• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Јас со али стандард до сега сум немал утка, секогаш за помалку од 30 дена стигале пратките, најчесто околу 20-25.
Со овие Caniao, SunYu и слични тапа работа. Ама нив ги користам само за некои ситници што коштаат по неколку долари и нема логика да плаќам за поштарина која ќе биде поскапа од производот што го нарачувам.
Еве сега чекам играчка за кучето од 3 долари скоро 2 месеца ама не ми е гајле пошто е безвезна глупост, кога стигне - стигне :)
Прашај го кучето како му е ако си му кажал дека треба да му стигне играчка.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Иницијално нарачката е направена на 30.10 преку Cainao, претходно имав исто нарачано преку Cainao и чекав мнооогу повеќе.. Значи нема везе, зависи од нарачка до нарачка како ќе се потрефи :)
A дали знаеш со кое Cainao? Зашто има 3: Cainiao Super Economy, Cainiao Super Economy Global и Cainiao Super Economy for Special Goods. Оваа што ја чекам јас скоро 2 месеци е пуштена преку Cainiao Super Economy.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,515
915
Добро е ако не оди преку Латвија, кај мене пратка пратена на 23 Ноември од Кина, пристигнува на 29ти Ноември Латвија и сега треба да чекам тие да ја пратат.
 

Blueberry.ar

Intern
17 октомври 2020
7
1
Нерегистрираниве пратки што почнуваат со LP(подоцна што добива број што завршува со LT) ги регистрира нашава пошта?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Ми стигнаа повеќе пратки од 11.11 испратени со AliExpress Standard Shipping, всушности сите освен една нешто поголема пратка (каиш).

Од друга страна сите нарачки испратени преку следниве опции, сеуште немаат абер:
SunYou Economic Air Mail
Cainiao Super Economy Global
Cainiao Super Economy


тл-др: ако ви се брза за нешто, AliExpress Standard Shipping му е мајката, а другиве евтини опции се ОК ако не ви се брза а сакате да поминете поевтино :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Една информација во врска со тракинг броевите.

Само што добив пратка испратена со Yanwen. Она што е интересно, во моментот кога е заменет S.... тракинг бројот со налепница со број на Bpost, некој залепил погрешен број. Потоа го прешкртал и залепил уште една налепница со вистинскиот број на Bpost што го имам во податоци. Првобитниот погрешен број е исто така на пат кон МК , се уште не е пристигнат.

Ова значи дека збрката со тракинг броевите може да биде направена во Кина но не секогаш потекнува од продавачите.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Дечки мала помош/мислење. Имав порачано слушалки „Original Xiaomi Airdots Pro 2 Air 2“, али тоа што стига е тешко сра*е, али тешко! пластична играчка за деца, не е како на сликата што е прикажана. Кажете ми што да правам? уште не потврдив дека е стигната, на тракингот пишува дека е во Литванија (Lithuania). Се напнав, долго ги чекав и се радував али стигна тешко сра*е
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,078
11,458
youtu.be
Отвори си спор дека прозиводот што си го добил не е ист со описот што го понудил продавачот.
И ако е фејк докажи им дека си платил оригинал а си добил копија.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Да не бара да ги вратам? дека незнам колку ке ме чини враќањето назад
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,078
11,458
youtu.be
Да бе, мора да има и снимка како поштарот му ја носи на рака пратката - свашта.

Китајците исмислуват секакви правила само да избегнат секаква одговорност за измама.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Правилата ги пишува на Алиекспрес при отварање на диспјутот. Особено во случај "not as described" и тоа како е пожелно да имаш снимка. Можеш и ништо да не закачиш на диспјутот, тоа е твоја одлука.

Може да имаш и други слушалици дома па да ги сликаш дека тие ти стигнале.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Дали имаш снимка од отварањето на пратката?
Не, не ми текнало на тоа да снимам.
Мислењето е автоматски споено:

Правилата ги пишува на Алиекспрес при отварање на диспјутот. Особено во случај "not as described" и тоа како е пожелно да имаш снимка. Можеш и ништо да не закачиш на диспјутот, тоа е твоја одлука.

Може да имаш и други слушалици дома па да ги сликаш дека тие ти стигнале.
Не таман работа такво нешто да направам, и од слика се познава дека не се исти, а сега читав по тие што им стигнале исто такви фејк.

Да не отворам нова тема пишав овде во Aliexpress, а порачката е од Ebay
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
748
413
Не, не ми текнало на тоа да снимам.
Мислењето е автоматски споено:


Не таман работа такво нешто да направам, и од слика се познава дека не се исти, а сега читав по тие што им стигнале исто такви фејк.

Да не отворам нова тема пишав овде во Aliexpress, а порачката е од Ebay
Не се однесуваше забелешката лично за тебе, само како причина зошто бараат снимка. За eBay не важи, таму веќе се базираат на доверба.

Големи се шансите да бара да ги вратиш назад. Искарај го индиректно продавачот во жалбата, во смисол дали така се гради доверба со испраќање на лажни производи и доведување на купувачите во заблуда. Настапи малку емотивно. :)
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Не се однесуваше забелешката лично за тебе, само како причина зошто бараат снимка. За eBay не важи, таму веќе се базираат на доверба.

Големи се шансите да бара да ги вратиш назад. Искарај го индиректно продавачот во жалбата, во смисол дали така се гради доверба со испраќање на лажни производи и доведување на купувачите во заблуда. Настапи малку емотивно. :)
Нема гајле друже не те сватив така :) сега гледам во опции што има да направам, абе не за друго ме напна, али тоа е :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно