1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Звучници за PC до 6000

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од mkextremer, 27 Август 2016.

 1. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,657
  26,258
  4 Септември 2008
  На Gaston, Audiofil, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
 4. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,698
  1,155
  16 Јуни 2010
  Машко
  Претпоставувам дека одговорот ке биде:
  НЕ СЕ СПОРЕДУВААТ :D
   
  TATA_MATA, Audiofil и на LegijaIVAN им се допаѓа ова.
 5. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Подетално ако не ти е мака
   
 6. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  Обрати се кај Dinamit може ќе ти најде нешто ново или користено за поефтино.
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,698
  1,155
  16 Јуни 2010
  Машко
  Другар види, не се разбирам воопшто од аудио. Дома имам звучки од 1000 денари. Едно другарче ги има баш тие што ти остави линк(или слични, таа цена), а на работа кај него имаше некои си доста скапи, знам дека се над 300-400 евра(неам врска дали и ова е скапо кај аудио, можеби и тоа е ефтино).
  У главном моите и тие од 3500 денари звучеа горе доле слично(моите имаа полош бас), додека оние од 400 евра немаше шанси да се споредат.
  Не знам дали се начекал видеа на YT кои имаат лош звук на 360p, а на 1080p звукот е сосема различен. Епа таа е аналогијата и оваму, едноставно не споредливо е. Знаејќи дека Psyside и други дечки на форумот навистина се разбираат од аудио, сигурен сум дека тие звучки што ти беа предложени се најдобар избор за таа сума. Genius не е ни фирма некоја добра, ама ајде тоа е у рамките на бош муабет.
   
 8. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Да споредуваш монитори со обични Genius 2.1 звучници е исто ко да споредуваш Teufel систем од 500+ евра со portable звучник купен од Aliexpress za 8 евра, па ти размисли сега. :D
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Apollyon

  Apollyon
  Gaining Experience

  65
  59
  13 Јануари 2016
  Машко
  http://www.artist.com.mk/mex/artika...at=168&art=6501&imea=Alesis_M1_Active_320_USB

  Ги имам овие како солидна budget варијанта, звучничињата си се топ освен шо имаат некој чуден шум од време на време ( as far as i know сјебан е потенциометарот)

  рангот до 7к сериозно има добри звучници а сум сигурен да отидеш до артист да прашаш и ќе ти ги пуштат да ги слушнеш :)
   
 10. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  оние numark изгледаат како пристојни звучници за слушање музика.
  не се баш некои монитори за студијска работа, но за слушање музика пред пц сигурно супер се.
  тие 2.1 системите, тоа само ќе грува некој матен бас, ќе пиштат високи, нема ни да се разбира што пее пејачот.

  ако можеш да додадеш уште 1000ден земи ги тие
   
  На Oktar и chemioftw им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,657
  26,258
  4 Септември 2008
  Numark-от ако ги имаат на лагер се неподебливи за цената. Има и едни Kurzweil исто добри се.

  5'' вуфер за 7K? ма немој да ме јебеш бре.
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Немам никаква намера да навредам ама дечкото чим не знае што е разликата помеѓу Genius и мониторите што му ги предлагате тогаш треба да ги земе Genius или некои други consumer звучки како Logitech на пример.

  Скапите звучки бараат добра звучна и FLAC-ови. Згора на се таквите звучници ќе ги демаскираат сите проблеми на изворот.
  Овдека во дело се покажува правилото "Garbage in & Garbage out" и "Системот е јак онолку колку што е јака најслабата карика"
   
  Oktar, STEFF, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Фала шо ме навреди.
   
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Утре ќе бидам СК па ќе наминам во Артист, ако ги имаат на лагер ги земам Нумаркот.
   
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,947
  4,178
  28 oктомври 2008
  Ме заинтригира темава т.е. идејата дека за 7000-8000 денари може да се земат пристојни монитори и да се користат на ПЦ. Значи, прашањето ми е, каква звучна карта е препорачлива за нив. Низ IT продавнициве не сретнав нешто посаглам на лагер од ASUS Xonar DGX 5.1, за која мислам дека нема нешто повеќе да даде во однос на интегрираната на Z97-PRO GAMER, (што ја имам во конфигурација). Но, можеби и грешам, затоа маестро молам за совет.:)
   
  На Oktar и uwemi им се допаѓа ова.
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ги немаат на залиха... Алтернатива?
  Тие ми ги нудат Numark N-Wave 3600 За 6700 ден.
   
 17. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  ги нема затоа што не се произведуваат веќе. можно беше некоја залиха кај нас да има. штом ги нема друго ќе одбереме нешто.
  тие што ти ги нудат по спецификации слаби некако.
  од 3 инчи „вуфер“ ни магионичар бас не вади.

  edit: до колку максимум може да го растегнеш буџетот?
   
  Последна промена: 29 Август 2016
 18. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,090
  1,366
  5 Септември 2008
  Машко
  Чекам 100 години Артист да донесат некои пристојни монитори до 10к, на секој месец - два праќам мејл или поминувам кај нив да видам да не добиле нешто и стално ми ги нудат истите 3 модели кои искрено не вредат за парите. Има феноменални модели на монитори до ~150 евра и со оглед на тоа што никој друг не увезува имаат стварно добра шанса да понудат нешто на пазаров за да не мора да се тегнеме до Грчки и Бугарии.

  Онтопик: тие модели што ти ги понудиле не вредат за парите.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 19. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
 20. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 21. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,023
  1,539
  25 Јануари 2008
  Машко
  Ги поскапиле овие, знам кога ја гледав за мене беа околу 6400 денари.

  Инаку прашај за m audio av42 види која цена ќе ти ја понудат.Мене за 8900 ми ги нудеа за преднарачка, само јас се решив за друг сет ап да правам.

  Исто изворот е многу битен, многу луѓе често го занемаруваат.Овие ти се одлична основа, подоцна можеш да си надоградиш со солидна звучна карта од типот на xonar d2x и да уживаш, како што треба.
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,698
  3,128
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  едно другарче продаваше м-аудио монитори, ги зеде околу 15-16к сеа ги шитка за 150 евра...ако сакаш може да го прашам. знам само дека се 5 инчни.

  јас лично им фрлив мерак на KRK ROKIT 5 G3 , ама се 11к парче на ново...
   

Сподели

Вчитување...