1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  338
  559
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  12ц се шпекулација, ништо не најавија. Вега јадро е можно пошо тоа беше критика, демек, со интел добиваш ок графичка за дота со скоро сите процесори.

  Јас сум конвертиран амдеџија, ама пак мислам дека нема да можат да речат дека имаат побрз процесор. Што не значи дека не се добри нити па конкурентни. И денес се конкурентни.
   
 2. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  338
  559
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  За графичките па, не мо се праи муабет. Утепани се, нишо не праат. Далеко е Нвиди.
   
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,624
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  Немора да ја имаш најбрзата графичка на пазарот за да докажеш нешто. Најбитно е цена-перформанси/вредност кај било кој производ, па така и кај Radeon VII. Графичката нема слаби перформанси, тоа е факт, меѓутоа (сега за сега) не претставува некоја голема вредност за парите. Чекаме бенчмарци па да видиме како ќе се покаже.

  Има уште една работа, а тоа е Fine Wine. Мислам дека за некој кој не менува толку често хардвер ова би идело во прилог.
   
  На steelseries и goce03 им се допаѓа ова.
 4. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Точно, затоа и сите се надеваа дека ќе ги најават Navi, а не овој франкенштајн. На AMD им треба карта која ќе конкурира со 2060 во перформанси, а ќе биде поевтина и поефикасна. Ако веќе претставуваат high end графичка, таа мора да конкурира во самиот врв за да биде релевантна. Radeon VII според интерните тестирања на AMD е 29% побрза од Vega 64. Тестирале 25 игри. Ако гo споредиме тоа со последните 4K бројки од TPU ја имаме следната ситуација:
  VEGA 64 100%
  RADEON VII 129%
  1080 Ti 134%
  2080 146%
  Ако ја ставиме и цената во контекст, добиваме тотално неатрактивна карта од секој аспект. Според мене ќе беше подобро за AMD да си остане на првичниот план и картава да биде ексклузивно workstation продукт. Вака само служи како потсетник за нивната инфериорност во high end GPU сегментот.
  Fine Wine беше еднократен инцидент заради што конечно решија да инвестираат во софтверски тим и да си ги средат драјверите. Fiji, Polaris и Vega не добија Fine Wine третман затоа GCN е веќе максимално оптимизирана, нема од каде да се извлечат дополнителни перформанси. На AMD очајно им треба нова архитектура но со заминувањето на Раџа нема останато никој доволно способен за тоа да го изведе. Така да она што го чекаме од AMD попрво ќе го дочекаме од Intel.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Со цената на оваа картица мислам дека скоро целосно паѓа во вода теоријата дека АМД ќе даде 1080ti преформанси за 250-300$. Оваа картица не е оптимизирана за гејминг ни за компјутации. Не знам што не земат убавo да си ги издеференцираат продуктите, ова е смешно, 16GB VRAM и тоа HBM кој е дупло поскап. Жити се. Истата тактика што ја има Нвидиа, само што Нвидиа барем во екстра цената вклучува Куда, Тенсор И РТ што се далеку покорисни зошто многу апликации ги користат одколку 16GB HBM меморија лол.

  А со CB15 бенчот а и дека не најавија никакви спецификации за Zen 2, слободно може да се заклучи дека сите тие слајдови и ликови од пред месец дена се новогодишни желби што нема да се остварат. 2066 скор е едвај 10% подобар од 2700X, што ме наведува на заклучок дека тоа е подобрувањето од 12 на 7nm и дека нема да има значително зголемување на фреквенциите ни пак значително подобрување од архитектура, 100-200Hz преку сила што не е ни доволно да го стигне сегашната 9та генерација Интел. Барем им дојде крајот на фантазиите што ги читав цел месец. Aма ова е ран инженерски примерок, чекај финален продукт. Мижи Митро тулумби паѓаат.

  Интел на 10nm пак ќе биде 10-15% пред Зен2, a на 7nm ќе го збрише ко мала беба. Некој ќе каже, ама потрошувачката е далеку пониска. Е добро де, а Интел на 10nm и 7nm да не висока потрошувачка ќе има? Многу јасно не, дури мислам дека Интел ќе извади уште подобра архитектура што ќе има уште помала потрошувачка од онаа што АМД ја претстави викендов. Не дека многу ќе се смени динамиката меѓу двете компании, верувам дека Интел ќе продолжи да си наплаќа премиум и соодносот на цените ќе си остане ист. Можеби само 16 јадрените процесори да станат по меинстрим и по пониска цена од денешната.
   
  esquimaux, Boldozer, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  338
  559
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Само што, интел малу се мачи со 7нм
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,522
  1,179
  2 Јануари 2012
  Само што не знаеме ни од кој процесор беше CB скорот.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не се мачи со 7nm, туку се мачеше со 10nm. Сега наводно се средени работите и за брзо треба да го видиме исходот од сето тоа. И едно да разјасниме кога зборуваме за производствените процеси, а тоа е дека бројката пред тоа nm не е мерило за квалитет, ефикасност и густина на процесот. Ако еден процес носи ознака 7nm тоа не значи дека е подобар и ппонапреден од друг кој носи ознака 10nm. Чисто информативно 14nm(со многу плусови) на Intel е подобар од сите 10nm производствени процеси на други.
   
  На PC_GAMER и FreakyDroid им се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Тие шо не сакаат видеа не мора да гледаат, ама видеово иде у прилог на тоа шо го зборев: тестот на киноутот е најверојатно рајзен 3600. и го тепа и9 9900к. а тек 3700 и 3900, м? :)


  View: https://www.youtube.com/watch?v=g39dpcdzTvk&t=701s

  А и самата Лиса Су потврдила дека ќе има повеќе од 8 јадра, и го одбрале 8 јадрениот за споредба со интел пошо сакале јадро за јадро да споредат. Резултат: процесор шо сигурно е на пола од цената на интел и со 30% помала потрошувачка го ишамари најјакиот интел процесор во синебенч.

  Во видеото има повеќе детали за двата системи шо конфигурации користеле, као дека имале ноктуа кулери и брзината на меморијата и слично.
   
  На farkizz и Dave1 им се допаѓа ова.
 10. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Како не знаеме кога знаеме. Од 8 јадрен процесор беше односно еден чиплет, и тоа доволна информација од која можат да се извадат многу заклучоци, од кои најбитен е: АМД so 7nm едвај го стига 14 nm Интел на IPC.

  Тоа е веќе друг муабет кој ќе биде 3600 а кој 3700 или 3800. Тоа не е многу битно во овој момент зошто збориме за преформанс на архитектурата. Битно е што од еден чиплет кој е основата на Zen2 не вадат револуционерни преформанси како што се шпекулираше еден месец.

  Тоа све паѓа во вода со тоа што го прикажаа. Она што останува знак прашалник е колку чиплети ќе ставаат во еден процесор, а веќе знаеме колку вади еден чиплет што значи лесно може да се предвиди колку ќе вадат со 12, 16, 24, 32 итн јадрени процесори. Со ова ништо не сменија АМД и само ќе продолжат да редат повеќе јадра да конкурираат. И пази споредуваме 14nm наспорти 7nm. Не случајно АМД ја покажа потрошувачката, зошто тој им е еднствениот адут, и неферски по мое мислење зошто мнгу јасно 7nm технологија ќе има помала потрошувачка од 14nm. Се прашуваш зошто не покажаа фреквенции? Ако се попаливте по тоа не знам што да ви кажам. Интел на 10nm ќе ги срози кон крајот на годинава а камоли на 7nm догодина. Врти сучи се АМД сепак чекор поназад, а ако не направат некое значително подобрување со Zen2+ ќе бидат 2 чекори назад кога Интел ќе започне производство на 7nm. Интел можеби доцнат малку, но сепак имаат 2 процеси во изработка и со тие два можат комотно да го нокаутираат АМД догодина ако едвај усеаја да постигнат 10% преформанси од 12 на 7 nm. Очекувам Интел да е 20% појак на 10nm od Zen2 и уште додатни 20% на 7nm. Каде АМД ќе ги најдат тие преформанси на 7nm ако едвај достигнаа 10% од 12 на 7nm? 5nm или 3nm? Па тие се далеку барем 3-4 години. Се си мислам историјата е на добар пат да се повтори како на почетокот на декадава.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Премногу фокус ставаш на „перформанси на архитектурата“ а не си следиш логиката.

  Ако АМД „едвај“ го стига интел, тогаш како не го зимаш предвид атрибутот: потрошувачка. Па тоа ти кажува дека ако ги бустнат фреквенциите и зголемат потрошувачка ќе добијат 40тина проценти повеќе перформанси од најјакото шо интел го има во моментот, а кое е the pinnacle (врвот) на перформансите на нивната архитектура.

