1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,622
    2 Август 2012
    Машко
    Имаш намера да дадеш 1000 евра за Gree?
    Браво!

Онаму имаш Тошиби, Митсубишија, Даикини..
    Над 500 евра се оди на бренд нејм. Така вели легендата :)

CBB_6, krema и на Speedster им се допаѓа ова.
  2. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    немам намера да влегувам војна со некој за мојот избор....кој ке гарантира дека посочените јапонци ке се подобри... изборот си е индинидуален.. твојава преписка ми е слична кога во далечната 2007 купив скутер априлија.. сите ми се смееја за изборот затоа што сум дал премногу пари...12 години подоцна само јас се смејам. априлијата уште перфектно вози.

3. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,622
    2 Август 2012
    Машко
    Епа слична е аналогијата де. Зошто тогаш не си се одлучил за кинески скутер туку за Априлија?
    Што да ти кажам? Гледам дека веќе си формирал мислење за Gree.

Ама еве да видиш рандом споредба. Импулсивно направена

Untitled.png

Е сега, ако те палат фол 10-те години гаранција и оние -30 со програмирани дефрости на секои 45 минути (кои траат долго) тогаш терај.
    Потрошувачка како електричен шпорет на најјако.

4. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,362
    3,071
    24 Септември 2012
    Само треба да ставиш Daikin FXTF50, а не овој модел. Кој исто така би бил мојот предлог за да го земе, заедно со Mitsubishi LN50.

А од Грее се разбира дека треба Укровн18 да се земе, бидејќи е повисока класа од Фери18.

5. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    изборот тогаш не ми беа кинеските. .. ама ај да ги оставиме скутерите. . за климиве посочени што ги пиша....првите две се made in prc. а третата made in cesh...ima made in eu? ako zborime veke za kineski. .
    ...

иначе за даикин имам слушано многу добри препораки. многу подобри од сите други.. .

Изменето од модератор: 30 Јули 2019
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,622
    2 Август 2012
    Машко
    Она повеќе беше proof of concept за да му покажам на членот дека е почнат да плови во јапонски води :)

Има добра изолација, има дограма..
    Нема потреба од брутални сили или да биде малтретиран од Gree, Vivax и останата екипа.

7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,303
    11,418
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    krema, Quasimodo и на FLEGMA им се допаѓа ова.
  8. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,362
    3,071
    24 Септември 2012
    Има од Даикин до Даикин до душа.

За оваа верувам добро си чул:
    DAIKIN URURU SARARA FTXZ-N (R-32) - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions

Од даикин вредат Уруру сите верзии и FXTF50. Слабите не се ништо посебно.

На talee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    гром. . ама тоа е превисока класа за мене...и јас сакам да возам ферари ама кој да купи ;) ова како на шала.

10. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

350
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
    FTXB50C nikako slaba klima e forsirana 3.5ka

11. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

505
    451
    27 oктомври 2016
  12. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    за клими сум лаик признавам....ама малку темата ке ја изместам з да се направи една паралела..се работи за автомобилската индистрија....тука се вртат многу поголема сума на пари од клими, топлотни пумпи ова она.. што сакав да кажам:новата supra од тојота...нели тојота како брент треба да е све тојота... ама не замислете супрата носи мотор од bmw.мерцедес а класа модели дизел мотори имаат од рено. волво автомобилите носат исто рено мотор...сопственици на волво се кинези...опел има мотори од субари...даевоо екс имаше мотори од опел и да не набројувам многу други примери...и сега под шасиите на климите какви мотори носат? unknown?барем јас така мислам. . ако грешам исправете ме. денес сите само гледаат профит ништо друго...големо like на форумов да се споделуваат искуства со веке купените клими...дали ги задоволуваат нашите потреби т.е да загреваат и да ладат а притоа да не трошат премногу киловати нели....извинете на долгиот пост :/

13. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,445
    12,622
    2 Август 2012
    Машко
    Одлични се. Мој другар кој се грееше на дрва зеде ваква и е презадоволен.

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    импресивни податоци ама поискусните нека си го кажат своето мислење...

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Quasimodo

Quasimodo
    Intern

44
    18
    2 Септември 2016
    Машко
    овај C&H не беше ребредирана старата Gree LOMO LCLH на r410 ?

16. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ова е одлично, ќе мора да се снабдиме со ваква клима.
    Фала @Metuzalem :)

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,428
    12 Јануари 2016
    Машко
    Moj предлог (изваден од ракав): Гри Хансол 18-ка, евентуално Гри Амбер 18-ка.
    Ценкај се, лето е и има и попусти и простор за намалување на цените. Или почекај акциски цени, пошто секоја година има. Ју-Краун како естетски накитен (сребрен) модел, не ми се допаѓа. Мислам дека премногу пари вложиле во естетика, а со естетика не можеш да се загреваш.

Друг предлог (од ракав) е евентуално од постарите Мицибуши модели ако начекаш некаде стар лагер (за новите модели не можам да зборувам).

Горните предлози се силеџии/снагаш клима уреди. Пошто појма неам каква ти е изолацијата, па safe bet е да се иде на појаки клими... Но ако изолацијата ти е подобра од просекот, тогаш може и со софистицирана (не-снагаш) клима како Тошиба 16К BTU Сузуми плус да бидеш (пре)задоволен.

Што и да е, пази какви совети пратиш и од кого. Овде имаш и некои флегмастични ликови кои додека даваат совети и предлагаат клима уреди, дома се греат на ќумбиња (пошто самите се заебале со ќумур вивакс/мидеа клими кои не ги бива).

Сето тоа на страна, мој совет би бил јапонска клима секогаш кога може да си дозволи човек. Но најважно е да знаеш колку топлина (изразена во киловати) ти требаат. Потоа да одбереш клима уред, зависно од тие потреби, и зависно од достапниот буџет.

Затоа појдовното основно прашање е: Со што досега си го загревал тој простор, колкава моќност (во киловати) имало тоа греење што си го користел? Ова е потребно за да се димензионира моќноста на клима уредот што би го користал за греење.

18. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    имам исталирано парно со алфа 20...ке се најде некој што ке искоментира во типот "па што си го инсталирал ово оно" имав голема и болна причина ама тоа е тоа...потребна ми е клима највеке во оние преодни периоди касна есен рана пролет и по мозност да има вифи затоа што таква ми е работата што со денови не сум дома па кога ке си одам вклучуваш клима преку апликација и си тераш работа...инаку кога ке падне минусот ке се активира парното. поздрав.

19. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,428
    12 Јануари 2016
    Машко
    @talee прочитај малку наназад на темава, да не се повторуваме зошто и како ама греење со клима уред е 24/7 греење без исклучување (како што замислуваш дека ќе правиш по wifi). Климата ја пушташ на греење во есен, а ќе ја исклучиш тек на пролет. Различна е логиката/размислувањето во однос на греење со дрва.

Инаку тоа се плашев дека ќе кажеш со дрва дека се грееш. Пошто не можам да заклучам колкава моќност ти треба кога ќе кажеш дека користиш алфа 20.

Без разлика дали се со парно, тие печки/ќумбиња сите се предимензиорани до немајкаде. Пази:
    23 киловати е ретардирано многу за просечен (и натпросечен) дом.

Обично луѓето купуваат 3.5 и 5.5 киловатни модели на клими. Тебе ете ти препорачувам 5.5 киловатен модел. Само за попрецизно да те советувам за кој бренд/модел, ми требаат поточни податоци за тоа колкава моќност треба за твојот дом.

Затоа ќе мора сам да претпоставиш (пошто ти самиот си најкадарен и најспремен за тоа), дали ти треба „снагаш“ клима (како Гри/Мицибуши). Или би завршил работа со клима која е повеќе ориентирана кон штедење (Тошиба). Плус и буџетот колкав е (и колку можеш да го растегнеш). Пошто ако идеш со илјада евра (и малку повеќе), јас обавезно би идел на јапонска клима. Мицибуши или Тошиба. Мици не знам какви се актуелните модели, постарите биле одлични (според искуствата на луѓево). Тошиба ако се одлучиш, обавезно прашај за постарите модели со постариот фреон (410) пошто баш сега го чистат лагерот и имаат убави попусти за тие модели.

На крај, се зависи од тоа каква изолација имаш и колкави ти се топлотните потреби. Ако се плашиш дека ќе ти треба поголема моќност, со „силеџии“ како Гри Хансол или Гри Амбер нема да се заебеш, од аспект на моќност во греење. Разликата во однос на пософистицирани јапонски клими е дека нешто повеќе струја ќе трошат (и моментите како квалитет на изработка, но тоа веќе посложена работа за споредување).

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  20. talee

talee
    Intern

20
    10
    23 Јули 2019
    Машко
    mislis na ovaa toshiba?
    TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E/RAS-16PAVSG-E ЗА САМО 59990 ден

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,428
    12 Јануари 2016
    Машко
    Тоа е новиот модел со R32 фреон. Постариот модел со R410A фреон во Енергија е 10 илјади поевтин, додека има залихи. Многу добра цена за таква клима.

22. Mile.m

Mile.m
    Intern

5
    1
    24 Јули 2019
    Momentalno imam hj50 a sakam nesto pojako i se mislam izmegu u-crown, ftxf50a ili ovaa toshiba Screenshot_20190806-164858_Chrome.jpg sTo ke mi preporacate.
    Se raboti za dnevna soba 50 m2 bez izolacija so dobra pvc dograma

23. moongose

moongose
    Unstoppable

1,948
    2,189
    19 Јули 2013
    Па освен Тошибата, другите и не се појаки од тоа што веќе го имаш.

24. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,362
    3,071
    24 Септември 2012
    Ако „додаваш“ уште една клима во просторот и ја задржуваш HJ50 тогаш било која ќе заврши работа. Јас би одел на Даикинот.

25. Mile.m

Mile.m
    Intern

5
    1
    24 Јули 2019
    Najdobro taka ama nemam bas nekoe soodvetno mesto za uste edna klima pa sakam ovaa da ja premestam vo druga soba i da stavam nova na nejzinoto mesto.

Сподели

Вчитување...