• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Во зависност од продавачот, преку кои сервиси испраќа е фри шипингот.
Обично ги праќаат со Cainiao super economy Global. Немаш баш некој тракинг на тоа, и можеш и 3 месеци да си ја чекаш да ти стигне.
Обично ги праќаат преку Cainiao S.E - Латвија. Ако ти ја пратат преку Cainiao Super Economy Global - Литванија, рачунај дека си добил премија. Тракингот е одличен ако знаеш како да го најдеш алтернативниот број.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Нарачано на 11.11 со AliExpress Standard Shipping ама некако многу долго ми се гледа. Има ли некаков проблем со праткава или мене нешто ми се брза?
Дека имам две други нарачки, но преку Selection Standard, направени ден подоцна и од вчера со статус дека се во пошта. IMG_20211210_183219.jpg
 

lggit

Intern
9 март 2021
30
5
Дали некој вракал пратка до алиекспрес?
Колку би чинело одприлике пратка до 400/500г да се испрати од нашава пошта до кина?
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Дали некој вракал пратка до алиекспрес?
Колку би чинело одприлике пратка до 400/500г да се испрати од нашава пошта до кина?
Не ти треба таков луксуз!(освен ако не се работи за некој многу скап производ)
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
35$ затоа и ме интересираше да не искочи поштата од тука до таму да е поскапа од самата пратка:D
Ќе одбијат да ја подигнат од царина како погрешна декларација. Може и ќе си ја добиеш назад, ама ќе си останеш со пратката и без парите за испраќање. А со треакинг ќе поминеш малку скапичко. Освен ако не е некој ептен ок и високо рангиран продавач.
Така да отварај диспјут и седи мирен.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Имав нарачки со глобал и без глобал, сите добија UBxxxxxxLV и стигнаа преку Латвија. :D
Аа па гледам јас нешто чудно ми паѓа се е со ЛВ дури и кај глобал.

Иначе најдобро според мене е Cainiao for Special Goods. Неколку пратки годинава уназад им требаат исто време да стигнат до тука. 20 дена негде беше, ама јакото што за разлика од било кој друг шипинг ова има најдобар тракинг и разликата во денови да се смени еден статус во друг е без промашување. Ако нарачам нешто сега, знам точно на кој датум ќе е на аеродром кај нас и во купот од пратки во пошта.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.344
1.721
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
gt210 lmao
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Глават преку Латвија како што главеа пред некое време? Гледам 2 нарачки преку Латвија ми одат, а последната што ја чекав од таму не ни стигна, 3 месеци се поминати.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.385
1.881
Неготино
Глават преку Латвија како што главеа пред некое време? Гледам 2 нарачки преку Латвија ми одат, а последната што ја чекав од таму не ни стигна, 3 месеци се поминати.
9 нарачки имав направено во последните 50 дена, 8 беа преку Латвија, 7 се веќе стигнати, ја чекам последната.
 
Последна промена:

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
484
1.114
Битола
Некој да кажи за колку време му стигнала пратка од Латвија кои со чекпоинт се на Object routed ?
Имам 4 пратки кои треба да стигнат и истите според нашата пошта ги јавува како пратката се прима од испаќач со датум 10.12.2021
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
Некој да кажи за колку време му стигнала пратка од Латвија кои со чекпоинт се на Object routed ?
Имам 4 пратки кои треба да стигнат и истите според нашата пошта ги јавува како пратката се прима од испаќач со датум 10.12.2021

Алиекспрес од Латвија? Еве друга пратка од Латвија, ама не е по али. Има еден чекор што фали Рига>Минск рачунај ден-два трае тоа. По камион идат мислам.

Package status: In transit
Country: Belarus -> Macedonia
Destination:
2021-12-22 13:15 Skopje2-DostavaOTK 1000, Izvesten-Za isporaka na {alter
2021-12-21 11:40 Skopje IO 1003, Vo Posta
2021-12-21 07:42 MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
2021-12-15 13:35 BY350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
2021-12-14 16:05 BY350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)
2021-12-13 14:25 BY350, Pratkata se prima od Ispra}a~
Origin:
2021-12-21 11:40 1003 SKOPJE B, Направлено по назначению
2021-12-21 08:42 1003 SKOPJE B, Принято в обработку в учреждении международного почтового обмена
2021-12-15 16:06 MINSK PI 2, Направлено из страны по назначению
2021-12-14 18:28 MINSK PI 2, Принято в обработку в учреждении международного почтового обмена
2021-12-14 16:08 MINSK PI 4, Направлено по назначению
2021-12-14 10:03 200411 Минск Городской, Поступило в обработку
2021-12-14 07:18 220067 Минск-67, Отправлено
2021-12-14 07:18 MINSK - 67, Направлено по назначению
2021-12-13 17:08 220067 Минск-67, Принято от отправителя
2021-12-13 17:08 MINSK - 67, Принято от отправителя
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
484
1.114
Битола
Алиекспрес од Латвија? Еве друга пратка од Латвија, ама не е по али. Има еден чекор што фали Рига>Минск рачунај ден-два трае тоа. По камион идат мислам.

Package status: In transit
Country: Belarus -> Macedonia
Destination:
2021-12-22 13:15 Skopje2-DostavaOTK 1000, Izvesten-Za isporaka na {alter
2021-12-21 11:40 Skopje IO 1003, Vo Posta
2021-12-21 07:42 MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
2021-12-15 13:35 BY350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
2021-12-14 16:05 BY350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)
2021-12-13 14:25 BY350, Pratkata se prima od Ispra}a~
Origin:
2021-12-21 11:40 1003 SKOPJE B, Направлено по назначению
2021-12-21 08:42 1003 SKOPJE B, Принято в обработку в учреждении международного почтового обмена
2021-12-15 16:06 MINSK PI 2, Направлено из страны по назначению
2021-12-14 18:28 MINSK PI 2, Принято в обработку в учреждении международного почтового обмена
2021-12-14 16:08 MINSK PI 4, Направлено по назначению
2021-12-14 10:03 200411 Минск Городской, Поступило в обработку
2021-12-14 07:18 220067 Минск-67, Отправлено
2021-12-14 07:18 MINSK - 67, Направлено по назначению
2021-12-13 17:08 220067 Минск-67, Принято от отправителя
2021-12-13 17:08 MINSK - 67, Принято от отправителя
Па така јавува од кина во латвија oд латвија кај нас LV1000

 • 2021.12.10 10:53 (GMT-7): Object routed
 • 2021.12.10 02:01 (GMT-7): Accepted for transportation by Post
 • 2021.12.09 10:15 (GMT-7): Arrived at destination country

 • 2021.12.03 16:08 (GMT-7): Departed country of origin
 • 2021.11.28 12:41 (GMT-7): Accepted for linehaul transportation
 • 2021.11.27 14:32 (GMT-7): Dispatched from sorting center
 • 2021.11.27 12:34 (GMT-7): Arrived at sorting center
 • 2021.11.27 12:04 (GMT-7): Parcel dispatched
 • LV350LV100012/10/2021, 9:38:10 AMPratkata se prima od Ispra}a~
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Некој да кажи за колку време му стигнала пратка од Латвија кои со чекпоинт се на Object routed ?
Имам 4 пратки кои треба да стигнат и истите според нашата пошта ги јавува како пратката се прима од испаќач со датум 10.12.2021
Последната стигна за 25 дена дена од статусот ,,Пратката се прима од испраќачот".
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.382
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно