1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[Guide] Overclock на Intel Core i7,i5,i3

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Fatal1ty_, 22 Мај 2011.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Ве молам за совет и сетинзи за оверклок на i5 9600k, сакам на 5гхз да пробам па ве молам што све треба да изменам и на који волтажи да пробам па да пеглам. Немам клокано од 4770к и не сакам без ваш совет да пробам
  Ви благодарам
   
  На shooter и Molec им се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  https://asset.msi.com/global/picture/news/2018/mb/intel-9th-3.jpg
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Имаш катаљарда гајдови за оверклок на 9 gen Intel на интернет. Ѕирни некој, ќе научиш повеќе одошто овде некој би се нафатил да те учи.

  На кратко, nамести vCore на 1.35v и CPU all core multiplier на x50.
  Но имаш и други параметри кои треба да ги исклучиш/уклучиш за да го возиш системот 24/7 клокнат. Затоа ѕирни ги гајдовите.

  Среќно!
   
  shooter, dejan_str и на Astraion им се допаѓа ова.
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,589
  2,407
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Барај туторијал на Јутуб, глеј да најдеш специфично за твојата матична т.е. БИОС за полесно да си завршиш работа.
  Ако си Гигабајт ко мене, дечките од Гигабајт се потрудиле и спакувале одличен PDF туторијал за оверклок на 5Гига.
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Да пратам на yt гајдови за оц но гледам нема на форумов па реков некој поискусен да состави добар пост би било супер за сите членови на ит .Да го вратиме малку ентузијазмот, знам порано @gOJDO ,@psyside и ред други ентузијасти (да не ги набројувам сите ) имаа постирано прекрасни степ бај степ оверклок гајдови.
   
  На psyside и gOJDO им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Многу време и енергија кои ги немам ќе одземе, а има едно чудо гајдови онлајн. Поента ќе имаше да се работеше за тазе архитектура и/или процес, сеуште недоволно истражени. 8/9 gen се бајати процесори на залез на своето време.

  Прочитај ги гајдојте, пробај и ак заглавиш негде стори абер да припоможвиме.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Intel burn test на сток i5 9600k, соочувајќи се со температурите на 4770к ова се вика ладење а не греење :) интел средиле добра работа со новиве серии на процесори, машала машала.
  20191105_031628.jpg
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Дали е ок? 5ghz na 1.32v pomina intel burn test na high stress. 1.32v od мајка пробав може и пониско можда.друго наместив перформанс мод и нисто друго.Ако имате совет што друго да уклучам исклучам од биос ве молам за совет.
  Прегледај прикачена датотека 80464
  UPDATE: 1.28VCORE intel stres test na high pomina.no што е тоа vid ?to иде до 1.35 v али варира
  Не ми дозболува слика да ставам ке постирам утре
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Стави го на 5гхз ќе видиш каква термопечка е
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Одлично

  Баш.корисен коментар! Заборави само да пишеш колку се AMD нај нај...
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Сликата не се отвора иначе на тгхз грее 77 степени што е ништо на интел бурн тест на хај стресс а на аида64 уште помалку. Успеав на 5гхз на 1.28v da го возам стабилен на тие тестови само што ми дава грешка кога уплодирам слика ми дава грешка. Ко ке се погоди бинот немат мака. Што поголема волтажа то повеќе вати крева и со тоа и грее повеќе. Башка никогаш нема да го оптеретиш во гејминг како со интел бурн тест.Амд за клокање се далеку пислаби али рака на срце ryzen 5 3600x си е супер процесор, тука така е е со 9600к а за работа и појак е.
  20191107_140045.jpg
  Еве слика од термопечката успеав да постирам.
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Знам лично сум го оверклокал на 5гхз, со ево 212 вентилаторот вртеше ненормално.
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Друже постирав горе резултат со интел бурн тест, температурите на 5гхз се одлични како што гледаш. Башка со шкарт паста и водено ладење cooler master ml240l rgb кое кошта нешто над 3000 денари и е едно од мид ренџ класа ладења. Јас имав среќа се погоди бинот и тера на 5гхз на 1.28v core. Иначе за 5гхз плус оверклок не е ево 212 и слично. Или ноктиа нх д14, 15 или саглам водено ладење од 100 евра нагоре.
  @gOJDO ми погодил ептен добар бин така да гилема благодарност до него.Не сакам над 80 степ да го возам па ако купам квалитетно ладење ке го пробам на 5.2гхз. Читав дека за i5 9600k максимална сигурна волтажа се прифаќа од 1.35 до 1.4в така да имам доста хедрум од сегашните 1.28v за 5гхз. Еве gpu z бенч малку за споредба
  20191107_045844.jpg
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас ти зборам за обично ладење, водено не сум пробал. Мој резултат беше 1.35 v 5ghz и имаше доста бучава.
   
