• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

10 јули 2020
41
29
Мислење за надворешната единица, дали да стои на земја или на ѕид? гледам по видеава ретко има што висат повеќето се на кров или на земја. Која е придобивката ако е фиксна на земја?Не на земја, подигната на стабилно постоље барем половина метро. Полесно се монтира, одржува, поправа кога мајсторот не е на скала, а и ти самиот можеш да ја контролираш. Одводот на кондензираната вода - Зиме - Лете, полесно се регулира ....
Убаво е да не е на удар на ветер, дожд и снег.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Мислење за надворешната единица, дали да стои на земја или на ѕид? гледам по видеава ретко има што висат повеќето се на кров или на земја. Која е придобивката ако е фиксна на земја?
Треба на земја ако може, секако крената барем 10цм на држачи или на бетонски ногарки како ивичњаци на пример. Имено вибрацијата која се пренесува кога стои на земја, па тоа да влезе во куќата е многу-многу помало отколку кога е закачена на ѕидот. Не и менува тоа ништо на климата, менува на жителите на објектот.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Што би препорачале за простор (соба со кујна ) од околу 30 квадрати со надворешна изолација од 5 цм. Дали инвертер од 3.5 кв или 5.5 кв. Ако може препорачајте и конкретен модел до 35-40К или ако е неопходно може и максимум до 45-50К.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,789
2,692
Што би препорачале за простор (соба со кујна ) од околу 30 квадрати со надворешна изолација од 5 цм. Дали инвертер од 3.5 кв или 5.5 кв. Ако може препорачајте и конкретен модел до 35-40К или ако е неопходно може и максимум до 45-50К.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
59
66
Дечки некој да препорача добар сервисер за клими? Поточно за Gree клими...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
Мислење за надворешната единица, дали да стои на земја или на ѕид? гледам по видеава ретко има што висат повеќето се на кров или на земја. Која е придобивката ако е фиксна на земја?
Придобивка е скоро непостоечки вибрации, лесно сервисирање и чистење плус немање потреба за одводно црево а со тоа лесно истекување при дефрост.
Поткрената барем 20 сантиметри.
Ова е идеален начин на монтажа (и најисправен)
На држачи се мести само кога мора.

Ако е на пат на пролазници, деца кои играат или постои опасност од оштетување тогаш на држачи или да се заштити.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
99
130
Што би препорачале за простор (соба со кујна ) од околу 30 квадрати со надворешна изолација од 5 цм. Дали инвертер од 3.5 кв или 5.5 кв. Ако може препорачајте и конкретен модел до 35-40К или ако е неопходно може и максимум до 45-50К.
Малку зависи и за кој град прашуваш, ако не си од Берово или шознам кај паѓа и држи долго -20-25 температурата би ти дал предлог...
Немам многу искуство со други модели.... тоа што го имам и би ти го препорачал е 80к
Од друга страна, ако би бил во твоја ситуација би го разгледал подетално овој модел Toshiba Shorai Edge 13ka
Шораи како модели од тошиба се неодамна донесени кај нас па нема да најдеш искуства тука, треба малку по нет да разбараш
Еве ти линк до Еуровентот за тој модел:
Еуровентот вика на -7 дава 2.83kw на -15 дава 2.21kw со високи COP-ови како што го личи за А+++ модел.
За повеќе инфо и детали ќе треба сам да се потрудиш и истражиш.

Aко мислиш дека ти е слаба тогаш барај нешто кинеско поснажно а поефтино.

Дечки некој да препорача добар сервисер за клими? Поточно за Gree клими...
Да кажеше за кој град бараш? Или општо па од Делчево ќе го викаш во Охрид?
Мислењето е автоматски споено:

Mitsu LN35 втор ден како работи непрекинато 24/7 поставена на греење 22C и ауто-фан.
Вториов ден пошто веќе е згреана просторијата очигледно работи само на одржување и си преде со ~100w еве последниве 24часа...
Утрово после луфтирање на просторијата кај 10часот крена до кај 220w едно пола саат и пак се стабилизира околу 100ка притоа цел период одржуваќи модулација без ниеднаш да згасне.
Температурата на издув 33-35, усис 26-28, значи некои 6-7 степени разика од усис до издув што на осет на рака делува ептен млако, ама успешно одржува комотни 22.5С во просторијата од 29м2.
Од ауто-фан-от до сега презадоволен..... кога ќе паднат во минус темепратурите веројатно подобр ќе биде фиксно подесен... ама засега е 5ка!

Бујрум видео стрим од Broadlinк SP3S мерачот од последниве 24часа
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
@zlatko_ti412
Ти препорачувам да не го користиш јонизаторот толку често односно постојано затоа што не е здраво.

