• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Звук->ЛАН->Звук конвентор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дечки дали некој има видено конвентор што претвара звук (музика) во пакети на mp3 или ogg и го прака преку LAN (WLAN) а на другата страна повторно во аналоген звук. Ова ми треба за да го користам како Radio Link односно:
Kompjuter, Миксета --> Lan конвентор --> безичен АП --> насочена антена Grid 24dbi -->.......--> приемна антена грид -->Бежичен АП--> Lan-звук конвентор-->појачало, звучници
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ха, ти сакаш аналоген сигнал да праќаш преку LAN? Треба да го дигитализираш (екстерна налогна миксета користиш?) патоа да има начин некако да се препраќа..ама комплицирано....

Најпросто (сум видел програми, ама треба да побараш сам) е да пушташ музика на еден компјутер winamp style и истото да се слуша на сите компјутери во мрежата..ама тоа е чисто на софтерско ниво..
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ех ..сега пак не знам..ама најдов на интернет хардвер за конверзија на TV во Ethernet пакети, аналогно аудио и видео (камери и сл.) преку LAN така да најверојатно може да најдеш нешто...уште да успееш да си го купиш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно