1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  226
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  реков еднаш во животот да имам нешто најскапо. и не сум бил во право :)
   
 2. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  226
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  нема да е цела година ваљда, ама половина сигурно. и да, ќе бидат нешто поскапи, ама се шушка дека 35% IPС-то ќе е подобро. ако си сигурен дека сакаш да земаш од новата генерација, земи си сега 1400, или 2200G (уште повеќе се исплаќа), па после можеш да земеш и една B320 плоча и имаш хтпц.
   
  На PC_GAMER и Chicco69 им се допаѓа ова.
 3. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  226
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  EPYC Rome: currently sampling to partners. Release date is spoken as end of 2018/beginning of 2019.

  Ryzen 3rd gen "Matisse" - begining of Q2 2019

  Ryzen Threadripper 3rd gen "Castle Peak" + 3rd gen APU "Picasso" - Q3 2019

  AMD RX Navi graphics - Middle/end of Q3 2019 or beginning of Q4 2019
   
 4. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  Ama gleam nesto ne si zadovolen bas od RGB LED :D
   
 5. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  226
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  не, џабе фрлени пари, кога исто се поминува и со добра B450 (350-ка користев) нема некоја голема разлика. можеби на течен азот ќе има, ама вака не..
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,058
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дур Intel се к*рчат со цените на процесорите решив малку да си поиграм со AMD Ryzen 2:
  [​IMG]
  Ова е најисплатливото комбо на матична плоча, мемории и процесор кое доволно добро ги брка работите. Плочата и процесорот ги земав приверемно да ги користам дур не се опраат Intel со цените, но како што ми изгледа најверојатно ќе си ги задржам. Во однос на перформанси можам да забележам маргинална разлика во однос на 8700K @5GHz при 100% оптоварен процесор со разно-разни глупости. 8700K е пореспонсивен на 100% load, но тоа сценарио ретко се случува. Сепак за игри(@4K), сурфање и слично не осеќам никаква разлика. Овој ооверклок не е финален, но е за почеток стабилен(4 часа OCCT). Она кое не го очекував е дека ќе работи стабилно со non-Ryzen ефтини мемории, кои згора на се успеав и да ги клокнам колку-толку. За повисока фрекфенција е потребен повисок напон, но не сум сигурен колку може матичната да се држи со тоа. На 4.1GHz се укочува по 20-30 минути. Сеуште не сум ги испитал оверклокерските опции на матичната, но немам некои големи очекувања.
   
  На GGTT1, Wasted Cobe, Grimriper и уште 16 други им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Човек дефинитивно ти највеќе се разбираш од ствариве. Ќе те барам у иднина ако го потерам пак каналов да те замарам да ми позајмуваш хардвер хахахах
   
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Толку е максимумот на таа матична, 4.1 на 1.375V е максимум што имам постигнато на 2700X, можеби 2600 ќе оди повеќе со помала волтажа шо знам. И да имаш соодветно ладење на процесорот, а колку што гледам имаш, VRM-то те дупи. Види со HWinfo колку ти е температурата на System. Ако крева над 100 степени во првите 2-3 минути, тоа не ти дозволува постабилен оверклок. Не се плаши да ја кренеш волтажата на процесорот уште малце, температурата од 1.35 до 1.4 волти кај мене беше минимално зголемена на процесорот, но VRM-то крева многу, треба неговата темепратура да ја пратиш повеќе. Кај Рајзен платформата процесорите се супер на температури, но евтините матични имаат многу лоши ладници на VRM-то и тука е проблемот. Ама и да имаш скапа матична, најмногу што ќе го кренеш е 4.2/4.3Ghz ако е добар чипот, е колку ќе вреди да потрошиш за скапа матична тоа не знам.Тој процесор е 3.9ghz турбо, а ти си веќе 0.15 над тоа што е добро за почеток. Подобро би било да го смениш за 2600x кој оди до 4.2Ghz турбо одколку да трошиш за поскапа матична и пак да не стигнеш до таа фреквенција ако чипот не е добар.

  Друго можеш да пробаш да ја намалиш РАМ брзината на 3000 и да видиш дали процесорот ќе се клокне повеќе. А од друга страна пак брзината/тајминзите на рамот е битна за Рајзен, така да не знам дали на крај ќе добиеш повеќе преформанси со побрз рам или 0.1ghz плус на процесор.
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,599
  4,531
  23 Јуни 2015
  Машко
  Им ги отвори очите на повеќето со постов.
   
  PC_GAMER, Sharlovski и на borcep им се допаѓа ова.
 10. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,462
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Сакаш да кажеш дека двете плочки TridentZ од по 16гига шо ги макнам за Интелов можам да ги користам и со Рајзен на XMP 3200?
  Искрено, ова ми е и најголемата кочница за мигрирање..
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,058
  23 Јануари 2008
  Манга
  Претпоставувам дека матичната плоча, т.е. VRM секцијата не е доволно кадарна за да го вози ко што треба. Но, не ја споредувај со 2700x кој е 8 јадрен. 2600 е 6 јадрен и е помалку енергетски захтевен за оверклок. Што се однесува до ладењето, Kraken X62 во H400i со променети, т.е. надградени вентилатори 2x140mm и 1x120mm, така да температурата на процесорот не надминува 55'C tcase после неколку саати OCCT. На VRM-то има тенекии, но не лежат ко што треба за се да покријат. Сепак VRM секцијата и RAM-oт се опколени со вентилаторите и добиваат квалитетна промаја. Можеби, ако најдам подобро ладење за VRM-то кое пасува да го променам и да пробам како ќе се држи.
  Што се однесува до брзината на RAM-от, пробав и со пониска фрекфенција, но не игра улога на стабилноста.
  Во секој случај, оваа матична планирам да ја искомбинирам со APU, т.е. 2400G или доколку излезе подобар APU во иднина. За оверклок на тоа мислам дека матичнава е доволно добра.

  Зависи од многу фактори, т.е. од самите мемории и од процесорот. Провери кои чипови ги носи меморијата, т.е. дали се Samsung B-Die, но најдобро е да пробаш на лице место. Јас одев на среќа, имајќи ја в предвид огромната разлика во цена меѓу мемориите наменети за Ryzen и останатите мемории. Далеку попаметно е разликата во цена да се инвестира во подобар процесор 2600X или 2700 отколку во Flarex меморија. Придобивките во перформансите од Flarex во однос на некоја ефтина 3000+ меморија која ќе работи на 2800MHz+ ќе бидат помали од 5% во просек. Но од дополнителни 2 јадра и +100~150MHz оверклок ќе бидат многу поголеми, т.е. од 5 до 30%.
   
  На PC_GAMER, freeman, Tajson и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ја мислев со Ноктуата го ладиш процесорот и VRM-то бенефицира од ладењето. И ја сум со AIO, и само одкога го свртев задниот вентилатор од издувен во внесувачки за да диретно мава на VRM-то, тогаш видов огромна разлика во темепоратурите, дури за 20 степени. Ми oдеше над 100, а сега не оди над 85 степени. Ако ти се експериментира, можеш да го пробаш ова.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 13. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  120
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Температурата на кракенот поради некоја причина кај мене скокаше и на 4790к и на 2700х првиот со макс од 85~ на 1.3в @4.7 другиот на 1.4в @ 4.2 до кај 80 качува. Има некој друг искуство ?

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Дзирни го програмчево, имаат доста труд вложено во ова, колку што видов за секоја фреквенција ти дава препорака за три вида на тајминзи зависи дали сакаш компатибилност или перформанси. Мислам дека мануелно да се сетираат тајминзите е најдобро бидејќи кај мене и XMP не се баш најстабилни а имам Samsung B-die рам ...

  Download DRAM Calculator for Ryzen v1.4.0.1
   
  PC_GAMER, gOJDO и на farkizz им се допаѓа ова.
 15. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  579
  1,408
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Доколку ова не ти се случува при рендер, туку при нормално користење или гејминг, моја претпоставка е дека не ти е стегнат рамномерно кулерот врз процесорот.
   
  На PC_GAMER и gOJDO им се допаѓа ова.
 16. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  120
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Стегнат е рамномерно и не иде више.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,154
  8,531
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да не ти имаТ снемано антифриз? :D
   
 18. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  120
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Еми тропат од време на време како да го тестирам тоа.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,058
  23 Јануари 2008
  Манга
  Го симнав, ама сеуште не го сконтав. Врз основа на што ги дава тајминзите? Плус плочава е многу штура со опции и објаснувања, сеуште не знам баш да се снајдам.
   
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,706
  3,142
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Тоа шо погоре не ти го до кажале е дека има и уште една апликација, од линков:

  Ryzen Timing Checker

  За да ги видиш моменталните тајминзи на рамот и тие да ги внесеш во соодветните колони во калкулаторот, внесуваш посакувана фрекфенција во најлевата колона и после стегаш долу на calculate extreme или safe шо и да сакаш, па после прајш слика на телефонот, рибут, местиш тајминзите ко на сликата , па рибут и ако е се во ред, ќе си бутира
   
  PC_GAMER, farkizz, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Не разбирам, на колку е клокнат рамот?
  upload_2018-11-14_21-6-18.png
   
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,599
  4,531
  23 Јуни 2015
  Машко
  На PC_GAMER и gOJDO им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  и ова се рачуна за „колку-толку“???????
  така рече гојдо, КОЛКУ-ТОЛКУ го клокнал
  ЗАТОА ШТО ВООБИЧАЕНО ГО КЛОКА НА 4200 ПА 3400 МУ Е ОНАКА КОЛКУ ТОЛКУ ДА СЕ КАЖЕ
  луѓено за 2800, 3000 имаат проблеми овој на 3400 го клал, просечно задоволен, колку-толку
  дај што даш
   
  AndrejFerdzo, steelseries и на gOJDO им се допаѓа ова.
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,599
  4,531
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ама ти знаеш дека кај Гојдо нема мрдање, тоа е све мачкина кашлица.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  пусти Интел го разгалија со високи фреквенции :p
   
  На gOJDO и SiPy` им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,104
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,062
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  918
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,620
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  936
Вчитување...

Сподели

Вчитување...