Вирусите, бактериите и сите нано честици, заради слободниот јон, се потешки и паѓаат на тлото па согласно на ова потребно е почесто чистење на подот.
Од друга страна како нус производ се создава и озон кој исто така, во поголеми количини, не е добар.

Гледам дека просторијата ти е мала па затоа ти го кажувам ова. Јас го пуштам(ав) зимоска кога бев подолго отсутен и кога ќе се вратев чувствував суптилен мирис како после дожд (озон) и како просторијата да била добро излуфтирана (минус ладното, се разбира)

И би те замолил ако си во можност да извршиш мерење со исклучен 3D iSee сензор затоа што мери температура и преку него (ова всушност е обскурна FLIR камера)

Кај мене со уклучен и исклучен 3D iSee климата има потполно различен табиет. Како во регулација и потрошувачка така и во модулација. И тоа само уклучен без оние фори за насочување или одбегнување од луѓе.

И контра на убедувањата од неписмената екипа од кајгана, со уклучен auto fan и сензор овој си работи најнормално без снажни и чујни промени во звукот (како кај грото кинески клими)
Пошто тие тврдат (без да имаат) дека аутофанот се "заглавува" во втора брзина.

И како еден вид куриозитет би ти предложил да ја испробаш функцијата Abscence detection
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
99
130
@zlatko_ti412
Ти препорачувам да не го користиш јонизаторот толку често односно постојано затоа што не е здраво.

Вирусите, бактериите и сите нано честици, заради слободниот јон, се потешки и паѓаат на тлото па согласно на ова потребно е почесто чистење на подот.
Од друга страна како нус производ се создава и озон кој исто така, во поголеми количини, не е добар.

Гледам дека просторијата ти е мала па затоа ти го кажувам ова. Јас го пуштам(ав) зимоска кога бев подолго отсутен и кога ќе се вратев чувствував суптилен мирис како после дожд (озон) и како просторијата да била добро излуфтирана (минус ладното, се разбира)

И би те замолил ако си во можност да извршиш мерење со исклучен 3D iSee сензор затоа што мери температура и преку него (ова всушност е обскурна FLIR камера)

Кај мене со уклучен и исклучен 3D iSee климата има потполно различен табиет. Како во регулација и потрошувачка така и во модулација. И тоа само уклучен без оние фори за насочување или одбегнување од луѓе.

И контра на убедувањата од неписмената екипа од кајгана, со уклучен auto fan и сензор овој си работи најнормално без снажни и чујни промени во звукот (како кај грото кинески клими)
Пошто тие тврдат (без да имаат) дека аутофанот се "заглавува" во втора брзина.

И како еден вид куриозитет би ти предложил да ја испробаш функцијата Abscence detection
Ај ќе биди понатака....
Денес стопли времево па ја пуштив на ладно.... на вентилатор дe - со отворени прозори :D

Ова со јонизаторот ептен ретко го користев до сега ама овие 2 дена па го оставив цело време вклучен...
Викаш честички паѓаат и на подот? Уствари кај ќе одат, не е на ладење па да има кондензација да ги исфрла надвор.

Инаку вчера малку си играв, ја теретев до кај ќе оди, забележав повлече МАХ 1600w на рамно :D
Изувот темпратура држеше околу 58С, мах забележав 59.1С кога почна да успорува со издувот после 15 минутниот Powerful мод
И нормално надворешната почна да капи
 
10 јули 2020
41
29
Да пренесам едно искуство
Денес околу 17 часот ја пуштив климата
Панасоник инвертер 12-ка купена 2004-та во Техномаркет,
на макс. 30 степени, во " моќен" мод и аутофан. Надворешна 23, внатрешна 23, влезна температура во внатршната 25 степени, северна ориентација на собите.
На почетокот отиде на 1300 вати, инаку многу споро ја зголемува " ватажата", за две минути се спушти на 900 вати. На издув кај крилцата измерив 53 степени. Кога го исклучив " моќниот мод " и ја намалив брзината, една минута дуваше со 59 степени.
Ова го направив да видам колку топло може да дува.
Ќе се обидам и во најладниот ден да измерам, барем под -10 да начекам. IMG_20200709_102141.jpg IMG_20200703_081313.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
Нормално дека ќе намалуваат затоа што крајна граница е +24 за греење а R410 во теорија може да даде +70 на внатрешен испарител што во пракса е +60 на издув.

