1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  28
  10
  15 ноември 2017
  Машко
  Објасни! Според мене само нафтата има деривати...
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Значи ако сакаш да купиш злато одиш го земаш златото и го чуваш дома.
  Тие ти продават деривати не ти продаваат злато. За тоа треба лиценца и не е така зелено како што се пишува.

  You buy shares of real gold and silver bars from our partner pro aurum and philoro. The bars are safely stored in a secure vault in Switzerland. When you buy gold and silver on Bitpanda, you are the owner of a specific share of real gold and silver, stored in a secure vault.
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,872
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Злато имаш кога може да го допреш, да си го чуваш дома, да му се радуваш. Ова што сакаш да го купиш е "замислено" злато таму некаде далеку од тебе...
  Конкретно спаѓа во commodity.
   
  Последна промена: 1 Јули 2019
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Како тоа нема врска се што научил? И како тоа не веруваш во технички анализи? Се молиш на Госпо кога трејдаш или како иде тоа?

  Што се подразбира под „уреди“?
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,872
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Се подразбира GPU или ASIC.
  Конкретно во случајов треба да им ги пратиш твоите "уреди" на некој пример во русија, кина, сад, косово итн. а тој да копа со нив на твоја адреса при што тој ќе ти ги одржува а ти ќе плаќаш поефтина струја. Крајната математика е да си го прчиш к.рот а да заработуваш повеќе него ли да се замараш со одржување на"уредите" и да плаќаш поскапа струја.
   
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Ахам. Звучи интересно.

  Фала на објаснување
   
 7. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  127
  64
  8 ноември 2017
  Машко
  Fala ti na detalnoto objasnuvanje
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  127
  64
  8 ноември 2017
  Машко
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  На DeepImpact му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  38
  9
  12 Август 2015
  Машко
  Гледам на гравчиња и трејдам.
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Како ти оди? Прашувам бидејќи имам грав дома останато од предходното јадење..
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Затоа не сме пријатели, гледаш на гравчиња јас на графикон
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  38
  9
  12 Август 2015
  Машко
  TA in a nutshell
  [​IMG]
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Види мајката, како иде со твоите трејдови базирано на Барт гледам доста си профитабилен...
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  832
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Vote Bart Simpson for best trading tactic 2019!
   
 16. lakiodsk

  lakiodsk
  Gaining Experience

  68
  97
  30 oктомври 2017
  Машко
  На Coinmama ќе те одерат 10% барем така беше во 2017, најмали провизии се на cex.io депонираш пари со картица и купи од берзата а не од понудата што е на главната страна.

  А најдобро без провизии по Телеграм групиве, има ок и проверени момци што продаваат пример ETH за струјата што копаат да ја платат, е сега ако ти е за поголема сума cex.io тогаш
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,872
  2,437
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Како бе струја да плаќаат со етх? Грев е тоа против бога!
   
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,956
  2,920
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сака да каже дека продаваме дел од изработените етери за да се покријат трошоците за струја.
   
  На lakiodsk и BESKO им се допаѓа ова.
 19. Енџру

  Енџру
  Intern

  44
  36
  18 Март 2014
  Машко
  Дечки може ли некој да ми пушти у порака групиве (македонски) на телеграм за крипто? Фала, частам пиво!
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. User12

  User12
  Intern

  4
  0
  10 Јуни 2018
  Me too. Thank you :)
   
 21. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  127
  64
  8 ноември 2017
  Машко
 22. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  127
  64
  8 ноември 2017
  Машко
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,477
  4,255
  23 Јуни 2015
  Машко
  Видеово е тотална глупост. Теоријата дека една држава може да “принта“ пари колку што сака е тотално погрешна, и другата теорија дека парите не се врзани за ништо е исто така глупост. Доларот е врзан за златото, отсекогаш било така.
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,956
  2,920
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  A tetherot ?
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,477
  4,255
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не реков за криптовалутите ништо. Зборам за првиот дел од видеото, каде пробува да ти го испере мозокот.
   

Сподели

Вчитување...