1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Звучници за PC до 6000

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од mkextremer, 27 Август 2016.

1. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
  2. psyside

psyside
    Rising Star

25,657
    26,258
    4 Септември 2008
    На Gaston, Audiofil, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
  4. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,698
    1,155
    16 Јуни 2010
    Машко
    Претпоставувам дека одговорот ке биде:
    НЕ СЕ СПОРЕДУВААТ :D

TATA_MATA, Audiofil и на LegijaIVAN им се допаѓа ова.
  5. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
    Подетално ако не ти е мака

6. STEFF

STEFF
    Unstoppable

1,386
    2,161
    4 Јули 2013
    Обрати се кај Dinamit може ќе ти најде нешто ново или користено за поефтино.

На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,698
    1,155
    16 Јуни 2010
    Машко
    Другар види, не се разбирам воопшто од аудио. Дома имам звучки од 1000 денари. Едно другарче ги има баш тие што ти остави линк(или слични, таа цена), а на работа кај него имаше некои си доста скапи, знам дека се над 300-400 евра(неам врска дали и ова е скапо кај аудио, можеби и тоа е ефтино).
    У главном моите и тие од 3500 денари звучеа горе доле слично(моите имаа полош бас), додека оние од 400 евра немаше шанси да се споредат.
    Не знам дали се начекал видеа на YT кои имаат лош звук на 360p, а на 1080p звукот е сосема различен. Епа таа е аналогијата и оваму, едноставно не споредливо е. Знаејќи дека Psyside и други дечки на форумот навистина се разбираат од аудио, сигурен сум дека тие звучки што ти беа предложени се најдобар избор за таа сума. Genius не е ни фирма некоја добра, ама ајде тоа е у рамките на бош муабет.

8. chemioftw

chemioftw
    Gaining Experience

361
    203
    26 Март 2015
    Машко
    Галичанец
    Да споредуваш монитори со обични Genius 2.1 звучници е исто ко да споредуваш Teufel систем од 500+ евра со portable звучник купен од Aliexpress za 8 евра, па ти размисли сега. :D

На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Apollyon

Apollyon
    Gaining Experience

65
    59
    13 Јануари 2016
    Машко
    http://www.artist.com.mk/mex/artika...at=168&art=6501&imea=Alesis_M1_Active_320_USB

Ги имам овие како солидна budget варијанта, звучничињата си се топ освен шо имаат некој чуден шум од време на време ( as far as i know сјебан е потенциометарот)

рангот до 7к сериозно има добри звучници а сум сигурен да отидеш до артист да прашаш и ќе ти ги пуштат да ги слушнеш :)

10. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
    оние numark изгледаат како пристојни звучници за слушање музика.
    не се баш некои монитори за студијска работа, но за слушање музика пред пц сигурно супер се.
    тие 2.1 системите, тоа само ќе грува некој матен бас, ќе пиштат високи, нема ни да се разбира што пее пејачот.

ако можеш да додадеш уште 1000ден земи ги тие

На Oktar и chemioftw им се допаѓа ова.
  11. psyside

psyside
    Rising Star

25,657
    26,258
    4 Септември 2008
    Numark-от ако ги имаат на лагер се неподебливи за цената. Има и едни Kurzweil исто добри се.

5'' вуфер за 7K? ма немој да ме јебеш бре.

12. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,444
    12,606
    2 Август 2012
    Машко
    Немам никаква намера да навредам ама дечкото чим не знае што е разликата помеѓу Genius и мониторите што му ги предлагате тогаш треба да ги земе Genius или некои други consumer звучки како Logitech на пример.

Скапите звучки бараат добра звучна и FLAC-ови. Згора на се таквите звучници ќе ги демаскираат сите проблеми на изворот.
    Овдека во дело се покажува правилото "Garbage in & Garbage out" и "Системот е јак онолку колку што е јака најслабата карика"

Oktar, STEFF, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
    Фала шо ме навреди.

14. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
    Утре ќе бидам СК па ќе наминам во Артист, ако ги имаат на лагер ги земам Нумаркот.

15. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,947
    4,178
    28 oктомври 2008
    Ме заинтригира темава т.е. идејата дека за 7000-8000 денари може да се земат пристојни монитори и да се користат на ПЦ. Значи, прашањето ми е, каква звучна карта е препорачлива за нив. Низ IT продавнициве не сретнав нешто посаглам на лагер од ASUS Xonar DGX 5.1, за која мислам дека нема нешто повеќе да даде во однос на интегрираната на Z97-PRO GAMER, (што ја имам во конфигурација). Но, можеби и грешам, затоа маестро молам за совет.:)

На Oktar и uwemi им се допаѓа ова.
  16. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,058
    939
    4 Февруари 2014
    Машко
    Ги немаат на залиха... Алтернатива?
    Тие ми ги нудат Numark N-Wave 3600 За 6700 ден.

17. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
    ги нема затоа што не се произведуваат веќе. можно беше некоја залиха кај нас да има. штом ги нема друго ќе одбереме нешто.
    тие што ти ги нудат по спецификации слаби некако.
    од 3 инчи „вуфер“ ни магионичар бас не вади.

edit: до колку максимум може да го растегнеш буџетот?

Последна промена: 29 Август 2016
  18. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,090
    1,366
    5 Септември 2008
    Машко
    Чекам 100 години Артист да донесат некои пристојни монитори до 10к, на секој месец - два праќам мејл или поминувам кај нив да видам да не добиле нешто и стално ми ги нудат истите 3 модели кои искрено не вредат за парите. Има феноменални модели на монитори до ~150 евра и со оглед на тоа што никој друг не увезува имаат стварно добра шанса да понудат нешто на пазаров за да не мора да се тегнеме до Грчки и Бугарии.

Онтопик: тие модели што ти ги понудиле не вредат за парите.

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  19. risto traktoristo

risto traktoristo
    Gaining Experience

210
    153
    21 Август 2016
    Машко
  20. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

946
    1,042
    26 Декември 2012
  21. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,023
    1,539
    25 Јануари 2008
    Машко
    Ги поскапиле овие, знам кога ја гледав за мене беа околу 6400 денари.

Инаку прашај за m audio av42 види која цена ќе ти ја понудат.Мене за 8900 ми ги нудеа за преднарачка, само јас се решив за друг сет ап да правам.

Исто изворот е многу битен, многу луѓе често го занемаруваат.Овие ти се одлична основа, подоцна можеш да си надоградиш со солидна звучна карта од типот на xonar d2x и да уживаш, како што треба.

22. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,698
    3,128
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    едно другарче продаваше м-аудио монитори, ги зеде околу 15-16к сеа ги шитка за 150 евра...ако сакаш може да го прашам. знам само дека се 5 инчни.

јас лично им фрлив мерак на KRK ROKIT 5 G3 , ама се 11к парче на ново...

Сподели

Вчитување...