После ова се вклучува overheat protection и стапува на сцена EEV кој ќе го намали протокот на фреон и паралелно на тоа електроникара ќе се погрижи за останатото.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
59
25
Малку зависи и за кој град прашуваш, ако не си од Берово или шознам кај паѓа и држи долго -20-25 температурата би ти дал предлог...
Немам многу искуство со други модели.... тоа што го имам и би ти го препорачал е 80к
Од друга страна, ако би бил во твоја ситуација би го разгледал подетално овој модел Toshiba Shorai Edge 13ka
Шораи како модели од тошиба се неодамна донесени кај нас па нема да најдеш искуства тука, треба малку по нет да разбараш
Еве ти линк до Еуровентот за тој модел:
Еуровентот вика на -7 дава 2.83kw на -15 дава 2.21kw со високи COP-ови како што го личи за А+++ модел.
За повеќе инфо и детали ќе треба сам да се потрудиш и истражиш.

Aко мислиш дека ти е слаба тогаш барај нешто кинеско поснажно а поефтино.
За Скопје се работи, не ми текна да пишам град :)
Фала за препорака ќе ја разгледам
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,789
2,692
Вреди ли да го зимам WiFi USB модулот за Виваксо?
Гледам во Техномаркет е 1000 ден:

Може да се најде на друго место или?
Знам пред 2-3 години беше околу 100 евра, затоа и не ми се замараше..
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
Вреди ли да го зимам WiFi USB модулот за Виваксо?
Гледам во Техномаркет е 1000 ден:

Може да се најде на друго место или?
Знам пред 2-3 години беше околу 100 евра, затоа и не ми се замараше..
1000 ден е нормална цена. Обично одеше за 1200 до 1500.

Со апликацијата од Midea користи го.
 
10 јули 2020
41
29
Zdravo nekoj predlog za ne mnogu skap inverter za 12 m2 greenje vo kuka so pvc dograma vo Bitola.
Imam eden 5,5kw i dva 3,5kw inverteri. Toj od 5,5 ima najtivka nadvoresna edinica. Dali 2,5 kw ke ima najbucna? Fala

Испратено од Mi 9T Pro преку IT.mk форум апликација

По правило 2-2,5 кв се најтивки, само зависи од моделот и марката.
Меѓутоа немаш голем избор. Јапонските брендови се тивки, ама не се евтини.
Тебе буџетот ќе ти одреди кој модел. Гледај само да не ти е преслаба, одреди отприлика колкава ти е загубата на топлина на -10 степени.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,397
1,373
Drachevo
2.5 обично имаат надворешна од 3.5, само ограничена софтверски на 2.5 и се најтивки и најекономични.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
99
130
Техничкиот напредок не мирува, се усовршува. Се надевам дека ќе можеме и ние да го следиме, во живо. Засега само " виртуелно" , " пуни очи - празни раце" за 90% од нас.


View: https://youtu.be/ul0Sl54qzYU
Ова доста подобро ја рекламира отколку она со стакленикот на сред езеро....
View: https://youtu.be/athT5qWhJE0?t=77


Но веројатно си имаат посебни реклами за повеќе категории на корисници...
Некој паѓа на фантастика :D
 
10 јули 2020
41
29
Ова доста подобро ја рекламира отколку она со стакленикот на сред езеро....
View: https://youtu.be/athT5qWhJE0?t=77


Но веројатно си имаат посебни реклами за повеќе категории на корисници...
Некој паѓа на фантастика :D

Знаеш реклама за што и како се прави, што поубаво, дури и надреално. Па и за целни- таргет потрошувачи.
Меѓутоа , меѓу редови, може и нешто да се открие.
Се' иде кон подобро, чекор по чекор. Е сега, кога ќе стигнат најнапредните и кога ќе ги поставиме кај нас дома ....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
Јас првпат гледам конвенционална клима со R32 или R410(?) да може да работи на - 45.

Постојат други начини (со CO2 на пример) кои овозможуваат вакво нешто ама тоа бара совршени компресори (заради притисоците) и специјална изведба (потенцијална бомба е тоа) но тоа се користи во индустриски комплекси и никако во домашни услови.

Како и да е, легендата кажува да не им се верува на кинези се додека не се појават резултати на Еуровент.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Јас првпат гледам конвенционална клима со R32 или R410(?) да може да работи на - 45.

Постојат други начини (со CO2 на пример) кои овозможуваат вакво нешто ама тоа бара совршени компресори (заради притисоците) и специјална изведба (потенцијална бомба е тоа) но тоа се користи во индустриски комплекси и никако во домашни услови.

Како и да е, легендата кажува да не им се верува на кинези се додека не се појават резултати на Еуровент.
Башка кој цоп и кое оптеретување ќе има клима на -45? Веќе е далеку надвор од логика тоа.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,159
13,788
Башка кој цоп и кое оптеретување ќе има клима на -45? Веќе е далеку надвор од логика тоа.
И јас се прашувам истото. Од примерот на „Најдобрите клими на светот“ видовме дека не само трговците туку и фабриката лаже.
Не е исклучок ниту Midea и останати sub brand модели од оваа фабрика.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,115
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно