1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Цени на лап топи во МК

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од n3xu5, 6 Септември 2017.

 1. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  Само јас ли мислам дека цените на лап топите во МК се превисоки?

  За да земеш саглам машина со барем 16гб рам и 1050ти/1060 графичка, со ссд, ти треба мин. 70к мкд. Тоа се 1340 УСД, а за тие пари ке земеш ѕвер од странство и ке доплатиш 5% ддв.

  пр. На Амазон Acer VX 15 e 999 усд....Acer predator Helios 300 e 1050 усд....200-250 усд разлика...

  и РоГ сериите се многу поефтини него во МК.

  мислења?
   
  На JensenInterceptor и draganamon им се допаѓа ова.
 2. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  384
  489
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Не си сам. Јас така направив.
   
  На n3xu5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  Испорачува Амазон во МК? или го прати негде кај роднини во странство па ти го донесоа? Тие што ги меркам не испорачуваат па планирам така да направам, да го пратат во Германија па кога ке доаѓаат роднините да ми го донесат.

  Од ибеј исто има и испорачуваат ама многу е скап шипингот...
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  384
  489
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Не. Да дополнам. Ова се исплати за поскапи модели. Во мојот случај се работеше за лаптоп.
  Си го порачав во USA кај пријатели, кој го проверија и ми го пратија по пошна наваму. Си платив културно царина, и пак ми испадна 20.000 ден поефтино од сличен модел во Мк. Разликата е гаранцијата, каде кај мене е интернционална и е 1 година а во Мк е повеќе.
  Моја препорака е да купиш само доколку тоа што мораш да го имаш не се продава во Мк.
  Среќно.
   
 5. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  во све скокнаа цените, море златни солун и софија...
   
  На Јас сум желка и n3xu5 им се допаѓа ова.
 6. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  мислам дека не се поефтини во Солун, а Софија не знам. претходниот лап топ го купив во Србија каде беше 100 еур поефтин од ист таков во МК ( 600-700 еур ), ама сега се поскапи и тоа бајаги.

  само Амазон му е мајката.
   
 7. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  PC_GAMER, NecrotoX, Krkac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 9. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  Ајде да го проверам :) фала
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,378
  23 oктомври 2012
  Машко
  Како иде со царина/марина данок/манок? Испораката е преку обична пошта или ДХЛ/МХЛ?
   
 11. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  шипинг не знам од овој сајт, ама ги проверив цените и поскапи се него на Амазон каде што цените се во долари кој во моментот е многу низок и се исплати да се пазари од таму.

  на лап топи се плаќа само ДДВ од 5% при увоз, царина нема... и реално боље да си оди стандарден шипинг отколку ДХЛ кој е многу поскап мислам.
   
 12. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Имаш нарачувано? До Македонија го испорачуваат или локално во Германија само, ме интересира за ноктуа да порачам и некој ситници
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  За конкретна роба гледај. Генерално сѐ е поевтино во Америка... Ако има како да стигне.
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,378
  23 oктомври 2012
  Машко
  Треба да одбереш Македонија на сајтот за да ти ги прикаже цените без данок и така и ке ти ги наплати. Уште не сум се решил да порачам од кај овие, затоа и го прашав @DarkoG за искуство од прва рака.
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Или директно на линкот што го ставив...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,378
  23 oктомври 2012
  Машко
  Или па тоа, али сакав да му појаснам на младиот момак во потрага по мобилен персонален сметач. :D

  P.S. Ај бе да се мењаме со слушалките :D Иначе одлични се, ми се свиѓа звукот, ми лежи.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Ајде пошто повеќе членови се заинтересирани да разјаснам неколку работи

  1.) Данок 5% доколку пратката е поголема, поточно увидат дека станува збор за поголем пакет итн, на некои мали пакети поминаа без царина а вредноста им беше голема.
  2.) Се испорачуваат до Македонија, преку DHL, ви даваат валиден тракинг број одкако ќе го испратат за 3 дена е овде плус 1-2 дена додека стигне кај вас - зависи до локалната пошта.
  3.) Мислам DHL е единствена опција за шипинг пошто сите производи кои се испорачуваат од германија се по default DHL.

  Уште едно искуство со memoryc.com, нарачав 32GB TridentZ DDR4 3000MHz во Август, све си стигна уредно спакувана за 10тина дена, не платив воошто ништо иако вредноста беше 280 евра
   
  Последна промена: 6 Септември 2017
  На PC_GAMER, smole, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  [​IMG]

  Еве слика како оди испораката, во конкретниов случај неминовни беше да чекам +3 дена поради што пратката стигна за викенд а плус и празник беше во понеделникот.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кој сервис од DHL? И колку кошташе?
   
 20. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Незнам кој точно сервис го користат, можеби има повеќе информации на computeruniverse. Знам дека избрав опција DHL, кошташе 29 евра + reinforced shipping 4 евра.
   
  На Krkac и kirev им се допаѓа ова.
 21. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  446
  1,351
  10 Септември 2009
  Машко
  SysOps
  DHL е на Германската пошта, што и да нарачате преку DHL а не DHL Express ќе ви пристигне во Мак. Пошта.
   
  На NikacXMKD, DonFrozex, Oktar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 22. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Сум те приметил вака, во секоја тема се избацуваш со корисно инфо.
   
  На ivan1500 и Oktar им се допаѓа ова.
 23. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Мешате баби и жаби. Германија е далеку, Америка уште подалеку. Најбитниот дел е ке ми го донесат. Значи некој друг го плаќа шипингот, дали ке биде бензин за кола или авионска карта. Затоа ти изгледа поефтино.
  Да си користиме бенифиции додека не им текнало да го вратат ДДВто од 5 на 18% тогаш ке биде скапо.
   
  На AleksandarT му/ѝ се допаѓа ова.
 24. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  108
  114
  24 Февруари 2011
  Не би рекол дека цените на лаптопите се прескапи во МК.
  Сигурно дека се поскапи од Америка - тоа не го спорам, но сепак тоа што има 5% ДДВ е добро и може да се најде лаптоп по добра цена.
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Малце оф-топик, слични веб страни што испорачуваат проверено до МК по можност без нивно ДДВ-за извоз како computer universe???
   
Слични теми
 1. NERD.
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,781
 2. iq1
  Одговори:
  70
  Прегледи:
  5,596
 3. dimitars
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,365
 4. xenon
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,656
 5. pane96
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  930
Вчитување...

Сподели

Вчитување...