• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Ова не е проблем од скоро, проблемов датира од кога постои АлиЕкспрес.

Секогаш одат на истата варијанта да се зезнеш самиот.
Чест на исклучоци ама и тие најчесто ќе ти побараат да го вратиш назад производот на стручна проверка, за да те обесхрабрат. :)

Во секој случај добар совет за тие што се "тазе" на Али.
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
16
7
Точно, од Али разни ситнурии пратени со Sunyou растураат, за 15 дена се тука!
А дузина други пратки со Cainiao заглавени Латвија и Литванија еве 3 месеци абер немаат.

Погледнете го атачментот 96208
Лажен тракинг, и кај мене се појави точно на одреден временски интервал како и кај тебе.
Реално не е во МК, само се надеваме дека ќе дојде, не како од Cainiao кои доста воопшто не доаѓаат, а и многу каснат (стигна една пратка по 180 дена).
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Лажен тракинг, и кај мене се појави точно на одреден временски интервал како и кај тебе.
Реално не е во МК, само се надеваме дека ќе дојде, не како од Cainiao кои доста воопшто не доаѓаат, а и многу каснат (стигна една пратка по 180 дена).
За кој Cainiao зборуваш?

Cainiao Super Economy - LV
или
Cainiao Super Economy Global - LT?
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
16
7
Cainiao Super Economy - LV , за нив, Латвиа. За Cainiao Super Economy Global - LT - немам некое големо искуство, само 2 пратки едната е 60 дена, другата 45 дена од 90 дена рокот од Али.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Латвија во декември се оправи, мене за 20 дена ми стигнаа две пратки. Месецов пак нешто успорија.

Глобал преку Литванија почнаа многу да глават, сите се повеќе од 2 месеци кај мене. Уште ги чекам.
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
16
7
Со Латвија има 4 пратки сега свежи, се надевам дека брзо ќе стасаат. Малку како да и среќа да е, има некои кои не дојдао преку Латвија, иако стасаа во Латвија и се појавија на мк.пошта дека се таму.
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
16
7
Следењето на нашата пошта неработи веќе 2 дена. Се надевам дека CBB_6 ќе ни каже кога ќе пристигне пратката кај него од презентираниот тракинг за ЅУ.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
214
108
Пратка нарачана на 30.12.2020 од али во Македонија стигна на 16.01.2021 а дома 18.01.2021.
Напредуваат.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,062
11,448
youtu.be
Што ќе нарачувате нарачувајте деновиве пошто за ~3 недели е китајска нова година, биче гужва. :)
 
Последна промена:

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
937
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Дечки што е соодветно да изберам во диспјутов како ставка за Logistic Tracking Problem?

Праткава беше испратена преку Yanwen/Malesya Post уште пред да го пренасочат Yanwen преку BPost и не ми дозволуваше да отворам диспјут, се додека системот автоматски не потврди дека е примена од моја страна. Недостасува последниот статус во тракингот дека е испратена надвор од Кина и нема шанси да стигне. 20210121_013359.jpeg
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
Дечки што е соодветно да изберам во диспјутов како ставка за Logistic Tracking Problem?

Праткава беше испратена преку Yanwen/Malesya Post уште пред да го пренасочат Yanwen преку BPost и не ми дозволуваше да отворам диспјут, се додека системот автоматски не потврди дека е примена од моја страна. Недостасува последниот статус во тракингот дека е испратена надвор од Кина и нема шанси да стигне.Погледнете го атачментот 96326
јас сум одбирал или No tracking information или Purchase protection..., досега ми враќале пари без проблем
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,627
1,217
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
1611232700418.png

Ми се допајџа.
Инаку стварно е во МК и утре ќе стигне дома. Пак за 22 дена.

Од сеа натаму цело време ќе си порачувам со Aliexpress standard shipping. Сите пратки 20 - 24 дена дома ми се.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Ајде уште еден случај кој можеби ќе му биде од корист на некого. Нарачав некои керамички осигурувачи од Али. Не очекував дека ќе бидат којзнае што ама излезе дека имаат доста голем отпор за да се користат во мултиметар. Оставив неутрално ривју со слики и го известив продавачот дека имаат проблем но немам намера да отварам диспјут.

Денеска добив понуда во пораки да направам нова неплатена нарачка а тој ќе ја корегира на 0.01$ и ќе испрати нови. Знам дека позадината е да го поправам ривју-то.

Што мислите дали вреди да се проба?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,627
1,217
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Rock Zircon v1 vs v2.
Нема некоја разлика, само понова верзија.
Како и да е, два пара одлични слушалки :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Rock Zircon v1 vs v2.
Нема некоја разлика, само понова верзија.
Како и да е, два пара одлични слушалки :)
Поопширно во кој смисол се одлични? Си ги споредил со Sony или некоја подобра фирма? Дали има шум во кабелот кога се движиш и мрда? Што е со пукањето во слушалките од евентуален статички електрицитет, имаш такво искуство?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,627
1,217
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Не, за статички не ми се случило такво нешто.
Сони немам користено.
За одлични, имаат чист бас без крчење. Слободно пушти си Bass boost, не пригушуваат воопшто. Bass Heavy се, помалку treble.
За кабелот не, со никакви слушалки сум ја немал таа мака.
 

Marko1213

Intern
28 декември 2019
29
38
Здраво,вчера ми налета реклама од Али за еден производ кој сакав уште од тука да го земам но на Али со new user bonus искача за 0.01.И го порачав,све ок на телефон ми стига дека на картица ми биле одземени 0.01УСД но на Али кога ќе кја отворам пратката ми пишува 2.74 УСД,сега ми е дали јас сум платил навистина 0.01 или 2.74.Има еден момент само кај orderot и во financial каде пишува дека за продуктот е 2.73 платено од new user bonus а од дебитната 0.01(слика подолу).Знам дека звучи дека сум платил 0.01 но сакам да се осигурам.
 

Атачменти

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
81
76
све ок на телефон ми стига дека на картица ми биле одземени 0.01УСД
Одземени се 0.01$ другото е одбиенот од купонот, а гледам си купил Македонски производ од китајците (се шалам :ROFLMAO: )
 

Marko1213

Intern
28 декември 2019
29
38
Одземени се 0.01$ другото е одбиенот од купонот, а гледам си купил Македонски производ од китајците (се шалам :ROFLMAO: )
Немав кредитна,а кога дознав дека може и таа да се пренамени без да чекам пред банка и да се направи нова 3-4 недели,зашто да не хахаха
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
738
402
Другпат пушти малку срце. Кога купонот ја покрива вкупната цена, може да му се види голем попуст, да се предомисли и воопшто да не ти го испрати.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,672
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно