1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блокирање реклами со Pi-hole и NextDNS

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Андреј, 14 Септември 2019.

 1. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Може треба да пробаш со Namebench и да видиш реално што е најбрзо. И јас користев Google пред неколку години се додека не ги тестирав сите популарни DNS решенија. Испадна Clodflare е многу побрз, иако и Google имаа локални сервери.

  [​IMG]
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  622
  624
  26 Јуни 2012
  Машко
  Oва DoH(DNS over HTTPS) е што ти е сетирано? Како е со response споредено со класичното не-енкриптирано?
   
 3. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Па затоа е cloudflared демонот. Тоа е прокси од ДНС протокол во DoH. Твојата локална мрежа си прави DNS кверија до cloudflared, а cloudflared прави DoH до cloudflare.
   
 4. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Пред 2 дена се префрлив од Pi-Hole на AdGuard Home.
  (Ми стигна известување дека Pi-Hole за Home Assistant е веќе Deprecated.. не е битно..).

  [​IMG]
  • Прв впечаток, многу е по едноставен и попрегледен од PH.
  • Ја користам истата листа како и претходно со PH.
  • Мислам дека сајтовите ги отвара побрзо сега. Placebo? Maybe.
  • Има опција за едноставно активирање на DNS over HTTPS/TLS и беше една од првите работи што ја направив.
  • Проверка на небезбедни сајтови.
  • Parental Control
  • Филтрирање на небезбедни резултати на Google, Youtube, Bing, DuckDuckGo...
  • Истото може и по клиент (телефон, компјутер) да се конфигурира
  • Едноставно блокирање на веб сервиси (слика).
  [​IMG]

  Не знам како ви се конфигурирани адблокерите, кај мене се по клиент, за да можам да ги гледам сите одделно. Приметив дека телевизорите растураат од реквести за статистика во позадина. Мојот LG TV во последните 24ч работел 9ч и сакал да испрати податоци повеќе од 2000 пати до srv.giraffic.com. Нормално, блокирани. :)
   
  На The-spiki, ARMac, smole и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  Зашто не NextDns @Delicon? Ги имаат истите листи дури и повеќе.
  Еве како е кај мене, секако проценот е помал јер имам Whitelist за FB за business manager да не ми прави проблем, ама overall е топ!
  [​IMG]

  Еве ги и листите (со исклучени опциите најдолу)
  https://i.imgur.com/dMQ586K.jpg
   
 6. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Секој може што сака да користи нели?
  Pi-Hole користев скоро година дена. Сега сум на AdGuard.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  Нормално, не ми беше во таа конотација прашањето, доколку е подобар би сакал да пишеш импресии, можеби ќе сменам и јас на AdGuard.
   
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Веќе пишав импресии. :)
  NextDNS не сум користел.
   
 9. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  neW1, martinmax и на Oktar им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Боооооо конечно ставиле додавање на записи во хост! Може да му дадам пак шанса, чејнџлогот делува ветувачки.
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Каде може да најдам упатство некое за подесување/користење на Pi Hole? До сега користев Next Dns.
   
 12. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Installation - Pi-hole documentation

  Додадов нови престапници на листата македонски рекламни сервери :)

  mobi-promo.com меѓу другите, имаат повеќе од 30 МК сајтови во мрежата.

  Не сурфам многу македонски сајтови, па ако имате нови сервери пријавете ги тука: cchevy/macedonian-pi-hole-blocklist.
   
  На gdamjan, neW1, pipelin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  NextDNS излегува од beta и ќе чини 19$ годишно.
  [​IMG]
   
 14. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  ARMac, neW1, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Готово, го бришам.
  Пред еден месец го открив дека пушта/прима риквести од некој крипо сајт 1-2 пати во минута.
  Од скоро почнаа реклами да се појавуваат на start page-от.
  Сеа го гледам ова со риферал линкови и кај мене е така.

  Shift delete!
   
  neW1, borcep, Андреј и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Наместо да замениш со некој ист таков инфериорен, инсталирај вивалди.
   
 17. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Во моментов на листата на PrivacyTools
  се само Firefox и Tor. Пред некое време тука беше и Brave, но го тргнале, има и зошто.
  Се префрлив на Firefox. Контејнерите им се одлични.
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Терај со лисицата, подобро него хром.

  А што е до сајтов, во оперативни ги нема ни виндоус, ни андроид, ни мек...
  Уште вика не користете виндоус, телеграм, вибер, вацап, смс. Параноја левел на максимум.
   
 19. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Сите тие оперативни и сервиси имаат тракери за да можат послено да те таргетираат со реклами. Затоа се на блек листа. Доколку сакаш приватност, тоа е тоа.
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Така е, ама некаде мора да се направи компромис.
  Затоа што ако ги следиш препораките на сајтот ќе заглавиш на некој линукс дериват, со програми што немаат основни функционалности и ќе останеш изолиран од сите затоа што ќе немаш со кого да комуницираш заради тоа што не ги користат безбедните програми. И ќе треба да плаќаш за тоа.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Browser со неколку екстензии и ад-блокер како Pi-Hole или AdGuard Home доста е.
  Ако си параноичен и сакаш до толку приватност, продај ги компјутерот и телефонот. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Не сум воопшто параноичен, ти го сподели сајтот според кој го одбра фајрфокс. А според истиот тој сајт не е доволен само браузерот.

  Јас само ја коментирав пракитчноста на советите. А воопшто не ја ни начнав методологијата на одбирање и тестирање, ако воопшто и ја имаат со оглед дека не е спомната. Или кои се слабостите на другите браузери што не стигнале до листата.
   
 23. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  779
  206
  10 Јуни 2007
  Не беше наменето на тебе, туку општо за сите.
  Ама сега кога прочитав шо сум пишал, изгледа како да е за тебе :)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Дополнително, ниво погоре е и изборот на оперативен систем.

  Tails e прилично популарен за ваква намена, кога треба да се зачува приватноста.
   

Сподели

Вчитување...