1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  318
  325
  22 Февруари 2012
  Машко
  Ќе иде гратис кај купецот...јбг, нeгoва среќа било :)
   
 2. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Барем ќе има што да му пее, зум зум. :)
   
  На hpetrovski и ivan88 им се допаѓа ова.
 3. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Зошто пратките кои што одат преку Cainiao Super Economy Global не ги наоѓа на 17Track?
  Која пошта да изберам?

  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  Избери Aliexpress Shipping
   
 5. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Епа ета и мене ми стигна првата пратка после 3 месеца. Нарачана средина на Март, а испратена на 19 Мај. :D
  ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING | 17TRACK

  FYI: На Тракингот на Али стои дека уште е во транзит.
  Global Order Tracking
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Оваа не ти беше една од оние пратки заглавени во Прага, така?

  Исто така, се чудам зборувате за избор на различен шипинг метод/шипинг компанија ама таа опција никогаш не сум ја начекал кога сум порачувал преку АлиЕкспресс, па се чудам како се прави тоа.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Тука кликаш и излегуваат сите опции за испоратка со цените. Се разбира, опциите зависат од продавачот.
  upload_2020-6-8_10-34-7.png
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  И со ситуацијава, која опција е најдобра за избор? Инаку овде гледам само standard shipping и DHL друго не. Валјда кај различни продукти различни опции дава, а?
  chrome_Zt0fnum3fu.jpg
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Ха, ха, ниедна опција. Барај на друго место.
   
 11. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Почнаа да тргаат работиве полека... И мене ми тргнаа две во Петокот. Ама China Post, ги нема нигде!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Алтернатива за АлиЕкспрес која би била? EBay? Amazon? И едните и другите со DHL праќаат нели? По врат по шија. :D
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Мислев кај друг продавач на али, некој што нема толкава поштарина.
  Алтернативи би биле Banggood, Gearbest, Fasttech, DX, кинеската четврт на ибеј...
  Ама заради ситуацијава сѐ е пореметено. Гледам продавачи што со години имале бесплатна испорака, сега ставија поштарини. Некои воопшто не испорачуваат. Производи што сум ги купил пред неколку месеци, сега истите од истиот продавач со поштарина се двојно или тројно поскапи.
   
  На Noumenon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дали само јас приметувам дека е се потешко да контактираш агент на support на алиекспрес? Цело време Ева ми се појавува, никако не можам да се снајдам да дојдам до нив.
  Се ми се чини, порано полесно беше.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 15. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  220
  124
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Лесно е ама ако си пробал ти во 10 сабајле можно е и да нема, секогаш ја контактирам накај 1 вечер идеш таму кај Ева бот чатот и кликај што ти треба и кога ќе избереш дека не можеш да најдеш ќе ти се појави Chat with live support или Chat with agent..
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Еднаш ми излага, еднаш не... можеби има логика ова твоево. Обично сабајле ги контактирам.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  220
  124
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Па би требало 24/7 да работат само кажувам кога ја ги контактирам и секогаш кога ми одговараат продавачи е у 4 саат сабајле.. Биди упорен и ќе излезе нема друго
   
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  752
  1,205
  3 Јануари 2019
  Машко
  Проверувајте си ги тракинзите пред да барате refunds. Доста од пратките од пред два месеца всушност биле заглавени во Кина.

  Денеска имам ново тракинг info на уште две пратки дека се тргнати (нарачани беа средина на Април).
   
  Последна промена: 10 Јуни 2020
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 19. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Браќа, овај ме матка или не??
  Смешна пара е (се работи за две заштитни стакла за моб.), ама три месеци абер нема, а селерот не сака повеќе да го продолжува рокот за достава.
  Да му вервам на збор дека ќе испрател нови или ме фарба?

  Matka.jpg
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,365
  993
  1 Јуни 2016
  Ако ти испрати нов, треба и ново тракинг бројче да ти даде. Ако не го направи тоа, те мава лево десно.
  Ми се има случено само еднаш да ми препратат нова пратка, ама ме замоли чоекот да платам $0.01 на линк кој што тој ми го даде и потоа се важеше ко нова пратка со нов тракинг број. Ми стигна пратката за 17 дена.
   
 21. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  220
  124
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ако го прифатиш предлогот после тоа не можеш да отвирш диспјут пак

  + еве нешто од редит

  If your buyer protection is almost over, don’t go for resending the item. The dispute system does not allow resending, it only meant for refunds. The dispute only remain open for about 10 days before Ali will judge that you get that refund.

  If you ever want the seller to resend, ask it before opening a dispute. Start by asking for an extension of buyer protection by at least 30 days, if he complies ask him to resend.

  By opening a dispute instead, you have chosen to get a refund. It’s a bad idea to change your mind now. After you get the refund you can buy the item again.

  Најубаво да си земеш рефунд и пак да го порачаш од овој или пак друго место
  -The dispute system does not allow resending-
   
  BEST, goceiva, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,365
  993
  1 Јуни 2016
  Праќаат/стигаат пратки нормално сега или уште кога како? Планирам да си нарачам нешто ама .. да не чекам пак 100 години.
   
 24. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,002
  1,253
  9 Јуни 2015
  Машко
  Еден дел продавачи не праќаат. На 5/6 наврати ми ги откажаа нарачките уште пред да ги пратат. Изгубив доста пари во конверзија на валути. Оние што се испратени стигнаа, некои за 1 месец, некои за 3. (Над 20 нарачки имам направено од март до сега)
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 25. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  мене пратка од 25.12.2019, ми стигна пред две недели со пратка која беше од 3-4 месец оваа година.
  продавачот ми ги врати парите
  лошо е што сите рефундирања ти стојат во архива и после влијаат на твојот профил дали си добар,фер купувач или проблематичен купувач со чести рефундирања
  има ли опција после задоцнета примена пратка да му ги вратиш парите кој купецот ти ги рефундирал?
   

Сподели

Вчитување...