  Исто коа веќе се фокусираш на архитектура, таа е независна од производен процес, шо значи дека и за интел истото важи. Ако отидат на пооптимизиран производен процес но со иста архитектура се шо ќе добијат е помала потрошувачка а исти перформанси - што значи или ќе бутаат повеќе јадра или ќе зголемат фреквенции.

  Како тоа не ти е доволно дека АМД со нивната нова архитектура се изедначија со интел, кога беа толку назад? И како не ти е доволно шо не само шо се изедначија туку ги нудат тие перформанси за ФРАКЦИЈА од цената шо интел ја наплаќа баш ради тоа шо они не мора да вадат се во еден пакет, туку имаат модуларна архитектура?

  Ако се ова не ти одговара на тоа што го приложи, погледни дека и интел разгледуваат модуларен пристап за во иднина за да може да вадат повеќе high end процесори од еден dye пошо таму се многу поназад од АМД во моментов.

  Пак ќе кажам, моја импресија (СУБЈЕКТИВНО, МОЈА - не мора да се согласувате ќе видиме дали ќе е така) е дека АМД ги држи картите во рака моментално, и дека им оди супер и ќе биде Рајзен 3ХХХ одличен продукт, и дури и ќе биде врвот на десктоп перформанси барем краток период.

  А се што интел има во моментот се најави и истото шо го зборат 10 години веќе дека ептен се блиску до нов производен процес. Точно, имаат премногу пари и веројатно и се блиску до тоа да заматат нешто, ама не би се обложил дека се толку блиску до пак да отскокнат и да имаат монопол ко шо имаа коа АМД не беше компетитивен.

  На крај, пак ќе кажам - ова се е одлична вест пошо тоа значи дека и интел љубителите ќе добијат повеќе за помалку пари евентуално - ко шо веќе и добиваат. Место да ве молзи интел пак со 4 јадра и 8 нитки, во една година качија на 8 јадра и 16 нитки и многу поголеми фреквенции. Сите добиваме од ова и треба да ги величиме АМД и нивната стратегија ако за ништо друго барем за тоа дека не куртулија од монополот на Интел.

  П.С - не заборавај дека интел веќе го вадат најверојатно максимумот од оваа архитектура - пошо само ја рефрешираат веќе кој знае колку пати. Така шо дури и да скокнат на 10нм или 7нм јас типувам дека ИПЦ ќе им биде тука негде. Амд ко шо кажав уште не се го извлекле максимумот од Зен, а пак многу повеќе вложуваат во измени на архитектурата. Тоа е пет чекори пред интел а не 2 назад ко шо ти викаш, пошо интел сеа се бори со производен процес и недостаток на производство, а АМД има позитивни продажби, одличен продукт и можат слободно да се фокусираат на оптимизации и подобрувања/еволуција на архитектурата.

  Пак се е ова перспектива и времето ќе покаже.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
  На Rukfash, farkizz, gOJDO и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ништо нов нема на видеото! Едноставно, како и до сега, AMD презентираше бенчмарк во кој нивниот производ најдобро се покажува во однос на производ од конкуренција. Од она кое го видовме воопшто не сум импресиониран! Напротив сум разочаран бидејќи во се останато тој процесор на AMD ќе биде помалку конкурентен во однос на процесор од Intel во тој сегмент. Практично AMD покажа 13% повисоки перформанси во однос на тоа кое досега го имаа со 2700X. За мене тоа е премалку и предоцна за да ме воодушеви.

  Што се однесува до мубаетот за додавање на уште еден чиплет, тоа е тотално ирелевантно за 95% од човештвотото, т.е. обичните смртници. За останатите 5% кои имаат потреба од рендер машини и сервери најверојатно ќе игра голема улога, но тоа нема да промени ништо во однос на конкурентноста и позицијата на двете компании.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Ама пак, како не е импресивно дека - ако се работи за мидрејнџ Рајзен Р5 3600 - за околу 200 долари ќе добиеш перформанси во рангот на она шо интел го продава моментално по цена од околу 600 долари. И плус ќе биде компатибилно со матичната шо веќе ја имаш за рајзен?

  Ова е тоа шо мене ми е WOW, не дека патос избришале со интел или нешто. Макар коа ќе ставиш повисоки фреквенции и ставиш повеќе јадра за вистинските потрошувачи (а не просечен) ќе имаш производ шо ќе кошта помалку од еден интел, ама ќе биде подобар од интеловиот најдобар во секое можно сценарио, и тоа неколкукратно во некои продуктивни сценарија.

