• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

krema

Professor
24 јуни 2009
12,265
11,609
youtu.be
Нема правило колку ќе патува и чинам дека џабе се сите калкулации за било која опција на шипинг од кина, затоа пазари она што не можеш да го најдеш тука и чекај, ако не дојде во определениот рок си знаете што и како понатаму.
Одамна не се замарам со калкулации, дури и регистрираните пратки не се тоа што беа, поштенскиот сообраќај е качен одамна и има најави дека уште ќе се качува.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Повеќе од јасно, отварај диспјут. Ќе го решат веднаш.Погледнете го атачментот 97733
Ми се случи истото за нарачан poco x3 на денот кога го промовираа по цена од 170 евриќи и нормално не ми стигна, по разговор со продавачот ми рекоа да отворам диспјут за побрз рефунд.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,265
11,609
youtu.be
Фанта финта си прават со промоциите и попустите сѐ со цел да привлечат муштерии, китајски маркетинг. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
445
Ми се случи истото за нарачан poco x3 на денот кога го промовираа по цена од 170 евриќи и нормално не ми стигна, по разговор со продавачот ми рекоа да отворам диспјут за побрз рефунд.
А што ти рекоа да ставиш во диспјутот? Дека го немаат или дека ти си се предомислил?
Или си ќутеа додека истече времето?
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
А што ти рекоа да ставиш во диспјутот? Дека го немаат или дека ти си се предомислил?
Или си ќутеа додека истече времето?

Чекав повеќе од 50 дена, иако кај поголем дел од нарачателите веќе беше пристигнат мобилниот. После 50+ денови статусот се промени и веднаш ги контактирав, ми рекоа дека пратката е веќе на пат кај нив назад во магацин и дека нема да ми пристигне, ги прашав што да правам за рефунд и тие ми рекоа да си отворам диспјут и дека нема да се бунат, фино лепо скриншот и пишав порака до али и за 48 часа парите ми беа вратени на сметка.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
445
Чекав повеќе од 50 дена, иако кај поголем дел од нарачателите веќе беше пристигнат мобилниот. После 50+ денови статусот се промени и веднаш ги контактирав, ми рекоа дека пратката е веќе на пат кај нив назад во магацин и дека нема да ми пристигне, ги прашав што да правам за рефунд и тие ми рекоа да си отворам диспјут и дека нема да се бунат, фино лепо скриншот и пишав порака до али и за 48 часа парите ми беа вратени на сметка.
Јас мислев дека не го испратиле. А прашање е дали и воопшто го испратиле. Којзнае што прават.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Јас мислев дека не го испратиле. А прашање е дали и воопшто го испратиле. Којзнае што прават.
Можно е, бидејќи имаше огромен интерес за производот. Статусот стоеше не променет долго време, да напоменам дека ова се случи летоска во пикот на пандемијата.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
347
167
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Почнаа да се доста чудни пратките од кина, се почесто по нашиве онлајн шопови има ствари што се со иста цена (па и поевтини) него од али. Не знам зошто и како ама ете.

А на тема брзина се знае, ене ги од сингапурска, на 10ти пратени 24ти во Скопје. Евтините ваљда ќе си подремат месец дена кај литванците. Ама сингапурската си кошта.
 

an1verse

Intern
30 мај 2014
4
0
Има ли некој вакво искуство?

Купив на Али малку поголема работа (во смисла на тежина и големина, стенд и софтбокс за блиц). Кога порачував шипингот го одбрав од Кина, со Aliexpress Standard Shipping.

Сега гледам дека пратката е навистина од Кина пратена, но преку FedEx иако никаде оваа опција не ја одбрав. Дали би имал некој додатни трошоци, пратката е со вредност од некој 80 долари (цена+шипинг)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
445
Има ли некој вакво искуство?

Купив на Али малку поголема работа (во смисла на тежина и големина, стенд и софтбокс за блиц). Кога порачував шипингот го одбрав од Кина, со Aliexpress Standard Shipping.

Сега гледам дека пратката е навистина од Кина пратена, но преку FedEx иако никаде оваа опција не ја одбрав. Дали би имал некој додатни трошоци, пратката е со вредност од некој 80 долари (цена+шипинг)

Искуство со FedEx
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
486
402
Skopje
И шо значи ова? Од 16ти Декември, 2020 е праткава нарачана и вака стои. На 2/3 страни за пратење вика пратката е стигната ама во Танзаниа.

Screenshot_2.png
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,217
1,213
Скопје
И шо значи ова? Од 16ти Декември, 2020 е праткава нарачана и вака стои. На 2/3 страни за пратење вика пратката е стигната ама во Танзаниа.

