1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

1. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    29
    30 Јуни 2019
    Машко
    Акаунтот вчера го креирав од причини што вчера и дознав за форумчево :) Така да нема потреба од...Дополни што мислиш дека е соодветно.
    И омразата кон АМЦ е поради тоа што стварно чкарт фирма и чкарт производи имаат. Сум имал искуство и јас и други што ги знам па затоа и коментирам. Не може да купам нов производ и кога ќе дојдам дома да не работи.

На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

806
    1,688
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Јас можам да дополнам што е соодветно, ама одбрав да се пошалам.

Бујрум:

Добродојдовте!

Обично вака се запознаваме со нови членови.

tamamuzicar, SiPy` и на Martin1992 им се допаѓа ова.
  3. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    29
    30 Јуни 2019
    Машко
    Добро ве најдов :)

4. beret

beret
    Intern

14
    19
    28 Септември 2008
    Да кажам и јас свое мислење зошто пропадна АМЦ од легендарните десктоп компјутерски времиња и конфигурации од почетокот на 2000-тите па се до кај 2012 максимум(кога мобилните и лаптопите полека почнаа да го земаат колачот од пазарот),па пропадна веројатно поради ненавремено преструктуирање на пазарот и промена на бизнис моделот и робата која се продава,едноставно закаснија и времето и конкуренцијата ги прегазија,тоа е мое мислење,инаку и на мене ми недостасуваат времињата кога дома си отидов со нова графичка FX6600 и рам 512 мб ддр1....Ех носталгија,ама што ќе правиш,нема назад враќање,тоа е тоа

5. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

546
    882
    16 Јануари 2016
    Машко
    Ај уште еднаш ако може ја не прочитав.

На Nostradamus, MacRazor, spytronicmk и уште 25 други им се допаѓа ова.
  6. toplel

toplel
    On your way to fame

556
    565
    18 Август 2016
    Машко
    Ќе ти пишам ПП.

7. Avid

Avid
    Unbeatable

3,489
    5,062
    21 Јануари 2009
    А 2008 регистриран.
    Стварно не разбирам. Значи никако не можам да разберам како успеал да се регистрира пред факинг 11 години и се дешава овој квадрупл постинг и самоцитирање.

На MacRazor, StalkeR, philldm и уште 4 други им се допаѓа ова.
  8. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,693
    1,140
    16 Јуни 2010
    Машко
    Абе а тоа што има по 1 минута пауза-размак меѓу секој пост, е тоа ме буни уште повеќе :)
    Изгледа хромот ептен му закочил.

tamamuzicar, Astro и на #samurai# им се допаѓа ова.
  9. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

281
    232
    9 oктомври 2010
    ^ Internet Explorer :D

ivan88, Krkac, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. dastan

dastan
    Intern

35
    36
    27 Јануари 2017
    Машко
    ако има познавање и работи со Internet Explorer слободно може и министер да биде во влада

На LeoJK, philldm, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
  11. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

34
    32
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент / Software Engineer
    Толку не сум се смеел колку цело читање на оваа тема. Но да прецизирам, не сум кретен жал ми е за вработените но сигурен сум дека ќе најдат работа и на многу подобри места.

Него за АМЦ не ми е баш жал, убаво се сеќавам 2006-2007 купуваа другари и нивните не ИТ-Едуцирани родители компјутерски конфигурации внатре за ефтини пари на секакви си рати и камати. Пола работеа пола не работеа, со фуш рам модули и уште полоши хард дискови. Единствено што имаа правилно беше процесорот и графичката излистано. Доаѓав кај нив и се дриблав зашто не работи ново купен компјутер, крадев РАМ од дома за да видиме дали работи како што треба или не.

Последниот пат влегов во АМЦ во Соравиа мислам дека беше 2013-2014 не се сеќавам коректно, и само многу убаво се сеќава дека мирисаше на пот цела продавница не ми е јасно зашто.

