1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,807
  1,336
  10 Август 2010
  Машко
  Колкава глупост е телефон со екран поголем од 3.5".

  Никогаш не би купил телефон со екран поголем од 4"!

  4.5" екран? Прегломазен е за да го држиш во рака.
  ---- Познато? ----

  Како да читам било кој форум, само не IT.

  Не постои таков продукт, кој станал идеален уште во моментот кога го измислиле, или продукт кој не може да се доусовршенствува.
  Сум го кажал веќе еднаш, и да сум имал толку пари, при што 2000 евра не би ми значеле - не би го купил. НО! Galaxy Fold и Mate X се уреди кои претставуваат нов правец на развивање на мобилните!

  Ако не се лажам, веќе ~9 години се штампаат уреди кои личат еден на друг, и последниве години станува се потешко да ги разликуваш.

  До пред некое време не би можел да си замислам дека во 2019 ќе биде возможно да се произведува нешто такво и не да биде само концепт, а и истото би можело да биде за mass market.
   
  На The Geek Boy, Скоти, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  858
  512
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 3. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,523
  24,453
  4 Септември 2008
  Не е тајна тоа веќе 2 години. Самсунг направија драстична промена во дизјан на чипсетот, се очекува 9840 да биде тоа што треба.
   
 5. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,950
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ова е x2
  [​IMG]
   
  На shifty, Sukhoi, The Geek Boy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,523
  24,453
  4 Септември 2008
  @TylerMkD , има нов апдејтл денешен, лол.

  Сликај во баеѓи темно, а после провери за апдејт :oh:
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,523
  24,453
  4 Септември 2008
  Главниот рецензер и хардверски гуру на Анандтек,

  But mut battery

  @TylerMkD , е ова е прав рецензер.

  Screenshot_7.jpg
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,097
  2,797
  24 Септември 2012
  The Samsung Galaxy S10+ Snapdragon & Exynos Review: Almost Perfect, Yet So Flawed


   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  975
  1,004
  6 Декември 2016
  Машко
  Не е апдејтирано ревјуто со последните апдејти за Ексинос. Али ти си знаеш со цитативе, голем си. T.e не знаеш што се дешава со апдејтите, користиш Nokia 3310 сеуште.
   
  Последна промена: 19 Април 2019
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,136
  6,223
  27 Март 2014
  mdeni и приказната за супериорноста на Snapdragon..
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Дали знае некој дали е можно пример за слична цена да се набави snapdragon опцијата на galaxy s10+ и секако да работи со GSM 4g мрежа кај нас, или 855 е строго за Американски пазар со нивните мрежи и фрекфенции.
   
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Со што телефон се сликани сликиве, оверсачурејтед али одлични слики.
   
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  925
  570
  8 Август 2017
  Машко
  Самсунг не лока фрекфенции, без разлика на регион или верзија, ми добиваш сите можни фрекфенции.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Тоа е одлично, пошо повеќето ќериери во УСА се CMD, освен Т-мобиле мислам, а кај нас ЦМД не работи. Затоа малку... онака
   
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  925
  570
  8 Август 2017
  Машко
  ЦМД се Веризон и спринт, а АТТ и Т-Мобиле се ГСМ, но кај 4Г тоа не важи исти е стандардот.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  15
  9
  13 Август 2013
  Женско
  Со фолдот имаше и друг проблем што кружеше наоколу, ама можно е за тој конкретен случај, проблемот да не е во уредот туку во начинот на кој е користен:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=FddRmkDKtDg&t=659s
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,950
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 18. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor

  View: https://youtu.be/vtqtyyGZvXM


  Човекот објаснува, сите тие кои постираа дека ја излупиле таа плстичната фолија, испаѓа дека само 2 ја излупиле еден целосно, другиот само пола сантим, а другите телефони сами прекинале да работат без никакво чепкање лупеље.

  Иако ќе напоменат да не се одлепува намерно, на еден од телефоните веќе полнала сама да се одлепува.

  Ова е уште еден фејл од огромен, оогромен размер. И нема са ги коментирам коментарите на луѓето што не разбираат што е концепт, а што е сериско производство со 2000 usd цена.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Gaston, Goran. и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  435
  163
  9 Август 2018
  Машко
  добро знаеме
  стана trending ова, и сигурно од Samsung имаат видено.
  Би требало во секој момент да има recall на тие што им дале Galaxy Fold, а после кога ќе искочи во јавноста да одат со втора верија од истиот модел.
  Исто како кај случајот со Note 7.
  Направија recall, и почнаа со втора верзија.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,523
  24,453
  4 Септември 2008
  Само 2, од дури 4. Импресивни бројки. Али на кракто, дури и на бенд тест да издржуваше, meh производи се, тек 3-та генерација ако не и 4-та ќе биде нешто интересно.
   
  На AlexanderMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  975
  1,004
  6 Декември 2016
  Машко
  На Скоти и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 22. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  600
  620
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Мене ме интересира Note9, S10 со NightSight Гкампорт vs P30Pro, сигурно ќе бидат за нијанса посветли на п30, ама со боите ќе е тотална утка, и на ноќниве преовладува жолто, и небото преосветлено на страна и гледаш како се поминува накај објектот се затемнува...
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,847
  2,783
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Шириш неточни информации како и повеќето, пошо некој ќе го прочита твојот текст и ќе се заебе.

  Самсунг направи риколл на note 7 и го врати пак во продажба со зеленка иконка за батерија како 2 генерација на note 7, но и втората генерација пак почна да фаќа пожар. И тие сите сејфти партис што се од САД, ЕВРОПА итн, забранија продажба на note 7 и втората генерација и првата генерација, и Самсунг немаше избор освен да ги повлече од продажба.
  Самсунг на note 7 никогаш не го реши проблемот.
  CPSC issues second Galaxy Note 7 recall

  А случајот со фолд е, да ти земе самсунг 2000 usd, па после тоа баш го брига натаму за тебе. Како што можеме да извлечеме поука од note 7.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  600
  620
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @vlavot Сите расипани фолдови се PRE Production units, сега за сега се само пуштени PreOrders за нас смртниците. Сигурно дека нема да се будали да го пуштат за сите со тие проблеми, најверојатно ќе ги решаваат и ќе го одложат пуштањето на телефонот за сите :)
  а во моментов на ниту еден човек не му се земени 2000 долари.
  Така да малце и ти припази на неточни информации.

  Edit: Ни преордерс не се пуштени.... Waitlist само.. без долари депозит, без датум за пуштање на уредот во продажба.
  The future unfolds. Put your name on the list to get the exclusive Galaxy Fold.
  Galaxy Fold is in high demand. Please share your information to receive access to limited supplies when available.
   
  Последна промена: 21 Април 2019
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,081
  898
  2 Јануари 2012
  Машко
  Проблемот со Ноте 7 не беше поради Самсунг како и да е.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...