1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,859
  5,027
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Неможам некако да ја разберам сликата, како стојат секоја засебно или се поврзани преку глава (одозгора де) или се одоздола?

  Едит еве мене што ми стигна последно.


  6 кабли SUNTAIHO braided многу цврсти со метални конектори.

  [​IMG]

  [​IMG]

  6 вакви ги лепиш на маса и магнетчето го ставаш на кабелот. Отишол фокусот некаде ама се гледа.

  [​IMG]
   
  На bicikle и igor_igor им се допаѓа ова.
 2. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  489
  182
  8 Март 2012
  Машко
  На некој му се појавила ли ваква нарачка во мај ордерс?

  upload_2018-4-7_21-32-38.png

  Случајно ја видов денес и ја откажав. Немам апликација на телефон така да нема шански јас да сум ја направил.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ А платено ли е ?
   
 4. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  489
  182
  8 Март 2012
  Машко
  Ја откажав нарачката денес.
   
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,705
  1,223
  10 Август 2010
  Машко
  Би ти препорачал да си го смениш пасвордот, доле имаш руски број кој постои. :)

  Фала, значи сум измешал нешто. Звукот не е лош, за него немам замерки, освен кога наидувам на камери.

  Можеби не сум во тек, но тие камери кои се ставени (пример, кај мостот на Обединети Нации, помеѓу Влае и Карпош 4) не се баш камери за контрола на брзина, и барем летото немав ни една казна добиено. Радарите се доста помасивни.
   
  На Chiller му/ѝ се допаѓа ова.
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,705
  1,223
  10 Август 2010
  Машко
  Втор момент кој ме разочара, а открив дека Xiaomi Roidmi 3S била причината. За ова има решение, ама за првото така и си остана.
  ---

  Во колата ми е инсталирана дополнителна опрема за "безбедност" - Starline A63. Ставена е не заради мирен сон, и колата да не ми ја украдат, туку има функција за дистанционо палење на колата и е доста корисно во зимно време кога температурите тука достигнуваат до -30 (редко, но и до -40). Палиш кола за 15 минути пред излез, седнуваш во топла кола.

  Long story - short. Roidmi 3S и прави, на погоре наведената безбедноста система, пречки во приемот на сигналот од клучот на колата. Во идеални услови, проверка на состојбата колата треба да може да се направи до 2км. Со Roidmi тоа растојание се крати до 15м оптичка видливост, без никакви препреки.

  Решение, да не се остава вклучен Roidmi 3S, кога колата стои на паркинг. :)

  Овие проблеми ги немав со тој кинезкиот FM трансмитер за 250 денари.
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Наредниов пат морам поштаров да го частам една Милка 300гр., абе културен се фино честит Велигден честита иако е од друга етничка заедница, душичка бе. :p
  Денес 3 пратки: камера, полнач и едно процесорче. :)

  SQ12 Камера за 11,32$ од оваа продавница, пристигна за 20 дена.

  20180410_115757.jpg

  Palo C905W смарт полнач за 7,19$ од оваа продавница исто така пристигна за околу 20 дена.

  20180410_115400.jpg
  За процесорчето не ставам слика пошо до сега ми стигнале повеќе такви да не правиме реприза. :)
   
  stefano, Luca Toni, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  123
  86
  7 Март 2015
  Пушти едно видео од камерата кога ќе можеш.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  718
  448
  8 Август 2017
  Машко
  Koj 'коор' им е на Сингапур Пост и на Алиекспрес Стандард Шипинг, за едни слушалки од 20€, бараат 10€/13€ шипинг и тоа само за Македонската нација, ставете земја Бугарија, Србија, Хрватска и шипингот магично станува 0. Неверојатна дискриминација. Сум приметил и за други работи покачен шипинг.
  Bluedio T2S(Shooting Brake) Bluetooth stereo headphones wireless headphones Bluetooth 4.1 headset on Ear headphones-in Bluetooth Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
 10. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај ги истите слушалки кај друг продавач, можеби ќе бидат со помал шипинг.
   