  Ова ако не е wow не знам шо очекувате, да земат дупло подобри перформанси, за пола цена и пола потрошувачка во секое можно сценарио јадро за јадро, и плус 4 пати повеќе јадра ли?

  ПС. На крај пак ти ќе го имаш прв (а јас воопшто валјда и ќе немам) најдобриот ако не и сите од процесориве Гојдо, така шо сам ќе си кажеш после колку се закон :) (или шит, сеедно)
   
  На Rukfash и Dave1 им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @toshex
  Ќе - идно време; моментално - сегашно време. Споредбата е нелогична, да не речам фанбојска. Нека излезе, па дури тогаш ќе можеме да споредуваме и перформанси и цена. А сега бидејќи AMD нема конкурентен производ, Intel моменталните процесори кои имаат перформанси во ранг на некои идни процесори на AMD ги продава за колку сака пати поскапо од цената на некои идни процесори на AMD, а луѓето пак сакаат да ги купуваат и ги купуваат за многу поскапо(800-900 usd наместо 600) од што Intel ги цени.

  П.С. Да сме здрави и живи, среќни и весели и да имаме пари па ќе си купиме играчки :) Сепак се работи за хоби :D
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
  На FreakyDroid и toshex им се допаѓа ова.
 15. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  338
  559
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Така е, не го оспорувам тоа. Интел секогаш ама секогаш имал побрз процесор ако споредуваме чисти бројки. И секогаш ќе има нажалост. Ама не смееме да ги занемаруваме фактите дека АМД секогаш излегувале со понови технологии, производни процеси итн први. Секогаш имале подобри цени, како на самиот процесор така и на целиот пропратен хардвер околу. И нормално, секогаш имало повеќе headroom за upgrades. Минимум 1-2 генерации повеќе од интел се backwards compatible, и тоа значи за хобисти. А и фактот што интел разочара многу луѓе со политиките, цените, мајмунски работи од типот performance gains по секоја цена (spectre, meltdown), дупки во микрокод и менаџмент енџини...

  Не се светци. Искрено, прв пат во живот, од 90тите навака, имам АМД. Не зато што се подобри, затоа што заслужуваат. Или, интел не заслужуваат да им ги дадам парите. А перформансите се доволни. Денар за денар, добиваш слични перформанси. Ако не во чист гејминг во се останато.
   
  На Rukfash, PC_GAMER, icemaher и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Од гледна точка моја веќе доаѓаме до плафон на перфоманси.
  Интел за мене е веќе ако имаш премногу пари за трошење и секоја ново освежување треба нови матични и стариот процесор оди во вода. Од таа гледна точка АМД за мене е подобра опција зашто имам избор да купам сега матична и процесор и да го надоградам во иднина.
  Тоа дали ќе добијам 20% со интел искрено не ми значи, зашто кошта дупло повеќе. За нормален човек нема да примети разлика помеѓу амд и интел ако се тргне ФПС counter. Тие другите пари ќе ги инвестирам во подобра графичка и рам нешто што дава повеќе перфоманси него интел. Тоа е моето мислење, ако на некој му значат тие 20% повеќе перфоманси негово право. За 150 евра имаш 6 јадрен процесор кој ќе ги игра сите игри на 60 фпс. Доволно за мене и за повеќето луѓе :)
   
  На Costigan_Jr, Rukfash, ChemicalAngel и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  338
  559
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  А така. За сите останати (читај не-гејмери) АМД е по здрав избор. А и, не дека не е хоби френдли.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Па со threadripper покажаа дека има место и за ентузијасти :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Зошто не ми е битна потрошувачката во оваа споредба. Најнакрај споредуваме потрошувачка 14 наспорти 7nm ... А тоа дали можат да ги зголемат фреквенциите, тоа е веќе шпекулирање за кое може само да нагодуваме до бескрај. Но ако споредувам на пример фреквенциите на 2700X со потрошувачката, процесорот е одличен до 4.3Ghz, но пречекори ја оваа граница и потрошувачката добива скоро вертикална линија со минимално зголемување на фреквенцијата. Пример на 4.3 мојот процесор потрошува околу 150 вати, ако кренам на 4.35 потрошувачката скокува над 250 вати и после 1-2 секунди процесорот се гаси и цел систем се блокира. Што значи дека не можеш да очекуваш 30% зголемени фреквенции со 30% зголемена потрошувачка. Не викам дека не може да се оптимизира нивниот процесор што го прикажаа викендов на повисока фреквенција, но тоа ќе биде некое минимално зголемување од 100Hz а потрошувачката ќе рипне за 20-30% минимум. Затоа и ја покажаа потрошувачката, зошто ако ја покажаа фреквенцијата (за која сум убеден дека е ништо повеќе од 4.5Ghz) ќе беше големо разочарување зошто сите очекуваат 4.8Ghz во најмала рака и следствено ќе добиеја негативен прес.

  Се согласувам, но не го сваќам аргументот. Интел гарант ќе добијат еквивалентно ниска потрошувачка на 10nm тука нема никаква дилема за мене. Значи ќе имаат подобра архитектура и иста потрошувачка како Зен2, односно ништо нема да се смени и се си останува како и досега.

  Па тука е цел фазон, го стигнаа Интеловиот 14nm so нивниот 7nm нод ... многу голема победа, да аплаудираме ако не ...

  Основата на Зен2 е 8 јадрен чиплет. Колку вадат од еден чиплет адитивно ќе вадат од 2,3 или 4 чиплети. Во никој случај не треба да се очекува дека ако додатат втор чиплет ќе добијат повеќе од дупло преформанси, тоа нема да се случи. Ако еден чиплет постигнува 4.5Ghz максимум со додавање на втор чиплет нема да добијат поголема фреквенција, и ако еден чиплет вади 2066 CB15 со два чиплети ќе вадат дупло во најдобра рака, но никако нема да добијат повеќе од дупло преформанси. И тоа би било во идеален случај, по реално е да се очекува секој додатен чиплет да додава 90% преформанси во апликации каде што сите јадра ќе се искористат зошто ќе успорува комуникацијата меѓу чиплетите и IO-то.

  А се прашуваш ли ако Интел има 10% подобри преформанси чиплет према чиплет, каков ќе биде соодносот на преформанси меѓу еквивалентни процесори со 2,3 или 4 чиплети?

  Цената е друг муабет, нереално е да очекуваме Интел да продолжи да продава по надуени цени, производствениот волумен ќе го средат за неколку месеци, што значи ќе бидат многу поконкурентни одколку досега.

  Ова не го сваќам, како Интел се поназад, дека немаат модуларни процесори во моментов? Па и без нив имаат подобри преформанси од модуларните на АМД, а имаат и модуларни во изработка што треба да излезат до крајот на годинава. И по која логика се позади? Технолошки Интел се понапред од АМД тука да нема дилема.

  Ни имаат доволно голем пазарен удел ниту пак имаат технологија што не e на дофат од Интел за да ги држат карите во рака. За обратно може да зборуваме, а вака ми изгледа или дека се шегуваш или нереално ги согледуваш работите. Интел е во толку доминантна положба што не се ни осеќа загрозен од упола цените на АМД. Субјективно ти мисли си што сакаш и тоа е твое право, но во оваа дискусија не оставам простор за субјективност, или збориме објективно или не.

  Ова не го спорам и се согласувам. АМД ги придвижија работите понапред и го исфорсираа Интел да оди на процесори со повеќе јадра. Но не се согласувам ни најмалку дека Интел се поназад. Напротив се понапред од технолошка гледна точка. Ти и самиот констатираш дека Интел со неколкуте рефреши на 14нм направија одличен напредок во преформанси и го стигнаа плафонот на тој нод, а истиот тој плафон АМД го стига на 7nm. Значи ако они успеале да постигнат толку напредок на еден нод, колкав напредок ќе направат со нова архитектура и смален производствен процес? И по која логика констатираш дека Интел е поназад? Не гледам никаква логика да се направи таква констатација. За АМД да направеше бум со Zen2 им требаше минимум 2300 скор на CB15 со 8 јадра, односно требаше да го претекне Интел за барем 10%. Со Зен2 не се менува динамиката меѓу Интел и АМД, се си останува по старо, односно АМД ќе биде чекор поназад технолошки, ќе нуди повеќе јадра по пониска цена исто како и досега. Ништо ново на западот. Не викам дека ова е лошо, но е многу далечен крик од она што се шпекулираше повеќе од месец дена дека Зен2 е месијата што го очекувавме. Тоа сепак останува чиста фантазија.
   
