1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Другар.

  Ако више зимаш Xiaomi, без разлика дали е за себе или за познат човек,
  мој совет,
  лапај Redmi Note 3 Pro ако го има maker на лагер сеуште.

  Note 3 Pro (snapdragon 650)
  се покажува подобро од Note 4,поготово у батерија па донегде и камера.
  Ја што сум ципидлака за флуидност, немам некои посебни замерки кон Ноте 3 а го користам/ев скоро 6.месеца секојдневно.

  (за флуидно, скоро сите Шајомиевци работат флуидно)

  Redmi Note 4 и Redmi Pro(се Mediatek платформа, друга приказна се)

  За Камера, Redmi Pro
  е веќе друг муабет.

  Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
   
  gremlin, Bubache, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  Ако си идел накај Топаана/Север од страната на Скопје-Север,
  Е од левата страна има
  АвтоСервис/Електричар/Вулканизер:
  3 во 1
  Љоки-Комерц(озбилен сум за имево)

  Е тука ги склапаат
  Redmi Note 4 со Snapdragon 652
  И им ги праќаат диреК
  на xiaomidevices.com
  хахаха :D

  (извинете на офтопик)

  Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
   
  Последна промена: 29 ноември 2016
  На gremlin, Krkac, the_maker и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Иако сум Епл фан, му имам кажано на Мејкер дека во прва прилика при промена во Андроид би зел Шаоми од средна класа. Стојам на личното убедување дека средната класа на Шаоми е убедливо bang for the buck, ако може да се нарече средна пошто другите производители ни за светлосни години не би им се приближиле.

  Едино што ми „смета“ кај овие модели е релативно многу послабата камера од флегшип моделите, што е очекувано, мора да се има компромис. Јас сликам поприлично често во било какви прилики, така да најискрено тука ме кочи префрлањето на Шаоми. Но за тие пари нема подобро, дефинитивно.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Бест бај од камера за парите во моментов е Mi 5 од шаоми. Најдобра камера по мое до сега од сите шаомијевци треба да е Mi Note 2.

  Sent from my MI 5
   
  Sukhoi, psyside, Gajche-X и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Со оглед на тоа што ти си Епл фан, тебе ценовниот ранг ти е пореметен, што значи дека флегшип моделите на Шаоми треба да ги сметаш за средна класа.
   
  На Sukhoi, ekonomist, cipiripi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Да да, порачав веќе кај Мејкерот Ми Микс 256-ка... Сича за мене.
   
  Sukhoi, Musho и на the_maker им се допаѓа ова.
 7. the.w

  the.w
  Intern

  52
  28
  28 Мај 2010
  Машко
  System Administrator
  Ouuu yeaaaa...после посетата на @the_maker денес заштедив доста непреспиени ноќи, струја и живци :D

  Сега телефончево (Mi4c) супер работи а и глеам барем засега големо подобрување на батеријата.
  Ќе видиме како ќе тера со цел ден 3G (сега немам ич од 5 GB)...

  upload_2016-11-29_22-31-44.png


  Thank you @the_maker .... btw... супер човек и услуга.
   
  На xCorbe, STEFF, DarkEnchanter и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  јас мака мачам.. засега.. :(
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  Тоа што Xiaomi го нуди (генерално) за парите е едноставно несфатливо добро, како може другачие да се опишат уредит од типот на RN4/RN3P, не постои друг соодветен збор.

  Единствен бренд кој според мене од хардвески аспект може да се носи у price/performance сооднос со Xiaomi, е само Le Eco и никој друг, но они сега за сега мањкаат со софтвер.
   
  На Gajche-X и the_maker им се допаѓа ова.
 10. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,379
  22 Август 2014
  ^
  Meizu also
  (штета што meizu не "инвестираат" у Snapdragon чипсети, така би добиле поголема кастм подршка.

  Имаат Exynos али тоа е друг муабет)

  Lenovo дури сега се освестуваат ,
  се обидуваат и пробуваат да парираат на xiaomi со слични уреди, сличен хардвер во буџет сегментот,
  софтверот/skin-от vibe ui,
  не им е лош, но е сеуште далеку од miui.

  Сега вадат lenovo k6 power
  , скоро идентичен хардвер како кај Redmi 3S.

  http://m.gsmarena.com/lenovo_k6_power-8317.php

  Meizu цело време се бркаат со Xiaomi на Индо-Кина пазар, али мислам дека Mediatek source code малце ги кочи.

  Le Eco/Le TV ако успеат со дебиво во УСА, ќе биде интересно.

  (јас сеуште мислам дека единствен уред кој може да му парира на
  Redmi Note 3 како мид-буџет
  "чудо на годината" е:
  Le Eco Cool 1)
  (snapdragon 652, 3GB-Ram/32gb storage за 150$-цена на нет,
  солиден конкурент на РН3про според мене...
  Софтверот на LeEco не сум го пробал, али сигурно е послабо оптимизиран од MIUI,
  вака од ревјуа/јутуб не изгледа воопшто лошо)

  http://m.gsmarena.com/leeco_cool1_dual-8272.php

  Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
   
  Последна промена: 30 ноември 2016
  goki1990, mviktors и на psyside им се допаѓа ова.
 11. Musho

  Musho
  Gaining Experience

  102
  292
  9 oктомври 2013
  Машко
  На the_maker и Gajche-X им се допаѓа ова.
 12. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Компир заработка :))

  Sent from my MI 5
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  На Gajche-X и xaocot им се допаѓа ова.
 14. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Se vrativ na MIUI pak, Fleshnav Miui 8.2 / 6.11.24 i mozam da kazam deka ovoj e najispeglan ROM dosega sto sum koristel na Redmi 3 16/2 Gb
  Imam ukluceno u pozadina Lock : MSN, Viber i Dialer a imam slobodni uste 1Gb ram pred ova na Stabilen bev i edvaj so istite applikacii se stigase do 600mb Free.

  Baterij e tip-top vcera probano 8casa SOT, na miruvane mozebi gubi 1-2% na 12h.

  i Recent apps ima drug effect , aplikaciite primetiv gi otvara pobrzo odkolku na Miui 8.0.1.0 i CM 14 Beta2.

  Go preporacuvam na sekogo. Thunbs Up Ovoj top ROM.
   
  Musho, nik0la_ и на the_maker им се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  Redmi Pro НЕ поддржува 5Ghz Wifi официјално ! За сите оние што ги интересира. Мене не ми игра никаква улога имало или немало. Нема да се лепам до рутерот за да пренесам неколку видео побрзо. 2.4 Ghz ми е сосема доволно.
   
  gremlin, uwemi и на the_maker им се допаѓа ова.
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,479
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Секако и мене не ми прави разлика на која фреквенција ќе се врзе реално за мобилен побитно е да е појак сигналот а 2.4 е многу појак од 5 Ghz ...
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  Баш така. 5GHz повеќе има слисла кај компјутерите, отколку кај телефоните. Исто и со AC кај телефон. Бич плис. За што ке ми е , AC на мобилен телефон?
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 18. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Препорака за Xiaomi модел до 12-13к денари со добра камера и би се користел само за viber, gmail, instagram, strava?
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  Добра е широк поим.
   
 20. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  знам затоа ставив и цена .
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,632
  4 Септември 2008
  RN3P/RN4.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  [​IMG]

  Slikano so Redmi Pro . Slikata e uste podobra ovie servisi za sliki gi kompresiraat pred da gi kacat kaj niv.
   
  gremlin, the_maker и на architect им се допаѓа ова.
 23. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,086
  5 Декември 2009
  Машко
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Луѓе, на MIUI ромовите што се кај @the_maker на форум има македонска поддршка на софтверот, односно да биде целосно на македонски менито?

  Конкретно за Mi 4C прашувам, колега гледал во Сет за постара особа.
   
  На the_maker и dimsa им се допаѓа ова.
 25. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Нема МИУИ 8, имаат сите верзии пред 8-ца, т.е. 7-ца и 6-ка.. Ќе треба да се даунгрејдира (не дека ќе и смета нешто) и ќе си има и Српски плус.
   
  На Necromancer и dimsa им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...