  Neokhor, artweb и на Enquito им се допаѓа ова.
 11. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  718
  448
  8 Август 2017
  Машко
  Ги најдов кај истиот со Стандард Шипинг Фри, двапати ги постирал глупиот кинез. Разликата е во тоа Он-Еар и Овер Еар, ваљда ради подобри серџ резултати. Bluedio T2S(Shooting Brake) Bluetooth stereo headphones wireless headphones Bluetooth 4.1 headset over the Ear headphones-in Bluetooth Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
 12. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  267
  93
  14 ноември 2016
  Машко
  Работи ли поштата кај нова железничка?? :annoyed:
  Има друг некој на кој му дочни пратка од Сингапур?? 50 дена веќе ми ја нема една. :annoyed::annoyed:
   
 13. kirebananamen

  kirebananamen
  Intern

  58
  32
  14 Декември 2017
  Машко
  не е по грешка. тоа е направено намерно кај повеке продавачи ја има таа фора има луге што им одговара цената на првата нема ни да побараат за по евтин шипинг

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 14. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  267
  93
  14 ноември 2016
  Машко
  Точно, и јас имав порачано слушалки од еден и после веќе штом ги платив 19 долара приметив ги имаше со 3 долара поефтино од истиот продавач. Си пробуват јебига.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Стигна и мојот програматор за 2.12$ + 0.11$ шипинг = 2.23$ :) Малку поскапо од твоето :)
  Па кажи кога сакаш да ги тркаме :D

  [​IMG]
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,005
  3,353
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Педерите кај нас у пошта виделе дека редовно нарачувам, па сега ми ги збираат и по 2 пратки на едно картонче. Едно ми стигна во петокот и второ картонче денес, на двете пишува 2 пратки.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако ти ја збират сумата на сите пратки може и царина + данок да те репнат. :D
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,005
  3,353
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Зашто го убрзуваш процесот на белеење коса? :D
   
  На DennyMK, bxxxn, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,402
  24 Јуни 2009
  Машко
  Абе јас да си кажам, да не речеш после не сум ти кажал. :D
   
  На DennyMK и SiPy` им се допаѓа ова.
 20. duga

  duga
  Intern

  21
  7
  7 Март 2009
  Машко
  web & graphic design
  - Некој да сподели искуство со refund? Све си проаѓа без никакви повици и интервенции, или? - Од НЛБ ми е картичката.
  [​IMG]
  - На пошта мк за друга пратка вели Pratkata e vo nazimeni~na po{ta(Vlez)
  Што пробуваат да ми кажат? хаха
   
 21. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  325
  228
  22 Март 2016
  Машко
  Ќе почекаш неколку дена и ќе ти легнат парите,ќе ти се смени статусот на пратката.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 22. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Денес имаме убивач на комарци или добропознатиот mosquito killer. :p
  Пристигнаа 2 парчиња за 3.42$ од оваа продавница за околу 40 дена. :)

  20180419_130528.jpg

  Инаку го исполнив ветувањето од минатиот пат, поштарот доби Милка чоколада за досегашниот ангажман за сите овие месеци, што не значи дека во иднина нема да има некое друго изненадување, continues... :D:)
   
  На DennyMK, olikomerc, Software и уште 4 други им се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,753
  3,452
  28 oктомври 2008
  Ова е некоја портабл верзија, работи на батерии?
  Сакав да прочитам повеќе за апаратчето, ама на search не ми дава ништо такво во продавницата.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  57
  21
  28 Јуни 2016
  Машко
  Москито килерот кај мене во град во продавница го има за 150 денари, чисто за споредба.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 25. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Не работи на батерии туку само на 220V. :)
  Го ставив во штекер свети, ама сега нема уште комарци да го пробам. :D
  Еве го во истата продавница тука.

  Епа парче е 1.49$, за двете дадов 3.42$ со шипинг, пак поефтино е. :p
  Плус не ми беше за таа разлика во цена, туку јас сум фан(читај зависник) на Aliexpress и Ebay ама поретко. :mario:
   
  Последна промена: 19 Април 2018
  На turbiny, DennyMK, bakigvg и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...