• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Целосно се слагам, ја имам разгледано и таа опција. Меѓутоа фактот што цело време сум пред PC (де на работа, де предавања, де после работа), да имам нешто како е-инк читач би било колку-толку подобра опција него класичен таблет.Ebay нудат free returns? Не сум знаел. Ќе го имам и ова на ум, ти благодарам.
Зависи од продавачот, можеш да провериш кај неколку. Меѓутоа можеш да бидеш сигурен дека од Кореа нема да добиеш неисправен производ.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
345
166
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Оние што излагаат по фејсбук, каса.мк купипродај итн. Зимаа другари некои ствари, и си викам сигурно ќе се поевтини на али, ама за чудо дел беа и поскапи. Изгледа зимаат цел контејнер со ствари и го продаваат низ Балканов, и испаѓа цена како во Кина.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Оние што излагаат по фејсбук, каса.мк купипродај итн. Зимаа другари некои ствари, и си викам сигурно ќе се поевтини на али, ама за чудо дел беа и поскапи. Изгледа зимаат цел контејнер со ствари и го продаваат низ Балканов, и испаѓа цена како во Кина.
Реално гледано на Али се набиени цените во небо за одредени производи. Ти се верува дека ова го купив за 220ден. кај нас во еден од поголемите маркети за алати?
Screenshot_20210304-185809_AliExpress.jpeg
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
362
378
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ако е тоа од extol и во хибо го има :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Дечки имам една пратка од почетокот на минатиот месец. Кинезот чекаше 20 дена до последна минута да ја маркира како испратена. Сега веќе 10 дена е со статус "Packed for picking-up". Билмезот ниту чита ниту одговара на пораки.

Има ли рок за колку поштенскиот провајдер ја откажува пратката ако не му е предадена или може да отворам дуспјут ако не мрда повеќе од 10 дена?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
458
1,139

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
@Excalibur ми ја посочи продавницата, сепак фала @moongose. :)
Ова јавно наддавање стана. :)
Ај крема пиши кога ти е роденден, со Маша ќе ти порачаме нешто малку попрофесионално од тоа што го имаш. Види нешто како на сликава доле дали ќе ти одговара?
Со сценариото на Excalibur ќе ти требаат +400 ден. за да го обезбедиш, со ова на moongose +100 ден. Е сега зависи колку шетањето ти значи ;)
Маша што мислиш ти за предлогов? Ќе спреми торта?

Едит: Нема слика, еве ти линк. :)

US $1,133.91 | Phenix Professional Digital Microscope 40X-1600X Trinocular Biological Microscope 9.7inch LCD Screen 5MP Camera for Students
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
Со сценариото на Excalibur ќе ти требаат +400 ден
Така е, но во пп ми го прати линкот од купи алат.
со ова на moongose +100 ден
Грешка, +150 ден. ;)

со Маша ќе ти порачаме нешто малку попрофесионално од тоа што го имаш
Не благодарам, не сум профи.
Сепак можам сам да си приуштам. :)
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
83
29
Decki, stiga li voopsto nesto preku 4PX?
Tri pratki uste gi nema, a drugi dve so Cainiao naracani posle niv veke stignaa, na pat e i tretata epten taze naracana.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
345
166
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Реално гледано на Али се набиени цените во небо за одредени производи. Ти се верува дека ова го купив за 220ден. кај нас во еден од поголемите маркети за алати?
...
Еј супер и јас баш се токмев ваква "трета рака" да зимам. За 200 ден и два пати годишно да ми треба ќе заврши работа. Фала :D.

А на тема Бриколаж, пазете се МНОГУ. Онаква вакуум пумпа за одлемување беше некои 400 денари. Сина, најсмотана, обична пластика. Истата на али еден долар. Што е многу многу е.
 

Igokoce

Intern
9 јануари 2021
4
3
Ве молам за помош, дали според ова треба да ја чекам пратката или е откажана од испраќач според статусов па да барам рефунд?
Прв пат гледам ваков статус, а помина многу време, нарачката е од 13 Јануари.Погледнете го атачментот 97726Погледнете го атачментот 97727
Јас сум имал ваков проблем и во моментов пред два дена на неколку пратки истото се случи.го контактирав продавачот ми одговори пакуванјето било оштетено и тракингот .вратена е пратката да се стави тракинг .повторно ми ја пуштија со нов тракинг.новиот тракинг ми го пуштија во порака за да може да ја следам пратката.Таа пратка со пристигна без никакви проблеми. Сега имам на неколку пратки ист проблем.продавачот го контактирав ист одговор ми даде.Ме праша дали сакам да ми ја пушти пак пратката и ја се согласив.сега ке видам што ке биде.
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
50
64
Првпат досега ми стига пратка која е празна. Не е отворена на царина, не е скината, ништо не ставиле внатре..
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
448
delicon.mk
Првпат досега ми стига пратка која е празна. Не е отворена на царина, не е скината, ништо не ставиле внатре..
Исто и еден другар кажа. Му викам, отвори одма дисјпут. Не бе не е скапо. o_O
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
19
7
Мене штотуку ми „стигна“ пратка ама не кај мене туку во Штип. Не беше скапа околу 1.15$, ама за инает оти се прави продавачот на удрен дека уште била на пат, му отворив диспут.
Латвиска пошта многу слабо е, доцнат, Литванската е кај мене многу побрза... Се знае која е најбрза ама и најскапа - Сингапурската.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,698
1,281
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Шо се праи тука? Првпат гледам вакво нешто.
Aliexpress Standard Shipping.
1615834669283.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,629
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно