1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Monitor 24" U2414H x2 + Lenovo Z710

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од tnvski, 19 Јуни 2017.

Тагови:
 1. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  Здраво,

  Имам Lenovo Z710 и еден Dell U2414H монитор поврзан преку HDMI.

  Сакам да земам уште еден идентичен Dell U2414H монитор и да ги поврзам преку DisplayPort1.2.

  Дали лап топот Леново ја подржуваа оваа комбинација?

  Од графика има:

  [​IMG]
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  прашање шо се поставува тука, е дали лаптопот има Display port 1.2 излез? ако има, тогаш да, ако нема, најверојатно има вга, а мислам дека таа комбинација не би ти одговарала највеќе. без разлика шо графичка имаш, ако нема Display Port излез, тогаш неможеш да врзиш.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,665
  10,925
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема врска тоа што има две графички, битно е дали имаш интерфејси за да поврзеш два монитори. Колку што видов на нет, овој лаптоп нема дисплеј порт, така да таа опција не е опција, ама има вга и хдми, така да можеш да поврзеш два монитори. Е сега, Делл У2414Х има опција за дејзи чејн на монитори, а тоа би значело, двата монитори ги поврзуваш меѓу себе, во соодветни порти секако, обележани се, и само едниот монитор го поврзуваш со ПеЦе. Е сега, незнам дали овој фичер работи со хдми порта, со дисплеј порт сигурно работи. Треба да се копа уште малку на глобалната мрежа.
   
  На Gaston, Tenny, liduda и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Одма да се најди ПеЦе и да го поврзиме со него!
   
  goce03, Oktar и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,348
  28 oктомври 2008
  U2414h има Daisy Chaining. Лично не сум пробал, но еве како би одел поврзувањето.


  Daisy Chain.jpg

  Треба само да вклучи DP 1.2 во менито, за да профукционира поврзувањето. (Display settings/DisplayPort 1.2 -Enable). Е сега, тоа што лаптопот нема DP е проблем, треба да користи HDMI-DP адаптер, дали ќе сака преку него е прашање...
  Втора опција: едниот преку HDMI, другиот преку VGА/HDMI адаптер. Според мене, ептен трипер комбинација.
   
  Последна промена: 19 Јуни 2017
  На liduda, Astraion, architect и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  Фала ви на сите за одговорите.

  Дали со Docking station може некако да се реши?
   
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,348
  28 oктомври 2008
  Ништо не добиваш плус. Docking-от ги има скоро истите портови: USB 3.0, DVI-D, HDMI (DVI to VGA adapter & 1 x DVI to HDMI adapter) Ќе платиш околу 100 евриќи за адаптери што чинат по 10-15 долари.
   
 8. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  Значи освен графичка со вграден DisplayPort ништо друго не го решава проблемот?
   
 9. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  Колку DisplayPort / HDMI кабел би бил ефективен?
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ти го дадоа одговорот овде:

   
  На liduda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,638
  9,316
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Intel HD 4600 има опција за 3 дисплеи. Така да можеш да закачиш 3 монитори, но дисплејот на лаптопот нема да даде слика, можеш само 3 да користиш.

  Ако на лаптопот немаш доволно портови тогаш можеш да земеш порт репликатор или докинг стејш'н
   
 12. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  @Astro фала. Мене ми треба да користам 2 монитори Dell. Тој на лаптопот нема да го користам. Е сега. Како преку HDMI и VGA што ги имам на лаптопов да уклучам 2 монитори за кои ми треба DisplayPort ?
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  За овој нема докинг туку порт репликатор. Се наоѓаат порт репликатори usb 3.0 со dvi или со displayport без vga излези и слично.
  Веќе кога имаш ваков лаптоп и такви два Dell монитори нема да биде проблем да набавиш и порт репликатор.
   
 14. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
  Дај те молам линк за каков репликатор да купам и од каде.
   
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Прашај Инет, али цената како што кажаа сигурно ќе биде 100 евра па и плус, зависно од моделот.
   
 16. Crash_Bandcoot

  Crash_Bandcoot
  Intern

  14
  46
  1 Декември 2015
  Машко
  Дали би ти вршело работа двата монитори да ги поврзеш преку HDMI ( без да користиш Display Port ) ? Ако да - имам VGA - HDMI активен конвертор - би требало да ти заврши работа за вториот монитор.
   
 17. tnvski

  tnvski
  Intern

  13
  3
  5 Мај 2017
  Машко
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,638
  9,316
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тачно. VGA е аналоген излез, а HDMI/DP е дигитален. Освен со активен конвертор нема теорија да закачиш DP на VGA излез.
  Тоа ти е и одговор на прашањето.
   
 19. liduda

  liduda
  Intern

  23
  37
  9 Јули 2019
  Машко
  Како сопственик на горенаведениот монитор фала за информацијата за Daisy chain ми ги отворивте очите бе хеј! :D
   
  На damil и Oktar им се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,665
  10,925
  23 oктомври 2012
  Машко
  Bruce Willis, секогаш во служба на народот!
   
  damil, FLEGMA и на liduda им се допаѓа ова.
 21. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Јас на темава би додал дека Daisy Chain кај Dell не работи преку HDMI, туку само преку DisplayPort. И исто, Dell велат дека може да зеза со адаптери и слично, ама кај мене супер работи преку USB-C со DisplayPort (не е Thunderbolt 3).
   
  На damil и Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. linksys
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  711
 2. Oktar

  Проценка Lenovo Y700-15ISK

  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,232
 3. rippermkd

  Проценка lenovo vibe K5

  Одговори:
  2
  Прегледи:
  425
 4. skopje_mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,193
 5. Torte Mobile
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  349
Вчитување...

Сподели

Вчитување...