На tamamuzicar и Nick192 им се допаѓа ова.
  12. beret

beret
    Intern

14
    19
    28 Септември 2008
    Според мене поголем ТРОЛ е продавачот кој го мавтосувал,ти текна на тоа?

Се реновира мало морген,така велат сите газди на фирми кои се пред стечај и кои ја знаат вистинската финансиска состојба на фирмата

Денес СЕТЕК имаат дно дна продавачи,те гледаат накосо кога влегуваш во продавница како да си лопов,те следи како нинџа-манијак,ти застанеш и тој застане,ти тргнеш и тој тргне(хехе),и на крај го прашувам може да ми кажеш колкава е гаранцијата на блендерот за да одлучам кој блендер да го купам а продавачот(дебело човече-хипи моторџија со наци шлем во слободно време) ми вели-Па ме мрзи да одам до каса да проверам на лаптопот?!?

Најкатастрофален персонал има во Сетек моментално,секоја чест на ретките исклучоци

Стечај е...Ќе ти објаснам на поедноставен начин,фирмата пропаднала,вработените не земале плата со месеци и обично кај нас се случува токму вработените да побараат стечај да се отвори-се уплаќаат пари потребни за тоа,се доделува стечаен судија и стечаен управник(кој редовно ја посетува фирмата во стечај),вработените се праќаат под биро,некои се задржуваат на работа(обично 2-3 или 5-6 во зависност од големината на фирмата) и стечајниот управник ја попишува робата и имотот кој ги поседува таа фирма и распишува тендери за продажба(не се продава се,обично машините во погоните се оставаат надвор од продажба-со надеж некој да ја купи фирмата у меѓувреме и да ја рестартира ама ова ретко се случува кај нас) и така стечајниот ќе продаде скоро се за да ги исплати големите доверители(банките,приватни фирми итн.) за да може да го врати долгот на пропаднатата фирма...Во меѓувреме сите поранешни вработени се надеваат фирмата да ја купи некој и да ја рестартира(тоа не се случува скоро никогаш),пола од нив стануваат социјални случаи,некои гибердисуваат,некои одат во пензија...А стечајниот си ја тера работата,ќе продаде се што е во магацините роба и ќе ги даде тие пари на фирмите на кои стечајната фирма им должи пари и ќе си земе процент од продажбата и така ќе се шлепа овој модел со години...

Само одлична онлајн-продавница со брза услуга ги спасува,никакви дуќани по градовите(ќирии,вработени и сл.)

Џабе не турчето овде владеело 5 века пријателе,ова е банана-народ,секоја чест на поретките исклучоци,не има секако,ама малку сме,тоа ме сеќира

Изменето од модератор: 5 Август 2019
    На Luxell и farkizz им се допаѓа ова.
  13. lynx

lynx
    Unstoppable

3,358
    2,961
    4 Септември 2008
    Ете официјално и во стечај.

upload_2019-8-5_8-13-44.png

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

169
    118
    21 Мај 2017
    that escalated quickly

mrkela2009, Nostradamus и на Маша им се допаѓа ова.
  15. Nick192

Nick192
    Intern

60
    43
    4 Април 2018
    Машко
    Само не ми е јасно, зошто продавницата во сити мол сеуште стои со натпис АМЦ иако се затворени толку време

Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација

16. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,554
    4,361
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ќе има реорганизација на продавниците во Сити Мол, се чека кандидат да го земе салонот на АМЦ. Ова ќе се случи до нова година.

На tamamuzicar и Avid им се допаѓа ова.
  17. tamamuzicar

tamamuzicar
    Intern

4
    0
    10 Февруари 2011
  18. tamamuzicar

tamamuzicar
    Intern

4
    0
    10 Февруари 2011
    Sto marka e tv?

19. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

234
    391
    8 ноември 2009
    Philips

20. damil

damil
    On your way to fame

603
    506
    2 Јануари 2015
    Машко
    Прашај во Aitonix дали ќе ти го сервисираат.

21. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,479
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

Сподели

Вчитување...