1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,060
  1,299
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Мораш да си избришеш прокси и порт од АПН сетингс. Пошто не само со форумов ќе имаш и со друго заебанции.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Нешто од последно време е.

  Кај мене беше добро откако тргнав прокси. Последниве 5-6 дена пак не работи и покрај тоа.
   
 3. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,668
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е до тоа. Проблемот сеуште постои и се случува рандом, т.е. би рекол дека се случува на одреден пул на адреси. Мене некогаш ми го отвара некогаш не. Прокси веќе две години ми е тргнато од сетинзи затоа што со прокси интернетот на вип е неупотреблив. Еве пример од пред некој ден:

  Screenshot_20190430-104210_Chrome.jpg Screenshot_20190430-104242_Settings.jpg


  Ке беше убаво ако извесен член (@yasho) можеше да помогне...јас пробав да ургирам преку пријател, ама ништо не се деси...
   
  yasho, marv и на Oliver! им се допаѓа ова.
 4. Oliver!

  Oliver!
  Гостин


  Токму ова. Сега проверив на телефон и работи. Деновите околу минатиот викенд до 1-ви или 2-ри беше вака исто.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,060
  1,299
  5 oктомври 2007
  Машко
  Значи продилжиле со глупости. Оф леле и после ќе ми се јават тоа агентите и коа ќе им речеш не ве бива, имаш "е што има телеком а ние не". Со цел памет бре па уште прашуваат. Стабилна и сеопфатна мрежа, без глупости. Е тоа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Rukfash, Oliver! и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,325
  24,897
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дали некој има инфо колку минути разговор е ограничување на наограничените разговорори?
  Имам тарифа со неограничени минути кон сите мрежи но дали после некои ххх минути ќе ми наплата или нешто слично.
   
 7. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  991
  465
  7 Март 2014
  Машко
  Нема никаква наплата,минутите се навистина неограничени. :)
   
  На SiPy` и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,021
  1,145
  11 Март 2011
  Едно време имаше политика на фер користење за неограничената тарифа беше 5000 минути, сега скоро немам сретнато сличен податок
   
  На SiPy` и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 9. 123456

  123456
  Gaining Experience

  862
  427
  12 Април 2013
  Машко
  https://www.vip.mk/documents/20126/...enje.pdf/127552cb-86f6-a54e-37af-7fae2a7e82bb

  под број 3 читај
   
  Justice for All, bxxxn, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Тапа нетот утрово, даунлинк 1Мбпс а аплинк не можам ни да истестирам.
  Има некој друг проблеми во Карпош/Скопје?

  Инаку само еден Upstream Channel има, а сигнал то ноис не би требало да е повисоко?
  upload_2019-5-22_12-41-25.png
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 123456

  123456
  Gaining Experience

  862
  427
  12 Април 2013
  Машко
  Ви работи за проверка на потрошен интернет на близоо пакетите?
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,098
  8,831
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене прави редирект накај мојот вип.
   
  На NecrotoX и 123456 им се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,103
  3,023
  2 Септември 2012
  Машко
  Како што пишува така е разговорите се неограничени и нема ништо да ти наплатат, но на секои 60 минути исклучува.
  Пример ако со некој разговараш на телефон 125 минути, ќе треба да му се јавиш (да го побараш) два пати во текот на разговорот, затоа што после 60 минути непрекинат разговор автоматски системот прекинува. :)
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 14. 123456

  123456
  Gaining Experience

  862
  427
  12 Април 2013
  Машко
  тоа е таа љубав преку жица :D
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па јави им се, ќе проверат.

  Иначе имате претстава колку отприлика сообраќај правите во месецот? Не можам ни јас да се најавам на тоа за проверка а ме интересира дали 100 GB месечно би ми биле доволни.
   
 16. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,369
  2,977
  4 Септември 2008
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јавив, и наводно имале проблеми во делови од реонот. Во меѓувреме као се потсредија работите но ме чуди што не се јавија други дека имале проблеми, па можеби и ме мафтаат од подршката.

  Дајте за споредба некој скриншот од Connection табот на модемот (status of the cable modem's HFC and IP network connectivity). Ова:
  upload_2019-5-22_19-53-19.png
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па може не те мафтале, и јас сум во тој реон и пред неколку дена исто така ми кажаа дека имале проблеми, ама дојде човек и ми замени кабли и сплитери.

  Annotation 2019-05-22 202306.jpg
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не велам дека не е можно, но чудно е никој да не се пожали овде ако проблемот навистина бил во цел реон.

  Скриншотов е од пред, или од после интервенцијата?
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  После интервенцијата, кога го пишував тој пост скриншотнав.
   
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ок, фала на инпут.
   
 22. 123456

  123456
  Gaining Experience

  862
  427
  12 Април 2013
  Машко
  не се нормални овие.

  Леонардо, за жал моментално нема можност да следите колку интернет имате потрошен преку апликацијата, колегите работат постојано за подобрување на услугите и се надеваме дека во иднината ќе имате можност повторно да следите моментална состојба преку апликацијата. /Ќазим
   
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  @marv Друже гледам нешто твојот оператор кој не е од вчера, туку има 10-15 год искуство гледам ич нема маани. Савршенство без мане ;)
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,060
  1,299
  5 oктомври 2007
  Машко
  Охоооооо, за овие телекабел, се светлосни години. Имаат фалинки, ама фалинките се спорадични, и генерално решливи, и ако ништо друго креваат телефон и во 2 сабајле. Сите услуги функционираат, можеби со гличови, ама функционираат. Кај твоиве воопшто НЕ функционираат.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Твоите имаат 15 год искуство, моите се буквално од вчера, али мрежата им е постабилна 10 пати ;)
   
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  763
  Прегледи:
  54,302
Вчитување...

Сподели

Вчитување...