1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Zywall USG100 VPN so Zywall 2 Plus

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од mindhunter, 11 Мај 2012.

 1. mindhunter

  mindhunter
  Intern

  6
  0
  18 Декември 2009
  Машко
  System & Network Administrator
  Decki imam eden problem pa dokolku znae neko kako da mi pomogni ke vi bidam blagodaren.
  Znaci potrebno mi e da napravam VPN tunel pomegu dva Zywalli,edniot e USG100 drugiot e Zywall 2 plus. Mrezata izgleda vaka
  Office 1 : IP Range 192.168.1.10-100
  subnet mask: 255.255.255.0
  gateway : 192.168.1.1
  Office 2 mi e povrzana so office 1 so nano bridgovi M5. istite ip i subnet i gateway...
  znaci usg 100 ke bide lociran vo office 1 ke bide konfiguriran kako bridge a zywall 2 plus ke bide lociran vo office 2 i isto taka ke bide bridge.Vo office 2 ke mestam router so 3g kako backup internet.Megu Office1 i Office2 mi treba VPN konekcija koja sto seuste ne sum ja proucil dovolno pa sekoja pomos ke bide dobredojdena.
  Ne sakam nisto da menuvam vo strukturata na mrezata i zatoa dvata gi koristam kako bridge.
  Znaci prasanjeto mi e kako da gi setiram USG100 i zywall 2 plus da komuniciraat preku vpn,toa mi e potrebno dokolku mi se sluci nekoj problem so nano bridgot da imam celosna komunikacija so office 1 (kade sto e serverot) preku vpn.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,043
  6,883
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако ти се двете канцеларии на ист сабнет, за што точно ти треба VPN?
   
  На mindhunter му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mindhunter

  mindhunter
  Intern

  6
  0
  18 Декември 2009
  Машко
  System & Network Administrator
  Znaci kako sto kazav,dvete kancelarii se vrzani so nano bridge.E sega se slucuva nekoj od tie bridgovite da zezne,dali od grmotevici,dali od dozd i sl. Dokolku go nemam toj link, vo kancelarija br2 ke mestam backup internet so ruter so 3g,da vospostavam VPN i da komuniciram so serverot dodeka ne se sredi linkot so bridgovite.
  Znaci da sumirame VPN mi treba kako Backup resenie dokolku bridgot padne.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,043
  6,883
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сум работел со овие уреди па неможам да ти напишам туторијал. Ќе треба и двете групи да имаат засебна интернет конекција во случај мостот да падне, е сега нема да можеш да направиш fallback автоматски.

  Сакаш да користиш L2TP/IPsec или SSL VPN? Мораш да почнеш па ако заглавиш некаде да видиме што како. Имаш упатство од двата уреди? Мора да е внатре објаснето што како, во основа треба неколку работи да се направат.

  1. Да се направи самиот сервер на еден од рутерите и да се одбере начин на authentication
  2. Access листи
  3. полисите кои ќе се однесуваат на VPN-от
  4. Корегирање на табелите за рутирање (routing tables)

  Еве го упатството во него има онјаснето што и како.
  ftp://ftp.zyxel.com/ZYWALL_USG_200/support_note/ZYWALL USG 200_1.00.pdf
  Она што тебе ти треба е секцијата 1.1 Extended Intranets IPSec VPN Tunnel.
   
  На mindhunter му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mindhunter

  mindhunter
  Intern

  6
  0
  18 Декември 2009
  Машко
  System & Network Administrator
  Veke pocnaf da citam i da sreduvam pa ako zaglavam nekade se citame ;)
  samo me interesira uste ova dali ke mora da go menuvam rangot na adresi vo 2ta kancelarija ili toj ostanuva ist kako i dosega?
   

Сподели

Вчитување...