Погледнете го атачментот 98016
отвори си диспјут .. одма ќе ти е решено во твоја корист ако пишува дека е испорачана во танзанија хаха
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
19
7
Прва од многуте пратки со SunYou ми стигна за 45 дена, дефинитивно „виртуелните“ тракинг броеви на SY се сите фејк, бидејќи ми стигна со сосема друг тракинг број и Литванска пошта! Зошто тоа го прават со лажните броеви не знам, оди најди му го крајот на овие косооките..

Погледнете го атачментот 97447

Погледнете го атачментот 97448
Конечно стигна и кај мене, иако беше само 7 дена подоцна од кај тебе т.е. 23-01-2021, исто така со Литваниска пошта...
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Здраво дечки.

Вака сега, подолг период планирам да земам е-читач. Највеќе ми е за читање на книги од факултет, подобро кажано, технички и научни книги највеќе. Видов по нашиве продавници, изборот е малце лимитиран, највеќе од аспект на големина каде што сите се 6". Така да решив да видам алтернативи од интернет и ми падна во очи следниов модел од Алиекспрес.

Главните прашања ми се, дали препорачувате вакви нарачки од Алиекспрес? За шипинг пишува free за било кој начин на испорака (Fedex, UPS, DHL, Aliexpress Standard), дали е тоа коректно или некоја грешка имаат? Кој начин го препорачувате за да искочи на крај најефтино (знам нешто царини преку DHL е огромно кај нас), ваљда Aliexpress Standard и директно преку нашата пошта? Знам дека кинезиве обично пишуваат многу ефтини цени на кутијата и секогаш сум успеал да поминам без плаќање, но од прилика колку би дошло на ова царина и ДДВ?

Фала ви однапред.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
445
Не знам како е со карактеристиките и цената која ја декларираат ама јас би одел со Кореа. Ако нешто не е во ред, барем ќе можеш да го вратиш free of charge.

Здраво дечки.

Вака сега, подолг период планирам да земам е-читач. Највеќе ми е за читање на книги од факултет, подобро кажано, технички и научни книги највеќе. Видов по нашиве продавници, изборот е малце лимитиран, највеќе од аспект на големина каде што сите се 6". Така да решив да видам алтернативи од интернет и ми падна во очи следниов модел од Алиекспрес.

Главните прашања ми се, дали препорачувате вакви нарачки од Алиекспрес? За шипинг пишува free за било кој начин на испорака (Fedex, UPS, DHL, Aliexpress Standard), дали е тоа коректно или некоја грешка имаат? Кој начин го препорачувате за да искочи на крај најефтино (знам нешто царини преку DHL е огромно кај нас), ваљда Aliexpress Standard и директно преку нашата пошта? Знам дека кинезиве обично пишуваат многу ефтини цени на кутијата и секогаш сум успеал да поминам без плаќање, но од прилика колку би дошло на ова царина и ДДВ?

Фала ви однапред.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Здраво дечки.

Вака сега, подолг период планирам да земам е-читач. Највеќе ми е за читање на книги од факултет, подобро кажано, технички и научни книги највеќе. Видов по нашиве продавници, изборот е малце лимитиран, највеќе од аспект на големина каде што сите се 6". Така да решив да видам алтернативи од интернет и ми падна во очи следниов модел од Алиекспрес.

Главните прашања ми се, дали препорачувате вакви нарачки од Алиекспрес? За шипинг пишува free за било кој начин на испорака (Fedex, UPS, DHL, Aliexpress Standard), дали е тоа коректно или некоја грешка имаат? Кој начин го препорачувате за да искочи на крај најефтино (знам нешто царини преку DHL е огромно кај нас), ваљда Aliexpress Standard и директно преку нашата пошта? Знам дека кинезиве обично пишуваат многу ефтини цени на кутијата и секогаш сум успеал да поминам без плаќање, но од прилика колку би дошло на ова царина и ДДВ?

Фала ви однапред.
За намената не ти врши работа е-читач, купи си таблет.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
За намената не ти врши работа е-читач, купи си таблет.


Sent from my iPad using Tapatalk
Целосно се слагам, ја имам разгледано и таа опција. Меѓутоа фактот што цело време сум пред PC (де на работа, де предавања, де после работа), да имам нешто како е-инк читач би било колку-толку подобра опција него класичен таблет.

Не знам како е со карактеристиките и цената која ја декларираат ама јас би одел со Кореа. Ако нешто не е во ред, барем ќе можеш да го вратиш free of charge.
Ebay нудат free returns? Не сум знаел. Ќе го имам и ова на ум, ти благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,904
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно