1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

АМЦ во стечај !?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Futurelakimens, 6 Април 2019.

 1. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,763
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Јас можам да дополнам што е соодветно, ама одбрав да се пошалам.

  Бујрум:

  Добродојдовте!

  Обично вака се запознаваме со нови членови.
   
  tamamuzicar, SiPy` и на Martin1992 им се допаѓа ова.
 2. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Добро ве најдов :)
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. beret

  beret
  Intern

  14
  20
  28 Септември 2008
  Да кажам и јас свое мислење зошто пропадна АМЦ од легендарните десктоп компјутерски времиња и конфигурации од почетокот на 2000-тите па се до кај 2012 максимум(кога мобилните и лаптопите полека почнаа да го земаат колачот од пазарот),па пропадна веројатно поради ненавремено преструктуирање на пазарот и промена на бизнис моделот и робата која се продава,едноставно закаснија и времето и конкуренцијата ги прегазија,тоа е мое мислење,инаку и на мене ми недостасуваат времињата кога дома си отидов со нова графичка FX6600 и рам 512 мб ддр1....Ех носталгија,ама што ќе правиш,нема назад враќање,тоа е тоа
   
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  564
  937
  16 Јануари 2016
  Машко
  Ај уште еднаш ако може ја не прочитав.
   
  На Nostradamus, MacRazor, spytronicmk и уште 25 други им се допаѓа ова.
 5. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  584
  18 Август 2016
  Машко
  Ќе ти пишам ПП.
   
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,806
  21 Јануари 2009
  А 2008 регистриран.
  Стварно не разбирам. Значи никако не можам да разберам како успеал да се регистрира пред факинг 11 години и се дешава овој квадрупл постинг и самоцитирање.
   
  На MacRazor, StalkeR, philldm и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,697
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Абе а тоа што има по 1 минута пауза-размак меѓу секој пост, е тоа ме буни уште повеќе :)
  Изгледа хромот ептен му закочил.
   
  tamamuzicar, Astro и на #samurai# им се допаѓа ова.
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  302
  238
  9 oктомври 2010
  ^ Internet Explorer :D
   
  ivan88, Krkac, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. dastan

  dastan
  Intern

  35
  36
  27 Јануари 2017
  Машко
  ако има познавање и работи со Internet Explorer слободно може и министер да биде во влада
   
  На LeoJK, philldm, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Nostradamus

  Nostradamus
  Intern

  34
  34
  23 Мај 2017
  Машко
  Студент / Software Engineer
  Толку не сум се смеел колку цело читање на оваа тема. Но да прецизирам, не сум кретен жал ми е за вработените но сигурен сум дека ќе најдат работа и на многу подобри места.

  Него за АМЦ не ми е баш жал, убаво се сеќавам 2006-2007 купуваа другари и нивните не ИТ-Едуцирани родители компјутерски конфигурации внатре за ефтини пари на секакви си рати и камати. Пола работеа пола не работеа, со фуш рам модули и уште полоши хард дискови. Единствено што имаа правилно беше процесорот и графичката излистано. Доаѓав кај нив и се дриблав зашто не работи ново купен компјутер, крадев РАМ од дома за да видиме дали работи како што треба или не.

  Последниот пат влегов во АМЦ во Соравиа мислам дека беше 2013-2014 не се сеќавам коректно, и само многу убаво се сеќава дека мирисаше на пот цела продавница не ми е јасно зашто.
   
  На tamamuzicar и Nick192 им се допаѓа ова.
 11. beret

  beret
  Intern

  14
  20
  28 Септември 2008
  Според мене поголем ТРОЛ е продавачот кој го мавтосувал,ти текна на тоа?

  Се реновира мало морген,така велат сите газди на фирми кои се пред стечај и кои ја знаат вистинската финансиска состојба на фирмата

  Денес СЕТЕК имаат дно дна продавачи,те гледаат накосо кога влегуваш во продавница како да си лопов,те следи како нинџа-манијак,ти застанеш и тој застане,ти тргнеш и тој тргне(хехе),и на крај го прашувам може да ми кажеш колкава е гаранцијата на блендерот за да одлучам кој блендер да го купам а продавачот(дебело човече-хипи моторџија со наци шлем во слободно време) ми вели-Па ме мрзи да одам до каса да проверам на лаптопот?!?