 20. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  62
  101
  23 ноември 2016
  Машко
  Изгледа некои луѓе не разбраја што претстави AMD на CES.
  Исти перформанси на i9900k vs R5 3600 со 65w TDP инженерски примерок со не финални фреквенции (најверојатно +100 MHz)
  Мое мислење: со ова сакаа да покажат самодоверба 8 против 8 јадра, и да ја употребат луѓето фантазијата што би било со 12 и 16 јадра.
  Најверојатно ќе почнат во продажба во 6ти месец и до тогаш ќе ги најават и другите процесори, и х570 плочи со pcie4 и АМ4+ сокет заради повисок тдп на 16 јадрените процесори најверојатно 135w.

  Спрема цената во Анхоч i9900к vs R5 2600 или х верзијата е 3 до 4 пати поголема. Претпоставувам слична цена за 3600 и пак ова не ви е доволно?!!!

  Не знам што сакаат Фрики и другите со слични коментари. Од 10 работи (на пример) само 2 се во нивен прилог и се дргуго негираат и извртуваат во полза на интел.
  Јас не можам да ги занемарам сите валкани игри на интел. Почнувајки од монополското однесување и попречување на амд на секој можен чекор, една иста архитектура на секоја од последните генерации со зголемување на фреквенцијата и добивање на 5%, нови матични на секои 2 генерации, вреѓање и исмејување на лепените јадра но кога тие ќе го сторат тоа е во ред, неможело лемење на хитспредерот оти ќе имало мокрокракс па затоа користеле тим, а сега можело. 10нм го ветуваат со години а 14++нм кизнај колку плусој имаат.
  Нивна секјурити фирма "пронаоѓа" (измислува) Ryzen Fall пропусти кои не беа ни мал дел од нивните пропусти мелтдоун и спектар.
  На лансирањето на и9900к бенчмарци се под ембарго но "нивна" фирма смее да објави лажни резултати во кои го хендикепираат амд во секој можен чекор (ноктуа ладење за интел, сток за амд, безвезе рам, исклучени јадра кај амд и др.) па после кај гејмер нексус се правдаја во интервјуто како демек не знаеле и од кој се крена ембаргото испадна дека стварно безвезе им беа резултатите. Кога веќе се толку сигурни во нивните перформанси зошто играат валкано?

  На стим над 80% од корисниците играат на 1080п 60Хз монитори и графички во рангот на gtx 1050 i 1060, нешто што може да се постигни со било кој рајзен процесор од R3 па нагоре.
  Тука на форумот има ентузијасти кои што го сакаат најдоброто без разлика на цената и тоа е во ред, но не важи за останатите 95% од жителите на РМ. Јас кога би купувал би избрал R7 2700x кој е двојно поевтин од интел и би имал незначајно помали перформанси во игри кои нема ни да ги осетам на 1080п монитор.
   
  На Costigan_Jr, Rukfash, StevoB26 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Смешна е споредба на сегашен прозивод кој може да се купи со непостоечки кој неможе да се купи, ама непостоечкиот ќе бил некогаш многу поефтин од што е овој постоечкиов сега и можеби ќе имал исти или слични перформанси!
  Старите рекле, на нероден петко капа не му се крои! Нека излезе, па ќе видиме колку е брз и ќе видиме колкава цена ќе има тој, а колкава цена ќе има конкуренцијата.
   
 22. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  62
  101
  23 ноември 2016
  Машко
  Навистина е смешна споредбата, но критиките се уште посмешни.
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако не па да збориме за по 3 години AMD шо ќе извади и да споредиме со процесорите на Intel од пред 3 години. На пример Ryzen 3 5200 ќе биде 3 пати побрз од Core i7 7700K, а ќе троши 3 пати помалку и ќе чини 3 пати помалку!
   
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Значи најавено е ова и нормално е да го анализираме. Баш интел 10нм е фикција у моментов пошо никој не знае коа ќе излезе и никакви демоа нема за шо ќе донесе.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  А овие од AMD ги има насекаде, да не речам по неколку по дома ги имаме, па ги анализираме? :rolleyes:
  Што се однесува до Intel, исто како и AMD, така и Intel на CES ги демонстираше своите нови процесори, 10nm Ice Lake кои ќе излезат годинава и согласно најавените подобрувања верувам дека во десктоп сегментот ќе го избришат патосот со Zen2 во сите апликации и игри познати на човештовото. Стварно не разбирам чуму толку потресување по процесорите на AMD, кои од она што го презентираа воопшто не се импресивни.

  Intel demonstrates 10nm Ice Lake processor, promises PCs will ship with it later this year
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,134
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,150
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  941
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,652
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  962
Вчитување...

Сподели

Вчитување...