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Доста повучни фанови има евото, со ноктиуа д14 ко имав на макс вртежи беше баш тивко. Ноктуа прават најдоври вентилатори, тивки а ефикасни. Д14 на 1200-1300 прм макс вртежи работи а други вентилатори кој работат на 1800 плус прм се доста погласни освен ако е ептен квалитетен вентилатор. И кај мене со водено е гласно на макс вртежи кога правам стрес тест но во игри е сосема тивко.Битно е колку е гласно при нормална работа а за стрес тестови кој ги шиша, нема секој ден да правиме стрес тестови.
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Мене при игри и го вратив на сток.
  Како што имам тинитус уште зуење ми фали
   
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Само ноктуа д14 или д15 му е мајката. За добар процесор и добар оверклок не се штеди на кулер.
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,303
  797
  28 ноември 2015
  Машко
  Имам 2700х со три вентилатори.
  Два назад еден напред.
  И артик фризер од @gOJDO
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Реално одличен бин е тоа. До сега сите 9600K кои сум ги поседувал барале над 1.3v. Имав и примерок што не беше стабилен на 5GHz со било кој напон...Така да имаш простор да си поиграш, 5.1GHz би требало да отидеш.

  На таа фрекфенција ќе имаш подобри гејминг перформанси од било што од AMD кое можеш да го купиш за парите. Создравје да си го користиш.
   
  На Tenny и dejan_str им се допаѓа ова.
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  До сега сите процесори кој ги имав иако не се многу ниту еднаш не ми се погодил ниту просечен оверклокер.Така да ти си ми бил ксметот :) да имав подобра плоча ке терав макс фрекфенција колку што можев на 1.35. Иначе во стрес тестови волтажата е 1.26 така да не е ни 1.28в што е лудило. Ватажата иде до 130w oд прилика. Ке се потрудам да соберам пари за побрза графичка пошто овај процесор вреди да тера со хај енд графичка. Инаку други подешавања во биос што наместив е лоад калибратион 6 и 140% power . To e maks kaj mene a на рог плочите има до 180% а и опција да играш повеке со фазите. Така да подобро вака на 1.28 v 5ghz.Не знам колку пчочата може да издрже вати. 5 +1 фазна е :( Бинов искрено е за рекорди рушување а не за просечен корисник така да презадоволен сум за сега.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  А за малце ќе ми го вратеше...
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,589
  2,407
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Имаш поголем избор сега, не се само Noctua. Ѕирни ги Be Quiet!, особено Dark Rock серијата. Silent Wings 3 фановите се потивки и од Noctua, а и полични.
   
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Да да и deep cool assasin 3 е звер али некако сум фан на ноктуа квалитетот.Со Д14 бев презадоволен. Исктено гледам на нет тестови нa i9 9900k на 5гхз и 1.35в со ноктуа на cinebench постигна 100 степени пик па не ми е јасно како ги возат тие процесори и која е сигурна темп за нив.ТЕстирав AVX базирани стрес тестови на 5гхз на мојот и сум далеку од тоа но 8 јадра повеке трошат па валда нормално е.
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,955
  4,662
  8 Април 2011
  Машко
  Нов рекорд на 1.26в 5.1гхз. Ова процесорче е за хард кор оверклокери
  20191113_164049.jpg
   
  Последна промена: 13 ноември 2019 во 16:50
  На shifty, -={K-O-R-U-N}=-, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. PilGriM
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  638
 2. spiritBreaker
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,367
 3. SiPy`
  Одговори:
  67
  Прегледи:
  4,787
 4. Aowek
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,743
 5. gOJDO
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  647
Вчитување...

Сподели

Вчитување...