  Најкатастрофален персонал има во Сетек моментално,секоја чест на ретките исклучоци

  Стечај е...Ќе ти објаснам на поедноставен начин,фирмата пропаднала,вработените не земале плата со месеци и обично кај нас се случува токму вработените да побараат стечај да се отвори-се уплаќаат пари потребни за тоа,се доделува стечаен судија и стечаен управник(кој редовно ја посетува фирмата во стечај),вработените се праќаат под биро,некои се задржуваат на работа(обично 2-3 или 5-6 во зависност од големината на фирмата) и стечајниот управник ја попишува робата и имотот кој ги поседува таа фирма и распишува тендери за продажба(не се продава се,обично машините во погоните се оставаат надвор од продажба-со надеж некој да ја купи фирмата у меѓувреме и да ја рестартира ама ова ретко се случува кај нас) и така стечајниот ќе продаде скоро се за да ги исплати големите доверители(банките,приватни фирми итн.) за да може да го врати долгот на пропаднатата фирма...Во меѓувреме сите поранешни вработени се надеваат фирмата да ја купи некој и да ја рестартира(тоа не се случува скоро никогаш),пола од нив стануваат социјални случаи,некои гибердисуваат,некои одат во пензија...А стечајниот си ја тера работата,ќе продаде се што е во магацините роба и ќе ги даде тие пари на фирмите на кои стечајната фирма им должи пари и ќе си земе процент од продажбата и така ќе се шлепа овој модел со години...

  Само одлична онлајн-продавница со брза услуга ги спасува,никакви дуќани по градовите(ќирии,вработени и сл.)

  Џабе не турчето овде владеело 5 века пријателе,ова е банана-народ,секоја чест на поретките исклучоци,не има секако,ама малку сме,тоа ме сеќира
   
  Изменето од модератор: 5 Август 2019
  pikiman, Luxell и на farkizz им се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,360
  3,052
  4 Септември 2008
  Ете официјално и во стечај.

  upload_2019-8-5_8-13-44.png
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  295
  244
  21 Мај 2017
  Машко
  that escalated quickly
   
  mrkela2009, Nostradamus и на Маша им се допаѓа ова.
 14. Nick192

  Nick192
  Gaining Experience

  61
  53
  4 Април 2018
  Машко
  Само не ми е јасно, зошто продавницата во сити мол сеуште стои со натпис АМЦ иако се затворени толку време

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,518
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ќе има реорганизација на продавниците во Сити Мол, се чека кандидат да го земе салонот на АМЦ. Ова ќе се случи до нова година.
   
  На tamamuzicar и Avid им се допаѓа ова.
 16. tamamuzicar

  tamamuzicar
  Intern

  10
  3
  10 Февруари 2011
 17. tamamuzicar

  tamamuzicar
  Intern

  10
  3
  10 Февруари 2011
  Sto marka e tv?
   
 18. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  236
  382
  8 ноември 2009
  Philips
   
 19. damil

  damil
  On your way to fame

  647
  601
  2 Јануари 2015
  Машко
  Прашај во Aitonix дали ќе ти го сервисираат.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,023
  6,848
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 21. Luxell

  Luxell
  Intern

  217
  47
  7 Јули 2012
  Машко
  Во Битола денес гледам Техномаркет го зеле дуќанот од АМЦ,го полнат со роба.
   
 22. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  217
  215
  9 Јули 2018
  Машко
  D35DBBDB-5F86-43E4-B79E-DFD941A62050.png
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Cicada

  Cicada
  Intern

  4
  14
  29 oктомври 2019
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,471
  1,651
  25 Март 2013
  Машко
  Тој што решил да се рекламира на Фејсбук страна на пропадната фирма има ужасен сенс за бизнис
   
 25. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  341
  409
  10 oктомври 2011
  Машко
  Админот да го вратат на Facebook :) Им беше меѓу ретките светли точки во фирмата.
   

Сподели

Вчитување...