• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
@Mechanic Би требало да чекаш ден-два да го „обработат“, но ако ти се брза и ако ти е успат можеш да одиш со тракинг бројчето под железничка да ги замолиш да ти го дадат. Во зависност од нивно расположение, може и да те откачат или да ти кажат да одиш отпозади кај поштарите (таму се и за Аеродром). Или директно да пробаш да одиш кај поштарите, да се правиш наудрен...

НЕ ПРАЌАЈ НИШТО, поминала царина (не отишла на царина). Честито.
Бев денес, не била уште обработена, имале малку луѓе на работа со празници и веројатно корона, ќе си чекам картонче, или евентуално ќе им одам Петок/Понеделник.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Три пратки нарачани скоро во ист ден:

За едната на postal.ninja нема ништо од 27 декемви, платено 0,30 долари за поштарина.
Другата пратка со платен AliExpress shipping од 150 денари нема никаков абер од 18 декември.
А третата пратка со бесплатна испорака стигна ми стигна на врата на 3 јануари.

E ај сеа...
 
Последна промена:

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
703
1.876
Три пратки нарачани скоро во ист ден:

За едната на postal.ninja нема ништо од 27 декемви, платено 0,30 долари за поштарина.
Другата пратка со платен AliExpress shipping од 150 денари нема никаков абер од 18 декември.
А третата пратка со бесплатна испорака стигна ми стигна на врата на 3 јануари.

E ај сеа...
Ова дава за таа нарачка:

1641987468674.png
Оваа ти е проблематична. Мене дури сега почнаа да ми стигаат нарачки нарачани на почеток на ноември, така да третата веројатно само треба да почекаш уште малку.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Бев денес, не била уште обработена, имале малку луѓе на работа со празници и веројатно корона, ќе си чекам картонче, или евентуално ќе им одам Петок/Понеделник.
Причината за каснење е што имаат отпуштено многу персонал со договор на определено, така микажаа во локална пошта.
 
I

itstheigyg

Гостин
Бев денес, не била уште обработена, имале малку луѓе на работа со празници и веројатно корона, ќе си чекам картонче, или евентуално ќе им одам Петок/Понеделник.
Исто е и кај мене, седи во пошта карпош од 10ти, не сум бил пошто знам дека ќе е џабе малтретирање и ќе ми кажат чекај картонче
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Успеал некој да си врати пари за реплика производ на Али?

Нарачав Шимано педали, малку избрзана одлука без детално да проверам на нет дека на Али има и реплика што ги продаваат како оригинал, продавачот ми тврди дека се оригинал ама ќе видиме кога ќе стигнат.

Досега имам вратено пари за 2, 3 помали нарачки без проблем, а со оглед дека сум Платинум накај следно ниво, претпоставувам нема да е проблем да направам dispute ако излезе работава дека се фалш.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.303
12.860
youtu.be
Треба да докажеш со цврсти аргументи на али за да ти прифатат спор, во спротивно губиш.
Можеби ќе те натерат да ги вратиш назад за да си ги добиеш парите.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Треба да докажеш со цврсти аргументи на али за да ти прифатат спор, во спротивно губиш.
Можеби ќе те натерат да ги вратиш назад за да си ги добиеш парите.
Така е и планот, инаку до сега мн лесно ми правеле refund ама биле помали суми. Ова е 35$ плус шипинг.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Готово сите се на лексилиум, масовна хистерија каква што не е забележана досега во историјата на човештвото. И на Нинослав му се пренела хистеријата кога ја пишувал статијава.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Исто е и кај мене, седи во пошта карпош од 10ти, не сум бил пошто знам дека ќе е џабе малтретирање и ќе ми кажат чекај картонче
Денес ми донесоа картонче. Само не знам дали работат утре за да си го подигнам :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.653
11.005
Скопје
Денес ми донесоа картонче. Само не знам дали работат утре за да си го подигнам :)

Не бе не заебавај тие едвај работат на делници, па камоли на празници. Ако не се сите православни, другите верници слават се што има во календар :)

Албанци кај мене на работа со црвени кругчиња на календар заокружуваат бадник, божиќ, велигден обавезно.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
Сингапурската? Обично мислам дека скокаат Литванија овие и си патуваат нормално до мк. 20 - 30 дена обично додека стигне.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
624
396
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Ви праќаат нешто од кога почнаа празниците или апла ништо не им работи?
Ме зачуди еден продавач, ми доставил тракинг преку сингапурска пошта во понеделникот ама не мрда.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
384
421
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ви праќаат нешто од кога почнаа празниците или апла ништо не им работи?
Ме зачуди еден продавач, ми доставил тракинг преку сингапурска пошта во понеделникот ама не мрда.

Ништо не мрда…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mr.Kocev

Intern
19 март 2016
4
4
Мојта од 30 е рерутирана, и еден месец продолжен рок за достава.
Тоа е, овај период секоја година е така.
Имам две нарачки, една од 25 долари друга од 6, ништо не е пратено. Пишува на страната дека до 7ми ќе има delay.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.319
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно