1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Печатење плочка! електротехника

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Nakolce, 16 oктомври 2010.

1. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    287
    18 Мај 2007
    Многу плочки сум скрцал во животот досега, ни едното ни другото не е тешко.

Книги немам во мене, ако најдам нешто ќе ти пишам :)

2. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    159
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Programiranjeto na Integralci se odviva so asemblerski jazik sto mnogu lesno se uci i mnogu e prost.Ako imas mnoznost da stignes do PLC kola vo PTT i sednes malce da go razrabotis programiranjeto na PLC ke svatis na koj princip se programiraat i Integralcite :)

3. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    86
    18 Септември 2009
    @daci92
    па зависи во која година се стига до нив.. а кога ке стигнам до нив сигурно нема да ги оставам така до сега ништо што имаме учено во школо што сметам дека е поважно го немам оставено.. се надевам дека така ке биде и понатака.. (напиши ми го името на јазикот на англиски да погуглам некоја книга можда ке најдам) фала однапред:bravo:

4. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    287
    18 Мај 2007
    @daci92 асемблерскиот јазик е застарен дури и кај embedded уредите, C е бољи. Фактот што не се користи (поретко се користи) асемблер е што е тежок за учење.

Иначе... програмирање интегралци????? Ок и јас утнав али да се исправиме, не се интекралци туку програмибилни интегрални кола, микроконтролери, мемории.

PLC е веќе виша ствар, така да јас не би препорачал прво тоа да се учи, треба малку основа во дигитална електроника, табели на вистиности, логички кола, булова алгебра етц..

5. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    159
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Da zastaren e ,no sepak se koristi :)
    Znam sto se programira no veruvam koga bi kazal PIC i MC Nikola ne bi znael sto se toa vaka so integralci mislam deka pojasno mu e za sto stanuva zbor.

Da PLC e visa stvar ,no realno ako si zainteresiran i ako imas bar osnova od D.E. ili Avtomatika togas mnogu lesno ke naucis da gi programiras ,jazikot e mnogu prost i ednostaven ,samo zavisi od tebe kolku si sposoben da go izucuvas :).On e veke vtora godina i tabelite na vistinitost i bulovata algebra ke gi zapocnat do krajot na noemvri (ako rabotat kao sto treba duri i porano),a logicki kola mislam deka drugata godina bidejki e TK,samo mislam deka na TK nema da ima pristap do PLC

6. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    86
    18 Септември 2009
    викаш дека е по ТК... тогаш сакал нејкел ке ги знам... имаме таков професор да ако незнам ке паднам година...баш ке проверам во учебникот за тоа....и од дигитална електроника имам доста познавање....моментално што учиме по дигидална се бинарни бројни системи.. претварања од бинарен во декаден. па додека да стигнам до PLC ваљда има време.. најверојатно и учебник ке имам до тогаш.:bravo:

7. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    159
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Vidi ne e po TK i PLC nema vo ucebnicite PLC go ima vo praksa ,samo neznam dali PTT ima takvi uredi ,tuku na TK strukata si ,po Digitalna Elektronika se ucat tabeli na vistinitost,bulova algebra,logicki kola itn ,no toa od oktomvri do juni vtora godina :)

8. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    86
    18 Септември 2009
    @daci92
    фала за информацијата.. да си го заграм столчето тој период.. ако не е тајна кажи кај шчеше или сеуште учиш средно?? и струка.. баш ме интересира.. :)

9. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    159
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Nisto poveli i drug pat ,bogami ke treba da go zagrees ,ne se mnogu lesni tie raboti ,a ke ti trebaat mnogu i za vo treta i cetvrta.Inace seuste ucam ,4ta godina vo Mihajlo Pupin (narodno Koce Metalec) ,smer, Elektro Tehnicar za Kompjuterska Tehnika i Avtomatika.

10. bitolchanec

bitolchanec
    Intern

14
    3
    1 Февруари 2012
    Машко
    Во 3та година на пракса ќе учиш да програмираш PLC ако си на смерот за комјутерска техника и автоматика. Прво треба да си теоретски подготвен, па после програмирањето ќе ти биде полесно :)

11. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

260
    103
    9 Август 2018
    Машко
    Може некој подновен туторијал со слики?
    Пошо сликиве не се гледаат,знам темава е од 2010.
    Постапката е иста, само што фалат слики.
    На доста почетници ќе им биде полесно со слики според мене.

12. krema

krema
    Professor

7,371
    7,061
    24 Јуни 2009
    Машко
    На Youtube имаш еден мал милион туторијали за ова.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

260
    103
    9 Август 2018
    Машко
    И тоа, да!
    Али све се или индијци или руси, со видеа наназад од 2012 - та.
    Има и нови, не велам не ама ретко да најдеш такви со перфектно објаснување.
    Still it gets the job done!

14. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

345
    243
    11 ноември 2015
    Машко
    Многу плочки сум направил ама и многу сум заебал.
    После толку мачење си зедов специално само за плочки правање ласерски принтер. Користам стари весници кој што имаат мрсна хартија, а нај много ги користам на Ентер списаниата(топ хартија). После печатење ја ставам на плочката и ја поминувам со пегла убаво. После тоа ја помонувам со млака вода за да можам да ја извадам хартијата а да остане печатеното на плочката. Од кога ке остане печатеното ја ставам плочката во солна киселина и хидроген. Треба да се пази со хидрогенот колку % е и колку ке ставиш од него, пошто може да почне да го гори и принтаното. Од кога ке го стопи бакарот околу ја вадам ја поминувам со вода и гланц папир да го извадам принтаното и останува само бакарот. И на крај од кога ке ги залемам сите делови и видам дека е се ок со проектот ја помонувам со силиконски/пластицен спреј за да ја заштитам.:)

Последна промена: 13 Декември 2018
  15. kolesk

kolesk
    Gaining Experience

93
    72
    6 Февруари 2016
    Машко
    Прва опција е користење кунздрух хартија, втора лист (мрсен) од некое списание.

Сподели

Вчитување...