1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Case Modding!

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Fatal1ty_, 25 Април 2009.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја мислам дека не е ниту тешко ниту комплицирано да се исече.
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  ништо не е тешко,а ни комплицирано..Ако сакаш да отвориш дупка во плексигласот за кулер,се користи круна што се користи за отварање на дупки во иверица,во главно во дрво.При сечењето се ствара топлина при што многу малку се топи плексито.За друго сечење,можеш да користиш убодна пила :) Најголем проблем е да се најде,најмал да се исече :)
   
 3. Miroslav Ilic

  Miroslav Ilic
  Gaining Experience

  194
  55
  18 ноември 2012
  Машко
  Па добро али ја ако би правел, би напраил вака како овој дечкото во клипот што направи, затоа што е полесно а и при сечењето може да се изгребе стаклото и после кога сакам може да го исечам (ако се одлепи) :D

  Иначе ако знаете каде се продава кедер,плекси глас и ваква решетка: [​IMG]

  кажете ми и колку пари се..
   
 4. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  сечење е најлесно, плекси до кај 4мм ги сечам со вакво ноже
  [​IMG]
  евтини се тие со повеќе ножиња за мењање се около 700ден, ваквите како на слика уште поевтини

  а за плекси подебело со убодна пила, само има посебен нож, кој плексито не го топи туку убаво како путер го сече

  а за да купите плекси
  Микро асу мислам дека делат и на помали парчиња, дури и има ув плекси
  [​IMG]

  цена не знам ке си прашате
   
  На Costigan_Jr и Miroslav Ilic им се допаѓа ова.
 5. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  решетка ја земав во Логиннг 80-ка 70ден.+
  Логинг се наоѓа во ТЦ Беверли Хилс. на втор спрат

  едит: плексиглас имаш во момин поток
   
  На Miroslav Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,437
  1,010
  8 Декември 2009
  Дечки, можда ќе звучи lame, ама ме интересира чисто онака. Дали може некако да се направи да се стартува компјутерот наместо со притискање на копче, да биде некако со клуч како кола кога се пали? Мислам дека би било изводливо, пошто принципот е исти ваљда.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Na prv sprat.

  Cika bi trebalo da e izvodlivo. Koga vrtis kluc pravis kontakt na dve zici i kompjuter se startuva.
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,437
  1,010
  8 Декември 2009
  Е сега прашањето е, има ли некој идеја како да го изведам ова? Да нарачам од ebay стартерче сосе клуч, ама монтажата мислам дека ќе биде покомполицирана.
   
 9. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Може еве ти на 2:08

  View: http://www.youtube.com/watch?v=ctYyHlhvbMg


  a за како прогуглај нешто мора да најдеш
   
  На Costigan_Jr и Cika им се допаѓа ова.
 10. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Ништо посебно една црвена лед диода додадено
  Сликите се сликани со и без лед диодата и од задната страна на кучиштето IMG_2580[1].JPG IMG_2584[1].JPG IMG_2582[1].JPG IMG_2586[1].JPG IMG_2587[1].JPG
   
  На Sukhoi и pane96 им се допаѓа ова.
 11. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  На petre.dimov, Speedy, prichina и уште 6 други им се допаѓа ова.
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не чини, ги реди компонентиве ко за во излог. Башка никаква заштита ни од прашина ни ништо. Има далеку подобри модови од ова.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  like за најубавата можна комбинација на бои и текстурата од карбон! За практичноста на дизајнот нема да коментирам, ќе прогледам кроз прсти ради тоа што е ЅВЕРСКИ убаво искомбинирано аестетски :cool:
   
 14. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
 15. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  Ех да беше мое...

  Дечкото е /u/GoodAtIt од reddit, ете го постот http://www.reddit.com/r/battlestations/comments/1vm2os/new_wall_mount_rig_maxxplanck_mini/.

  Еве инструкции ако сакате да направите нешто слично: http://www.overclock.net/t/1424387/gallery-build-log-ultimate-wall-mount-rig-maxxplanck-v2-completed

  И не знам дали е вистина, но демек го продавал: http://www.ebay.com/itm/171222700195
   
 16. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,809
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 17. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,147
  1,137
  2 Август 2009
  [​IMG]

  Holy fucking shit. Има некој повеќе инфо за билдов, линк од темата по можност?
   
  Teget, Molec и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Колку само време е посветено на ова. Браво !
   
 19. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,259
  300
  1 Мај 2008
  Конечно најдов Compaq Deskpro SB куќиште, после толку време барање.... Куќиштето беше зачувано одлично, никаде ни скршено ни некој дел да му фали, беше тип топ. Едина мана е што беше прилично пожутено, прљаво и бомбардирано со лепенки, али тоа се среди експресно.
  Ова куќиште е прилично солидно изработено, со 1мм лим и во поглед на цврстина може комотно да се носи со поновиве поскапи куќишта, додека димензиите му се ко најобично АТХ куќиште... Празно тежи околу 4-5 килограми, не знам точно. Јас само го растурив, го ишмирглав и исчистив, и на крај го офарбав. Прилично ми се допаѓа што е онака дискретно и сериозно на изглед, а и доста цврсто. :D

  Првичниве слики се од нет пошто дури од кога го завршив ми текна да сликам...
  [​IMG]
  [​IMG]

  Потоа:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  (Квалитетот на сликите малце е фејл, али јебига, со телефон ги сликав...)

  Тука куќиштето уште не е баш докомплетирано, треба да се изработат предни усб и аудио порти, и да се среди панелчето со диодите и со дугмињата. Ќе ставам две црвени диоди, едната за пауер а другата за хдд, и позади решетката што е на предниот капак, ќе ставам вентилатор што свети црвено... И толку, сечење на страничен капак и слични ствари не, целта ми е да добијам дискретно и тивко куќиште. :D
  За овој проект искористив два мат црни спреја 2х160 денари, две шмиргли 500 и 800 2х30 денари, креп трака и другарче и пивце. :D
   
  На Molec, xhktw, Necromancer и уште 8 други им се допаѓа ова.
 20. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Odlicno Vlacki!
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 21. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Пред некој месец вакво куќиште им дадов на старо купуем да ми го тргнат од пред нос, да не ми прави ѓубре...

  Инаку браво одлично изгледа со црна мат боја.
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,809
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Еве да ви се пофалам најново нешто што направив,т.е. ми текна.....за екстра airflow кон процесорот/рамот/графичката ставив 80мм вентилаторче во 5.25" cage..зацврстено е со двостран селотејп одоздоле,и од десната страна со жица намотано :D.......резултатите беа "зачудувачки" :p ... 3 до 5 степени помалце на процесорот и графичката..криво ми е што нема место за 2х 80мм...ама и едно брка работа :D
  IMG_20140311_181032.jpg
  IMG_20140311_181039.jpg
  IMG_20140311_180920.jpg
   
  smole, xhktw и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Getto mod lvl 1337
   
  На smole и Enforcer_ им се допаѓа ова.
 25. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,350
  2,165
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  xhktw, NecrotoX и на tupacan им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Costigan_Jr
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  712
 2. xenon
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  2,672
 3. SpiritBond
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  560
 4. AleksandarT
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  330
Вчитување...

Сподели

Вчитување...