаа нападите?


Погледнете го атачментот 116079

И мене одма ми текна дали е нашиот D, ама нашиот нема . после D-то. Ваљда пази на тие детаљи, ми делува дека е анален лик.

Пред за застрани муабетот, информирајте се, не бидете безобразни!

What Is an Anal Personality?​

Also known as being anal retentive, an anal personality is thought of as someone with an extreme need to control their environment. The person with an anal personality will also have an obsessive attention to detail (even non-essential details) to the point that it might annoy others.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
460
435
Скопје
Престанаа нападите?


Погледнете го атачментот 116079
0E70D54B-F6C8-4AC9-B248-4C560752A9F0.jpeg
Сега баш поминав да видам али не е таа слика :)
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.921
2.879
Скопје
Од кај па сега ова ? Анална личност би требало по некоја логика да е личност што го прави тоа еднаш годишно !
1661370698738.png


Да не се помеша со Едногодишник !
Илити „Алманах„
 
Последна промена:

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.675
2.192
Неготино
При пристапување од друга држава, ова е пре пре пре пре пре пре пре досадно, дури подосадно и од самиот DDoS:
1661461510151.png

Кога ќе ми побара captcha ми се иде да го фрлам лаптопот и една година форум да не отворам.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.689
3.394
www.iwmnetwork.com
При пристапување од друга држава, ова е пре пре пре пре пре пре пре досадно, дури подосадно и од самиот DDoS:
Погледнете го атачментот 116117

Кога ќе ми побара captcha ми се иде да го фрлам лаптопот и една година форум да не отворам.

giphy.gif
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.351
4.036
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.560
4.050
DDoS нападите се сведени на минимум последниве денови - има и денови кога воопшто нема DDoS.
Изгледа затоа Тапаток не работи пак. По 183пати на ден и тоа само преку нотификација шанса да се логираш. За наоѓање и задржување на форумот активен ич да не праиме муабет. Нели ќе средевте со Тапата?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.675
2.192
Неготино
Изгледа затоа Тапаток не работи пак. По 183пати на ден и тоа само преку нотификација шанса да се логираш. За наоѓање и задржување на форумот активен ич да не праиме муабет. Нели ќе средевте со Тапата?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Ај бе ти па не отварај преку тапа, фрлај телефонот и готово.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.841
1.175
Не ли прекинаа ДДОС нападите? На секој втор клик ми дава верификација да поминам 5-10 секунди трае, некогаш и мора да дадам уште еден рефреш само за да помине. Реално би се претплатил само да не ми го покажува ова.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.841
1.175
Пошто пристапуваш надвор од мк, има проверка на сите надворешни ип-а
Ах, makes sense... Како не ми текна. Фала ти, ќе уригирам во Proton VPN да стават сервери во МК

али иста ИП сум подолг период, зошто мора да ме проверува на секоја втора посета?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.935
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно