1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  220
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Да, и аплоадирав скрин од тракинг дека од 18 март нема статус сменато. Како aliexpress judgment стој да почекам 10 дена (нема да прифатиш или одбиеш) и само го продолжуват вака:
  Screenshot_1.jpg
   
 2. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од 4 пратки пред кризата оваа е последна нарачана а прва стигна (Aliexpress Standard Shipping SG). Крајот не можеш да им го фатиш, отежнат е поштенскиот сообраќај но битно е дека се движат пратките. :)

  Screenshot from 2020-05-28 17-26-23.png
   
  На Антониј.К и it_boy им се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  ???? Fedex Free ?????
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да де, фри шипинг со федекс, нема нејасно тука, нејасно е колку ќе има давачки овде.
   
 5. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
 6. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кружи као киша око Крагујевца. :D
  Од Србија - Австрија - Немачка - Бугарија - Македонија

  Не секам да им го слушнам името а камоли да ги спомнам, но виша сила беше оваа пратка да биде преку нив (диејџел)! Брзи се у секој случај мме. :) Пратено на 27 мај - примено 29 мај.

  Screenshot from 2020-05-29 15-24-58.png
   
  На Luca Toni и Rikimaru им се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Исто морав документ до Солун да праќам што ми е в комшии ете денес го презеле и го потпишале а завчера го пратив. Заминал Битола-Скопје-Софија-Лајпциг-Солун. ДА беа отворени границите со точакот ќе го однесев до Солун.... Да ти е*** короната, 2100 ден. ме секоја за едно ливче. Преку обична пошта ќе го пуштав прво и ми рекоја ами дечко ќе стигни можеби ама не знаеме кога. Ај гонете се упм.
  chrome_I8eURmt6RU.jpg
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брзи се нема што, затоа и си имат таков ценовник.
   
 9. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дали може да се “пофалам” дека ја добив најбрзо пратката овој период?
  IMG_7430.JPG


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Bijelo Dugme ;)
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Она кога, прва ти стига пратката која најмалце ти треба и е нарача онака. Btw, се работи за power и reset button за PC. :)
   
 12. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Истото и кај мене, ја очекував после 2 месеца а дојде за месец.
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Дечки дали при процес на нарачка од алиекспресс јас лично можам да направам нешто за да го загарантирам стигнувањето на пратката. Нешто од типот на избирање на испорачател, итн. Никогаш досега не сум се замарал со ова, меѓутоа сакам сега да порачам неколку ствари и ми е страв дека ќе заглават пак како што имам неколку заглавени пратки во ебана Прага.
   
 14. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
  Stigna denes na domasna adresa bez nikakvi davacki zakon hahhaha
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  Епа ајде сите тогаш да користеме федекс?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одма - трчам. :)
   
 17. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  222
  126
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  @mmanevski a постои ли можност да си го преплатил тоа радио па затоа шипинг да е бесплатен?
   
 18. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Пушти линк од радиото?
   
 19. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
  https://a.aliexpress.com/_dYaVp31
  --- Споени мислења, 2 Јуни 2020 ---
  Za razlika od kaj nas duplo poeftino go zemav na promocija bese 170 evra
   
 20. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  ^
  Сепак пак ти е платен шипингот, ништо не е бесплатно. Таму во кина сигурно чини нешто помалку од 100 евра.
   
 21. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
  Toa u pravo si ali bitno stigna po taa cena so go plativ a toa e najbitno
   
 22. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  222
  126
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Со ДХЛ е гледам фри шипинг тука не федекс?
   
 23. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
  Ja koa go zemav bese Fedex sea gleam gi nema niv
   
 24. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  Одма го наместил.

  [​IMG]

  И да ДХЛ му е шипинг , не Федекс, грешка е.
   
 25. mmanevski

  mmanevski
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2019
  Screenshot_20200602-212207_AliExpress.jpg Screenshot_20200602-212207_AliExpress.jpg Screenshot_20200602-212207_AliExpress.jpg
   

Сподели

Вчитување...