1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  834
  806
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Не зимај соноф, чуваат историја само како збир за цел ден, се разочарав јас искрено.
  Земи од белкин мерачите, иста цена некаде се, но снимаат потрошувачка за секој саат.
   
  На solo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  970
  524
  12 Април 2013
  Машко
  Ако може линк од белкин

  И јас имам соноф пов р2 гола вода тоа апликацијата ко првооделенец да им ја правел
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  834
  806
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Broadlink било не белкин :oops:
  US $13.9 25% OFF|Broadlink Sp3,SP3S Power Meter Monitor,16A+Timer wifi socket plug outlet Smart remote wireless Controls for iphone Ipad Android-in Smart Power Socket Plug from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На krema и 123456 им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,459
  12,633
  2 Август 2012
  Машко
  @FiC DoGG
  Може ли да ставиш скриншот од делот сп мерењето?

  Мери ли ампери?
   
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  834
  806
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Незнам дали ги дава некаде во апликацијата, немам земено уште се заебав земав два sonoff pow r2. Но сигурно ги мери инаку нема како да израчуна колку вати влече. Со покажани вати можеш да си израчунаш колку ампера влече.
  W=V*A

  Мене ме изненади апликацијата кога ја видов на еден што мереше потрошувачка на клима зимно време, после тоа се отепав кај мене на тел да видам кај се наоѓа тој приказ на sonoff, за после да видам дека broadlink мерач има. Планирам да си нарачам следниот месец два мерачи од broadlink.
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  970
  524
  12 Април 2013
  Машко
  Јас нарачав па ќе видиме
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Препорака за инвертер клима до 20к?
   
 8. bons

  bons
  Gaining Experience

  242
  70
  9 Април 2007
  Машко

  Јас го користам уредчево веќе една година, топ си брка работа, има потрошувачка по саат/ден/недела/месец, може и тарифа да си подесиш евтина/скапа.. нема приказ на ампери. Пример во прилог.

  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)
   
  На 123456 и FiC DoGG им се допаѓа ова.
 9. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  za kade i za sho?
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,459
  12,633
  2 Август 2012
  Машко
  @mdeni

  Си ја расклопил некогаш климата за чистење? Ако да, дали е лесно и такви работи..
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,437
  3,161
  24 Септември 2012
  Се јавив во мицубиши и ми дадоа телефони од соработници за чистење. Едната лани ми ја исчистија сосе вадење на роторот. Многу беше загушена.

  Треба да викнам пак пред зимово, ако успеам да се исподоговорам со време.

  Незнам дали е лесно јас не сум го правел, под гаранција не чепкам ствари сам.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  25 квадрата соба.
   
 13. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Kukja, stan, izolacija, PVC prozori? Ama od start da znaes deka 20k ne e golem budzet za inverter. Nemas shansi da go zgolemis?
   
  На Skorp и sasoxmkd им се допаѓа ова.
 14. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Јас кај мојата клима многу лесно ги чистам филтрите. Ги вадам и одма под млаз вода и чисти се.
  Ова на видеово за климава многу комплицирано...
   
 15. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Ако може малку помош, за отворен простор од 35м2 со ПВЦ и стиропор изолација дали да земам 12 или 18 клима уред?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 16. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Stan, kukja? I kolkav budzet imas?
   
 17. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Стан е, има ПВЦ и не е за мене, така да.. неможам да одредувам буџет.
   
 18. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Куќа, дневна со кујна, отворен простор. Буџет до 30000 за 12ка или 40000 за 18ка. Мора да биде од репертоарот во СЕТЕК.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,459
  12,633
  2 Август 2012
  Машко
  Лепи не станува збор за филтри овдека :)

  Ќе дојди ден и кај тебе да се растура ко ќе се затни цела.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Shto stiropor imas? Kolku cm? Inache brat poshto e kukja, a vikas deka mora da e od Setec, ovaa klima ti e sosema ok za toj budzet i toj prostor. Ako se odlucis da ne e od Setec imash i drugi opcii za toj budzet.
  Haier Tundra AS18TD2HRA/1U18EE8ERA
  Odlichna budzet klima e ova, so Eurovent, Mitsubishi kompresor
   
  На solo и mdeni им се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,437
  3,161
  24 Септември 2012
  Минимум ова.
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,459
  12,633
  2 Август 2012
  Машко
  Башка од @Necromancer некој друг да користи MELCloud?

  @mdeni?

  @Necromancer
  Кој ти го местеше? Сам?


  Јас го купив и некако.. ме фаќа тиха језа да ја расклопувам. Посер ми е :)
  Ама ќе морам изгледа..
   
 23. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  И јас планирав тоа но немаат лагер

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 24. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Niedna Tundra 5,5ka nemaat na lager? Ako mozis, pocekaj ja ovaa, bi trebalo da dobijat, ako ne, zemi ja novata na R32 freon shto e iako seushte za nea nema Eurovent ama jas iskreno ne veruvam deka neshto znacitelno polosha moze da e od ovaa na R410. Kako i da e, 5,5ka ke ti treba, zeznato e kukja. Ne e problem i da imas nekoj kilovat plus.
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,437
  3,161
  24 Септември 2012
  Немам појма што е тоа. Кај мене се сетирани климите и не се чачкаат.

  Ако се најде некој да ја драпа, а се наоѓа неделниот тајмер ја враќа во ред после неколку часа и пак си е се во ред.
   

Сподели

Вчитување...